Jump to content



GTX480 ή 5970 ή 2*GTX470


zervas

Recommended Posts

@jaxx φιλε δεν ειμαι ...:hm:

ειμαι μισο βημα πριν να βαλω αγγελια για ανταλλαγη με 480 ...

Πολλα σπασιματα και σε οχι και ιδιαιτερα βαριους τιτλους ... gta4, assasins creed 2 κλπ...

Στην αρχη νομιζα οτι ηταν αργη (αν ειναι δυνατον) και προσπαθουσα να την οβερκλοκαρω ...

@goku αφου διαθετει το budget γιατι να μην παρει το καλυτερο, με αυτο το σκεπτικο μιλησα ... και καλα η 5870, απο την 470 δεν ειναι μονο 10% η διαφορα σε επιδοσεις...

Για να μην αναφερθουμε που σε καποιους τιτλους, προς μεγαλη μου εκπληξη η 480 στοκ επιανε και ξεπερναγε και την 5970 στα reviews που διαβαζαμε οταν πρωτοβγηκε ... μιλαω για παιχνιδια, οχι unigine benches κλπ...

Seb τι ωτοασπιδες ρε μαν :D αφου ειπε θα την βαλει σε νερο.

Αλλωστε και οι 5870/5970 ανεβασμενες στο θεο εχουν πολυ μικροτερη καταναλωση;

Oταν λοιπον ολες ειναι μεσα στο budjet που διαθετεις, δεν ειναι η 480 η προτιμοτερη;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply
@jaxx φιλε δεν ειμαι ...:hm:

ειμαι μισο βημα πριν να βαλω αγγελια για ανταλλαγη με 480 ...

Πολλα σπασιματα και σε οχι και ιδιαιτερα βαριους τιτλους ... gta4, assasins creed 2 κλπ...

Στην αρχη νομιζα οτι ηταν αργη (αν ειναι δυνατον) και προσπαθουσα να την οβερκλοκαρω ...

@goku αφου διαθετει το budget γιατι να μην παρει το καλυτερο, με αυτο το σκεπτικο μιλησα ... και καλα η 5870, απο την 470 δεν ειναι μονο 10% η διαφορα σε επιδοσεις...

Για να μην αναφερθουμε που σε καποιους τιτλους, προς μεγαλη μου εκπληξη η 480 στοκ επιανε και ξεπερναγε και την 5970 στα reviews που διαβαζαμε οταν πρωτοβγηκε ... μιλαω για παιχνιδια, οχι unigine benches κλπ...

Seb τι ωτοασπιδες ρε μαν :D αφου ειπε θα την βαλει σε νερο.

Αλλωστε και οι 5870/5970 ανεβασμενες στο θεο εχουν πολυ μικροτερη καταναλωση;

Oταν λοιπον ολες ειναι μεσα στο budjet που διαθετεις, δεν ειναι η 480 η προτιμοτερη;

H 5870 ανεβασμενη στο θεο σαφως δεν εχει την καταναλωση της 480 ακομα και τοτε...

Οσο για μια 5970 ανεβασμενη στο θεο ναι εχει την καταναλωση της 480 αλλα την στελνει πισω στο εργοστασιο για επαναπρογραμματισμο των cudacores :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@goku αφου διαθετει το budget γιατι να μην παρει το καλυτερο, με αυτο το σκεπτικο μιλησα ... και καλα η 5870, απο την 470 δεν ειναι μονο 10% η διαφορα σε επιδοσεις...

Για να μην αναφερθουμε που σε καποιους τιτλους, προς μεγαλη μου εκπληξη η 480 στοκ επιανε και ξεπερναγε και την 5970 στα reviews που διαβαζαμε οταν πρωτοβγηκε ... μιλαω για παιχνιδια, οχι unigine benches κλπ...

Seb τι ωτοασπιδες ρε μαν :D αφου ειπε θα την βαλει σε νερο.

Αλλωστε και οι 5870/5970 ανεβασμενες στο θεο εχουν πολυ μικροτερη καταναλωση;

Oταν λοιπον ολες ειναι μεσα στο budjet που διαθετεις, δεν ειναι η 480 η προτιμοτερη;

Ετσι ακριβως σκεφτηκα και εγω και κατεληξα σε 480!

Συγκρινοντας την με 5870 φιλου σε 70,80,90 και 100% το φαν,εκαναν τον ιδιο θορυβο η καρτες(οσο μπορεσα να καταλαβω μονο με το αυτι).

