Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

είσαι το ΜΟΝΟ κράτος στην ευρύτερη Ε.Ε που ΔΕΝ έχει 1 τζαμί

μπερδεγουέι, επαναλαμβάνετε το ίδιο άστοχο σχόλιο που έκανε και ένας τούρκος υπουργός σήμερα.

Υπάρχει τζαμί στην Ελλάδα. Η Θράκη, εξ όσων γνωρίζω είναι -ακόμα- μέρος της ελληνικής επικράτειας.

Από εκεί και πέρα το θεωρώ αστείο -επιεικώς- να επικαλούνται τις συνθήκες που υπέγραψε η Ελλάδα μετά τους Βαλκανικούς πολέμους, αυτοί οι οποίοι συστηματικά, από την επομένη των υπογραφών, τις παραβιάζουν.

Σαφώς και θα ήθελα να γίνει ένα τέμενος ή όπως αλλιώς λέγεται η ισλαμική εκκλησία. Όπως όμως γίνονταν οι εκκλησίες στα χωριά τόσα χρόνια, και όπως έγιναν οι εκκλησίες στο εξωτερικό: με λεφτά των ενδιαφερομένων. Εδώ σιχτιρίζουμε που πληρώνουμε το παπαδαριό, θα βάλουμε κι άλλες θρησκίες στο κεφάλι [προϋπολογισμό] μας;

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγκω παλι μια καρα μενω Κυψελη και ντιλωνω μεταναστο-λαγκνος κυριο Σωτηρη.

Είσαι ειδική περίπτωση . . . :p

Παντως εχει τρομερη πλακα οτι το ολο κλιμα εχει παρει τρομερες διαστασεις. Δηλαδη αυτη η εδρα της Χ.Α. φαινοτανε οτι θα εσκαγε.

Θεωρείς δηλαδή ότι ο λαουτζίκος δεν θα πρέπει να μιλάει επειδή είναι λαουτζίκος?

Πλέον (χεχεχε) δεν είναι πρόβλημα μόνο του κέντρου, έχει επεκταθεί το ζήτημα.

Γι' αυτό και ακούς από περισσότερους διαμαρτυρίες.

Προσωπικά έχω γίνει μεταναστοφάγος λόγω της πληθυσμιακής τους αύξησης και μόνο, δεν είμαι μισσαλόδοξος, σε καμία περίπτωση, ούτε ελληνάρας, αλλά θέλω στη χώρα μου να μην έχω τη μισή αθήνα να ζητιανεύει.

Οσο θυμαμαι τον εαυτο μου παντα ειχαμε ξενους στην κυψελη. Απλα τα τελευταια 3 χρονια ολο και πιο συχνα υπαρχουνε (και πλεον σχεδον καθημερινα) καποια τσιτωμενη γιαγια/παππους θα τσακωθει με καποιον μεταναστη στο τρολλευ για τον "Χ" ηλιθιο λογο προφανως οπου η 2η ατακα του ιθαγενη υπερηλικα θα ειναι "να πατε πισω απο εκει που ηρθατε". Επισης σημειο των καιρων ειναι οτι τα προηγουμενα χρονια αν ακουγοταν αυτη η ατακα, βγαινανε τουλαχιστον 4-5 στο τρολλευ να φωναξουνε "εεεε"-"ντροπηηηη"-"αισχος" σε αυτον που την ειπε. Πλεον δεν μιλαει κανεις... ;)

Μένεις σε μια άλλη Κυψέλη?

Ποσοτικοποίηση έχεις κάνει?

Διότι εκεί εστιάζεται το πρόβλημα, όχι στο ποιόν, αλλά στην ποσότητα!

Δεν είπα εγώ να μην φιλοξενήσουμε πολίτες του κόσμου.

Πόσους μπορούμε όμως να φιλοξενήσουμε?

Δεν έχουμε απλώς περάσει το όριο, είμαστε by far αλλού, και γι' αυτό πιστεύω ότι διαμαρτύρονται νέοι, γέροι, ηλικιωμένοι, οπαδοί του Αυτιά και τα ΚΑΠΗ.

Προσωπικα αρνουμαι να καταδικασω μεταναστες για καθαρες αστοχιες του πολιτικο-οικονομικου συστηματος. Και του δικου τους και του δικου μας!

Δεν είπε κανείς ότι φταίνε οι μετανάστες που έρχονται.

