Jump to content



Το Πλαίσιο ετοιμάζει σύντομα μεγάλη προσφορά σε ανεμιστήρες Coolermaster;


Chosen

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Φίλτατε συμφορουμίτη νομίζω τα πράγματα είναι πιο απλά, απλά εμείς διαλέγουμε να τα κάνουμε δύσκολα.

Ο φίλος chosen (και mod, admin, super μαντολίνι...so what) έκανε μια παρατήρηση και μια εικασία. Δικαίωμά του, κατα το ίδιο δικαίωμα που το κάθε Πλαίσιο κάνει ότι νομίζει με τις τιμές λιανικής του και τον τιμοκατάλογό του. Το αν αυτές οι κινήσεις είναι διαθέσιμες προς επίκριση εξαρτάται απο το χαρακτήρα του forum (και νομίζω το εργαστήρι έχει καλό χαρακτήρα). Το πως τώρα καταλείξατε σε youtube και φέτες μ' ελιές μόνο εσείς το ξέρετε. Όπως όλοι ξέρουμε είστε παλιές καραβάνες, οπότε όλοι μας αν μη τι άλλο έχουμε μεγαλώσει λιγάκι. Ας αφήσουμε χαρακτηρισμούς και επιθέσεις και θα κερδίσουμε όλοι.

Απο την μία ο chosen θα έχει δώσει μία σπίθα για επιφυλακή "προσφορών" Πλαισίου σε πιθανούς αγοραστές οι οποίοι απλά θα "έχουν το νού τους", απο την άλλη ο Βούδας επισημένει κάτι μη αμφισβητίσιμο που θα κρατά τα έρμα και θα ισιώνει τον ζυγό αν αυτός κλίνει αδίκως εναντίον του Πλαισίου και βάσει μιας παρατήρησης ξεκινάει λασπολογία ενός ομολογουμένως καλού retailer, που έχει κάνει και τις λαδιές του όμως στο παρελθόν.

Έχουμε 2 καλές πληροφορίες και πάσχουμε στον τρόπο που τις διαθέτουμε στο κοινό, εν ολίγοις :flag:

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω λάθος από μεριά πλαίσιο, απλά ανέβασε την τιμή σε ένα προϊόν που πουλάει δεν μπορούμε να τους πούμε κλέφτες γι αυτό.

Όμως καλά έκανε και ειπώθηκε από τον Chosen έτσι ώστε να δούμε την διαφορά στην τιμή και απλά να μην το αγοράσουμε για παράδειγμα.

Το ότι σε περιόδους εκπτώσεων κάνουν παρόμοιες μαϊμουδιές τότε ναι είναι απαράδεκτο αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

For what is worth, και γω έκανα τα googleαρίσματά μου και βρήκα τιμές στην Αμερική για το R4-S2S-12AK-GP.

Το Sundial Micro τον είχε $4.99, ενώ έχει και το κιτάκι της CM με τους 4x "R4-S2S-12AK-GP" στα $9.99. Tον μονό ανεμιστήρα τον βγάλανε από το site (out of stock?), τον είχανε κανονικά όμως μέχρι χτες, ενώ η cached σελίδα τον δείχνει στα $5.20 από τις 6 Ιουνίου.

Ο λόγος που δεν έβαλα αυτές τις πληροφορίες είναι ακριβώς γιατί ξέρω ότι άλλες τιμές χοντρικής παίρνει το ένα κατάστημα κι άλλες το παραδίπλα. Και στο συγκεκριμένο θέμα έχουμε μόνο ένα μαγαζί εμπλεκώμενο και η αύξηση δεν είναι της τάξης του 1-2-5% αλλά σχεδόν του 100%.

Είχα κάνει και παλιότερα συζήτηση με άτομο που εργάζεται στο Πλαίσιο, σε μια εποχή που ένα ιρλανδικό μαγαζί έφερνε τους Mtron Mobi 32Gb στα €190 και το Πλαίσιο τους είχε στα ~350.