Μεσα στα παιχνιδια δεν ανεβαινει τοσο ψηλα για να σε ενοχλει και εχω δει temp μεχρι 89(Warhead) και 94(furmark).

Απο θεμα καταναλωσης ολες πανω κατω τα ιδια ειναι.Τα 40-50 watt παραπανω της 480 δεν ειναι διαφορα,ειδικα αμα κλοκαρεις τις αλλες.

Η αγορα στις καρτες εχει διαμορφωθει μια χαρα,αναλογα το budjet πανε και οι επιδοσεις πιστευω!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως σκεφτηκα και εγω και κατεληξα σε 480!

Συγκρινοντας την με 5870 φιλου σε 70,80,90 και 100% το φαν,εκαναν τον ιδιο θορυβο η καρτες(οσο μπορεσα να καταλαβω μονο με το αυτι).

Μεσα στα παιχνιδια δεν ανεβαινει τοσο ψηλα για να σε ενοχλει και εχω δει temp μεχρι 89(Warhead) και 94(furmark).

Απο θεμα καταναλωσης ολες πανω κατω τα ιδια ειναι.Τα 40-50 watt παραπανω της 480 δεν ειναι διαφορα,ειδικα αμα κλοκαρεις τις αλλες.

Η αγορα στις καρτες εχει διαμορφωθει μια χαρα,αναλογα το budjet πανε και οι επιδοσεις πιστευω!:rolleyes:

Μια διορθωση μονο.

Η 5870 δεν υπαρχει περιπτωση να δεις το fan να πηγαινει 70,80,90,100%.

Link to comment
Share on other sites

Μια διορθωση μονο.

Η 5870 δεν υπαρχει περιπτωση να δεις το fan να πηγαινει 70,80,90,100%.

Σε παιχνιδια ουτε η 480 το κανει αυτο,απ'οσο εχω δει ως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως σκεφτηκα και εγω και κατεληξα σε 480!

Συγκρινοντας την με 5870 φιλου σε 70,80,90 και 100% το φαν,εκαναν τον ιδιο θορυβο η καρτες(οσο μπορεσα να καταλαβω μονο με το αυτι).

Μεσα στα παιχνιδια δεν ανεβαινει τοσο ψηλα για να σε ενοχλει και εχω δει temp μεχρι 89(Warhead) και 94(furmark).

Απο θεμα καταναλωσης ολες πανω κατω τα ιδια ειναι.Τα 40-50 watt παραπανω της 480 δεν ειναι διαφορα,ειδικα αμα κλοκαρεις τις αλλες.

Η αγορα στις καρτες εχει διαμορφωθει μια χαρα,αναλογα το budjet πανε και οι επιδοσεις πιστευω!:rolleyes:

Για παμε :

1. Η πρωτη σου παραγραφο ειναι FAIL

2. Η δευτερη σου παραγραφο ειναι mega Fail

3. Η τριτη σου παραγραφο ειναι καρα mega Fail

Συμπερασμα: ΕPIC FAIL POST

Μετεξεταστεος για Σεπτεμβριο!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα την αραγγειλα την 5870 αν ειναι τοσο πατατα θα παιταξω και αλλα λεφτα και θα παρω την 480 και θα τελειωνει..Εγω παιδες τωρα που μου βαζει ο κοπριτης νερακ ιστο pcaki τερμα τα θεματα θορυβου και θερμοκρασια ειναι για μενα παρελθον.Σε κανενα 2 βδομαδο που θα παρω πισω το pc θα εχετε νεα μου.

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου αποψη ειναι οτι η 480 στα 500ε δεν αξιζει, γιατι με 60ε παραπανω παιρνεις την 5970 η οποια ειναι πολυ πιο γρηγορη παντου και ανεβαινει στο Θεο! Αν υποθεσουμε οτι πας τωρα σε 5970 μπορεις ανετοτατα να κανεις trifire βαζοντας απο διπλα μεχρι και 5850 με μολις 250ε επιπλεον και να εξαυλωνεις τα παντα! Για να κανεις SLI με την 480 θα χρειαστεις αλλη μια με κοστος "μολις" 500ε επιπλεον και θα σε μονιμα πισω απο το trifire. Τελος ενας ακομη λογος οτι το 480 δεν αξιζει, ειναι η χρονικη στιγμη που βγηκε, διοτι απο τον Οκτωβριο θα ρθει νεα γενια Fermi II στα 28nm καθως και νεες καρτες απο ΑΤΙ οι οποιες θα εχουν τις σημερινες καρτες για πρωινο! Δηλαδη, μιλαμε το πολυ 6 μηνες απο σημερα!

