Jump to content



120mm: Nilox Case Fan, Nexus Real Silent ή κάτι άλλο?


JaguarOne

Recommended Posts

έχει δοκιμάσει κανείς αυτούς http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/Nilox-Case-Fan-Black-120x120-B-03NX0312SB001.htm ?

Σε σύγκριση με ένα Nexus Real Silent Series Case Fan πως πάει? Με ενδιαφέρει περισσότερο η ησυχία παρά τα CFM μιας και θα πάρω 2 τέτοιους σε push-pull διάταξη

EDIT:

μιας και το μόνο όριο είναι ότι δεν θέλω να δώσω πάνω από 10€ σε κάθε ανεμιστήρι (αν είναι φτηνότερο τότε ακόμη καλύτερα) υπάρχει καμμια άλλη πρόταση με δεδομένο ότι θέλω να είναι ήσυχο?

υγ δεν θέλω PWM fans το mobo δεν τους ελέγχει

Link to comment
Share on other sites

12.8db@1200rpm????

Η το μετρανε σε μεγαλη αποσταση..ή τα πτερυγια του ειναι τρυπια.

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι κανει ο ανεμηστηρας αλλα σαν νουμερα ειναι πολυ ...."αισιοδοξα".

Ειχα συνηθισει 1000-1200rpm με 20-24db και 36-45cfm αναλογα την τεχνολογια που κουβαλουσε.

Δεν ξερω αν κατι αλλαξε ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δει και τον Noctua ο οποίος παίζει σε παραπάνω λεφτά. Βέβαια θα ήταν ενδιαφέρον ένα συγκριτικό μεταξύ του Noctua και του noiseblocker όσο αφορά το κομμάτι αποδοσης/θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δει και τον Noctua ο οποίος παίζει σε παραπάνω λεφτά. Βέβαια θα ήταν ενδιαφέρον ένα συγκριτικό μεταξύ του Noctua και του noiseblocker όσο αφορά το κομμάτι αποδοσης/θορύβου.

20€+ για "κουραδί" ανεμιστηρα?

Ασε που υπαρχουν οπως προειπα μακραν καλυτερες λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει έχει ένα σκ@τουλί χρωματάκι αλλά από την άλλη είναι εγγύηση Noctua. :T:

Εντομεταξύ καθώς χάζευα το μάτι μου έπεσε πάνω σε αυτόν εδώ τον Enermax.

Τσιρκο Μεντρανο?:hehe:

Τι ειν τουτο Παναγια μου....

Ναι εχει καλα features και στα χαρτια φαινεται καλος οντως.

Κοιτα παντως τα μοντελα της Noiseblocker (Black Silent Pro) και θα καταλαβεις γιατι εχω ενθουσιαστει με δαυτα.

Εκτος απο πληρες bundle ειναι ακριβως στο sweet spot ακουστικης/αποδοσης/τιμης και ειναι αρκετα ομορφοι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα στο κουτι μου εχω 7 Nexus , αλλα στην megahalems προτιμησα να βαλω 2 scythe slipstream στις 1200.

Τους scythe τους ειχα παρει γυρω στα 9,5 ευρα αλλα τωρα δε τους βρηκα σε καποιο απ τα γνωστα μαγαζια.

Overall παντως ακομα και με τοσα ανεμιστηρια το κουτι παραμενει silent , οποτε αν σκεφτεσαι για τους Nexus go for it.Ειδικα για τα λεφτα τους ειναι ευκαρια imho.

Link to comment
Share on other sites

Τους SilentX τους εχει δοκιμασει κανεις?(Προσπαθησα να μπω στο official site να δω specs αλλα το nod32 μου βγαζει μνμ για worm.
Μια χαρά είναι. Tους έχω 2 (ζωή να έχουν) στην megahalem.

Από απόδοση είναι πολύ καλοί και αθόρυθοι, αλλά το ύψος τους είναι 32mm και ο ένας βρίσκει στις ram.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι. Tους έχω 2 (ζωή να έχουν) στην megahalem.

Από απόδοση είναι πολύ καλοί και αθόρυθοι, αλλά το ύψος τους είναι 32mm και ο ένας βρίσκει στις ram.

Για αυτο ακριβως εχεις και μεγαλο cfm χωρις να εχει παραπανω θορυβο

Τους δουλευω, εναν για το κουτι και εναν για τον επεξεργαστη, στις 1100rpm μονιμα, ειναι τελειως αθορυβοι

Η αληθεια ειναι οτι λογω 32mm(edit: τους 38mm εχω) θα δυσκολευτεις με τις ram, για αυτο πεταξα την scythe mugen και πηρα μια scythe kabuko

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.