Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φιλε μου τα ειπες ολα!Μπραβο!!! :T:

Μιας και το φερε η κουβεντα περι γκετοποιησης,δυο βιντεο :

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yFdh5Anx4uQ]YouTube - ATHENS crime[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gUACTQmZlys]YouTube - ATHENS crime 2[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Αυτο και το ιδιο δεν ειναι ???

Οσο και να θελουμε να τους πεισουμε για κατι τετοιο,απο τη στιγμη που πληρωσαν υπερβολικα (για αυτους και για το εισοδημα τους) ποσα για να φυγουν απο τη χωρα τους,δε νομιζω να θελουν να γυρισουν πισω.Ουτε στον πολεμο,ουτε στα βασανιστηρια,ουτε στη δουλεια. :/

Link to comment
Share on other sites

Το κόλπο δεν είναι να τους απελάσεις. Το κόλπο είναι να τους κάνεις να θέλουν να φύγουν απο μόνοι τους.

καλησπέρα

Θα σου δώσω 2 λόγους γιατί αυτό δεν πρόκειται να γίνει:

1. iran gays - Αναζήτηση Google

2. nigerian thieves punishment - Αναζήτηση Google

όσο κάτι τέτοιες εικόνες αποτελούν επιστημονική φαντασία στην Ελλάδα όλος αυτός ο κόσμος δεν θα κοιτάει τίποτα άλλο παρα πώς θα πάει εκεί που θέλει. Διοτι για το 80% όλου αυτόυ του κόσμου, αυτό που θέλει δεν είναι να μείνει στην Ελλάδα, αλλά να πάει βορειότερα ή δυτικότερα.

Όπως καταλαβαίνεις όλοι έχουμε βρεθεί σε αδιέξοδο:

1.Αυτοί που έρχονται κατα κύματα βρίσκουν σαν πρώτη χώρα την Ελλάδα και περνανε σχεδόν όλοι

2. Η Ελλάδα ΔΕΝ μπορεί να τους προοθήσει πιο πίσω σε ευρωπαικό έδαφος αφού είναι η ''άκρη'' αλλά ούτε και να τους αφήσει να ανέβουν βοριότερα αφου τους επιστρέφουν εδώ.

3. Οι μετανάστες απο τη μία δεν έχουν τα όβολα να πάνε αλλού (προς τα ''πίσω'' γιατι μπροστά ''δεν'') και απο την άλλη θές οι εικόνες που σου έδειξα, θές ότι εκεί δεν έχουν καμμία πιθανότητα για τίποτα, μένουν εδώ.

Τι λύση μπορεί να υπάρξει δεν ξέρω να σου πω. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι κάποιοι πατάνε σε όλο αυτό το χάος και το μετατρέπουν σε ψηφαλάκια τάζοντας ποτάμια εκεί που δεν υπάρχουν γεφύρια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι κάνεις; Δίνεις σε όλους ελληνικό διαβατήριο και τους σπρώχνεις ενδότερα. Να δεις μετά πως θα νοιαστούν μετά για την λαθρομετανάστευση στην Ελλάδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει μια βάση, αλλά αυτό θα βλάψει αντίστοιχα και την όποια υπόσταση μας σαν έθνος αφού μετά η Ευρώπη θα πήξει από "έλληνες μετανάστες" απ όλα τα βαλκάνια και τη μέση ανατολή. Πέρα από το ότι δε τους είναι τίποτα να μας βγάλουν απ έξω και μετά να μείνουμε όλοι μαζί αποκλεισμένοι... Ήδη είναι πολλές οι γλώσσες που λένε "Έλληνες? πoιοί Έλληνες? είσαστε ένα μωσαϊκό λαών, πάρτε μια ενιαία «Μακεδονία»”, δώστε και στη Τουρκία ότι απομένει και είμαστε κομπλέ. (υπεραπλουστευμένο-χοντροκομμένο σενάριο απλά για να δώσω ένα point)

Μετά όχι μόνο θα το ισχυρίζονται αυτό κάποιοι... αλλά θα είναι και αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λες αλλα και ο χριστιανισμος ετσι ειναι , εχει νομους ποινες υποβιβαζει τις γυναικες και καλει σε σταυροφοριες (ιρακ ιραν κλπ). Δυστηχως μεχρι να αποβαλουμε καθε μορφης ματαιοδοξια θα υποφερουμε απο καθε μορφης "θρησκεια"

get your facts straight: ο χριστιανισμός δεν έχει νόμους και ποινές. ναι υποβιβάζει τις γυναίκες αλλά όχι σε συγκρίσιμο επίπεδο με τους μωαμεθανούς. Το παράδειγμά σου με τις σταυροφορίες είναι άκυρο. Ακόμα και στον μεσαίωνα που στο όνομα του σταυρού κάνανε τις εκστρατείες, μόνο στο όνομα μείνανε

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι κάνεις; Δίνεις σε όλους ελληνικό διαβατήριο και τους σπρώχνεις ενδότερα. Να δεις μετά πως θα νοιαστούν μετά για την λαθρομετανάστευση στην Ελλάδα.

