Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

Αν και γενικά είσαστε way off topic με τις ταμπέλες και τους τζουτζούκους, το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης είναι ΑΛΛΟ ένα που πάει πακέτο με αυτά που γράφεις.

Τα έχουμε και τα άλλα, και έχουμε κι άλλο ένα.

Η ζυγαριά προβλημάτων μού έχει χαλάσει, οπότε δεν ξέρω ποιο είναι το πιο σημαντικό.

Τέλος, αν δεν υποστηρίζουν οι Έλληνες τα ελληνικά συμφέροντα, φαντάσου την ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των -απάτριδων πλέον- ξένων! Δεν λέω για τα παιδιά που έχουν περάσει από τα στάδια της ελληνικής παιδείας, που για μένα είναι πλέον έλληνες.

Λέω για όλους τους άλλους.

@dunkel: προσπάθησε να ρίξεις το επίπεδό σου και να συνομιλήσεις μαζί μας, διότι με τα "κλαίω άστο" κλπ. δεν βγαίνει άκρη.

ok τότε πιστεύεις πως αυτοί που εσύ δεν θεωρείς έλληνες, μπορούν στο μέλλον να μπούν στην βουλή?

και ok αυτό με το "άσε το ένα άσε το άλλο" εγώ να συμφωνήσω... δεν είδα όμως μια φορα χρυσαυγίτη να κάνει πορεία για τις συντάξεις, φπα, εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις και να πετάνε αβγά σε διαφορους πολιτικούς.

και πάλι να σου πω άντε ok και με αυτό. σήμερα όπως έχεις καταλάβει είναι η φάση που άμα δεν κάνουμε κάτι με την πολιτική σκηνή θα έρθουν ακόμα πιο σκούρα χρονια, και μην αποκλείεις πως μια μέρα μπορεί να δεις τον εαυτό σου να πουλάει χαρτομάντιλα...

...πάλι δεν έχει προτεραιότητα?

αλλα και πάλι να επικεντρωθούμε στο πρόβλημα της μετανάστευσης και μονο... άμα αποκαταστηθεί το πολιτικο θέμα, δεν θα λυθεί το πρόβλημα τις μετανάστευσης? η προτιμάς απλά να διώξουμε όπως μπορούμε τον κάθε πακιστανό και ας μείνουμε χωρίς σπίτι.

και κάτι άλλο... πιο θα διώξει και με τι κόστος τους αλλοδαπούς από την χωρα? ο Καρατζα-fuhrer?

αυτός ο τυπάκος σε πληροφορώ είναι το λιγότερο επικίνδυνος και με την πρώτη ευκαιρία θα ξεπουλήσει την χωρα και όλους όσους την κατοικούν.

και σε σχέση με το ((πακέτο)), πάει πακέτο με τα ((άλλα)), όχι είναι πακέτο με τα ((αλλα)).

το να ασχολείσαι μονο με το μεταναστευτικό ζήτημα που κάνουν οι (Έλληνες A' καθαρότητας) είναι σαν να θεραπεύεις τα συμπτώματα αντί για την αρρώστια και η λαθρομετανάστευση είναι σύμπτωμα, όχι αρρώστια

@hydra: άμα στα 17 είχες ολοκληρωμένη γνώμη με ωριμασμένα επιχειρήματα, τότε όντως θα με εντυπωσίαζες αλλα για την ώρα "ok ένταξη".

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το μεταναστευτικο ή το κοιτατε οικουμενικα (γιατι παγκοσμιο προβλημα ειναι) οποτε για μενα δεν υπαρχει προβλημα και ολοι ειμαστε αδερφια οποτε ολοι δουλευουμε για την προοδο της παγκοσμιας κοινοτητας ή το κοιτατε σε επιπεδο χωρας οποτε αναγκαστικα ολοι εξω, οσοι λιγοτεροι τοσο καλυτερα και "ζητω τα ΟΥΚ και τα συνθηματα τους και ο Ανθιμος" :tomato:

Η χάραξη συνόρων είναι κατεξοχήν ρατσιστική ενέργεια , αλλά είναι πάγια τακτική όλων των ζώων και όχι μόνο του ανθρώπου , από καταβολής του πλανήτη.