Βεβαια επειδη δεν προκειται να πληρωσω απο την τσεπη μου, ο φιλος μπορει να παρει οτι του γουσταρει.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα την αραγγειλα την 5870 αν ειναι τοσο πατατα θα παιταξω και αλλα λεφτα και θα παρω την 480 και θα τελειωνει..Εγω παιδες τωρα που μου βαζει ο κοπριτης νερακ ιστο pcaki τερμα τα θεματα θορυβου και θερμοκρασια ειναι για μενα παρελθον.Σε κανενα 2 βδομαδο που θα παρω πισω το pc θα εχετε νεα μου.

Aμα βαλεις νερακι παρε 5970.....ανεβασε το ρευμα στον πυρηνα 1,3 και παιξε στα 1000 (Αποκεφαλιζει τα παντα) και τις μνημες αναλογα που θα κατσουν 1150-1200

Η 5870 στο νερο δεν πολυ αξιζει ρε man...

Link to comment
Share on other sites

Aμα βαλεις νερακι παρε 5970.....ανεβασε το ρευμα στον πυρηνα 1,3 και παιξε στα 1000 (Αποκεφαλιζει τα παντα) και τις μνημες αναλογα που θα κατσουν 1150-1200

Η 5870 στο νερο δεν πολυ αξιζει ρε man...

επειδη εχω την 5870 στο νερο seb μπορεις να μου πεις γιατι δεν αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Σε 1 μηνα απο τωρα οι κατοχοι των 480 θα γυρνανε με ωτοασπιδες! Ξεχασα εχει cuda+physx, τι να λεμε τωρα!!!

Τωρα και με το Δ.Ν.Τ, με την καταναλωση που εχει το 480 εχει βγει εκτος αγορας !

BEST BUY αγορα αυτη την περιοδο ειναι μια SAPPHIRE VAPOR-X στα 375 ευρω, αθορυβη ακομα και αν την ανεβασεις στο θεο!

απλά υπερβολικός

Link to comment
Share on other sites

Sebastian αν ειναι να δωσω αλλα 600 ευρω για την καρτα και 150 για το μπλοκ ε @@@@@@.Ειδη υ υδροψυξη με κατι αλλα μου πηγε ενα 900 ε δεν ειμαι και πλουσιος.Βρηκα μια shaphire σε καλη κατασταση την τσιμπισα και την πεταω επανω με μπλοκ.Οποτε δεν υπαρχει λογος για 5970 τουλαχιστον τψρα. Και αν οπως λεει csaris σε 6 μηνες βγουν απο την ΑΤΙ αλλες καρτες που πατανε 5970 και τις υπολοιπες ε καλητερα να κανω υπονομη να απρω μια τετοια.Πιστευω οτι με o/c δεν θα χασω καθολου σε παιχνιδια με την 5870. ΜΕταξυ καθησα και σκεφτηκα οτι δεν αξιζει τοσα λεφτα για 5970 ειναι υπερβολικο το ποσο με τοσα λεφτα βαζω 2χ5870 και απο οτι μου λενε και εχω διαβασει ειμαι καλητερα και απο μια 5970. Αποψη μου βεβαια παντα μπορει να κανω και λαθος αλλα για τωρα δεν παιζουν αλλα λεφτα.Αν εκανα κατι ακομα θα τσιμπουσα την οθονη της dell U2711. :p

Link to comment
Share on other sites

Sebastian αν ειναι να δωσω αλλα 600 ευρω για την καρτα και 150 για το μπλοκ ε @@@@@@.Ειδη υ υδροψυξη με κατι αλλα μου πηγε ενα 900 ε δεν ειμαι και πλουσιος.Βρηκα μια shaphire σε καλη κατασταση την τσιμπισα και την πεταω επανω με μπλοκ.Οποτε δεν υπαρχει λογος για 5970 τουλαχιστον τψρα. Και αν οπως λεει csaris σε 6 μηνες βγουν απο την ΑΤΙ αλλες καρτες που πατανε 5970 και τις υπολοιπες ε καλητερα να κανω υπονομη να απρω μια τετοια.Πιστευω οτι με o/c δεν θα χασω καθολου σε παιχνιδια με την 5870. ΜΕταξυ καθησα και σκεφτηκα οτι δεν αξιζει τοσα λεφτα για 5970 ειναι υπερβολικο το ποσο με τοσα λεφτα βαζω 2χ5870 και απο οτι μου λενε και εχω διαβασει ειμαι καλητερα και απο μια 5970. Αποψη μου βεβαια παντα μπορει να κανω και λαθος αλλα για τωρα δεν παιζουν αλλα λεφτα.Αν εκανα κατι ακομα θα τσιμπουσα την οθονη της dell U2711. :p