Λίγο δύσκολο δίοτι:

α. Δεν γίνεται να κάνεις τους πάντες Έλληνες. Αν αυριο μεθαύριο δε σου ζητήσουν και τα ρέστα και δεν μπάσουν όοοολη τους τη φαμίλια στην Ελλάδα, σίγουρα θα φάνε πόρτα όταν πάνε να βγούν έξω. Θα τεθεί ζήτημα ''γνησιότητας'' διαβατηρίων ή θα ισχυριστούν ότι άλλο για να μην μπουν στη χώρα τους.

β. χαλαρά θα αποκτήσουμε πρόβλημα και όσοι ''γνήσιοι'' επιθυμήσουμε να βγούμε εκτός Ελλάδος έστω και για τουρισμό.

γ. Εχουμε υπογράψει τη περιβόητη πλέον συνθήκη Σένγκεν. Πόσους νομίζεις θα στείλεις πριν: 1) σε πάρουν χαμπάρι

2) στους στείλουν πίσω πακέτο (και να δώ τι θα τους κάνεις μετά) 3) σε κάνουν ρόμπα διεθνώς και 4) σε ρημάξουν στα πρόστιμα ?

δ. Αμα ήταν τόσο απλό θα το έκανε και η Ισπανία.

Εντιτ: Αυτό επίσης δεν μπορείς να το κάνεις όυτε αν βγείς εκτός ευρώπης (και καλά να καταργήσεις ότι συνθήκη υπέγραψες). Ο λόγος: είσαι πολύ κοντά τους και θα στους στέλνουν πίσω με τα πόδια άνετα.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η πλακα ποια ειναι...Αλβανοι, Πακιστανοι, Αβγανοι, Ρουμανοι και πολλοι αλλοι σκασαν μυτη απο το εξωτερικο...αρχισαν να δουλευουν με τρεις και εξηντα, οποτε προτιμηθηκαν απο τα ελληνικα εργατικα χερια, + το οτι χεστηκαν για ασφαλιση μιας και οι περισσοτεροι μπηκαν παρανομα και οτι χρημα εβγαζαν εφευγε στις οικογενειες στο εξωτερικο(1). Παρ'ολα αυτα, οσοι ειχαν μυαλο και δεν πηραν τον κακο τον δρομο, πλεον εχουν απο καταστηματα μεχρι και αλυσιδες καταστηματων.

Και εδω εγκειται η πλακα του ολου θεματος. Οι Ελληνες που δεν μπορεσαν να ανταγωνιστουν ποτε τους εντοπιους αλλοδαπους λογω κοστους, πλεον φευγουν απο την Ελλαδα λογω ανεργιας. Αφου φευγουν οι Ελληνες και οι μεταναστες πλεον εχουν ειτε ξυπνησει και δεν δουλευουν με τρεις και εξηντα ειτε εχουν κανει περιουσια, τα γατονια οι εργοδοτες που καποτε προτιμουσαν μπροστα στο ευκολο και γρηγορο κερδος να προσλαβουν τον παρανομο, χωρις δικαιωματα, ασφαλιση, ικα, ξιγκα μεταναστη, πλεον και αυτοι επειδη δεν μπορουν να ειναι ανταγωνιστικοι παιρνουν τα π@π@κια τους και πανε τις επιχειρησεις τους στο εξωτερικο(2).

Ξεχνωντας προς στιγμη τις ενχωριες συντεχνιες (αρχιτεκτονες, μηχανικοι, υδραυλικοι, δικηγοροι, γιατροι, τελωνειακοι, πολιτικοι, δημοσιοι υπαλ. κτλ) και το χρημα που διαχειριζονται αυτοι. Αφου κρατωντας χρημα στα χερια τους αναγκαστικα καπου θα το επενδυσουν*(σπιτια, επιχειρισεις, αυτοκινητα, τραπεζες κτλ = θεσεις εργασιας), αρα το χρημα θα παει στην αγορα και μερος αυτου θα μοιραστει εν τελη και σε εμας τους φτωχους.Χρημα μπαινει - χρημα βγαινει, η αγορα κινειται. Ακομα και το μαυρο χρημα, δεν καθεται...και αυτο κινει την αγορα.

