Jump to content



Μεταναστευτικό Ζήτημα στην Ελλάδα


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 2,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τα μυστικά του 'Εβρου αποκαλύπτουν οι «Πρωταγωνιστές» στο MEGA. Ιστορίες ψαράδων, ονειρικές εικόνες με ερωδιούς αλλά και η σκληρότητα της λαθρομετανάστευσης ξεδιπλώνονται στα 52 λεπτά της εκπομπής ...
Link to comment
Share on other sites

Ένωση Μεταναστών: "Θέλουμε 10 τζαμιά σε όλη τη χώρα"

Την ανέγερση τουλάχιστον δέκα τζαμιών σε όλη την Ελλάδα αλλά και τη νομιμοποίηση των παράνομων μεταναστών δίνοντας ως φόρο στο κράτος το ποσό των 2.000 ευρώ ζητά η Ένωση Μεταναστών Ελλάδος (ΕΜΕ).

Τσουπ...έτσι για να γουστάρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο του Hammond:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OwVGgqQuH1w]YouTube - Τομές 28.4.09 8/8 - Τι δεν είναι το Ισλάμ[/ame]

Μια απάντηση για αυτό το βίντεο:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=dOv2Zc2FGTo&feature=watch_response]YouTube - Ο Νεοκλής Σαρρής και το Ισλάμ 1/2[/ame]

Διάλογος του εξελικτικού βιολόγου Richard Dawkins, συγγραφέα του βιβλίου "The God Delusion" με έναν μουσουλμάνο ιερέα*.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=pQzuFrMRA3M]YouTube - Apostasy in Islam:Richard Dawkins extracts some truth from a Muslim[/ame]

Κάποια στιγμή(o Ντόκινς) τον ρωτάει το κρίσιμο ερώτημα. Ποιό το τίμημα της αποστασίας από τη μουσουλμανική πίστη;

*Σόρυ. Λέει ότι είναι πρόεδρος των μουσουλμανικών σχολείων.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Video 3: 1.36.

"Οften, religious principles are quite immoral....." the resume. Εγώ θα το έλεγα almost always, religious principles are quite immoral..

Πρέπει να συνεχίζουμε και σε αυτό το thread να μιλάμε για θρησκεία, χριστιανισμό, ισλάμ κτλ; Πριν αρχίσουμε να μιλάμε για πίστες και άλλα τέτοιες έννοιες που "καλύπτουν" τα οργανωμένα αυτά κινήματα; Για μετανάστες μιλάμε βρε παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

Ένα ωραίο βιντεάκι με κάποια κυρία που ονομάζεται Barbara Lerner Spectre και διευθύνει ένα κρατικώς χρηματοδοτούμενο κέντρο εβραϊκών μελετών στη Σουηδία με την ελληνική ονομασία "ΠΑΙΔΕΙΑ".

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=w_a-25MhRuk]YouTube - "Jews will play a leading role in multicultural Europe"Says Jewish researcher[/ame]

Τίποτα το μεμπτό, αλλά σε κάποια φάση λέει το εξής:

"...η Ευρώπη δεν έχει μάθει ακόμα πώς να είναι πολυπολιτισμική και νομίζω ότι θα αποτελέσουμε(οι εβραίοι) μέρος αυτής της μεταμόρφωσης, η οποία πρέπει να πραγματοποιηθεί. Η Ευρώπη δεν μπορεί να είναι πια η μονολιθική κοινωνία που ήταν κάποτε στον τελευταίο αιώνα. Οι εβραίοι θα είναι στο κέντρο αυτής της αλλαγής. Θα είναι μια μεγάλη αλλαγή. Τώρα οι ευρωπαίοι μπαίνουν σε mode πολυπολυτισμικότητας και οι εβραίοι θα μισηθούν εξαιτίας αυτού του ηγετικού τους ρόλου. Αλλά χωρίς αυτόν τον ηγετικό ρόλο και αυτήν την αλλαγή η Ευρώπη δεν θα επιβιώσει."

