Jump to content



Επισκευή κολλημένης αντλίας


silenceplease

Recommended Posts

Η αντλία μου, απο σήμερα το πρωί, φαίνεται να έχει κολήσει. Δεν αντλεί νερό, ούτε κάνει κάποιο θόρυβο. Την έχω 2-3 χρόνια, το loop είναι καθαρό, δεν έχει πιάσει ποτέ οποιοδήποτε είδος άλγης ή κατι τέτοιο που να έχω παρατηρήσει (του αλλάζω τα υγρά κάθε μερικούς μήνες). Δεν έκανε τίποτα απο "περίεργους θορύβους" ή κάτι αντίστοιχο.

Την είχα ανοίξει παλιότερα για έλεγχο και ήταν σε άριστη κατάσταση, αλλά επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός απο τότε και θα την ξανανοίξω το απόγευμα να ρίξω μια ματιά τι θα μπορούσα να κοιτάξω ως πιθανή αιτία του προβλήματος, δηλαδή τι είναι αυτό που "ψοφάει" σε μια αντλία και δεν πιθανώς επιδιορθώνεται/αλλάζει;

Link to comment
Share on other sites

Την άνοιξα, έριξα ένα καθαρισματάκι - είχε ελάχιστο πουρί πάνω στον κεραμικό άξονα - και προσπαθεί η καημένη να ξεκινήσει αλλά δεν. Η φτερωτή είναι ΟΚ κι αν τη γυρίσω σε συγκεκριμένη γωνία, βυθισμένη σε απιονισμένο, "κλωτσάει" σα να παει να ξεκινήσει η αντλία αλλά σταματάει γιατί προφανώς δε γίνεται εναλλαγή οπότε μάλλον την άρπαξε το κύκλωμα τροφοδοσίας της όπως είπε ο SirDiman.

Κάνα καλό ντόπιο κατάστημα που να έχει στοκ από αντλίες της προκοπής υπάρχει; Γιατί τα γνωστά online δε βλέπω να έχουν τίποτα αυτόν τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Την άνοιξα, έριξα ένα καθαρισματάκι - είχε ελάχιστο πουρί πάνω στον κεραμικό άξονα - και προσπαθεί η καημένη να ξεκινήσει αλλά δεν. Η φτερωτή είναι ΟΚ κι αν τη γυρίσω σε συγκεκριμένη γωνία, βυθισμένη σε απιονισμένο, "κλωτσάει" σα να παει να ξεκινήσει η αντλία αλλά σταματάει γιατί προφανώς δε γίνεται εναλλαγή οπότε μάλλον την άρπαξε το κύκλωμα τροφοδοσίας της όπως είπε ο SirDiman.

Κάνα καλό ντόπιο κατάστημα που να έχει στοκ από αντλίες της προκοπής υπάρχει; Γιατί τα γνωστά online δε βλέπω να έχουν τίποτα αυτόν τον καιρό.

Tη αντλια εχεις τωρα? , και τι εχεις στο κυκλωμα σου ? , και ποσα λεφτα εχεις διαθεσιμα ? τη σωληνα εχεις στο κυκλωμα σου ?

Link to comment
Share on other sites

Στο multirama του πειραιά παίζει να έχει αντλίες.

Μπορείς να πας και να ρωτήσεις αν δεν σου κάνει κόπο.

Αν δεν βρείς εκεί μετά ψάχνεις από εξωτερικό που έχουν ποικιλία.

http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php

Link to comment
Share on other sites

Στο multirama του πειραιά παίζει να έχει αντλίες.

Μπορείς να πας και να ρωτήσεις αν δεν σου κάνει κόπο.

Αν δεν βρείς εκεί μετά ψάχνεις από εξωτερικό που έχουν ποικιλία.

Δυστυχώς μου πέφτει λίγο μακριά μιας και είμαι Κρήτη. Πέτυχα απο checkmate.gr και e-gate.gr την MCP655 οπότε μάλλον θα πάρω αυτή. Λογικά θα αντέξει περισσότερο καιρό απο τη Thermaltake που θα αντικαταστήσει - η μακαρίτισσα, αν κρίνω απο τα reviews που διάβασα, και πάλι καλά που άντεξε 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το multirama extreme Πειραιά μπορεί να στείλει και Κρήτη. Πάρε τους τηλ. και ρώτησέ τους (210 4175688).

Όσο για την Swiftech MCP655 έχε υπόψη ότι δίνει υπερδιπλάσια ροή σε σχέση με την Tt P500 που έχεις και πιθανόν να είναι υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο προτροπή και του evolution (by popular demand που λένε και στο χωριό) θα τους καλέσω αύριο το πρωί. Το κύκλωμα έχει 1/2 ίντσα λάστιχο και ψήχει cpu και gpu με διπλό ψυγείο οπότε λίγη παραπάνω ροή δε θα το βλάψει πιστεύω.

Η μακαρίτισσα ήταν η P400, ερχόταν μαζί με κάποιο κιτ ή κάτι τέτοιο, εγώ απλά τη βρήκα στο τζάμπα από κάποιον που απογοητεύτηκε με τη ζημιά που του προκάλεσε το εν λόγω κιτ λόγω κακής συναρμολόγησης και τα έριξε όλα στα υδρόψυκτα απανταχού της υφηλίου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.