Jump to content



Aναβαθμιση


Lucio

Recommended Posts

Γεια σε ολους ! Ειμαι νεο μελος εδω και νομιζω οτι ειστε καλο φορουμ κρινοντας απο τους εγγεγραμενους χρηστες !!:banging:Μπενω κατευθιαν στο θεμα .Εχω το παρακατω συστημα :

1) Μητρικη Asus P5b

2)Ιntel Core 2 Duo e6400 2.13 ghz@ overclocked to 3.2 ghz

3) ram ddr2 2gb 667 mhz x2 dual channel

4) gpu sapphire ati radeon hd 4870 1gb gddr5 ram

5)Digital TV-Monitor LG M2394D-PZ Full HD 1920x1080

6)PSU CompatPower 650 watt

7)Ψυκτρα coolermaster v10

8)Σκληρος δισκος wD Caviar black 64mb sata 3 , 6 gb/s 640 gb

Eπειδη δεν θελω ακομα να κανω γενικη αναβαθμιση, επεξαιργαστης ακομα καλα κρατα και οι μνημες θελω να μου πειτε αν αγορασω μια καρτα γραφικων απο τις καινουργιες, ati 5850 ή και 5870 θα τις δεχεται η μητρικη μου και θα λειτουργουν?Ακομα,φανταζομαι οτι το συστημα μου δεν θα τις εκμεταλευεται πληρες αλλα εστω και ετσι θα δω καμια αλλαγη σε παιχνιδια και μεγαλυτερα frames ?Λεω να παρω καρτα καλη για μελλον ,2-3 χρονια τουλαχιστον και να αλλαξω ram+cpu+mobo σε κανα χρονο,ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αν είμαι guru στα περί καρτών γραφικών, δε θέλει και πολύ φιλοσοφία αν θα δεις διαφορές στη μετάβαση από 4870 σε 5850... Βερύκκοκο με αεροπλάνο οι ομοιότητες. Τώρα, κατά πόσο θα μπορέσει το υπόλοιπο σύνολο να συνδράμει δεν το γνωρίζω.

Αυτά τα 2-3 χρόνια μέλλον για την κάρτα γραφικών και βλέπω με λίγο σκεπτικισμό, σαφώς και μπορεί κάποιος να κρατήσει hardware για τόσο πολύ αν δεν πάθει κάτι, αλλά τι θα μπορείς να κάνεις με αξιώσεις με μία 5850 πχ μετά από 3 χρόνια?...

Η ζωή είναι εδώ και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεο μελος εδω και νομιζω οτι ειστε καλο φορουμ

Νομίζεις;:hehe:

Λοιπόν.Όποια και απ'τις δύο να πάρει θα δείς διαφορές.Αν τα χρήματα δεν έχουν σημασία πήγαινε 5850.Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για 5870.Αν και στα παιχνίδια που χρησιμοποιούν περισσότερους απο 2 πυρήνες θα σε κόβει ο επεξεργαστής και οι μνήμες επίσης.

Αυτά!:)

Link to comment
Share on other sites

Aρα μια χαρα θα μου κατσει στο συστημα μου μια 5850 ( πολυ λιγα εξαλου τα games που θελουν 4 πυρηνες) και μετα απο ενα χρονο να παω σε νεα γενια cpu+mobo+ram .Παιζει κανενα ρολο οτι η μητρικη μου εχει 1x pci express x16 kai oxi pci express 2.01 x16 ?Τελος ποσα εκατοστα παραπανω ειναι η 5850 απο την 4870 ? θα χωραει σε αυτο το κουτι ?

http://www.cluboc.net/reviews/cases/dynapowerusa/BlackWidow/index.htm

Link to comment
Share on other sites

H 5850 έχει μήκος 24 εκ (και κάτι χιλιοστά ίσως), λογικά χωράει και περισσεύει, άσε που έχει και τα τα power connectors από την πάνω πλευρά, οπότε δεν τίθεται καν ζήτημα "στενών επαφών" με το HDD-bay του κουτιού σου. Για 470 δεν κατέχω πράμα...

Από τροφοδοτικάκι πως πας? Connectors έχει αρκετά υποθέτω...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα σου ελεγα να παρεις εκτος απο 5850 και εναν τετραπυρηνο π.χ Q6600 η Q8300 σε οσο πιο χαμηλη τιμη μπορεις, αν δεν μπορεις να περιμενεις.

Εγω στην περιπτωση σου παντως θα εκανα υπομονη και θα πηγαινα σε ολικη αναβαθμιση. Γιατι; Γιατι, φαντασου αν σε 3 χρονια εχει παλιωσει η 5850, τοτε το υπολοιπο συστημα θα ειναι "δεινοσαυρος".

Link to comment
Share on other sites

μείνε εκεί που είσαι , μια χαρά είναι .

Αν , λέμε ΑΝ, σε τρώει η τσέπη σου και έχεις και λεφτά για πέταμα , συμφωνώ με dn, έναν Q6600 και μια 5850 και είσαι οκ. Και μην παρασύρεσαι από κανέναν , οι εποχές είναι πολύ δύσκολες.