Αυτό από μόνο του θα έπρεπε να μας βάλει σε σκέψεις.

Η παραβίαση των συνόρων είναι παράνομη πράξη , και για όσους δεν γνωρίζουν οι νόμοι είναι αποφάσεις προς εκτέλεση και όχι προτάσεις προς διαπραγμάτευση.

Δεν θα είχα αντίρρηση να συνεχίσουν να έρχονται φτωχοί από όλον το πλανήτη αρκεί κάποιος να πάρει απόφαση να τους καλέσει, και να μην τους βρίσκω ακάλεστους . Θα προτιμούσα να καλούσαμε τους φτωχούς , που δεν έχουν να δώσουν 2 χιλιάρικα στο δουλέμπορο.

Φαντάζομαι οι παλαιστίνιοι αν ήξεραν πως θα κατάληγαν θα συμπεριφερόντουσαν διαφορετικά στους πρώτους εβραίους. Το ίδιο πιστεύω ότι θα έκαναν και οι Σέρβοι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η χάραξη συνόρων είναι κατεξοχήν ρατσιστική ενέργεια , αλλά είναι πάγια τακτική όλων των ζώων και όχι μόνο του ανθρώπου , από καταβολής του πλανήτη.

Αυτό από μόνο του θα έπρεπε να μας βάλει σε σκέψεις.

Η παραβίαση των συνόρων είναι παράνομη πράξη , και για όσους δεν γνωρίζουν οι νόμοι είναι αποφάσεις προς εκτέλεση και όχι προτάσεις προς διαπραγμάτευση.

Δεν θα είχα αντίρρηση να συνεχίσουν να έρχονται φτωχοί από όλον το πλανήτη αρκεί κάποιος να πάρει απόφαση να τους καλέσει, και να μην τους βρίσκω ακάλεστους . Θα προτιμούσα να καλούσαμε τους φτωχούς , που δεν έχουν να δώσουν 2 χιλιάρικα στο δουλέμπορο.

Φαντάζομαι οι παλαιστίνιοι αν ήξεραν πως θα κατάληγαν θα συμπεριφερόντουσαν διαφορετικά στους πρώτους εβραίους. Το ίδιο πιστεύω ότι θα έκαναν και οι Σέρβοι.

Δεν διαφωνω για την παγια τακτικη ολων των ζωων και τα λοιπα που λες, αλλα αν θελεις να λεγεσαι ον με λογικη σκεψη και αν δεις τι εχει κανει ο ανθρωπος σε συγκριση με τα αλλα ζωα θα επρεπε καποια στιγμη να "εξελιχθουμε" σε κατι το οποιο η πρωταρχικη του ενεργεια ΔΕΝ θα ειναι η χαραξη συνορων. Ειναι το ιδιο με το να λες οτι αφου ο πολεμος και η ανταγωνιστικοτητα και οι βαρβαροτητες ειναι κατι το οποιο υπαρχει συνεχεια στην ιστορια μας, τοτε μαλλον ειναι στη φυση μας. Το να λες "ετσι κανουν και ολα τα ζωα" ή "ετσι καναμε παντοτε" για μενα δεν προσφερει καμμια απαντηση στο θεμα. Οταν δω τα ζωα (ετσι γενικα οπως λες και οχι την Λασσυ και τον Γουϊνι τον αρκουδο με τον Μπαμπι το ελαφακι) να λειτουργουν με κατι περισσοτερο απο ενστικτα επιβιωσης και αυτοσυντηρησης (γιατι πρακτικα γιαυτο τον λογο "χαρασσουν" συνορα και αυτα) τοτε θα νιωσω πιο κοντα σε αυτα.