Θύματα είναι κι αυτοί.

Οι πολιτικοί όμως που είναι υπεύθυνοι θα έπρεπε να τους έχει κρεμάσει η Χάγη, όχι να τους επανεκλέγουμε κάθε τόσο ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

τα πράματα είναι πολύ απλά, πιάνουμε 13,000 άτομα κοιτάμε χαρτιά και όποιος δεν έχει ξου ... τόσο απλά τι κάθεστε και σκάτε, 2 με 3 χιλιάδες το πολύ θα μείνουν

(όχι την ώρα της προσευχής, μετά αφού τελειώσουν)

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν έχεις συνειδητοποιήσει πόσοι μπαίνουν χωρίς χαρτιά κάθε μέρα.....και πόσα λεφτά χρειάζονται για να απελάσεις 13.000 κόσμο με πολιτισμένα μέσα.

και κάτι ακόμα....πού θα τους στείλεις? με αεροπλάνο πρώτη θέση στο πακιστάν την ινδία και τη μέση ανατολή?

ή μήπως έχεις αυταπάτες οτι μπορείς να δεσμεύσεις 10 πλοία χωρητικότητας 1300ατόμων για καθημερινές απελάσεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα πράματα είναι πολύ απλά, πιάνουμε 13,000 άτομα κοιτάμε χαρτιά και όποιος δεν έχει ξου ... τόσο απλά τι κάθεστε και σκάτε, 2 με 3 χιλιάδες το πολύ θα μείνουν

(όχι την ώρα της προσευχής, μετά αφού τελειώσουν)

το πρόβλημα δεν είναι το πόσοι θα φύγουν.

Το πρόβλημα έγκειται οτι καθημερινά μπαίνουν μέσα στη χώρα ,χωρίς καμιά καταγραφή

μέχρι και 300 άτομα.

Τα άτομα/μετανάστες πηγαίνουν καρφί για Αθήνα και μετά σκίζονται χαρτιά και τα συναφή.

Πρέπει να μπει ένα πλαίσιο,να γίνουν καταγραφές αυτών που μπαίνουν/βγαίνουν.

Κάτι δεν λειτουργεί σωστά εδώ (σώωωωωωπααααααα......) και όσο συνεχίζεται ,οι

χώροι που προσκυνούν και τιμούν την θρησκεία τους θα είναι το λιγότερο

απο τα προβλήματα που θα προκύψουν....

ΥΓ Την Κυριακή το βράδυ, στο "μεγάλο κανάλι", δημοσιογράφος θα κάνει ρεπορτάζ για το όλο θέμα.

Οι απόψεις του,όπως ακούστηκαν σήμερα στο ραδιόφωνο, δεν είναι κάτι το

groundbreaking αλλά μάλλον αξίζει το όλο ρεπορταζ.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα greekfragma δεν έχω prob με αυτούς ούτε με το χρώμα .

απλά έχουν αρχίσει να πληθαίνουν αρκετά ...

σε κάπιες μεριές τις Ελλάδας (μεγάλα αστικά προάστια,κέντρα κλπ) όπου τους στήλανε (για να μπορούν να τους ''ελέξουν'') τίποτα δεν είναι τυχαίο , καθώς θα αρχίσουν να πληθαίνουν (το 80+% είναι άντρες) υπάρχει κίνδυνος για οτιδήποτε . (δεν τους κρέμασα ταμπέλα αλλά όταν θα αρχίσουν να υπηρεσχίουν του ελληνικού πληθυσμού θα πούμε houston we have a problem) .

ακόμα ξέρω ότι και το στόλο της Αμερικής να φέρεις δεν μπορεί να καλύψει τα ύδατα .

γενικά υπάρχει ένα προμπ εδώ σε λίγο δεν θα έχουμε να φάμε , με αυτούς που έχουμε βγάλει . (Τώρα να δείτε τι θα γίνει νέα μέτρα) ...

και όσο για τα λεφτά να μην τα τρώγανε i do not care δεν τα έφαγα εγώ .

αν και ξέρω πως μπορείς διώξεις το ΔΝΤ

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο τζαμί, δεν διαφωνώ, ΑΛΛΑ με ποιανού τα λεφτά???

Νομίζω πήρα απάντηση στην ερώτηση μου....ίσως βγαίνω offtopic γι'αυτό το βάζω σε spoiler tag.

