Jump to content



Aναβαθμιση


Lucio

Recommended Posts

ΟFF-TOPIC:Παραγειλα πριν 2 εβδομαδες μια coolermaster v10 και εναν σκληρο δισκο caviar black 64 mb 640 gb sata3 6gb/s συνολο 130 ευρω αντικαταβολη με ΕΛΤΑ.Ηταν να μου τα φερουν σε 3 μερες απο τοτε που τα παραγειλα.Με περνουν τηλεφωνο και μου λενε οτι θα ειναι εδω την τεταρτη που μας περασε.Με ξαναπερνουν και μου λενε οτι θα ειναι σημερα , δευτερα του αγιου πνευματος , 100% σιγουρα.Αν δεν ερθουν και σημερα εως τις 14:00 εγω επειδη ειμαι αγυριστο κεφαλι δεν προκειτε να τα παρω , θα μου πουν τπτ ??? :pleasantry:

Εμενα παραξενο μου ακουγετε να σου ερθουν σημερα του Αγιου Πνευματος.Νομιζω οτι σημερα δεν δουλευουν τα ΕΛΤΑ αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος.

Τωρα για το αν θα τα παρεις που λες, μπορει να μην εθυνεται το καταστημα για την αργοπορια (αυτη μπορει να τα εδωσαν στο ελτα την μερα που σου ειπαν), αλλα το ΕΛΤΑ.

Τωρα αν θα δου πουν τιποτα σε περιπτωση που δεν τα παρεις δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

Αναμενεται η GTX460 που ακουγεται οτι θα παιζει στις τιμες-επιδοσεις της 5850. Το κακο ειναι οτι mid range καρτα (200€>) με DX11 και να παιζει αξιολογα σε 1080 αναλυση δεν υπαρχει...

δλδ η 5850 δεν θα με καλύψει?

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το μεσημερι απο την γενικη ταχυδρομικη την coolermaster v10 αλλα δεν ειμαι στο σπιτι και ειπα τωρα που δεν εχω δουλεια στο μαγαζι να την ανοιξω να την δω.......παναγια μου !!!! πραγματικα δεν την περιμενα τοσο μεγαλη !!!! μα τον θεο το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ειναι για το πως θα την εγκαταστησω....μου φενεται οτι θα πρεπει να ξηλοσω την μητρικη απο το κουτι πρωτα.......:woot::woot::woot:

Link to comment
Share on other sites

δλδ η 5850 δεν θα με καλύψει?

Είπα εγώ κάτι τέτοιο; Και βέβαια θα σε καλύψει! Απλά εσύ ρώτησες τι κάνει η Nvidia σε αυτό το εύρος καρτών και σου απάντησα.

σε τοσο υψηλες αναλυσεις μπορει και οχι...η 5870 καλυπτει !

εκτος και αμα δεν θες το ΔΧ11 και προτιμας κατι οπως gtx295 ψιλομεταχειρισμενη!

Και οι δυό (5870 & 5850) με στοκ ρολόγια... έχουν μια διαφορά της τάξεως του 20% υπέρ της 5870. Ομώς υπάρχει και η διαφόρα της τιμής που φτάνει τα 100€.

Για κάποιον που ενδιαφέρεται να πειράξει λίγο την 5850 και φτάσει στα ρολόγια της 5870 (χωρίς κόπο) ψαλιδίζει την διαφορά στο 5% και κερδίζει το κατοστάρικο.

Δεν υπάρχει παιχνίδι στην 1080 ανάλυση, που θα σε καλύψει η 5870 και δεν θα σε καλύψει η 5850.

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι ομως να την κλοκαρει θα χρειαστει καλυτερη ψυξη με λιγα λογια θα παει στα 300-350 ευρω,,,ενω με τοσα παιρνει την 5870 στο ψυκτρα χωρις να την πειραξει..και εχει ενα μικρο μπονους στις επιδοσεις...επισης μπορει καλλιστα να την κλοκαρει και να μην τον σταματαει κανεις!

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι ομως να την κλοκαρει θα χρειαστει καλυτερη ψυξη με λιγα λογια θα παει στα 300-350 ευρω,,,ενω με τοσα παιρνει την 5870 στο ψυκτρα χωρις να την πειραξει..και εχει ενα μικρο μπονους στις επιδοσεις...επισης μπορει καλλιστα να την κλοκαρει και να μην τον σταματαει κανεις!

Όχι σε καμιά περίπτωση. Η στοκ ψύχτρα της 5850 αλλά και της 5870, είναι ικανή να τις κρατήσει στις σωστές θερμοκρασίες ακόμα και με πολύ o/c. Το μόνο πρόβλημα είναι ο θόρυβος. Πάντως με 30-40% ανεμιστήρα και ανεκτό θόρυβο η 5850 πάει στα ρολόγια της 5870 με κανονικότατες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

σε τοσο υψηλες αναλυσεις μπορει και οχι...η 5870 καλυπτει !