Ελα ομως που τωρα βασει του (1) και του (2) το χρημα μονο βγαινει. Δεν εχουμε τπτ να μπαινει.

Και θα μου πεις εσυ, σιγα τι λεφτα παιρνουν οι ξενοι εργατες εδω....συγκρινεται με το χρημα που παιρνουν τα λαμογια τα δικα μας? Στην απογραφη του 2001 μονο οι νομιμοι μεταναστες ηταν 800χιλιαδες, πλεον εκτιμαται οτι ειναι κοντα στο 1εκ. Τους παρανομους δεν θα τους υπολογισω καν, μιας και ο καθενας λεει οτι αριθμο θελει. Απο 1ευρω να βγαζει ο καθενας την μερα και τα μισα να τα στελνουν στην πατριδα τους(και λιγα λεω, οι κακομοιριδες οι Πακιστανοι για να μειωσουν τα εξοδα τους μενουν 10-10 σε κατι δωματια του μισου τετραγωνικου), μανι μανι 180εκ ευρω τον χρονο φευγουν απο την Ελλαδα και δεν τα ξαναβλεπουμε ποτε. Καλα και δεν ειναι μονο τοσα, απλα δεν θελω να ειμαι υπερβολικος.

Και ποιοι μας φταινε για αυτο? Οι μεταναστες, παρανομοι ή μη? Δεν νομιζω...οπως θελουμε εμεις σημερα να διεκδικουμε το δικαιωμα στην εργασια, ετσι το εχουν και αυτοι το δικαιωμα απο την στιγμη που τους φεραμε εδω. Το κρατος μας φταιει που απο την μια εμπασε ανεξελενκτα ξενους που δεν μπορουσαμε να τους αποροφησουμε σαν χωρα και απο την αλλη φταιει και το μυαλο του Ελληνα που ειναι κοντοφθαλμο και κοιταει το γρηγορο κερδος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

"...αλλη φταιει και το μυαλο του Ελληνα που ειναι κοντοφθαλμο και κοιταει το γρηγορο κερδος."

Fact! Να στο πω με αποδειξεις

Στην γκαρσονιερα που ανακαινιζω ηθελα να αλλαξω πινακα, να περασω καινουργια καλωδια μεσα στους τοιχους και γενικως να κανω διαφορα με τα ηλεκτρολογικα.

Ερχεται Ελληνας ηλεκτρολογος (συστημενος) το κοιταει, τον ρωταω ποσα θες, 1100 ευρω μου λεει

Φερνω μετα Αλβανο (συστημενος και αυτος) το κοιταει, τον ρωταω ποσα θελει και μου λεει 500. Μαντεψε ποιον πηρα ...

Γενικως στην αρχη ηθελα να φερω στα παντα Ελληνες για να βοηθησω και εγω τα "αδερφια" μου επειδη ξερω οτι σε τετοιες δουλειες (ηλεκτρολογικα, μερεμετια, υδραυλικα, κλπ) υπαρχουν πολλοι Αλβανοι στον χωρο αλλα τελικα σε Αλβανους κυριως κατεληξα και κανανε και πολυ καλη δουλεια μαλιστα.

Οταν ο αλλος ο "αδερφος" σου ο Ελλην κοιταει να κανει την αρπαχτη του επειδη

α) Σε θεωρει κοροιδο

β) Κοιταει την παρτυ του και την βολεψη του

γ) Βαριεται να δουλευει και στηριζεται οτι θα κανει μια δουλεια-αρπαχτη και μετα θα αραξει μεχρι την επομενη αρπαχτη

του αξιζει και με το παραπανω ολο το χαλι το οποιο ζει σημερα πολυ απλα γιατι αυτος με το πονηρο σκεπτικο του κατεληξε εκει που βρισκεται

Link to comment
Share on other sites

"...αλλη φταιει και το μυαλο του Ελληνα που ειναι κοντοφθαλμο και κοιταει το γρηγορο κερδος."