Μου έλεγε τότε ότι αυτός που τους πουλάει στα 190 παίζει και να μην βγάζει κέρδος. Είμαστε σοβαροί; Θα πουλάει ο άλλος με απώλειες; Πόσο θα αντέξει το μαγαζί; (ακόμα ανοικτό είναι ;) )

Και αν τα 190 είναι υπερβολικά κοντά στην τιμή κόστους, πόσο κέρδος βγάζει το Πλαίσιο που τους πουλούσε στα 350;

Κλείνει η παρένθεση εδώ, δεν θέλω να μιλήσουμε για τιμές Mtron πριν από 2 χρόνια, αλλά για περιστατικά σαν αυτό που έχω στο πρώτο ποστ.

Και οι προθέσεις μου είναι ειλικρινέστατες (ασχέτως σάλτσας), πραγματικά θέλω να μάθω τι ωθεί μια επιχείρηση να ανεβάζει τιμές σχεδόν 100% μερικές μέρες πριν την αύξηση του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

ανεβηκαν κ αλλες τιμες; δεν εχω κοιταξει, ρωταω. αν αυτο εγινε σε 50-100-200-500 κωδικους απο τους χιλιαδες τοτε να τους κραξουμε γτ οντως θαναι υποπτο. αν ομως εγινε σε ενα φανακι που αποτελει το 0.0000001 του τζιρου του πλαισιου τοτε ισως ειναι υπερβολη να το δαιμονοποιουμε.

Link to comment
Share on other sites

Που στο 1ο ποστ βλέπεις προσφορά?

Ας διαβάζουμε και κάτι περισσότερο από τον τίτλο (και να περιμένουμε αν όντος παίζει κάτι τέτοιο) πριν ξεκινήσουμε το flame, δεν βλάπτει.

Φίλε μου απάντησα λίγο βιαστικά και απρόσεκτα πράγματι γιατί αυτό που τελικά ήθελα να πώ είναι ότι ''από το πουθενά πάνε να δημιουργήσουν προσφορά''.

Δεν είχα σκοπό για κανένα flame προς το Πλαίσιο ίσα ίσα θεωρώ ότι είναι μάλλον το πιό σοβαρά στημένο retail μαγαζί σε σχέση με τα υπάρχοντα έχοντας βέβαια μεγάλες δυνατότητες βελτίωσης. Το ζητούμενο στην όλη υπόθεση είναι να βγαίνουν στο φως τα τα γνωστά εμπορικά κόλπα μεγάλων ή μικρών μαγαζιών προς όφελος όλων των αγοραστών και αυτό καταλαβαίνω ότι θέλει να πετύχει ο thread starter.

Σχετικά με τα σχόλια του χρήστη Vouda πιστεύω ότι η παραπάνω εξήγηση μου τον καλύπτει αν και δεν μπορούν όλα τα σχόλια και οι απαντήσεις σε ένα φορά να είναι πάντα σωστά και ουσιώδη. Βέβαια δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι με ξενίζει το σθένος και η επιμονή με την οποία έσπευσε να υπεραμυνθεί της όποιας τακτικής του Πλαισίου στο εν' λόγω θέμα και αν δεν ήταν ένας παλιός και απ' ότι βλέπω γνωστός στους admin-mod xρηστης θα υπέθετα διαφορετικά πράγματα...Ένα απλό ξεκάθαρο σχόλιο όπως του χρήστη Frost χωρίς οποιουδήποτε τύπου χαρακτηρισμούς θα ήταν αποδεκτό και δεν θα οδηγούσε σε άλλους δρόμους την συζήτηση.

Εγώ συμμετέχω στο συγκεκριμένο φορά με ιδιαίτερη χαρά με σκοπό να ενημερωθώ και αν μπορώ να ενημερώσω, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο......

Από την άλλη το σχόλιο του χρήστη yanni με καλύπτει πλήρως:

''Αυτό που έχω καταλάβει πάντως με την ενασχόλησή μου με τα fora είναι ότι, καλό θα ήταν να αποφεύγουμε να πετάμε σπόντες και υπονοούμενα γενικά, πολύ περισσότερο όταν ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δεν μας έχει προκαλέσει''

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μερες στο thread των Intel SSD's αναφερθηκε οτι το Πλαισιο εφερε ξανα τους Χ25-Μ 80GB στα 230+€.

Μεχρι πριν λιγες μερες που ειχε στοκ τους ειχε στα 190 νομιζω και μετα για λιγο καιρο εξαφανιστηκαν (τους εβγαλαν απο το site).