Προσωπικα πιστευω ειναι καθαρα θεμα αντιληψης και οχι αδυναμια πραγματοποιησης γιατι ειναι γεννετικα χαραγμενο στο DNA μας.

Εχουμε τις προϋποθεσεις να το πραγματοποιησουμε. Απλα δεν γινεται με τις υπαρχουσες συνθηκες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και ok αυτό με το "άσε το ένα άσε το άλλο" εγώ να συμφωνήσω... δεν είδα όμως μια φορα χρυσαυγίτη να κάνει πορεία για τις συντάξεις, φπα, εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις και να πετάνε αβγά σε διαφορους πολιτικούς.

Που κολλαν οι χρυσαυγιτες?

αλλα και πάλι να επικεντρωθούμε στο πρόβλημα της μετανάστευσης και μονο... άμα αποκαταστηθεί το πολιτικο θέμα, δεν θα λυθεί το πρόβλημα τις μετανάστευσης? η προτιμάς απλά να διώξουμε όπως μπορούμε τον κάθε πακιστανό και ας μείνουμε χωρίς σπίτι.

Πχ στην Αλβανια δεν εχει σπιτια?ΑΔΕΙΑ ειναι ολοκληρη η χωρα,το πολιτικο τους συστημα θελει ρυθμιση και για αυτο δεν φερουμε κανεναν λογο εμεις.Ας φτιαξουν εκει το πολιτικο συστημα να ζησουν και αυτοι καλα και μετα ας μας "κυβερνησουν" και εμας...

@hydra: άμα στα 17 είχες ολοκληρωμένη γνώμη με ωριμασμένα επιχειρήματα, τότε όντως θα με εντυπωσίαζες αλλα για την ώρα "ok ένταξη".

Mη το παρεις προσωπικα,αλλα στα 17 μου εγω ειμαι πιο ωριμος ετσι ωστε να ξερω τι ειναι ρατσισμος και να μην το συνδεω μονο με τους μεταναστες(γιατι ετσι μου μαθαν στην οργανωση που ειμαι),να μην βαζω ταμπελες σε 5 συγκεκριμενες ομαδες ανθρωπων(επειδη παλι ετσι μου μαθαν,αλλα κατα τ'αλλα δεν ειμαι ρατσιστης),γνωριζω καλο συντακτικο,γραμματικη και καταλαβαινω τι γραφω σε αντιθεση με μερικους που δεν ειναι 17 και κατι εγινε...

Α ναι και ειμαι αρκετα ωριμος ωστε να εχω σχεδον περασει την εφηβεια μου και στα 20+ να μην βαφομαι και μασκαρευομαι "περνωντας τη φαση μου"

Καλυψε μερικα απο αυτα και μετα πες με "μικρο" και δε θελω να φαω μπαν,ουτε πμ απο σενα ουτε ποστ να δω.Αν θες εσυ γραφε,απο δω και περα θα σκεφτομαι καλα με τι ατομα θα μιλαω....:nuke:

Αν νομιζεις φιλε οτι η ηλικια συσχετιζεται πολλες φορες με την ωριμοτητα,κανεις μεγαλο λαθος,γιατι υπαρχουν ατομα που στα 15 και 16 τους πηγαινεναν χρονια πριν στη Γερμανια και δουλευαν στα εργοστασια.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Πχ στην Αλβανια δεν εχει σπιτια?ΑΔΕΙΑ ειναι ολοκληρη η χωρα,το πολιτικο τους συστημα θελει ρυθμιση και για αυτο δεν φερουμε κανεναν λογο εμεις.Ας φτιαξουν εκει το πολιτικο συστημα να ζησουν και αυτοι καλα και μετα ας μας "κυβερνησουν" και εμας...

