Jump to content



linux σε Via


2cpu

Recommended Posts

Kαλησπερα

Χτες απεβιωσε ο δισκος στο κατεβαστηρι και φυσικα πηρε μαζι τα παντα ολα.

Μιας και τον αντικατεστησα σκεφτομαι να το βαλω καποια διανομη linux

μιας και δεν εχω απαιτησεις (κατεβαστηρι) και σιγα σιγα να μαθαινω κατι

απο linux.

To συστημα ειναι αυτο Via Epia M

με 256 μνημη και ενα 30αρι δισκο.

Ακουω προτασεις :)

Link to comment
Share on other sites

slackware

αν δεν εχεις ιδεα απο linux θα σε δυσκολεψει λιγο στην εγκατασταση

fedora

αρκετα καλη διανομη για αρχαριους

xubuntu

θεωρείται ελαφρια διανομη δεν ξερω κατα ποσο θα σου κανει

μια απο αυτες τις τρεις θα εβαζα εγω με σειρα προτεραιοτητας

(αν και θα προτιμουσα περισσοτερο gentoo

αλλα δεν στο συνιστω γιατι θα μπλεξεις τα μπουτια σου)

τωρα υπαρχει και η κατηγορια πουπουλα πχ damn small linux

που ειναι 50mb διανομη, αλλα οπως ειναι λογικο εχει μονο τα βασικα απο εκει και περα πρεπει να

εγκαταστησεις εσυ οτι παραπανω χρειαζεται το μηχανημα αναλογα με την χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Monomaxos Lite edition Ελληνική διανομή :T:, χρησιμοποιεί σαν βάση το Ubuntu 9.04 και έχει περιβάλλον εργασίας το LXDE.

Ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος: Επεξεργαστής 1GHz / 128ΜΒ μνήμης RAM / 1,5 GB χώρου για εγκατάσταση σε σκληρό δίσκο ή USB flash / 16MB κάρτα γραφικών / κάρτα ήχου / σύνδεση internet

Τωρα για διανομές γενικά δες εδώ και σε αυτό το νήμα

User friendly διανομές

Ubuntοειδη ((K,X,Ge,L)Ubuntu, mint,monomaxos),suse, mandriva, PclinuxOs

Light διανομές

Puppy Linux,Tiny Core Linux,TinyMe,Feather Linux...και άλλες πολλές :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις debian για αρχή είναι πολύ ελαφρύ και εύκολο στο installation.Καλο και το gentoo και το slackware που είπε και ο eleozz αλλα θα σε δυσκολέψουν στην αρχή είναι μπέρδεμα. Πάντως να ξέρεις ότι στο slackware θα μάθεις πραγματικά τι εστί linux.. :)

Link to comment
Share on other sites

Debian για να είναι ελαφρύ αλλά πρέπει να ξέρεις λιγάκι

Ubuntu χωρίς γραφικό για τους πολύ αρχάριους

Arch για να μάθεις και λίγο (έχει πολύ καλό community όπως και το debian)

Slax, gentoo για hardcore καταστάσεις (οι οποίες δεν είναι απαραίτητες μάλλον για ένα κατεβαστήρι)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να δεις ποια distro έχει kernel, ο οποίος να είναι συμβατός με το σύστημά σου... υπάρχει περίπτωση να ταλαιπωρείσαι χωρίς λόγο, γιαυτό κάνε πρώτα ένα googling πριν αποφασίσεις, ώστε να δεις πιο είναι 100% συμβατό, οπότε να μην ψάχνεσαι γιατί δεν δουλεύει η κάρτα δικτύου κτλ...

Πάντως αν το debian είναι συμβατό, βάλε αυτό... νομίζω έχει το μικρότερο overhead και συνήθως σε τέτοιας κλάσης επεξεργαστές εγκαθιστούν debian, γιατί έχει το μεγαλύτερο repository, είναι σταθερό και πολύ κόσμος δουλεύει για να το κάνει port σε ότι πλατφόρμα υπάρχει, από arm μέχρι θυριο-servers...

