Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

Στο βιντεο δε μπορω να διακρινω μεταναστη κτλπ.Για διαδηλωτες ,ψευτοαναρχες και ετσι μου φαινονται...

έλα να πάμε ένα βράδυ στο λιμάνι της Πάτρας να δεις γλύκα...

και να γυρίσουμε βράδυ με το τρένο που φεύγει από Πύργο Αθήνα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

έλα να πάμε ένα βράδυ στο λιμάνι της Πάτρας να δεις γλύκα...

και να γυρίσουμε βράδυ με το τρένο που φεύγει από Πύργο Αθήνα...

Δε διαφωνω καθολου για την κατασταση ρε συ,εχω παει στην Πατρα,ματια εχω...

Απλα για το βιντεο λεω.Ενταξει μπορει να ειναι μεταναστες,απλα δεν φαινεται ,δηλαδη δεν ειναι κατι που θα το δει ο οποιοσδηποτε και θα το παρει σαν αποδεικτικο στοιχειο οτι δημιουργουν χαμο οι μεταναστες εκει κατω.

Αλλα δε διαφωνω με οτι λες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να πάω Πάτρα από τον Οκτώβριο του 2009, αλλά τότε θυμάμαι να ανοίγουν τις νταλίκες να μπούνε μέσα.

Δεν έχω όμως ιδία άποψη για το θέμα.

Αυτό που επιτέλους λέγεται και στις ειδήσεις, είναι ότι οι μετανάστες των Αθηνών έχουν ως κύρια ασχολία τους το σουλατσάρισμα πέρα δώθε (αφού δεν έχουν δουλειά), και κατά συνέπεια αυξάνεται η εγκληματικότητα (αν δεν έχεις δουλειά, πιο εύκολα κλέβεις / εξωθείς στην πορνεία / διακινείς ναρκωτικά).

Το τελευταίο διάστημα έχει γίνει mainstream το θέμα στις ειδήσεις λόγω του τείχους, και αποκαλύπτονται συνεχώς και νέα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιασαμε το τειχος ...

«Άνευ προηγουμένου» η κατάσταση στον Έβρο, σύμφωνα με έκθεση της Frontex

Σύμφωνα με την Frontex πάνω από 31.000 παράνομοι μετανάστες πέρασαν το διάστημα Ιανουαρίου-Σεπτεμβρίου τα σύνορα με την Τουρκία

Για αριθμό-ρεκόρ εισόδου παράνομων μεταναστών από τον Έβρο κάνει λόγο σε έκθεσή της η Frontex (Ευρωπαϊκός Οργανισμός Συνεργασίας Συνόρων), χαρακτηρίζοντας ως «άνευ προηγουμένου» την κατάσταση που επικρατεί στα ελληνικά χερσαία σύνορα.

Η έκθεση, που δημοσιεύεται στην «Καθημερινή», περιγράφει μια εικόνα αφύλακτων συνόρων, ενώ επισημαίνει ότι η Τουρκία παραμένει η κυρίαρχη χώρα-«τράνζιτ» παράνομων μεταναστών με συνακόλουθες ευθύνες στη διόγκωση του προβλήματος. Αναφέρει, μάλιστα, ότι λόγω της έκτασης του προβλήματος μόνες οι ελληνικές τοπικές αρχές αδυνατούν να το διαχειριστούν.

Στην έκθεση τονίζεται ότι εντός του 2010 μέσω του Έβρου καταγράφηκε μία από τις μεγαλύτερες εισροές παράνομων μεταναστών στην ιστορία της ΕΕ.

Σύμφωνα με την Frontex πάνω από 31.000 παράνομοι μετανάστες πέρασαν το διάστημα Ιανουαρίου-Σεπτεμβρίου τα σύνορα με την Τουρκία, καταρρίπτοντας τα προηγούμενα πανευρωπαϊκά ρεκόρ εισόδου σε ευρωπαϊκό έδαφος που καταγράφηκαν το 2006.

Εκτός από την καταγραφείσα εκτίναξη του αριθμού Αφγανών παράνομων μεταναστών, επισημαίνεται με ιδιαίτερη έμφαση από την Frontex το πλήθος μεταναστών από την Αλγερία που πέρασαν και αυτοί από τον Έβρο. Αφού ταξίδεψαν αεροπορικώς από τη Βόρεια Αφρική στην Κωνσταντινούπολη, στη συνέχεια έφτασαν στην ελληνοτουρκική μεθόριο με προορισμό την Ελλάδα και χώρες της ΕΕ.