δεν κατάλαβες τι είπα, ξαναδιάβασε το (το κλειδί είναι στην λέξει "μείνουμε" όχι "μείνουνε")

Mη το παρεις προσωπικα,αλλα στα 17 μου εγω ειμαι πιο ωριμος ετσι ωστε να ξερω τι ειναι ρατσισμος και να μην το συνδεω μονο με τους μεταναστες(γιατι ετσι μου μαθαν στην οργανωση που ειμαι),να μην βαζω ταμπελες σε 5 συγκεκριμενες ομαδες ανθρωπων(επειδη παλι ετσι μου μαθαν,αλλα κατα τ'αλλα δεν ειμαι ρατσιστης),γνωριζω καλο συντακτικο,γραμματικη και καταλαβαινω τι γραφω σε αντιθεση με μερικους που δεν ειναι 17 και κατι εγινε...

Α ναι και ειμαι αρκετα ωριμος ωστε να εχω σχεδον περασει την εφηβεια μου και στα 20+ να μην βαφομαι και μασκαρευομαι "περνωντας τη φαση μου"

Καλυψε μερικα απο αυτα και μετα πες με "μικρο" και δε θελω να φαω μπαν,ουτε πμ απο σενα ουτε ποστ να δω.Αν θες εσυ γραφε,απο δω και περα θα σκεφτομαι καλα με τι ατομα θα μιλαω....:nuke:

Αν νομιζεις φιλε οτι η ηλικια συσχετιζεται πολλες φορες με την ωριμοτητα,κανεις μεγαλο λαθος,γιατι υπαρχουν ατομα που στα 15 και 16 τους πηγαινεναν χρονια πριν στη Γερμανια και δουλευαν στα εργοστασια.

συνήθως αυτό το κρίνουν οι άλλοι (περί ωριμότητας και τα ρέστα.. αλλα συνεχίζω να σου λέω πως μέχρι στιγμής δεν άκουσα κάτι συγκεκριμένο από εσένα και κατά 80% ήταν λόγια του αέρα)

any way... "οργάνωση".. χμ... "μου μάθανε"...

για πες μας για την οργάνωση καλύτερα και τις δραστηριότητες της...

(επίσης ένδειξη εμπεριστατωμένης άποψης είναι και το να απαντάς σε συγκεκριμένες ερωτήσεις που σου κάνουν)

θα σε ρωτούσα επίσης για το σκέλος με το μασκάρεμα και πια είναι η πρακτική του εφαρμογή σε σχέση με την ωριμότητα που λες, αλλα θα φύγει υπερβολικά offtopic

και άμα δεν το έχεις πιάσει λίγο το concept, διάλογο και ανταλλαγή απόψεων κάνουμε...

...το να απαξιοίς για αγνωστους λόγους να απαντάς επιλεκτικά έως και καθόλου σε ερωτήσεις, δεν βοηθάει καθόλου σε αυτό

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η νομιμοποίηση των παράνομων μεταναστών εχει ως στόχο την αυξηση εσόδων στο συστημα υγειας αλλα και συνταξιοδότησης. Για αλλη μια φορα, μια ελληνικη κυβέρνηση σχεδιάζει με ορίζοντα 5-6 ετών και οχι δεκαετιών. δυστυχως τα όποια οφέλη μια τέτοις κίνησης θα εξανεμστόυν οταν οι - νομιμοποιημένοι πλεον - μεταναστες θα εχουν ωριμα συνταξιοδοτικά δικαιώματα. Αλλα φυσικα τότε η παρούσα κυβέρνηση δεν θα υφίσταται, δεν θα εχει καμμία ευθυνη και η τότε κυβέρνηση φυσικα θα ριχνει τα βάρη του αδιεξόδου στους "πρώην", ως συνήθως.