Τους ξαναφερνουν στα 230. Δεκτον μεχρι εδω. Ο λογος που ειναι πιο ακριβοι δεν ειναι γνωστος.

Το e-shop αντιστοιχα, τον ιδιο SSD τον ειχε στα 188 οσο καιρο τον ειχε και το Πλαισιο. Οταν το Πλαισιο ξεμεινε απο δισκους, συνεχισε να πουλαει στην ιδια τιμη, εχοντας αποθεμα. Οταν το Πλαισιο εφερε νεα παρτιδα/τους ξαναεβγαλε στο site στα 230, ανεβηκε αυτοματως η τιμη ΚΑΙ στο e-shop στα 230 φευγα.

Τωρα τι ακριβως θα επρεπε να κατακρινουμε το ξερουν ολοι, περιεργως ομως βγηκε το Πλαισιο φταιχτης που εφερε ξανα τον δισκο στα 230 και οχι το e-shop που την ιδια παρτιδα που πουλουσε στα 188 την πουλαει πλεον στα 230+.

Επισης για να καταλαβουν μερικοι για τι περιθωρια κερδους μιλαμε:

Οταν αγορασα τον πρωτο X25-E 32GB SLC, τον αγορασα στα 320€ χονδρικης (συν μια εκπτωση που μου εκαναν πληρωσα στο τελος 270€). Η τιμη του τοτε λιανικη ηταν στα 430-450€.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το 5%-10% κέρδος στα ηλεκτρονικά/ηλεκτρικά είδη όταν το ακούω από τους πωλητές με βγάζει απ'τα ρούχα μου.... :-O:-O:-O

Κατά κανόνα τόσο είναι μη τα ισοπεδώνουμε όλα. Όχι σε όλα τα είδη φυσικά, αλλά και σε κάποια είναι και 3%.

Και για να μην παρεξηγούμαι κι εγώ όπως και οι άλλοι που δίνουν πληροφορίες στο κοινό, ήμουν παλιότερα ιδιοκτήτης επιχείρησης πληροφορικής και είχα τιμοκαταλόγους.

Link to comment
Share on other sites

και για να προσθέσω στον κο αποπάνω που έχει απόλυτο δίκιο ιδίως σε όσους ψωνίζουν από interset/quest/μακεδονικά/oktabit, στις μεγάλες επιχειρήσεις άρα και μεγάλους τζίρους και direct παραγγελίες χωρίς μεσάζοντες, πολλές φορές το κέρδος λόγω μεγάλων τζίρων μπορεί ποσοστιαία να είναι μεγαλύτερο (μέχρι να το φέρει και άλλος όπου ο ανταγωνισμός θα συμπιέσει τις τιμές) αλλά δεν είναι πάντα έτσι απλό... συνήθως οι ακόμα καλύτερες τιμές έρχονται με προυποθέσεις, στόχους, rebates, side offers σε άλλα προϊόντα του ίδιου προμηθευτή (το έκανε η intel με τους i7 και τους ssd), rma deals, λεφτά σε marketing που δε μπορούν να συνηπολογιστούν και να μειώσουν την τιμή στον καταναλωτή και άλλα πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα γινω ξανα κακος και θα σας ξαναχαλασω την ησυχια σας αλλα μιας και ειμαστε παλιες καραβανες οπως και ο yianni -chosen-voudas :

το thread του ΦΙΛΟΥ chosen NAI ηταν ειρωνικο και με και χωρις ερωτηματικο

ΝΑΙ ηθελε να προκαλεσει την κλασσικη "κινηση κοινης γνωμης "

ΝΑΙ πολυ σωστα ειπα ο voudas πως αν δεν ποσταριζε ο ιδιος θα ακολουθουσαν ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ποστ τυπου "πες το φιλε , μας ανοιξες τα ματια , ωραιος ο admin κτλ"

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ : καλα εκανε και το ποσταρε , γουστο του

ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ : καλα εκανε και ο voudas και το εψαξε

ΞΑΝΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ : ΝΑΙ , πολλοι απο δω βλεπουν admin και λενε , "αυτο ειναι κανονας" , ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο VOUDAS

