Jump to content



GTX480 ή 5970 ή 2*GTX470


zervas

Recommended Posts

εφοσον θα μπει νερακι σε ολο το συστημα ετσι κι αλλιως

αρα και στην καρτα

εγω θα επελεγα λυση μιας καρτας λογω του συμπληρωματικου κοστους του εξτρα block

σ'αυτην την περιπτωση θα πηγαινα ειτε σε μια 5870 ειτε σε μια 470

με την ΑΤΙ να εχει το προβαδισμα σε θεμα επιδοσεων

οτι και να παρεις απο τα δυο χαμενος δεν βγαινεις

η διαφορα στις επιδοσεις των συγχρονων τιτλων σε 1920*1200

σε σχεση με την gtx275 που εχεις ειναι μεγαλη και αισθητη

το τοπ (5970 & 480 κοστιζει και κοστιζει αρκετα, ειδικα εαν προκειται να συνοδευτει και απο waterblock)

playable θα εισαι σαφως οτι κι αν παρεις

το εαν η τσεπη σου διατιθεται να ελαφρυνει επιπλεον 150-250€

για να παρεις αυτα τα εξτρα Frames

και το εαν οντως τα χρειαζεσαι

το αποφασιζεις εσυ και μονο

μην κοιτας τις επιδοσεις μονες τους αλλα σε συναρτηση του κοστους και των απαιτησεων σου

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Μία 470 τώρα και αν έχεις πρόβλημα...βάζεις άλλη μία αργότερα..Υπερβολή, ίσως,..επίσης πιο οικονομική είναι η λύση του dn.. με μια μικρή αλλαγή...μία στην αρχή και αν δεν σε καλύπτει παίρνεις και δεύτερη..

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε καλα αυτο εδω http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/30999-nvidia-geforce-gtx-470-sli-review.html κοιτα και την τσεπη σου και νομιζω οτι θα βρεις αυτο που θες.

Προσωπικη συμβουλη ασε τα νερα στην απεξω και δωσε το χρημα στον 2ο πηρυνα της 5970 ή σε 2η gtx470 ή σε 2η 5870 .

Link to comment
Share on other sites

2X5850 !

Κοντά στα 500€ η τιμή.

Άψογο, θηριώδης overclock, ειδικα αν τις βάλεις σε νερο θα τις πας στον Θεο και θα εισαι αρχοντας.

Επιδόσεις ισάξιες με 5970.

Η καλύτερη value for money λύση. Με αέρα & δίχως overvolting φτάνουν τα ρολόγια των 5870 και με νερό & overvolting πάνε πολύ μα πολύ ψηλά.

Εναλλακτικά, 2x470 αλλά με περισσότερα χρήματα. Λίγο καλύτερες επιδόσεις αλλά και αρκετά ακριβότερες.

Link to comment
Share on other sites

2X5850 !

Κοντά στα 500 η τιμή.

Άψογο, θηριώδης overclock, ειδικα αν τις βάλεις σε νερο θα τις πας στον Θεο και θα εισαι αρχοντας.

Επιδόσεις ισάξιες με 5970.

Συμφωνω 100%...Ειναι η πιο value for money επιλογη (ειδικα αν το συζητουσαμε πριν 2 μηνες που οι τιμες ηταν εξαιρετικες)και απλα σκοτωνει...Δεν τιθεται θεμα συγκρισης με 470 και 480...

Συν οτι η 5850 περνει και overclock στο θεο με αποτελεσμα οι επιδοσεις να εκτοξευονται...στο θεο!

Link to comment
Share on other sites

2X5850 !

Κοντά στα 500€ η τιμή.

Άψογο, θηριώδης overclock, ειδικα αν τις βάλεις σε νερο θα τις πας στον Θεο και θα εισαι αρχοντας.

Επιδόσεις ισάξιες με 5970.

Έχω δει benches που τις βγάζει (τις 5850 cf) ξεκάθαρα καλύτερες πόσο μάλλον αν συνδυαστεί με o/c

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει benches που τις βγάζει (τις 5850 cf) ξεκάθαρα καλύτερες πόσο μάλλον αν συνδυαστεί με o/c

Σε στοκ ειναι λιιιιιγο καλυτερες οι 5850 απο την 5970, αλλα μην ξεχνας οτι με το που παιρνεις την 5970 την καρφωνεις 925/1100! :magic:

Link to comment
Share on other sites

Σε στοκ ειναι λιιιιιγο καλυτερες οι 5850 απο την 5970, αλλα μην ξεχνας οτι με το που παιρνεις την 5970 την καρφωνεις 925/1100! :magic:

Γιατι τις 5850 τις αφηνεις στοκ? Οι περισσοτερες 1000ριζουν στον πυρηνα....