Θέλετε σωστή μετανασευτική πολιτική; Νομιμοποιούνται οσοι εχουν εισέλθει νόμιμα στην χώρα και κανένας άλλος. Οι υπόλοιποι, τον πούλο και πισω. Και αν ξανάρθουν φυλακη σε ξερονήσι - φυσικα παροχή των απολύτως αναγκαίων - Μετα απο 2 χρονάκια σε τέτοιες συνθήκες θα βρουνε πιο καλές "πατρίδες" να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

@dunkel -> Έλα αθήνα ρε φίλε να σε πάω μια βόλτα στο κέντρο (με τον SLN, μόνος μου φοβάμαι :p), και μετά μου λες τα διάφορα. Αν είδες γράφω μεταναστευτικό ζήτημα στην Αθήνα. Καλώς ή κακώς οι πιο πολλοί εδώ ψάχνουν την γη της επαγγελίας, και το κέντρο έχει γίνει άβατο.

Αν δεν γνωρίζεις το πρόβλημα, άστο καλύτερα. . .

Γιατί αυτό είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα, άλλος έχει το πρόβλημα, άλλος του βρίσκει τη λύση. Το να μας θεωρείς βλάκες είναι το εύκολο.

Δείτε και άλλο ένα θέμα εδώ:

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=40951&start=1290

Όποιος δεν είναι πιτσιρικαρία της ΚΝΕ και πηγαινοέρχεται στο κέντρο τα βλέπει.

Οι Σύριζες των βορείων προαστείων μόνο δεν έχουν πρόβλημα, άλλωστε ποιος θα τους φτιάξει το νέο τους αυθαίρετο??

edit: βρέθηκε το γονίδιο που έχει ο SLN:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1125583&lngDtrID=252

Έγινε επεξεργασία από sotiris
γονίδιο SLN
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω για την παγια τακτικη ολων των ζωων και τα λοιπα που λες, αλλα αν θελεις να λεγεσαι ον με λογικη σκεψη και αν δεις τι εχει κανει ο ανθρωπος σε συγκριση με τα αλλα ζωα θα επρεπε καποια στιγμη να "εξελιχθουμε" σε κατι το οποιο η πρωταρχικη του ενεργεια ΔΕΝ θα ειναι η χαραξη συνορων. Ειναι το ιδιο με το να λες οτι αφου ο πολεμος και η ανταγωνιστικοτητα και οι βαρβαροτητες ειναι κατι το οποιο υπαρχει συνεχεια στην ιστορια μας, τοτε μαλλον ειναι στη φυση μας. Το να λες "ετσι κανουν και ολα τα ζωα" ή "ετσι καναμε παντοτε" για μενα δεν προσφερει καμμια απαντηση στο θεμα. Οταν δω τα ζωα (ετσι γενικα οπως λες και οχι την Λασσυ και τον Γουϊνι τον αρκουδο με τον Μπαμπι το ελαφακι) να λειτουργουν με κατι περισσοτερο απο ενστικτα επιβιωσης και αυτοσυντηρησης (γιατι πρακτικα γιαυτο τον λογο "χαρασσουν" συνορα και αυτα) τοτε θα νιωσω πιο κοντα σε αυτα.

Προσωπικα πιστευω ειναι καθαρα θεμα αντιληψης και οχι αδυναμια πραγματοποιησης γιατι ειναι γεννετικα χαραγμενο στο DNA μας.

Εχουμε τις προϋποθεσεις να το πραγματοποιησουμε. Απλα δεν γινεται με τις υπαρχουσες συνθηκες.

Πια ακριβώς γείτονα χώρα είχες στο μυαλό σου όταν έγραφες τα περί κατάργησης των συνόρων;

Στη θεωρία και εγώ θα ήθελα, όπως επίσης και την κατάργηση της αστυνόμευσης αφού δε θα υπάρχει ανάγκη στον εξελιγμένο άνθρωπο. Επίσης η αναρχία με γοητεύει αφού ο εξελιγμένος άνθρωπος θα ξέρει τον ρόλο του στην κοινωνία και θα τον υποστηρίζει ευλαβικά.