Στο κέντρο των εξελίξεων της πολυπολυτισμικότητας λοιπόν. Και με το ζόρυ.

Συνδέστε το με παλαιότερο ποστ μου: http://www.thelab.gr/1062802874-post669.html

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βλέπεις μέσα σε εισαγωγικά είναι μετάφραση πάντως.

Γιατί να μισηθουν(resented) οι εβραίοι που θέλουν να προωθήσουν τόσο καλές αλλαγές;

BTW, μάθε λίγο για την εθνική καταγωγή του Κώστα Σημίτη και του Γεώργιου Παπανδρέου που βιάστηκε να μας βάλει στο ΔΝΤ για να σωθούμε.

Zougla online - O άγνωστος Σημίτης

Θα δεις λοιπόν ότι δεν κρύβονται πουθενά από πίσω. Είναι εδώ και σε κυβερνάνε.

Οι αγορές, δηλαδή όλες οι μεγάλες ξένες τράπεζες(κατά κύριο λόγο), έχουν διαμορφώσει απαγορευτικά επιτόκια δανεισμού για οικονομίες με απόλυτα ελεγχόμενο χρεος όπως η Πορτογαλία(γύρω στο 80% του ΑΕΠ). Η Ουγγαρία βγήκε επιτυχώς από το ΔΝΤ, αρνούμενη να συνεχίσει τη συνεργασία και αμέσως άρχισε δυσφημιστικός πόλεμος από τα ξένα ιδιωτικά ΜΜΕ και απειλητικές δηλώσεις του Στρος Καν ότι μπορεί στο μέλλον να ξαναχρειαστεί τη βοήθεια του ΔΝΤ. Ενώ παράλληλα ΕΕ και ΔΝΤ αρνήθηκαν να καταβάλουν την τελευταία δόση του δανείου γιατί τα μέτρα εξοικονόμησης χρημάτων αφορούσαν τις τράπεζες και όχι τον λαό.

Αν σου φαίνονται νορμάλ αυτές οι καταστάσεις, που μας οδηγούν σε κεντρική χάραξη οικονομικής πολιτικής(αν δεν διαλυθεί το ευρώ, κάτι που απεύχονται) δηλαδή τον περιορισμό της δημοσιονομικής εξουσίας των κρατών, τι να πω. Και με τη μετανάστευση παρόμοια κατάσταση επικρατεί. Βλέπουμε αλλαγές αδικαιολόγητες να συμβάινουν ταυτόχρονα σε όλη την Ευρώπη, αλλά σύμφωνα με εσένα τίποτα κοινό δεν υπάρχει σε όλα αυτά. Εγώ αντίθετα πιστεύω και βλέπω ότι υπάρχει κοινή κινητήριος δύναμη πίσω από όλα αυτά. Και δεν το βλέπω μόνο εγώ:

[ame]

http://www.youtube.com/watch?v=pVuKCZSG_SA[/ame]

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οι εβραίοι φίλε giorika. Το χρήμα είναι. Ψάξε να βρεις ΠΟΙΟΙ το έχουν θεοποιήσει, ποιοι σε έχουν κάνει να δουλεύεις όλη σου την ζωή για να κυνηγάς το χρήμα, ποιοι σε έχουν κάνει να ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι είσαι ελεύθερος και ζεις σε "δημοκρατικές" κοινωνίες και εδώ είμαστε πάλι.

Και θες το χειρότερο; Δεν έχουν καμιά σχέση με αίμα και φυλη όπως θες να σκέφτεσαι. Τώρα πια είναι ο οποιοσδήποτε. "Τραπεζίτης" είναι και ο Έλληνας και ο Τούρκος και ο Ινδός και ο Ιάπωνας. Και αλήθεια, ΟΛΟΙ αυτοί η περίεργοι όμιλοι και οργανώσεις που υπάρχουν και το αποδέχονται και οι ίδιοι, τι είναι επιτέλους; Όταν ο Ροταριανός όμιλος αρχίζει πια να βγάζει και διαφημίσεις στην τηλεόραση για "καλό σκοπό", ποιος κρύβεται; Δεν έχει πια κανείς λόγο να κρύβεται. Γιατί; ΓΙατί απλά δεν υπάρχει αντίδραση. Ποιος θα αντιδράσει και με ποιο όφελος; Ποιο είναι επιτέλους αυτό το "ΚΑΛΟ";