Δεν υποστηρίζω/αμαυρώνω κάποιο κόμμα...αλλά μετά από αυτό δεν θα μου φανεί περίεργο που οι ελλήναρες με την τόσο μεγάλη "ψυχή" θα τους το χτίσουν (μην μας πουν και ρατσιστές πάνω από όλα...), μακάρι να βγω λασπολόγος/ "φαντασιοπλικτος συνωμότης", μακάρι!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=uEBfroMn8Hk&feature=player_embedded]YouTube - Αλλοδαποι Πανηγυρίζουν Για Την Νικη του Πασοκ[/ame]

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Tο Iσλάμ ΔΕΝ είναι μόνο θρησκεία.

Το Ισλάμ είναι ΚΡΑΤΟΣ.

Το Ισλάμ έχει νόμους, έχει ποινές, υποβιβάζει τις γυναίκες, το Ισλάμ καλεί σε "τζιχάτ" (=ιερός πόλεμος) εναντίον των "απίστων".

Δυστυχώς το Ισλάμ δεν είναι απλά μία θρησκεία ελπίζω να το καταλάβουμε πριν είναι αργά.

...σκεφτείτε τον Άνθιμο να κάνει ,σε ρόλο Ιμάμη , τελετή και προσευχή με εκατοντάδες πιστούς στο Σύνταγμα .

Τι θα άκουγε από Μπουτάρηδες , Κανάκηδες , Μαργαρίτιδες και δεν συμμαζεύεται φασιστόμουτρα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tο Iσλάμ ΔΕΝ είναι μόνο θρησκεία.

Το Ισλάμ είναι ΚΡΑΤΟΣ.

Το Ισλάμ έχει νόμους, έχει ποινές, υποβιβάζει τις γυναίκες, το Ισλάμ καλεί σε "τζιχάτ" (=ιερός πόλεμος) εναντίον των "απίστων".

Δυστυχώς το Ισλάμ δεν είναι απλά μία θρησκεία ελπίζω να το καταλάβουμε πριν είναι αργά.

...σκεφτείτε τον Άνθιμο να κάνει ,σε ρόλο Ιμάμη , τελετή και προσευχή με εκατοντάδες πιστούς στο Σύνταγμα .

Τι θα άκουγε από Μπουτάρηδες , Κανάκηδες , Μαργαρίτιδες και δεν συμμαζεύεται φασιστόμουτρα.

καλα τα λες αλλα και ο χριστιανισμος ετσι ειναι , εχει νομους ποινες υποβιβαζει τις γυναικες και καλει σε σταυροφοριες (ιρακ ιραν κλπ). Δυστηχως μεχρι να αποβαλουμε καθε μορφης ματαιοδοξια θα υποφερουμε απο καθε μορφης "θρησκεια"

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

τα πράματα είναι πολύ απλά, πιάνουμε 13,000 άτομα κοιτάμε χαρτιά και όποιος δεν έχει ξου ... τόσο απλά τι κάθεστε και σκάτε, 2 με 3 χιλιάδες το πολύ θα μείνουν

(όχι την ώρα της προσευχής, μετά αφού τελειώσουν)

Αρμαγεδωνα φιλε μου,τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα.

Καταρχας οι περισσοτεροι απο αυτους εχουν δωσει για να φυγουν απο τη χωρα τους 1500-3000 ευρω για να πανε Ευρωπη και εγκλωβιστηκαν εδω.Λογω του οτι οι αλλες χωρες δε δεχονται μεταναστες (βλ.Ιταλια) ,δεν μπορουνε να πανε πουθενα.Η Ελλαδα δεν μπορει να τους διωξει για αυτον τον λογο σε αλλες χωρες και η μονη λυση ειναι η κλωτσια και πισω στη χωρα τους,το οποιο σημαινει απελαση.Αν αυτο το θεωρεις λυση....

Ειναι κατι απανθρωπο και επειδη μιλαμε για ανθρωπους ,δεν ειναι προβατα να τα παρεις ανα ντουζινες και να τα πας οπου θες.

Στο σχολειο μου απ'εξω καθε χρονο γινεται το Ραμαζανι.Πολυς κοσμος,κυριως Πακιστανοι.Αστυνομευση σε ολες τις μεριες του δρομου.Κανενα προβλημα δε δημιουργησαν.Το τζαμι χρειαζεται!

