Jump to content



MSI GeForce GTX 480


Borg

Recommended Posts

Καλορίζικη και thx για την προσπάθεια.

Θα με ενδιέφερε να μάθω επίσης αν έχει Coil whine η κάρτα.

Νομίζω ότι αν δεν την βάλει σε υδρόψυξη είναι δύσκολο να το παρατηρήσει.. Βασιζόμενος και σε αυτό:

σίγουρα η 480 με αποσπά την προσοχή σχεδόν πάντα λόγο θορύβου
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply
Αν έχεις ακόμα την 275 θα είχε ενδιαφέρον σε 1-2 περιπτώσεις να την δοκίμαζες δίπλα στην 480 για να δούμε κατά πόσο μια καλή κάρτα προηγούμενης γενιάς μπορεί να βοηθήσει την 480 σε games με PhysX.

το έχω δοκιμάσει

έβαλα την 275 στο 2ο pci-e από τα 3(p55a-ud5) και η κάρτα δουλεύει στα τέρματα οι ανεμιστήρες και στα windows δεν την αναγνωρίζει

Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε

έκανα update το bios και τα αποτελέσματα είναι τρομακτικά θετικά!

το πρόβλημα που είχα με την black screen στα restart απλά τώρα δεν υπάρχει

idle έπεσε 3 βαθμούς

η ανταπόκριση του ανεμιστήρα τώρα είναι πάρα πολύ ομαλά με πάρα πολύ καλύτερες θερμοκρασίες σε load

στο benchmark Heaven με ΑΑ στα 4χ έφτασε η θερμοκρασία τους 87c βαθμούς!

στο furmark δεν ξεπέρασε τους 90c!!! πριν είχε φτάσει max 104c!!!

ιδού και τα πειστήρια

http://img191.imageshack.us/img191/191/30448827.jpg

να ευχαριστήσω θερμά τον candyman που με έδωσε αυτό το bios και της οδηγίες του για το flash... είχε δίκιο :o

post-391-1416074421,5585_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε

έκανα update το bios και τα αποτελέσματα είναι τρομακτικά θετικά!

το πρόβλημα που είχα με την black screen στα restart απλά τώρα δεν υπάρχει

idle έπεσε 3 βαθμούς

η ανταπόκριση του ανεμιστήρα τώρα είναι πάρα πολύ ομαλά με πάρα πολύ καλύτερες θερμοκρασίες σε load

στο benchmark Heaven με ΑΑ στα 4χ έφτασε η θερμοκρασία τους 87c βαθμούς!

στο furmark δεν ξεπέρασε τους 90c!!! πριν είχε φτάσει max 104c!!!

ιδού και τα πειστήρια

http://img191.imageshack.us/img191/191/30448827.jpg

να ευχαριστήσω θερμά τον candyman που με έδωσε αυτό το bios και της οδηγίες του για το flash... είχε δίκιο :o

Πωπωπω ο ψευτης.

Εχει βαλει 10 delta να φυσανε μπας ριξει κανα βαθμο....

:haha:

Απο οδηγους περιμενετε τιποτα καλο συντομα?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Borg (Και Candyman)

Λέω και γω.. μου φάνηκαν πολύ μεγάλες οι θερμοκρασίες σου

Λέτε να υπάρχει και για μένα? Από ότι είδα είναι το ίδιο μόνο που το δικό μου τελειώνει σε "03"...

Candyman?

Link to comment
Share on other sites

στο 2o post έγινε update και after load στο vantage extreme

σε αυτό ίδιες θερμοκρασίες βλέπω

με αφορμή το vantage που έφτανε με το νεο BIOS στα 94c και το furmark στα 90c

δεν με έκατσε καλά και λογικά

και ξανά έτρεξα το furmark για 4 λεπτά μέχρι που έφτασε μέγιστο στα 99c και μετά έπαιζε στα 98c

http://img440.imageshack.us/img440/6950/222222a.jpg

http://img228.imageshack.us/img228/4726/furmark2010042602051937.jpg

με τα νέα bios ο θόρυβος ειναι αρκετά καλύτερος και ανεκτός σε καλύτερο επίπεδο με πριν

και ομαλές οι αυξομοιώσεις του ανεμιστήρα

Link to comment
Share on other sites

τελικά με θέμα θορύβου αλλάζουν αρκετά τα πράγματα

ο ήχος με μπέρδευε αρκετά σε κατάσταση idle γιατί είχα πρόβλημα με το τροφοδοτικό, με ανεμιστήρα και ένα ήχο επίσης κάτι σαν coil whine

με αλλαγή τροφοδοτικού η κάρτα σε κατάσταση idle απλά δεν ακούω τίποτα

σε load το fan επίσης δεν ακούω τίποτα μέχρι στο 70/74% fan speed

η κάρτα δεν έχει coil whine

με την ευκαιρία που άλλαξα τροφοδοτικό άλλαξα και την πάστα (Noctua's NT-H1) στην κάρτα γραφικών και η διαφορά σε idle είναι -2c και load σχεδόν το ίδιο