Fact! Να στο πω με αποδειξεις

Στην γκαρσονιερα που ανακαινιζω ηθελα να αλλαξω πινακα, να περασω καινουργια καλωδια μεσα στους τοιχους και γενικως να κανω διαφορα με τα ηλεκτρολογικα.

Ερχεται Ελληνας ηλεκτρολογος (συστημενος) το κοιταει, τον ρωταω ποσα θες, 1100 ευρω μου λεει

Φερνω μετα Αλβανο (συστημενος και αυτος) το κοιταει, τον ρωταω ποσα θελει και μου λεει 500. Μαντεψε ποιον πηρα ...

Γενικως στην αρχη ηθελα να φερω στα παντα Ελληνες για να βοηθησω και εγω τα "αδερφια" μου επειδη ξερω οτι σε τετοιες δουλειες (ηλεκτρολογικα, μερεμετια, υδραυλικα, κλπ) υπαρχουν πολλοι Αλβανοι στον χωρο αλλα τελικα σε Αλβανους κυριως κατεληξα και κανανε και πολυ καλη δουλεια μαλιστα.

Οταν ο αλλος ο "αδερφος" σου ο Ελλην κοιταει να κανει την αρπαχτη του επειδη

α) Σε θεωρει κοροιδο

β) Κοιταει την παρτυ του και την βολεψη του

γ) Βαριεται να δουλευει και στηριζεται οτι θα κανει μια δουλεια-αρπαχτη και μετα θα αραξει μεχρι την επομενη αρπαχτη

του αξιζει και με το παραπανω ολο το χαλι το οποιο ζει σημερα πολυ απλα γιατι αυτος με το πονηρο σκεπτικο του κατεληξε εκει που βρισκεται

FACT! Ο Ελλην θα τα καταναλωσει τα 1100 στην πανακριβη πατριδα του ο Αλβανος θα στειλει τα 400 στην Αλβανια και τα αλλα 100 θα τα ξοδεψει ισα για να ζησει,το ιδιο εκανες και εσυ σαν Ελλην το κοντοφθαλμο και γρηγορο κερδος κοιταξες.Ασχετο αποδειξη πηρες απο τον Αλβανο? πληρωνει εισφορες σε ασφαλιστικα ταμεια?

Link to comment
Share on other sites

Ερχεται Ελληνας ηλεκτρολογος (συστημενος) το κοιταει, τον ρωταω ποσα θες, 1100 ευρω μου λεει

Φερνω μετα Αλβανο (συστημενος και αυτος) το κοιταει, τον ρωταω ποσα θελει και μου λεει 500. Μαντεψε ποιον πηρα ...

Με ποιό κριτήριο αποφάσισες ότι η τιμή του ενός είναι υπερβολική ενώ η τιμή του άλλου είναι λογική?

Δε διαφωνώ ότι υπάρχουν εκμεταλλευτές του είδους. Αλλά δεν είναι δουλειά παίξε γέλασε... έχει ευθύνη. Για τις αλλαγές και τα διάφορα αύριο μεθαύριο μπορεί να χρειαστείς σχέδια και υπογραφή ηλεκτρολόγου για την εγκατάσταση. ο δεύτερος που πήρες θα είναι σε θέση να σου τα παρέχει αυτά?

Πώς είσαι σε θέση να κρίνεις ότι η δουλειά που έκανε ο δεύτερος είναι σωστή? Αν χτύπα ξύλο πάει κάτι στραβά μελλοντικά θα έχεις τρόπο να ζητήσεις τα ρέστα νομικά?

εν συνεχεία έρχομαι κι εγώ να ρωτήσω το ίδιο πράγμα.

αποδειξη πηρες απο τον Αλβανο? πληρωνει εισφορες σε ασφαλιστικα ταμεια?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σχετικο ή οχι και ουτε θελω να παρω το μερος κανενος,ολοι εξαλλου δουλευουν για να ζησουν και η δουλεια ειναι δικαιωμα ολων,παντως απο Αλβανους που ξερω,τα λεφτα της "οικοδομης" στην Αλβανια ειναι θησαυρος.Συγκεκριμενα στο χωριο μου ο μαστορας που μας εκανε το σπιτι και φιλος του πατερα μου εχτιζε ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ,οταν λεω μερα - νυχτα το εννοω ,για χρονια!Πηγε Αλβανια προπερσυ,εφτιαξε δωματια για ενοικιαση,γυρισε Ελλαδα πηρε αμαξι ,πηγε Γερμανια και πηρε εργαλεια.Επειτα επειδη στις γυρω περιοχες μας κανεις δεν εχει τετοια εργαλεια,λογω του οτι ειναι ακριβα,τωρα ειναι πρωτομαστορας σε συγκροτημα με 30 μεζονετες αξιας 500 χιλιαδ. εκαστη και αραζει πινοντας καφε στην παραλια,ενω ο θειος μου (πρωην εργοδοτης του) σπατουλαρει μερα νυχτα στα εργα του Αλβανου. :)