Rotarians provide humanitarian service, encourage high ethical standards in all vocations, and help build goodwill and peace in the world. !!!Με Με 33.000 clubs ανάθεμα με αν άρχιζε και μια μικρή οδομαχία στον κόσμο....όχι πόλεμος. Πως γίνεται να τους ξεφεύγουν όμως οι καταστάσεις συνέχεια ρε παιδί μου!

Πως να αλλιώς πρέπει να μας το πει η Μπενάκη δηλαδή; Δεν μπορεί και να μας πει..."Όποιος έχει ακόμα το σθένος να σκέφτεται, καλό είναι να πάρει τα βουνά"...Ούτε πια έχουμε τόσα πυθάρια ώστε να μπόυμε μέσα όπως κάναν κάποτε....

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ; ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ; ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΑΛΑΒΑΝΟΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ; ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΧΑΓΗ!!!!

(Καλά, αυτοί όταν έχουν κάποιο θέμα κάνουν δημοψήφισμα; Ή πολύ μπροστά είναι ή πολύ πίσω από εμάς:p)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Video 3: 1.36.

"Οften, religious principles are quite immoral....." the resume. Εγώ θα το έλεγα almost always, religious principles are quite immoral..

Πρέπει να συνεχίζουμε και σε αυτό το thread να μιλάμε για θρησκεία, χριστιανισμό, ισλάμ κτλ; Πριν αρχίσουμε να μιλάμε για πίστες και άλλα τέτοιες έννοιες που "καλύπτουν" τα οργανωμένα αυτά κινήματα; Για μετανάστες μιλάμε βρε παιδιά..

http://www.thelab.gr/off-topic/pisti-thriskeia-theos-kai-ola-ta-sxetika-80135.html

εδώ αν θες .

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ; ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ; ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΑΛΑΒΑΝΟΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ; ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΧΑΓΗ!!!!

(Καλά, αυτοί όταν έχουν κάποιο θέμα κάνουν δημοψήφισμα; Ή πολύ μπροστά είναι ή πολύ πίσω από εμάς:p)

Ημιάμεση δημοκρατία. Εκλέγουν βουλευτές κόμματα και τα ρέστα, αλλά έχουν άμεσο έλεγχο στο κοινοβουλευτικό έργο. Δημοψήφισμα και μάζεμα υπογραφών, για τη θέσπιση ή την αναίρεση νόμων. Πολύ χοντρικά, αλλά και πολύ μπροστά από εμάς.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έπιασες τι γράφεται στα τελευταία 4-5 ποστ από πάνω.

Καλά όσο για το «τους έχουμε σα σκουπίδια»… Πού να τους βάλουμε και τι να τους κάνουμε στους αριθμούς που εισρέουν? Φτώχια και ανέχεια υπήρχε και πριν έρθουν ~2+εκ επιπλέων ανθρώπων με το έτσι θέλω παράνομα τα τελευταία 15 χρόνια. Απλά τώρα έπηξαν οι δρόμοι και ξαφνικά κάποιοι ανακάλυψαν ότι υπάρχει και αυτή η πλευρά της ανθρωπότητας.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Με το "ετσι θελω" μπηκε ο χιτλερ στην Ελλαδα, η εκφραση σου παραειναι σκληρη ,σχεδον καρατζαφεριζει, για ανθρωπους για των οποιων την κατασταση ευθυνομαστε εμμεσα και εμεις για διαφορους λογους...