γιαυτο και εχω μια ΠΟΛΛΗ ΜΙΚΡΗ ΕΝΟΧΛΗΣΗ απο το γενικοτερο συμπερασμα του αρχικου ποστ του chosen , με την εννοια οτι επειδη ξερει με τι εχει να κανει , ισως επρεπε να μην κινδυνολογησει τοσο πολυ (και παλι γουστο του ,δεν ειναι η μαμα κανενος ,ουτε θα λεει "αυτο το ποσταρω ως admin , αυτο ως chosen")

καλο θα ειναι να μαθαινουμε ποιος ειναι καποιος που σχολιαζουμε και τι καπνο φουμαρει

οκ μερικοι δεν ξερουν τον vouda , ενα απο τα πιο αξιολογα ατομα που περασαν ποτε στα φορα και γενικα στα θεματα pc,δικτια , oc , review κτλ

και οχι ουτε κολητος μου ειναι ουτε στα μπουζουκια παμε μαζι ,ουτε εχει την αναγκη μου να του πλεξω το εγκωμιο

ισως να μην εχω δει ΠΟΤΕ τον voudas να ποσταρει κοτσανα σε αυτο ή σε αλλα φορα

και αν μη τι αλλο εψαξε πρωτα λιγο και μετα ποσταρε για να ηρεμησει ενα εξαρχης "ανησυχο" και λιγο "φλου" ποστ ,ΟΠΩΣ ΟΦΕΙΛΕ

και οκ μερικοι δεν τον ξερουν , χωρις να κανουν το οτιδηποτε βιαστηκαν να τον κραξουν επειδη τους εκραξε . Τωρα θα μαθουμε μερικους , εχουμε φαει τα κοκαλα μας εδω μεσα , δεν μαθαμε πως λέιτουργει η μαζα.

Α ξεχασα ,ειμαστε ολοι guru πλεον και μπορουμε να κρινουμε τον οποιονδηποτε...

σχετικα με το ποστ του φιλου μου του anthis θα συμφωνησω οτι προσωπικοι χαρακτηρισμοι ειναι απαραδεκτοι

ο poster οφειλει να ξεκαθαριστει το ολο ζητημα .οχι γιατι πρεπει να "προστατευθει " το πλαισιο , προσωπικα μου ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ αδιαφορο , απλα γιατι υποτιθεται οτι το ολο ζητημα ειναι προς ενημερωση και επειδη εχει γινει λιγο "κιτρινος τυπος aka τριανταφυλλοπουλος" οφειλει να καταληξει σε ενα συμπερασμα κατα ποσο μας κλεβουν ή οχι

κανενα flame σε κανενα , ειλικρινα

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

σκαθαρι.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι η απορία μας θα λυθεί σε λίγο καιρό που θα έρθει ο αυξημένος ΦΠΑ και θα πράξει ανάλογα και αυτός που διαμορφώνει τις τιμές του site.

μέχρι να γίνει αυτό νομίζω οτι το παρόν θέμα πρέπει να μπει για την ώρα στο ψυγείο μιας και οι υπόλοιποι (παλιοί και νέοι) άκουσαν όλες τις εκδοχές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημά όλων. Αν δηλαδή έβγαινε το πλαίσιο από την εξίσωση και είχαμε το εξής:

"Σε διαδικτυακό κατάστημα είδαμε μέσα σε 10 μέρες την τιμή των ανεμιστήρων να διπλασιάζονται"

Τότε τι θα γινόταν; Θα είχαμε τις ίδιες αντιδράσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το θέμα είναι αν ο γράφοντας μας είναι, γνωστός/άγνωστος, παλιός/νέος, admin/μέλος, συμπαθής/αντιπαθής. Ούτε τι βιογραφικό κουβαλάει στην πλάτη του. Ούτε ο αριθμός των posts που έχει, ούτε η ημερομηνία εγγραφής του. Και σε καμιά περίπτωση δεν θα πρέπει δημοσίως κάποια από αυτά να αποτελούν δικαιολογία συμπεριφοράς που δεν θα επιτρεπόταν ΠΟΤΕ σε νέο μέλος. Θέλεις ρε φίλε να πεις την γνώμη σου όπως ΟΛΟΙ; Πες της αφήνοντας τα σχόλιο για τους άλλους στο πίσω μέρος του κεφαλιού. ΜΗΝ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ. Θέλεις να σχολιάσεις την άποψη του άλλου; Κάνε το, αλλά ΜΗΝ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