το κουτί μου ειναι το coolermaster cosmos 1000

στο πάτωμα εχει ενα ανεμιστήρα:

NB-BlackSilentPRO PL-2

ο δεύτερος ανεμιστήρας είναι του case που κανει εξαγωγή τον αερα απο πισω του case

και στο cpu τώρα είμαι με αέρα με αυτόν τον ανεμιστήρα Noctua NF-P14

Link to comment
Share on other sites

ετρεξα και μερικα παιχνιδια για να δουμε θερμοκρασιες και fan speed

Dirt 2: 82c - fan speed 70%

Far Cry 2: 93c - fan speed 73%

Crysis : 93c - fan speed 80%

Metro 2033: 93c - fan speed 82%

τα settings είναι ίδια με τα bachmarks που είχα τρέξει

Photos απο ολο το setup

/r/

θα ανεβάσω αύριο photo από το case δεν έχω για σήμερα την ψηφιακή

Link to comment
Share on other sites

Dirt 2: 82c - fan speed 70%

Far Cry 2: 93c - fan speed 73%

Crysis : 93c - fan speed 80%

Metro 2033: 93c - fan speed 82%

Εγώ είμαι μόνο που βρίσκω πολύ υψηλές τις θερμοκρασίες ειδικά σε σχέση με το % του φαν? Εγώ θυμάμαι με gtx 260 σε furmark και το 100% του φαν δε ξεπέρναγε τους 60 βαθμούς αλλά με θόρυβο που δε παλευόταν φυσικά. In game (συγκεκριμένα στο fear 2 - καλοκαιράκι μάλιστα) στο auto το φαν χωρίς να σου παίρνει τα αφτιά (επομένως δε παίζει να ξεπέρναγε το 60%) κυμαινόταν πάλι στους 60 μαξ.

Τελικά οι ανεμιστήρες των 400αρων έχουν κατέβει στροφές (στα ίδια % με τις 200άρες) για να είναι πιο αθόρυβες ή απλά εκλύουν τόσο περισσότερο θερμότητα?

υγ: ως μέτρο σύγκρισης για αυτής της γενιάς κάρτες η 5970 μου στο 45% (αρκετά αισθητός ο θόρυβός του σε σχέση με το υπόλοιπο σύστημα μου) σε bc2 δεν έχω δει να ξεπερνάει τους (ω ναι, καλά φανταστήκατε :p) 60 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

προστέθηκε και το 2ο τεστ photo και μια photo in benchmark

Εγώ είμαι μόνο που βρίσκω πολύ υψηλές τις θερμοκρασίες ειδικά σε σχέση με το % του φαν? Εγώ θυμάμαι με gtx 260 σε furmark και το 100% του φαν δε ξεπέρναγε τους 60 βαθμούς αλλά με θόρυβο που δε παλευόταν φυσικά. In game (συγκεκριμένα στο fear 2 - καλοκαιράκι μάλιστα) στο auto το φαν χωρίς να σου παίρνει τα αφτιά (επομένως δε παίζει να ξεπέρναγε το 60%) κυμαινόταν πάλι στους 60 μαξ.

Τελικά οι ανεμιστήρες των 400αρων έχουν κατέβει στροφές (στα ίδια % με τις 200άρες) για να είναι πιο αθόρυβες ή απλά εκλύουν τόσο περισσότερο θερμότητα?

υγ: ως μέτρο σύγκρισης για αυτής της γενιάς κάρτες η 5970 μου στο 45% (αρκετά αισθητός ο θόρυβός του σε σχέση με το υπόλοιπο σύστημα μου) σε bc2 δεν έχω δει να ξεπερνάει τους (ω ναι, καλά φανταστήκατε :p) 60 βαθμούς

το κακό που έχει με της θερμοκρασίες είναι για αυτούς που θέλουν το oc

στη δικιά μου περίπτωση που ακόμα δεν έκανα oc, δεν πάει να χτυπήσει και 100, δεν με ενοχλεί μιας και εκεί θα παίζει (αρκεί να μην κάνει ζημιά σε άλλα κοντινά hardware :p )

η nvidia λέει στο site ότι είναι safe μέχρι και 105c

η 480 θα αξίζει πολλά όταν θα βγάλουν οι ίδιες οι εταιρίες custom cooling

Link to comment
Share on other sites

προστέθηκε και το 2ο τεστ photo και μια photo in benchmark

το κακό που έχει με της θερμοκρασίες είναι για αυτούς που θέλουν το oc

στη δικιά μου περίπτωση που ακόμα δεν έκανα oc, δεν πάει να χτυπήσει και 100, δεν με ενοχλεί μιας και εκεί θα παίζει (αρκεί να μην κάνει ζημιά σε άλλα κοντινά hardware :p )

Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι...anyway όπως και να το κάνεις το σωστό να λέγεται αν θες χαμηλότερες θερμοκρασίες και λιγοστό θόρυβο βάζεις νερό αναγκαστικά...:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.