Αλλα απο τη στιγμη που η Α.Σοφια ειναι εκκλησια της ορθοδοξης πιστης,θεωρω σωστο το να δοθει στον Χριστιανισμο !!!

Οσο και αν δεν με ενδιαφερει,να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη,να λεμε το σωστο και των δυο.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω τον ευατο μου πολυ χριστιανο το αντιθετο κι ολας αλλα μου τη σπαει στη ξενη χωρα να απαιτεις πραγματα που στη δικη σου ειναι απαγορευμενα για μενα.Στην Ελλαδα παντως δεν εχω δει να λιθοβολουνε καμια γυναικα ουτε βγηκε η εκκλησια να διαταξει ιερο πολεμο.Δε θυμαμαι να διεταξε καποια χριστιανικη εκκλησια ιερο πολεμο εναντια στο ιρακ ιραν.

Έγινε επεξεργασία από ThorLite
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι απαγορευμενο στη χωρα τους?Η πιστη? Δε θα το λεγα....

Και τι φταις εσυ αμα γεννηθεις καπου στα βαθη της Αφρικης που η χωρα σου δεν σου προσφερει νερο???Οποτε να μην το απαιτησεις και σε μια αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι απαγορευμενο στη χωρα τους?Η πιστη? Δε θα το λεγα....

Και τι φταις εσυ αμα γεννηθεις καπου στα βαθη της Αφρικης που η χωρα σου δεν σου προσφερει νερο???Οποτε να μην το απαιτησεις και σε μια αλλη?

Ναι αυτο ειναι απογορευμενο οτι κανανε σημερα στη Ελλαδα.Το παρακατω ειναι ασχετο με το θεμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαγορευμενο ξαναλεω ,να ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ , στη χωρα τους?

Εγω γιατι ξερω οτι ο καθενας εχει ενα χαλακι και θα 2-3 φορες τη μερα οτι και αν κανει ,και στον δρομο να ναι ,το στρωνει και απο τα μεγαφωνα ακουγεται ο "Παππας" της θρησκειας τους???

Και παλι ομως κοτσαρω το ερωτημα μου περι νερου.

Μη βλεπετε τα πραγματα μονοπλευρα...ξερεις οτι στη χωρα τους το επιβαλουν να πιστευουν,οχι οπως εδω που αμα θες δεν ασχολεισαι με θρησκεια?

Σκεψου λοιπον τι ψυχολογικα προβληματα και τι εσωτερικες συγκρουσεις θα εχουν να αντιμετωπισουν αν δεν προσευχηθουν.Οταν εμενα μου επιβαλουν μια θρησκεια απο μικρο παιδι(και οταν λεω επιβαλουν(βλ. νομοι του Ισλαμ),στα 20 θα μου χει περασει στο υποσυνειδητο οτι οντως υπαρχει Θεος και επειτα και να θελω να αποστατησω,θα φοβαμαι μηπως ο Θεος αυτος με τιμωρησει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαγορευμενο ξαναλεω ,να ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ , στη χωρα τους?

Εγω γιατι ξερω οτι ο καθενας εχει ενα χαλακι και θα 2-3 φορες τη μερα οτι και αν κανει ,και στον δρομο να ναι ,το στρωνει και απο τα μεγαφωνα ακουγεται ο "Παππας" της θρησκειας τους???

Και παλι ομως κοτσαρω το ερωτημα μου περι νερου.

Μη βλεπετε τα πραγματα μονοπλευρα...ξερεις οτι στη χωρα τους το επιβαλουν να πιστευουν,οχι οπως εδω που αμα θες δεν ασχολεισαι με θρησκεια?

Σκεψου λοιπον τι ψυχολογικα προβληματα και τι εσωτερικες συγκρουσεις θα εχουν να αντιμετωπισουν αν δεν προσευχηθουν.Οταν εμενα μου επιβαλουν μια θρησκεια απο μικρο παιδι(και οταν λεω επιβαλουν(βλ. νομοι του Ισλαμ),στα 20 θα μου χει περασει στο υποσυνειδητο οτι οντως υπαρχει Θεος και επειτα και να θελω να αποστατησω,θα φοβαμαι μηπως ο Θεος αυτος με τιμωρησει.