εδιτ:

μην πυροβολησετε,συμμεριζομαι τις αντιδρασεις σας, απλα ειναι αδικο:

"Ετσι θελω" σημαινει ετσι γουσταρω, και εχει διαφορα με το "ετσι αναγκαστηκα" επειδη δεν εχω αλλη ελπιδα

Έγινε επεξεργασία από giorikas
Link to comment
Share on other sites

Έχει και τις ευθύνες του ο δυτικός κόσμος, αλλά και η Ελλάδα τα όριά της. Άλλο να πηγαίνεις μετανάστης σε μια χώρα έχοντας κλείσει δουλειά και άλλο να στοιβάζεσαι μαζί με άλλους σε έναν τόπο όπου και οι μόνιμοι κάτοικοι σκέφτονται να φύγουν.

Το λάθος δεν είναι πάντως των μεταναστών, αλλά αυτών που τους επέτρεψαν να εισρέουν κατά χιλιάδες. Οι (λαθρο)μετανάστες την επιβίωσή τους κοιτάνε. Και οι πολιτικοί μας δυστυχώς το συμφέρον τους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με το "ετσι θελω" μπηκε ο χιτλερ στην Ελλαδα, η εκφραση σου παραειναι σκληρη ,σχεδον καρατζαφεριζει, για ανθρωπους για των οποιων την κατασταση ευθυνομαστε εμμεσα και εμεις για διαφορους λογους...

εδιτ:

μην πυροβολησετε,συμμεριζομαι τις αντιδρασεις σας, απλα ειναι αδικο:

"Ετσι θελω" σημαινει ετσι γουσταρω, και εχει διαφορα με το "ετσι αναγκαστηκα" επειδη δεν εχω αλλη ελπιδα

Πιάστηκες στην έκφραση. Το "με το έτσι θέλω" είναι ένας άλλος τρόπος για να εκφράσω το "παράνομα".

Έμαθα επίσης ότι ευθύνομαι-ευθυνόμαστε έμμεσα για την κατάσταση που βρίσκονται άνθρωποι στη μέση ανατολή ή τα βαλκάνια...

και όχι μη μου το πας στο butterfly effect...

Τώρα το σταμπάρισμα της άποψης μου με συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους το προσπερνάω γιατί έχω βαρεθεί το flaming.

Έγινε επεξεργασία από kaynd
Link to comment
Share on other sites

Πιάστηκες στην έκφραση. Το "με το έτσι θέλω" είναι ένας άλλος τρόπος για να εκφράσω το "παράνομα".

Δεν συνηθιζω να το κανω και δεν θα το εκανα αν η εκφραση δεν ηταν -κατ΄εμε- foul.Εξαλου το "παρανομα" υπαρχει ηδη στην φραση σου.

Έμαθα επίσης ότι ευθύνομαι-ευθυνόμαστε έμμεσα για την κατάσταση που βρίσκονται άνθρωποι στη μέση ανατολή ή τα βαλκάνια...

και όχι μη μου το πας στο butterfly effect...

Δεν ξερω τι μεριδιο ευθυνης εχουμε εμεις ακριβως αλλα σιγουρα δεν μπορεις να ισχυριζεσαι οτι "δεν ειδα,δεν ακουσα" στην νεου τυπου αποικιοκρατια οταν εσύ ή οι συμμαχοι σου νοικιαζουν 5$/εκταρι/χρονο σε χωρες του τριτου κοσμου για καλλιεργια βιοκαυσιμων και με εργοζομενους που πεινανε ή οταν εσύ ή οι συμμαχοι σου κανουν πολέμους οπουδηποτε στον πλανητη για να παρατεινουν την εφημερη και εικονικη ευημερια τους.

Τώρα το σταμπάρισμα της άποψης μου με συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους το προσπερνάω γιατί έχω βαρεθεί το flaming.

Sorry δεν ειχα σκοπο να στιγματισω την αποψη σου,μου βγηκε...αυθορμημα μιας και το ιδιο ακριβως ειχε ξεστομισει προσφατα ο μπουμπουκος σε μια εκπομπη.

Έγινε επεξεργασία από giorikas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.