Στην πράξη μειώθηκε η ποιότητα ζωής του φίλου σου του Σωτήρη. Επίσης έχασε λεφτά από την αξία το σπιτιού του.

Οι Σύριζες των βορείων προαστείων μόνο δεν έχουν πρόβλημα, άλλωστε ποιος θα τους φτιάξει το νέο τους αυθαίρετο??

Τα σπίτια τα φτιάχνουν οι Αλβανοί. Οι άλλοι που έρχονται γίνονται κατά το πλείστον έμποροι. Δεν γνωρίζω τι ανάγκες σε εμπορικά χέρια έχουμε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@dunkel -> Έλα αθήνα ρε φίλε να σε πάω μια βόλτα στο κέντρο (με τον SLN, μόνος μου φοβάμαι :p), και μετά μου λες τα διάφορα. Αν είδες γράφω μεταναστευτικό ζήτημα στην Αθήνα. Καλώς ή κακώς οι πιο πολλοί εδώ ψάχνουν την γη της επαγγελίας, και το κέντρο έχει γίνει άβατο.

Αν δεν γνωρίζεις το πρόβλημα, άστο καλύτερα. . .

Γιατί αυτό είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα, άλλος έχει το πρόβλημα, άλλος του βρίσκει τη λύση. Το να μας θεωρείς βλάκες είναι το εύκολο.

Δείτε και άλλο ένα θέμα εδώ:

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=40951&start=1290

Όποιος δεν είναι πιτσιρικαρία της ΚΝΕ και πηγαινοέρχεται στο κέντρο τα βλέπει.

Οι Σύριζες των βορείων προαστείων μόνο δεν έχουν πρόβλημα, άλλωστε ποιος θα τους φτιάξει το νέο τους αυθαίρετο??

edit: βρέθηκε το γονίδιο που έχει ο SLN:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1125583&lngDtrID=252

άμα διαβάσεις σε προηγούμενο post, φυσικά και ξέρω από πολύ πρώτο χέρι το θέμα με τους μετανάστες στην αθηνα.

αλλα σου λέω. πολεμάτε συπτώματα, όχι την αρρώστια

Link to comment
Share on other sites

άμα διαβάσεις σε προηγούμενο post, φυσικά και ξέρω από πολύ πρώτο χέρι το θέμα με τους μετανάστες στην αθηνα.

αλλα σου λέω. πολεμάτε συπτώματα, όχι την αρρώστια

1. Προσωπικά δεν πολεμάω τίποτα.

2. Στην ιατρική, πολλές θεραπείες βασίζονται στα συμπτώματα, διότι αυτό είναι το πιο εύκολο. Το ίδιο ισχύει και στην προκειμένη περίπτωση, είναι πιο εύκολο να αντιμετωπίσεις το σύμπτωμα παρά να αλλάξεις τον κόσμο (όπως είναι η "αρρώστια" που αναφέρεις διαρκώς).

Και για να το κάνω πιο λιανά, μέχρι να θεραπεύσεις την αρρώστια μπορεί να στο έχουν φορέσει το μπουκάλι!

3. Αν ζούσες κάθε μέρα και όχι να κατέβεις μια φορά, η άποψή σου μπορεί να ήταν πιο . . . φανατική! Κι εγώ όταν ήμουνα στην Τσεχία, στα @@ μου οι μετανάστες στο κέντρο της Αθήνας, δεν πάνε να τα κάψουν όλα? Όταν είσαι κοντά σε νοιάζει ;)

Link to comment
Share on other sites

3. Αν ζούσες κάθε μέρα και όχι να κατέβεις μια φορά, η άποψή σου μπορεί να ήταν πιο . . . φανατική! Κι εγώ όταν ήμουνα στην Τσεχία, στα @@ μου οι μετανάστες στο κέντρο της Αθήνας, δεν πάνε να τα κάψουν όλα? Όταν είσαι κοντά σε νοιάζει ;)