Link to comment
Share on other sites

μη πεφτετε στις παγιδες του μαρκετιν ακου 600-700 ευρο για να παιξεις 1 παιγνιο για να μη σου πω οτι και αυτη που εχεις φτανει και περισσευει , φιλικα παντα ....!

μη στηριζετε την επιλογη σας αποκλειστικα απο μετροπρογραμματα και μονο τα εχουμε πει ουκ ολιγες φορεσ αλλο η real life χρηση.

βεβαια δεν ξερουμε με τη παιχνιδια ασχολησαι που η 275 δε μπορει να τα παιξη , επισης δε καταλαβαινω οταν λες θεσ καλλιτερα γραφικα ???

Link to comment
Share on other sites

μη πεφτετε στις παγιδες του μαρκετιν ακου 600-700 ευρο για να παιξεις 1 παιγνιο για να μη σου πω οτι και αυτη που εχεις φτανει και περισσευει , φιλικα παντα ....!

μη στηριζετε την επιλογη σας αποκλειστικα απο μετροπρογραμματα και μονο τα εχουμε πει ουκ ολιγες φορεσ αλλο η real life χρηση.

βεβαια δεν ξερουμε με τη παιχνιδια ασχολησαι που η 275 δε μπορει να τα παιξη , επισης δε καταλαβαινω οταν λες θεσ καλλιτερα γραφικα ???

Δεν αγοράζουν όμως όλοι τοπ κάρτες για να παίζουν μόνο παιχνίδια...πολλοί από εδώ μέσα για να μην πω οι περισσότεροι τις αγοράζουν από χόμπι ή επειδή είναι φαν μπόις της ΑΤΙ ή της nvidia

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον προς ΑΤΙ μερια θα κινηθω. Η 5870 που ειναι το πιο πιθανο η μια 5970.περιμενω να μου πουν για 2 μεταχειρρισμενς π εχω βρει τιμες και θα αποφασησω.παιχνιδια που παιζω alien vs predetor metro2033 κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αν επαιρνα σημερα καρτα, θα προτιμουσα μια 480.

Η καλυτερη λυση κατα την ταπεινη/απειρη γνωμη μου ειναι η δυνατοτερη μονοπυρηνη.

Η λυσεις sli/crossfire στο παρελθον και σε πολλους τιτλους εχουν κριθει οχι οι καλυτερες .... :hm:

Link to comment
Share on other sites

Αν επαιρνα σημερα καρτα, θα προτιμουσα μια 480.

Η καλυτερη λυση κατα την ταπεινη/απειρη γνωμη μου ειναι η δυνατοτερη μονοπυρηνη.

Η λυσεις sli/crossfire στο παρελθον και σε πολλους τιτλους εχουν κριθει οχι οι καλυτερες .... :hm:

Σε 1 μηνα απο τωρα οι κατοχοι των 480 θα γυρνανε με ωτοασπιδες! Ξεχασα εχει cuda+physx, τι να λεμε τωρα!!!

Τωρα και με το Δ.Ν.Τ, με την καταναλωση που εχει το 480 εχει βγει εκτος αγορας !

BEST BUY αγορα αυτη την περιοδο ειναι μια SAPPHIRE VAPOR-X στα 375 ευρω, αθορυβη ακομα και αν την ανεβασεις στο θεο!

Link to comment
Share on other sites

Αν επαιρνα σημερα καρτα, θα προτιμουσα μια 480.

Η καλυτερη λυση κατα την ταπεινη/απειρη γνωμη μου ειναι η δυνατοτερη μονοπυρηνη.

Η λυσεις sli/crossfire στο παρελθον και σε πολλους τιτλους εχουν κριθει οχι οι καλυτερες .... :hm:

Συνηθως η πιο δυνατη ειναι 10% πανω σε επιδοσεις και 30-40% πανω σε τιμη οποτε δεν ξερω αν ειναι και η καλυτερη λυση...

απο μενα μια 470 ή μια 5870 και εισαι καλυμμενος!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.