Link to comment
Share on other sites

Η πιο απλή γρήγορη λύση είναι lubuntu (γρήγορη εννοώντας ότι θα το εγκαταστήσεις γρήγορα χωρίς κόπο).

Αλλιώς debian με xfce ή lxde. Πάντως ο installer του debian είναι πια πανεύκολος, σχεδόν πανομοιότυπος με του ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για την βοηθεια απο ολους. :)

Χτες (λιγοτερο) και σημερα ασχοληθηκα με το μηχανηματακι.

Slakware & xubuntu που προτεινε ο eleozz στην αρχη ξεκινησαν την εγκατασταση

και σε καποιο σημειο παγωνε το μηχανηματακι για καμια ωρα (το αφηνα να παει λαου λαου

γιατι ειναι αδυναμο συστημα) οπωτε εκανα reset.Το Slax που προτεινε ο yanni ξεκινουσε

φορτωνε τον κερνελ (καλα το λεω?) και το συστημα εκανε reboot μονο του.

Εχω κατεβασει και τα damn small linux και περιμενω αν δεν βρω ακρη με τον Μονομαχο

να δοκιμασω .

Jaco το εψαξα οπως ειπες και βρηκα αυτα Frepia που οπως λενε ειναι "σχεδιασμενα" για το

συγκεκριμενο συστημα αλλα και εκει τα ιδια με κανει με το Slax , ξεκινουσε δηλαδη

και μετα εκανε επαννεκινηση μονο του.

Που θα παει θα βρω μια εκδοση που να παιζει με το κουβαδακι :upside:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να εισάγεις και το παρακάτω module "Openchrome 0.2.904" στην εγκατάσταση που θα κατεβάσεις (αν δεν το έκανες).

Ρίξε μια ματιά και στο παρακάτω

http://radagast.bglug.ca/epia/epia_howto/index.html

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτα Frepia που οπως λενε ειναι "σχεδιασμενα" για το

συγκεκριμενο συστημα αλλα και εκει τα ιδια με κανει με το Slax , ξεκινουσε δηλαδη

και μετα εκανε επαννεκινηση μονο του.

It currently only runs on the M-9000 and M-10000

Ποιο από τα δυο έχεις...?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να εισάγεις και το παρακάτω module "Openchrome 0.2.904" στην εγκατάσταση που θα κατεβάσεις (αν δεν το έκανες).

Ρίξε μια ματιά και στο παρακάτω

http://radagast.bglug.ca/epia/epia_howto/index.html

Ηδη κατεβαινει :T: (αν και το ειχα ξανακατεβασει χωρις το module ομως).

Χτες παρεπιπτοντως ο Μονομαχος που προτεινε ο Havic εγκατασταθηκε και ειδα περιβαλλον.

Σημερα αν εχω ωρα θα αρχισω να το ψαχνω λιγο.Αν δεν βγαλω ακρη θα δοκιμασω το Slax

μιας και πλεον ειμαι PRO και τα εχω μαθει απο εξω ολα (τρομαρα μου) :tomato: :tomato:

Εδω να αναφερω και να απαντησω στον Jaco οτι εντελει εκανα πατατα ( :tomato: ) και το συστηματακι ειναι

αυτο -->VIA EPIA ME6000 και οχι

αυτο που ειπα στην αρχη.

:sorry: οτι και να πω ειναι λιγο.

Να υποθεσω Jaco οτι για αυτο με εκανε τις επαννεκινησεις?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό... γενικά σε τέτοια συστήματα, το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να δεις αν η distro που πας να εγκαταστήσεις, είναι συμβατή και έχει τα kernel modules, που χρειάζεται το hw σου... αν δεν (ενημερωτικά το λέω), τότε θα πρέπει να βρεις τo source code των drivers, να τους κάνεις compile και να τους ενσωματώσεις στον kernel... για την διαδικασία αυτή υπάρχουν οι cross platform compilers...

Ψάξε στο net να δεις, όσοι έχουν το mobo σου, ποιο linux και με ποιον τρόπο το έχουν εγκαταστήσει... σίγουρα κάποιος το έχει κάνει ήδη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.