Το παραπάνω point έχει ένα βαθμό ακυρότητας πιστεύω. Γιατί δεν μετακομίζεις βορειότερα ώστε να λυθεί το πρόβλημα σου τότε; και γιατί περιμένεις να ευαισθητοποιηθώ εγώ που επισκέπτομαι το κέντρο της Αθήνας 2 φορές το χρόνο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πια ακριβώς γείτονα χώρα είχες στο μυαλό σου όταν έγραφες τα περί κατάργησης των συνόρων;

Στη θεωρία και εγώ θα ήθελα, όπως επίσης και την κατάργηση της αστυνόμευσης αφού δε θα υπάρχει ανάγκη στον εξελιγμένο άνθρωπο. Επίσης η αναρχία με γοητεύει αφού ο εξελιγμένος άνθρωπος θα ξέρει τον ρόλο του στην κοινωνία και θα τον υποστηρίζει ευλαβικά.

Στην πράξη μειώθηκε η ποιότητα ζωής του φίλου σου του Σωτήρη. Επίσης έχασε λεφτά από την αξία το σπιτιού του.

Τα σπίτια τα φτιάχνουν οι Αλβανοί. Οι άλλοι που έρχονται γίνονται κατά το πλείστον έμποροι. Δεν γνωρίζω τι ανάγκες σε εμπορικά χέρια έχουμε!!

Μα στην θεωρια μιλαμε παντα. Και στη θεωρια μιλαμε για το τι ΠΡΕΠΕΙ να γινει για να ΛΥΘΕΙ το προβλημα του τιτλου.

Τα υπολοιπα ειναι μπαλωματα (του ενος) ή στρουθοκαμηλισμοι (του αλλου) αλλα ΠΡΑΚΤΙΚΑ εφαρμοσιμοι.

Δεχομαι και νομιζω εχω αναφερει αρκετες φορες οτι δεν ειναι εφαρμοσιμα ετσι οπως ειμαστε αυτα που λεω. Αλλα επισης ειμαι και αμετακινητος στο οτι αυτα που λετε εσεις δεν προσφερουν την παραμικρη ουσιαστικη λυση του μεταναστευτικου προβληματος. :p

Ειπαμε για την γειτονια μας καταληγουμε στο "ζητω τα ΟΥΚ και ο Ανθιμος"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

για πια συνορα......και μεταναστευτικο λεμε τωρα.......

ολα μια χαρα θα βαλουμε τον αλβανικης καταγωγης ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟ ελληνα υπηκοο να ειναι υπευθυνος

στα ελληνοαλβανικα συνορα τον αντιστοιχο τουρκο απο την αλλη και ολα ζαχαρη........

παρτε το χαμπαρι η ελλαδα δεν ειναι πια για τον ελληνα

αρθρο........

http://news247.gr/a/4!126807

σελιδα ανακοινωση απο το υπουργειο..... Η εισαγωγή αλλογενών Ελλήνων πολιτών στις στρατιωτικές σχολές

http://www.mod.mil.gr/Pages/ViewPressObject.asp?HyperLinkID=4&MainLinkID=124&SubLinkID=124&ObjectID=4296

Έγινε επεξεργασία από elefsinaras
Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω point έχει ένα βαθμό ακυρότητας πιστεύω. Γιατί δεν μετακομίζεις βορειότερα ώστε να λυθεί το πρόβλημα σου τότε; και γιατί περιμένεις να ευαισθητοποιηθώ εγώ που επισκέπτομαι το κέντρο της Αθήνας 2 φορές το χρόνο;

Αυτό ακριβώς ψάχνω φίλτατε, βορειότερα, μόνο που ψάχνω πιο βόρεια από το Διόνυσο.

Όχι τόσο βόρεια όσο εσύ πάντως, αρκούμαι κάπου στη μέση :p

Εγώ έχω σχεδόν προαποφασίσει το τι θα κάνω.