εκτος και αμα δεν θες το ΔΧ11 και προτιμας κατι οπως gtx295 ψιλομεταχειρισμενη!

Επειδη καλο ειναι να μιλαμε με επιχειρηματα....:dirol:

Η 5870 και η 5850 εχουν διαφορα σε επιδοσεις με default τα ρολογια τους γυρω στο 15%..

Αν τις υπερχρονισεις ομως και τις δυο , δεδομενου οτι εχουν σχεδον το ιδιο <<ταβανι>> σε max ρολογια και οι δυο τους(με στοκ ψυξη εννοειται και οι δυο) και δεδομενου οτι οι επιδοσεις τους clock to clock διαφερουν πολυ λιγο, αυτη η διαφορα κλεινει και γινεται μολις 5%- 8% υπερ τις 5870...Μαλιστα για αυτη τη μικρη διαφορα επιδοσεων η φθηνοτερη 5870 κοστιζει 337 ευρω ενω η φθηνοτερη 5850 κοστιζει 255 ευρω ,δηλαδη κοστιζει +35%, αρα ειναι κακιστη προσφορα κατα την γνωμη μου!

Σαφως και η 5870 ειναι πιο γρηγορη, αλλα η 5850 την ακολουθει σε αποσταση αναπνοης...Οποτε (δεδομενου την διαφορα επιδοσεων που εχουν )οπου τα βρει σκουρα η 5850 ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα τα βρει σκουρα και η 5870....Δυσκολο η 5850 να μην σε καλυψει και με την 5870 να εισαι καλυμμενος..Αν δεν καλυπτεσαι (που δεν νομιζω) πας σε 5970 που εκει οντως η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη(και σε επιδοσεις αλλα και σε χρηματα).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες.από θόρυβο και θερμοκρασίες δεν εχω πρόβλημα... Εχω πάνω από 10 φανς μέσα στο κουτί να γυρίζουν στο φουλ και να εχω +2-3 βαθμούς μεγαλύτερο από το περιβάλλον μου.οπότε δεν θα εχω πρόβλημα ψύξης...αλλά μου αρέσει και ο θόρυβος...αλλά κάτι ακόμη...ο 8400 δεν θα κόβει την 5850;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες.από θόρυβο και θερμοκρασίες δεν εχω πρόβλημα... Εχω πάνω από 10 φανς μέσα στο κουτί να γυρίζουν στο φουλ και να εχω +2-3 βαθμούς μεγαλύτερο από το περιβάλλον μου.οπότε δεν θα εχω πρόβλημα ψύξης...αλλά μου αρέσει και ο θόρυβος...αλλά κάτι ακόμη...ο 8400 δεν θα κόβει την 5850;

φιλε μου νομιζω οτι δεν θα στην κοβει αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος,παντως με τον θορυβο θα εχεις οντως προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Intel Core i5 750 ή amd phenom II x4 955/965 για gaming ??? Ουτος η αλλως και τα διο θα αντεξουν καμια 3ετια gaming...Eχω διαβασει αρκετα αλλα θελω και μια τελευταια γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Τρελό fail η V10... Μην πει κανείς ότι έχει καλές επιδόσεις, άλλες με το 1/5 του μεγέθους (και ίσως το μισό βάρος) έχουν τις ίδιες και καλύτερες. Άσε που είναι και σκέτο dremel ψηλά. Επίσης, το petlier element δεν κάνει απολύτως τίποτα, μισός βαθμός Κελσίου στις μέγιστες θερμοκρασίες δε θεωρείται ψύξη.

Μέγεια πάντως και καλή συμβίωση!

Link to comment
Share on other sites

Ασε ρε φιλε το μετανιωσα γαμωτο !!! Δεν την περιμενα τοσο μεγαλη , την πειρα μονο και μονο επειδη την βρηκα φτηνη .Να σου πω επειδη δεν την χρησιμοποιησα ακομα , μονο την ανοιξα να την δω, γινεται να την στειλω πισω στο ΠΛΑΙΣΙΟ και να παρω με τα ιδια λεφτα κατι αλλο ??? Οχι τπτ αλλο αλλα για να κρατησω την v10 αναγκαστηκα πρεπει να αλλαξω κοθτι και να παω σε κανα coolermaster HAF 932....:bye:

Link to comment
Share on other sites

ΑSUS P5b Μητρικη και IntelCore2Duo E6400 .Σκεφτομαι μετα απο αυτο που επαθα με την v10 να παω για μια γενικη αλλαγη και να παρω το κουτι CM HAF932 και αυτα

1)http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Asrock-890GX-Extreme3-sAM3-890GX-DDR3-VGA-104ASR-890GXEXTREME3.htm

2)http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Value-Select-4GB-Kit-DDR3-1333-2-x-2GB-PC3-10666-CMV4GX3M2A1333C9.htm

3)http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/AMD-Phenom-II-x4-965-AM3-3-4G.htm

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.