Για τα στοιχεία που παρουσίασε ο Voudas κανείς δεν νομίζω να είπε κάτι αρνητικό. Με τα links μια χαρά προσπάθησε να στηρίξει την άποψή του. Αλλά και το thread που άρχισε ο Chosen, έστω και με μια δόση ειρωνείας προς το κατάστημα, ΚΑΛΩΣ το άνοιξε. Στην χειρότερη των περιπτώσεων όταν κάποιος πάει να πάρει ένα ανεμιστήρα CM θα ξέρει ότι λίγες μέρες πριν αυτός πουλιόταν μισοτιμής. Που το κακό σε αυτό; Στην ειρωνεία προς το Πλαίσιο; Επειδή ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΕ την τιμή προϊόντος ή επειδή δεν λέγεται e-stop;

....και μην βγει κανείς και πει ότι είμαι πελάτης του e-pouf και τα λέω αυτά, διότι θα χρειαστώ νέο στομάχι από τα γέλια.

Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση με οποιοδήποτε κατάστημα, το Πλαίσιο είναι το πιο φιλικό με διαφορά. Οι υψηλότερες τιμές καμιά φορά, δεν με πειράζουν, αφού με τέτοιο service καλύτερα να πληρώνεις παραπάνω και να είσαι ήρεμος, παρά να πληρώνεις λιγότερα και να ακολουθεί περιπέτεια με το πότε θα γίνει αλλαγή κάποιου προβληματικού προϊόντος κλπ.

Αυτό που λες ότι ίσως να κάνει το κατάστημα, το κάνουν όλα τα καταστήματα της αγοράς, ανεξαρτήτως ειδών, υποδημάτων, ρούχων κλπ. Είναι νόμος της αγοράς για όποιον έχει κατάστημα. Εσείς οι νέοι βέβαια που δεν πάτε για ψώνια, αλλά κάθεστε και ψωνίζετε ψηφιακά, δεν τα γνωρίζετε φαίνεται και δεν είστε και έμπειροι στο να μην σας κοροϊδέψουν.

Το καλύτερο λοιπόν είναι να πάτε σε μερικά καταστήματα πριν αγοράσετε κάτι και όχι να πατάτε το κλικ και να αγοράζετε. Κάντε μια βόλτα, συγρίνετε τιμές και αγοράστε.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα γινω ξανα κακος και θα σας ξαναχαλασω την ησυχια σας αλλα μιας και ειμαστε παλιες καραβανες οπως και ο yianni -chosen-voudas :

το thread του ΦΙΛΟΥ chosen NAI ηταν ειρωνικο και με και χωρις ερωτηματικο

ΝΑΙ ηθελε να προκαλεσει την κλασσικη "κινηση κοινης γνωμης "

ΝΑΙ πολυ σωστα ειπα ο voudas πως αν δεν ποσταριζε ο ιδιος θα ακολουθουσαν ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ποστ τυπου "πες το φιλε , μας ανοιξες τα ματια , ωραιος ο admin κτλ"

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ : καλα εκανε και το ποσταρε , γουστο του

ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ : καλα εκανε και ο voudas και το εψαξε

ΞΑΝΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ : ΝΑΙ , πολλοι απο δω βλεπουν admin και λενε , "αυτο ειναι κανονας" , ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο VOUDAS

γιαυτο και εχω μια ΠΟΛΛΗ ΜΙΚΡΗ ΕΝΟΧΛΗΣΗ απο το γενικοτερο συμπερασμα του αρχικου ποστ του chosen , με την εννοια οτι επειδη ξερει με τι εχει να κανει , ισως επρεπε να μην κινδυνολογησει τοσο πολυ (και παλι γουστο του ,δεν ειναι η μαμα κανενος ,ουτε θα λεει "αυτο το ποσταρω ως admin , αυτο ως chosen")

καλο θα ειναι να μαθαινουμε ποιος ειναι καποιος που σχολιαζουμε και τι καπνο φουμαρει

οκ μερικοι δεν ξερουν τον vouda , ενα απο τα πιο αξιολογα ατομα που περασαν ποτε στα φορα και γενικα στα θεματα pc,δικτια , oc , review κτλ

και οχι ουτε κολητος μου ειναι ουτε στα μπουζουκια παμε μαζι ,ουτε εχει την αναγκη μου να του πλεξω το εγκωμιο