Μαν αναλογα την τσεπη σου και 5870 στο νερακι με ενα ΕΠΙΚΟ OC παλι μια χαρα θα ειχαι μεχρι να ερθει το φρεσκο πραγμα!

Link to comment
Share on other sites

Nα φανταστω οτι ολοι εσεις που εχετε ενα μονιτορ , δοκιμασατε μια 5870 ή μια 480 και δε σας καλυψε , γι αυτο λετε να βαλετε 2-3 καρτες ?

Και αυτο με το περιορισμενο budget παλι δε το καταλαβαινω.

Δλδ εχω 250 αλλα οχι 350 , και απ την αλλη δε με νοιαζει που το Pc μου θα καιει μονιμα 200 βαττ παραπανω...

Μιλατε με γριφους γέροντες....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει γρίφος το έχουμε πει πολλές φορές.

Το τι καλύπτει και ΔΕΝ καλύπτει τον καθένα ξέρει ο καθένας.

Αν θέλει κάποιος να παίζει με 4 χ 480 σε 640χ480 μπορεί να το κάνει

Το τι θεωρώ εγώ και εσύ και ο θείος μου ακριβό ΔΕΝ είναι το ίδιο

Το αν το πισι μου καίει σαν ένα μικρό υδροηλεκτρικό εργοστάσιο αφορά εμένα μόνο.

Το αν έχω περιορισμένο budget επίσης πάλι αφορά εμένα ΜΟΝΟ

Το τι ορίζω σαν περιορισμένο πάλι αφορά εμένα.

Αν δεν σας αρέσει κάποια απο τις παραπάνω προτάσεις, τι να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω Dolly , αλλα καλο ειναι οταν μιλαμε , να μην αυτο-αναιρουμε αυτα που λεμε.

Το δεν εχω budget , αυτοαναιρει το οτι θελω να βαλω 2η καρτα και να καιω περισσοτερο ρευμα.

Το λεω τελικα να δωσω 250 ευρω για ''low budget'' καρτα στο trifire , γιατι ειναι προτιμοτερο να περιμενω τις καινουριες που θα ρθουν 6 μηνες ειναι ουτοπικο.

Anyway οτι θελει κανει ο καθενας , εγω δεν ειπα σε καποιον ''μην παρεις 5 καρτες γραφικων-πεταμενα λεφτα''.

Δικαιωμα του καθενος ειναι , απλα καλο ειναι να ξερουμε εξαρχης τι θελουμε να φτιαξουμε , για να μην οδηγηθουμε αλλου.

Link to comment
Share on other sites

αυτοαναιρει το οτι θελω να βαλω 2η καρτα και να καιω περισσοτερο ρευμα.

Αυτό που λες εχει νόημα αλλά μόνο αν κάποιος παίζει 10ωρες την ημέρα games (μάξιμουμ καταναλώση),

επειδή λοιπών το να βάλεις μια δεύτερη κάρτα γραφικών στο 80-90% του χρόνου που θα έχεις ανοιχτό το pc θα καίει 26βατ παραπάνω δεν είναι κ τόσο τραγικό :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει γρίφος το έχουμε πει πολλές φορές.

Το τι καλύπτει και ΔΕΝ καλύπτει τον καθένα ξέρει ο καθένας.

Αν θέλει κάποιος να παίζει με 4 χ 480 σε 640χ480 μπορεί να το κάνει

Το τι θεωρώ εγώ και εσύ και ο θείος μου ακριβό ΔΕΝ είναι το ίδιο

Το αν το πισι μου καίει σαν ένα μικρό υδροηλεκτρικό εργοστάσιο αφορά εμένα μόνο.

Το αν έχω περιορισμένο budget επίσης πάλι αφορά εμένα ΜΟΝΟ

Το τι ορίζω σαν περιορισμένο πάλι αφορά εμένα.

Αν δεν σας αρέσει κάποια απο τις παραπάνω προτάσεις, τι να κάνουμε.

φιλε dolly μετρησες +1:banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.