Δε διαβαζεις αυτα που γραφω ομως,ειναι απογορευμενο στις πατριδες τους να κανω εγω οτι εκαναν αυτοι χτες στη Ελλαδα δηλαδη να εκφρασω την πιστη μου για κατι αλλο εκτος του Ισλαμ σε δημοσιο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ hydra σε προκαλώ να πάς κάπου εκεί από όπου είναι οι άνθρωποι να βάλεις μία εικόνα στην μέση μιας πλατεία και να καθίσεις να προσκυνήσεις .... Πιστεύω ότι δεν θα ξαναγυρίσεις στην Ελλάδα αρτιμελής ...

αν θέλουν τζαμί να στείλει λεφτά το κράτος τους από εκεί που είναι και να βάλουν οι ίδιοι λεφτά να χτίσουν αλλά όχι από δικά μου λεφτά αντερστουντ ...

άκου εκεί έχουν εγκλωβιστεί εδώ (οι ακραίες καταστάσεις απαιτούν ακραία μέσα)

εμείς (πολιτικοί φταίνε που παίρνανε το φακελάκι τους για κάθε κεφάλι που έμπαινε στο Ελλάδα) ρε ουστ απο εδώ όλοι τους (πολιτικοί) άχρηστοι είναι και πιστεύω ότι όλα αυτά τα χρόνια δεν κάνανε τίποτα και όλα τα άλλα είναι παραμύθια ...

απλά σας είχανε κάνει να πιστεύεται ότι υπήρχε δημοκρατία (φούμαρα) και πατήσανε πάνω στην αγραμματοσύνη των παλαιών ...

και δεν ασχολούμαι άλλο με αυτό το θέμα γιατί αυτός -->:magic: μου είπε να είμαι ήρεμος :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν διαφωνω,απλα ετσι οπως το εγραψε ο ThorLite δεν ηταν σαφες για ποιον ειναι απαγορευμενα αυτα τα πραγματα σε εκεινες τις χωρες(για αυτους ή για μας).Με το edit που εκανε ειναι πλεον κατανοητο.

Συμφωνω οτι πρεπει να στειλει το κρατος τους,αλλα το κρατος τους δεν τους φροντισε οταν ηταν εκει,τωρα που την καναν??

Συμφωνω οτι φταιει και το δικο μας κρατος.

Και ΝΑΙ μερικοι εχουν εγκλωβιστει!!!

Η Δημοκρατια τωρα ειναι αλλο θεμα...θα παμε αλλου και δεν εχει νοημα.Το ποσο δημοκρατικο ειναι το πολιτευμα το ειδατε και προσφατα με την αποχη,που καθε αλλο παρα τροπος διαμαρτηριας δεν ηταν. :T:

Ειναι τετοια η δημοκρατια μας,που παντα μα παντα ο λαος το δικο του δε θα το κανει κεφι.

Link to comment
Share on other sites

Η mother μετακομιζει Αγγλια μετα απο 30 χρονια στην Ελλαδα (παει να παρει συνταξη επειδη ειχε δουλεψει οταν ηταν νεα στην Αγγλια) γιατι εδω το κρατος δεν της δινει τιποτα και ουτε δουλεια μπορει να βρει (60+ χρονων)

Οποτε ξενοικιαζουμε το σπιτι στην Αγια Παρασκευη και εγω παω να μεινω σε μια υπογεια γκαρσονιερα που εχουμε στην Κυψελη. Ξερω πως ειναι η κατασταση γιατι μενει ο πατερας μου εκει στο πατρικο του (χωρισμενοι γονεις).

Ποια γραμμωση και ποια διατροφη ... ωρα για ογκο κοριτσια!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν είμαι αδιάκριτος, αλλά γιατί δε πας και εσύ Αγγλία μαζί της;

Η ερωτηση που μου κανουν ΟΛΟΙ τον τελευταιο καιρο ... θα σου πω

Ο αδερφος μου εφυγε το 2008 και πλεον ειναι μονιμα εκει και δεν θελει να γυρισει βλεποντας τα χαλια

Η μανα φευγει τωρα τελος του χρονου και εγω θα ακολουθησω απο Φεβρουαριο-Μαρτη

Απλα φευγω τελευταιος για να τακτοποιησω καποια οικογενειακα θεματα με τον πατερα μου (φορολογιες, κληρονομικα, να φραχτουν καποια χωραφια, κλπ) και μετα την κανω και γω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.