ισως να μην εχω δει ΠΟΤΕ τον voudas να ποσταρει κοτσανα σε αυτο ή σε αλλα φορα

και αν μη τι αλλο εψαξε πρωτα λιγο και μετα ποσταρε για να ηρεμησει ενα εξαρχης "ανησυχο" και λιγο "φλου" ποστ ,ΟΠΩΣ ΟΦΕΙΛΕ

και οκ μερικοι δεν τον ξερουν , χωρις να κανουν το οτιδηποτε βιαστηκαν να τον κραξουν επειδη τους εκραξε . Τωρα θα μαθουμε μερικους , εχουμε φαει τα κοκαλα μας εδω μεσα , δεν μαθαμε πως λέιτουργει η μαζα.

Α ξεχασα ,ειμαστε ολοι guru πλεον και μπορουμε να κρινουμε τον οποιονδηποτε...

σχετικα με το ποστ του φιλου μου του anthis θα συμφωνησω οτι προσωπικοι χαρακτηρισμοι ειναι απαραδεκτοι

ο poster οφειλει να ξεκαθαριστει το ολο ζητημα .οχι γιατι πρεπει να "προστατευθει " το πλαισιο , προσωπικα μου ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ αδιαφορο , απλα γιατι υποτιθεται οτι το ολο ζητημα ειναι προς ενημερωση και επειδη εχει γινει λιγο "κιτρινος τυπος aka τριανταφυλλοπουλος" οφειλει να καταληξει σε ενα συμπερασμα κατα ποσο μας κλεβουν ή οχι

κανενα flame σε κανενα , ειλικρινα

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

σκαθαρι.

Cool story bro, αλλά δεν είπα ποτέ ότι το αρχικό μου ποστ δεν έχει ειρωνία, έτσι γράφω πάντα. Και αμφιβάλλω αν το Πλαίσιο είναι σε μια γωνία και κλαίει τώρα επειδή έγραψα αυτό που έγραψα.

Επίσης, τι σχέση έχει το να μάθουμε ποιος είναι αυτός που σχολιάζει; Μήπως δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύουν τα fora;

Όταν έκανα θεματάκι για την μπαρούφα κάρτα γραφικών μου ή για το καταπληκτικό NAS/router που μου είχε καρφωθεί να αγοράσω, γιατί δεν γύρισε κανείς να πει "κάτσε ρε Τσόζεν και που ξέρω εγώ ότι δεν έχεις προσωπικά συμφέροντα με την εταιρία που φτιάχνει τον router; / Και πως ξέρω γω ότι είναι αλήθεια ότι η 4870 σου κρασάρει το σύστημα;"

Admin είμουν και τότε και με τον ίδιο τρόπο γραφής έγραφα πάντα, αλλά δεν είδα κανέναν να παίρνει την άποψή μου ως νόμο/κανόνα/defacto. Γιατί πρέπει να αλλάξει κάτι για το Πλαίσιο; Μήπως πρέπει να προσέχω τι λέω ή πρέπει να βάλω εξεταστική επιτροπή να διαπιστώσει γιατί ακριβώς διπλασιάστηκε η τιμή ενός προϊόντος προτού ανοίξω θέμα;

Δεν είμαστε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα γινω ξανα κακος και θα σας ξαναχαλασω την ησυχια σας αλλα μιας και ειμαστε παλιες καραβανες οπως και ο yianni -chosen-voudas :

το thread του ΦΙΛΟΥ chosen NAI ηταν ειρωνικο και με και χωρις ερωτηματικο

ΝΑΙ ηθελε να προκαλεσει την κλασσικη "κινηση κοινης γνωμης "

ΝΑΙ πολυ σωστα ειπα ο voudas πως αν δεν ποσταριζε ο ιδιος θα ακολουθουσαν ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ποστ τυπου "πες το φιλε , μας ανοιξες τα ματια , ωραιος ο admin κτλ"

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ : καλα εκανε και το ποσταρε , γουστο του

ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ : καλα εκανε και ο voudas και το εψαξε

ΞΑΝΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ : ΝΑΙ , πολλοι απο δω βλεπουν admin και λενε , "αυτο ειναι κανονας" , ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο VOUDAS