φιλικά,

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην περιπτωση σου παντως θα εκανα υπομονη και θα πηγαινα σε ολικη αναβαθμιση. Γιατι; Γιατι, φαντασου αν σε 3 χρονια εχει παλιωσει η 5850, τοτε το υπολοιπο συστημα θα ειναι "δεινοσαυρος".

Aν σε 3 χρονια εχει ακομα την 5850 στο ιδιο συστημα που αναφερει τωρα εχει κανει και μαμω τις αγορες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν προσθετεις αλλη μια 4870 εαν το υποστηριζει το mainboard.θα δεις μεγαλη διαφορα.

Οντως αν το υποστηριζει το μοβο παρε μεταχειρησμενη μια 4870 και κανε crossfire...Αν δεν κανω λαθος 2χ4870 σε επιδοσεις ειναι καλυτερες απο μια 5850...(βεβαια δεν υποστηριζουν direct11 αλλα νταξ θα σου βγει πολυ φθηνοτερα ομως).

Link to comment
Share on other sites

Hmm πηρα αυτο που ηθελα, συμβουλες.Οποτε ειναι καλυτερο για "τωρα" με το συστημα που εχω να δοσω την HD 4870 και να παω σε μια ΗD 5770 και δεν θα πληρωσω και πολλα αν πουλισω την 4870.Τωρα δεν ξερω αν θα δω καλυτερες επιδωσεις απο την 5770 σε σχεση με την 4870 γτ η πρωτη ειναι 128 βιτ και η δευτερη 256 αλλα η αλλη με λιγα λεφτα directx11.Ακομα , δυστηχως η μητρικη μου δεν εχει αλλη θυρα pci express , ε νταξ , ειναι και συστημα 3 χρονων και ακομα κατι κανει;)Στο 3dmark06 με default settings βγαζω 11.χχχ kατι.Tελος , τι λετε τελικα ειναι καλυτερη η 5770 απο την 4870 ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι η 4870 εχει ιδιες και λιγο καλυτερες επιδοσεις απο την 5770,απλα υστερει στο οτι δεν εχει dx11 και εχει μεγαλυτερη καταναλωση/θερμοκρασιες.Googlαρε μερικα review τις 5770 και θα το δεις.Η περνεις 5850 η μενεις με αυτην που εχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Mε καλυψατε πληρος , ευχαριστω πολυ !!! Κραταω ολα αυτα που μου ειπατε και λεω καλυτερα , επειδη κιολας 2 μηνες τωρα δεν βρισκω αγοραστες για τα παλια εξαρτηματα( δυσκολοι καιροι) μενω με αυτα που εχω μεχρι να πεθανουν .:devil:

Link to comment
Share on other sites

να μην ανοίγω νέο θέμα για την ιδια ερώτηση.

σε κάνα 2μηνο(να 'χω μαζέψει και κανα φράγκο) θα πάρω αυτήν την οθόνη, θα αγοράσω και μάλλον και κάποια κάρτα γραφικών γιατί η 4850 ακόμη και με 1γβ δεν θα την σηκώσει στα παιχνίδια.ποια μου προτείνετε?(τιμή μέχρι τα 200)

Σύστημα: κοιτάξτε την υπογραφή.στην παρούσα φάση όλα τα ρολόγια είναι στοκ.

Link to comment
Share on other sites

να μην ανοίγω νέο θέμα για την ιδια ερώτηση.

σε κάνα 2μηνο(να 'χω μαζέψει και κανα φράγκο) θα πάρω αυτήν την οθόνη, θα αγοράσω και μάλλον και κάποια κάρτα γραφικών γιατί η 4850 ακόμη και με 1γβ δεν θα την σηκώσει στα παιχνίδια.ποια μου προτείνετε?(τιμή μέχρι τα 200)

Σύστημα: κοιτάξτε την υπογραφή.στην παρούσα φάση όλα τα ρολόγια είναι στοκ.

Βρες μια μεταχειρισμένη 5850 εκεί γύρω στα 200€ και θα είσαι ΟΚ, γιατί δεν υπάρχει κάτι δυνατό και καινούριο σε εκείνη την τιμή (για 1080 μιλαμε). Βέβαια έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα, σε 2 μήνες δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

ΟFF-TOPIC:Παραγειλα πριν 2 εβδομαδες μια coolermaster v10 και εναν σκληρο δισκο caviar black 64 mb 640 gb sata3 6gb/s συνολο 130 ευρω αντικαταβολη με ΕΛΤΑ.Ηταν να μου τα φερουν σε 3 μερες απο τοτε που τα παραγειλα.Με περνουν τηλεφωνο και μου λενε οτι θα ειναι εδω την τεταρτη που μας περασε.Με ξαναπερνουν και μου λενε οτι θα ειναι σημερα , δευτερα του αγιου πνευματος , 100% σιγουρα.Αν δεν ερθουν και σημερα εως τις 14:00 εγω επειδη τσαντιστικα με τοση αναμονη και ειμαι αγυριστο κεφαλι δεν προκειτε να τα παρω , θα μου πουν τπτ ??? :pleasantry:θα με παιρνουν τηλ στα τηλεφωνα απο ΕΛΤΑ και ΠΛΑΙΣΙΟ ??? ηα να μην παω να τα παρω xexe

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.