Το κακό είναι ότι πολλοί έχουν αυτές τις σκέψεις, κυρίως λόγω της κρίσης, δευτερευόντως λόγω της ποιότητας ζωής.

Η ποιότητα ζωής πηγάζει και από αυτό που συζητάμε εδώ, παρ'όλο που φαίνεται να έχει μικρή συνεισφορά!

Link to comment
Share on other sites

για πια συνορα......και μεταναστευτικο λεμε τωρα.......

ολα μια χαρα θα βαλουμε τον αλβανικης καταγωγης ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟ ελληνα υπηκοο να ειναι υπευθυνος

στα ελληνοαλβανικα συνορα τον αντιστοιχο τουρκο απο την αλλη και ολα ζαχαρη........

παρτε το χαμπαρι η ελλαδα δεν ειναι πια για τον ελληνα

αρθρο........

http://news247.gr/a/4!126807

σελιδα ανακοινωση απο το υπουργειο..... Η εισαγωγή αλλογενών Ελλήνων πολιτών στις στρατιωτικές σχολές

http://www.mod.mil.gr/Pages/ViewPressObject.asp?HyperLinkID=4&MainLinkID=124&SubLinkID=124&ObjectID=4296

Και που ειναι το πρόβλημα; Πιστευεις οτι στις μέρες μας υπάρχει περίπτωση επεκτατικου πολέμου απο οποιαδήποτε χωρα δεν ειναι στην Αφρικανικη ήπειρο; Αν ναι, τοτε θα πρέπει να το ψάξεις περισσοτερο.

Τα συνορα ειναι καθορισμένα και δεν πρόκειται να αλλάξουν. Οι π@π@ριτσες του στυλ "αυξανο τομ εναέριο χώρο" - "αν το κανεις ξεκινάμε πόλεμο" ειναι απλα αφορμές για να συντηρείται μια τεράστια κομπίνα με τους εξοπλισμους και τις συνακόλουθες μίζες.

Το παραπανω φυσικα δεν εχει να κανει με τους μετανάστες και το μεταναστευτικο για το οποιο η γνωμη υπάρχει μερικα ποστ πιο πανω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω point έχει ένα βαθμό ακυρότητας πιστεύω. Γιατί δεν μετακομίζεις βορειότερα ώστε να λυθεί το πρόβλημα σου τότε; και γιατί περιμένεις να ευαισθητοποιηθώ εγώ που επισκέπτομαι το κέντρο της Αθήνας 2 φορές το χρόνο;

Αυτό ακριβώς κάνανε και στο Λονδίνο και πλέον όλοι οι άγγλοι μένουν στα περίχωρα του Λονδίνου και στο κέντρο της πόλης μένουν μόνο οι μετανάστες. Το καλοκαίρι που είχα πάει και ενώ περιφερόμουν κοντά στην Tower Bridge σε κάποια φάση αρχίζω και βλέπω να αυξάνεται η συχνότητα εμφάνισης κελεμπιοφόρων, βλέπω και ένα μιναρέ, βλέπω και μια habib bank, όλα αυτά στο ίδιο τετράγωνο και λέω τώρα Βαγδάτη είμαι ή Λονδίνο; Εντάξει θα μου πείς η Αγγλία πληρώνει την αυτοκρατορία που είχε. Εμείς τι πληρώνουμε και θα δούμε την Αθήνα να γίνει μικρή μέση ανατολή;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμείς τι πληρώνουμε και θα δούμε την Αθήνα να γίνει μικρή μέση ανατολή;

Τα φθηνά, παράνομα εργατικά χέρια. Την ατυχία να βρισκομαστε στην συγκεκριμένη γεωγραφική θέση.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα το απέκτησαν.

Την υποχρέωση να πηγαίνουν φαντάροι?

Αν δεν κανω λαθος καθε έλληνας αρρεν υπήκοος εχει την υποχρέωση της στρατιωτικής θητείας εξαιρουμένων ειδικών καταστάσεων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.