γιαυτο και εχω μια ΠΟΛΛΗ ΜΙΚΡΗ ΕΝΟΧΛΗΣΗ απο το γενικοτερο συμπερασμα του αρχικου ποστ του chosen , με την εννοια οτι επειδη ξερει με τι εχει να κανει , ισως επρεπε να μην κινδυνολογησει τοσο πολυ (και παλι γουστο του ,δεν ειναι η μαμα κανενος ,ουτε θα λεει "αυτο το ποσταρω ως admin , αυτο ως chosen")

καλο θα ειναι να μαθαινουμε ποιος ειναι καποιος που σχολιαζουμε και τι καπνο φουμαρει

οκ μερικοι δεν ξερουν τον vouda , ενα απο τα πιο αξιολογα ατομα που περασαν ποτε στα φορα και γενικα στα θεματα pc,δικτια , oc , review κτλ

και οχι ουτε κολητος μου ειναι ουτε στα μπουζουκια παμε μαζι ,ουτε εχει την αναγκη μου να του πλεξω το εγκωμιο

ισως να μην εχω δει ΠΟΤΕ τον voudas να ποσταρει κοτσανα σε αυτο ή σε αλλα φορα

και αν μη τι αλλο εψαξε πρωτα λιγο και μετα ποσταρε για να ηρεμησει ενα εξαρχης "ανησυχο" και λιγο "φλου" ποστ ,ΟΠΩΣ ΟΦΕΙΛΕ

και οκ μερικοι δεν τον ξερουν , χωρις να κανουν το οτιδηποτε βιαστηκαν να τον κραξουν επειδη τους εκραξε . Τωρα θα μαθουμε μερικους , εχουμε φαει τα κοκαλα μας εδω μεσα , δεν μαθαμε πως λέιτουργει η μαζα.

Α ξεχασα ,ειμαστε ολοι guru πλεον και μπορουμε να κρινουμε τον οποιονδηποτε...

σχετικα με το ποστ του φιλου μου του anthis θα συμφωνησω οτι προσωπικοι χαρακτηρισμοι ειναι απαραδεκτοι

ο poster οφειλει να ξεκαθαριστει το ολο ζητημα .οχι γιατι πρεπει να "προστατευθει " το πλαισιο , προσωπικα μου ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ αδιαφορο , απλα γιατι υποτιθεται οτι το ολο ζητημα ειναι προς ενημερωση και επειδη εχει γινει λιγο "κιτρινος τυπος aka τριανταφυλλοπουλος" οφειλει να καταληξει σε ενα συμπερασμα κατα ποσο μας κλεβουν ή οχι

κανενα flame σε κανενα , ειλικρινα

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

σκαθαρι.

Ειλικρινά ρε μάγκες με εκπλήσετε.

Δηλαδή το ότι κάνω γούστο τώρα στα 40 μου να ενημερωθώ και να στήσω ένα PC και μάλιστα επιλέγοντας να το κάνω με τα χεράκια μου με κατατάσει στους ''guru'', στην μάζα και στους ανίδεους????

Το ότι έχω λίγα ποσταρίσματα δηλαδή και κάποιος άλλος είναι από τα ''ενα απο τα πιο αξιολογα ατομα που περασαν ποτε στα φορα'' το οποίο έχει φάει τα κόκκαλα του εδώ μέσα και έχει ποστάρει +2.000 Posts με αναγκάζει να ρωτάω ποιος είναι και τι καπνό φουμάρει και αν επιτρέπεται να του απευθύνω τον λόγο???

Και από την άλλη εκείνος για τους ίδιους λόγους να είναι στο απυρόβλητο και να μπορεί να κατακρίνει ένα πράγματι βιαστικό και απρόσεκτο ποστάρισμα???

Αυτού του τύπου η επιβολή άποψης μου κάνει λίγο φασιστική, στρατόκαβλη και αναχρονιστική για την εποχή μας.

Δεν είναι προσωπικό το θέμα με κανέναν, η λογική με ενοχλεί γιατί φαντάρος έχω παέι εδώ και 20 χρόνια και η λογική του παλιού και του νέου είναι μακρινή ανάμνηση.

Ελπίζω να έχετε αντιληφθεί όλοι τι λέω.....

Φιλικά πάντα Θηρευτής

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.