Συμπερασμα: αμα κουραστεις,θα καταξιωθεις .Ειτε εισαι Αλβανος,ειτε σου κολλανε ενσημα ,ειτε οχι.Οταν οι αλλοι στο χωριο καθονταν ολη μερα καφενειο και περιμεναν να βγαλουν μια φορα απο κανα βαψιμο στο σπιτι της γιαγιας με πλαστικα χρωματα και να παρουν τα διπλασια,εκεινος δουλευε.

Ειμαι κατα του "μας πηραν τις δουλειες" ,οσο ειμαι και κατα του "Εμεις οι Ελληνες δεν τις κανουμε πια".Μια χαρα μπορουμε να τις κανουμε....απλα νομιζουμε οτι οι Αλβανοι ειναι πλεον τα δουλικα μας.Ελα ομως που δεν (θα) ειναι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thorlite, ο Αλβανος εχει οικογενεια στην Ελλαδα και κατοικια εδω. Αποδειξη ναι θα μου δωσει ο Αλβανος

Το κοντοφθαλμο κερδος κοιταξα? Για την ιδια δουλεια και εφοσον και οι 2 θα κοβανε αποδειξεις και ο ενας σου λεει θελω 1100 και ο αλλος 500 εσυ ποιον θα επαιρνες? Νομος προσφορας και ζητησης ειναι και εφοσον οι Ελληναραδες δεν κοιτανε σε περιοδους κρισης να προσαρμοσουν τις τιμες τους και να προσαρμοστουν και οι ιδιοι δεν φταινε που οι Αλβανοι ή ο καθε μη-Ελληνας τους παιρνουν τις δουλειες

Και στην τελικη τοσο καιρο ανεργος δεν μου τρεχουν 600 ευρω extra απο την τσεπη μου να τα δωσω στο Ελληνα ηλεκτρολογο που ειναι και συνταξιουχος (fact!) και νοικιαζει και 3-4 διαμερισματα (fact!) και γενικως ειναι χεσμενος στο ευρω ...

Εδω μετα ηθελα να κανω και κατι αλλες ηλεκτρολογικες δουλειες και αφου εδειξα στον (Αλβανο) ηλεκτρολογο τι ηθελα του λεω "Ποσα λεφτα επιπλεον θες για αυτα τα extra που σου ειπα να κανεις?" και μου απαντησε "Δεν θελω τιποτα, θα στο κανω for free"

Νομιζεις οτι θα επαιρνα την ιδια απαντηση απο τον Ελληνα? No way mate!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στο Ελληνα ηλεκτρολογο που ειναι και συνταξιουχος (fact!) !

Όπα βάστα! δε μας τα είπες όλα απ την αρχή...

Δεν έχουμε εδω κανένα λόγο να υπερασπιστούμε τον παράνομα εργαζόμενο ανεξαρτήτως καταγωγής...

Από τη στιγμή που θα πάρεις απόδειξη για τη συγκεκριμένη εργασία (όχι μόνο για υλικά και ανειδίκευτη εργασία τύπου σοβάντισμα ξέρω γω...) δε νομίζω να τίθεται θέμα.

Θέμα θα υπήρχε αν απέρριπτες τον νόμιμα εργαζόμενο, καταγεγραμμένο και ανάλογα φορολογούμενο απ το κράτος, ηλεκτρολόγο για να προτιμήσεις τον ανειδίκευτο εργάτη που κάνει ηλεκτρολογικές δουλειές επειδή απλά ξέρει να ενώνει καλώδια και νομίζει ότι είναι ηλεκτρολόγος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσφορα και ζητηση ειναι τα πάντα. Αν δεν προσαρμοστουνε οι Ελληνες τεχνιτες στην κρίση που μας εχει σκίσει θα μεινουν να φωναζουν για τις δουλειές που τους τρώνες οι αλλοεθνείς.

Πι.Ες. στα 1100 δεν θα ειχε απόδειξη στανταρ. Γιατι οταν ζητας σου λενε με απόδειξη εχει παραπάνω. :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.