Στην έκθεση της Frontex γίνεται αναφορά, επίσης, και στο φράχτη των 12,5 χιλιομέτρων μεταξύ Καστανιών και Βύσσας, με την επισήμανση ότι μόνο από αυτό το τμήμα περνούσαν παράνομα στο ελληνικό έδαφος περί τα 350 άτομα καθημερινά

Link to comment
Share on other sites

Τα βιντεο ειναι 2 και ειναι 10λεπτα,αν ψαξετε προς τα πισω,θα τα βρειτε,τα ειχα ποσταρει.

Δεν τα ανεβασε τα βιντεο κανενας εγγληματιας.

"Ανεβασαν στο ιντερνετ τη διαρηξη που εκαναν" ;;

Η παραπληροφοριση... :shout:

Ελληνας ειναι και η παραδοσιακη μουσικη που συνοδευει το βιντεο ειναι Βισση και Καρας!!Αν θελετε δειτε λιγα ποστ πισω.

Το τι συμβαινει βεβαια ειναι φρικτο!!!Οταν το ειδα πρωτη φορα ειχα μεινει τελειως μακακας!!!Αντε να εισαι εκει και να στην πεσουν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

έχω περάσει από εκεί μόνο μια φορά αναγκαστικά γιατί είχαν κλείσει Αθηνάς και Πειραιώς λόγω πορείας και επεισοδίων με αναρχικούς.....φυσικά ούτε λόγος να σταματήσω μιας και ήξερα τι παίζει....γκάζι και όποιον πάρει ο χάρος....ήρθαν 2 άτομα να πλησιάσουν αλλά είδαν οτι δεν έκοψα και μαζεύτηκαν τελευταία στιγμή. ο ένας μου γδαρε και τον καθρέφτη ελαφρά.

αυτά πριν κάνα χρόνο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι οι χίπηδες, αλλά το επίπεδο κοινωνικής ευπρέπειας που επιδιώκει η κάθε χώρα. Φίλε μου έρχεσαι εδώ και μας χαλάς την αισθητική; Έφυγες. Εδώ για να μην χάσουμε τον "πελάτη" τον τουρίστα και για να μην μας κατηγορήσουμε για ρατσιστές τους δεχόμαστε όλους όπως νά'ναι.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Το βάζω και εδώ

Κατάληψη στη Νομική από εκατοντάδες μετανάστες | Online | epikaira.gr

Ε να μην μιμηθουν τον ντοπιο στρατο κατοχης των σχετικων παραταξεων κι αυτοι?Γελοιοτητες σε μια χωρα που καταρρεει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έλα να πάμε ένα βράδυ στο λιμάνι της Πάτρας να δεις γλύκα...

και να γυρίσουμε βράδυ με το τρένο που φεύγει από Πύργο Αθήνα...

Ασε δραμα. Οποτε περναω απο πατρα ολο πακιστανια βλεπω. Ειχανε πει πως θα κανουνε χωρους συγκεντρωσης αλλα προς το παρον δυστυχως τιποτα. Το ενα μετα το αλλο κλεινουν τα μαγαζια εκει στο λιμανι αλλα φαινεται πρεπει να κλεισουν ολα για να τους νοιαξει. Παρκαρεις στο veso mare να δεις ταινια και βλεπεις 10 ατομα που μοιαζουν με σομαλους πειρατες να φερνουν βολτες στο αμαξι σου.

Και οι ελληνες ηταν μεταναστες καποτε, και θα ξανα ειναι οπως παει, αλλα δε θυμαμαι ποτε να ακουσα για ελληνα μεταναστη να βιασε 80χρονη, να εκαψε ομοεθνη του, να σπασανε στο ξυλο 15χρονη κοπελα για 5 ευρω κτλ κτλ..

Οπως ειπε και γνωστος πολιτικος οποιος συμπαθει τοσο πολυ τους λαθρομεταναστες να παρει και 5-6 σπιτι του.

Ας φτιαξουμε μια κοινωνια που να φροντιζει τα παιδια της (που σημερα δε το κανει) και μετα κατι θα κανουμε και για τα παιδια των αλλων..

Έγινε επεξεργασία από morfeas-dsl-
γιατι ξεχναω παρενθεσεις ρε big brother!
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι ο σεβασμός. Οι αυτόχθονες να σέβονται τους μετανάστες σαν ανθρώπους και οι μετανάστες να σέβονται την χώρα που τους φιλοξενεί. Απλά πράγματα.

Ασε δραμα. Οποτε περναω απο πατρα ολο πακιστανια βλεπω.

:T:

Με το τειχος τι θα γινει τελικα;Γιατι κατι μου λεει οτι παλι λογια ηταν ολα;

Aσχημη λυση,αλλα αναγκαια. :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.