Jump to content



Premium Downloading [ποιο]


Nephiλiμ

Recommended Posts

Τα διάβασα. Οι uploaders δεν ξέρω τι θα πουν και θα κάνουν. Και προφανώς και θα περιμένω. Αλλά δε νομίζω να υπάρξει θετική εξέλιξη. Άσε που ακόμα και αν μας συμφέρει σαν downloaders προσωπικά με κάνει να κάθομαι με το calculator στο χέρι να υπολογίζω τα bytes...

Άσε που δεν ξέρω πόσοι πριν τις αλλαγές είχαν ενεργοποιημένη την επιλογή να σβήνονται τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Πολύ απλά με αυτό που έκανε το rapidshare έκανε ότι προσπαθούσαν οι ανταγωνιστές του να κάνουν , να το κλείσουν

Τις 2 τελευταίες μέρες έχω δει να πέφτει το 50% των αρχείων του rapidshare , λογικό αν μπεις στην supersize κατηγορία τον ένα χρόνο (56€=5500ρ περ.) τον τρως μέσα σε 24μερες :suicide2:

Αν κάποιος θέλει να κατεβάσει 6gb πχ θα πρέπει να πληρώσει 4 φορές παραπάνω κ δεν θα μπορεί να μεταφέρει το υπόλοιπο την άλλη μέρα :suicide2: :suicide2:

Καλά όποιος το σκέφτηκε όλο αυτό θα πρέπει να είναι μεγάλος ……… :tomato::tomato:

Edit : Και για να απαντήσω στην ερώτηση του φίλου Nephilim

Ένα συνεταιρικό rapidshare για τα πράγματα που δεν βρίσκεις και ένα hotfile ή megaupload για massive download (θα γλυτώσεις κ τα λεφτά από τους καφέδες περιμένοντας τις happy hours :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω αποχη και δεν εχω κατεβασει kb ακομη.Οσο και να τα εξηγειτε δεν καταλαβαινω τιποτα.

Απο τα λιγα που καταλαβα βλεπω οτι εγω που καταιβαζω 8-10gb τη μερα,θα πληρωνω περιουσια .....

Δυσκολο ηταν να βγαλουν απλουστερους τροπους να καταλαβαινει και ο κοσμος?

Εχεις 20gb τη μερα-πληρωνεις 60 ευρω το 6μηνο π.χ

Τι ανωμαλιες ειναι αυτες τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λιγα που καταλαβα βλεπω οτι εγω που καταιβαζω 8-10gb τη μερα,θα πληρωνω περιουσια .....

Ε, με τόσα που κατεβάζεις και εσύ καλά κάνουν...

Κάθε μέρα 10GB...?!?

Για να σταματήσουν αυτό το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Ε, με τόσα που κατεβάζεις και εσύ καλά κάνουν...

Κάθε μέρα 10GB...?!?

Για να σταματήσουν αυτό το κάνουν...

Δεν την πολυκατάλαβα την λογική Jacom :)

Πληρώνω συνδρομή σε μία υπηρεσία η οποία με αφήνει να κατεβάζω x Gb την ημέρα και μου δίνει την επιλογή να αγοράσω extra Gb σε περίπτωση που το όριο των x δεν μου φτάνει (προ αλλαγών αυτά). Κάνω κάτι λάθος με το να κατεβάζω τα x που πλήρωσα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν τις τράπεζες, δανείζουν περισσότερα απ' όσα έχουν... δηλαδή πουλάνε χώρο και bandwidth, περισσότερο απ' αυτό που μπορούν πραγματικά να υποστηρίξουν, ώστε να προσελκύουν πελάτες... όταν η ζήτηση γίνεται μεγάλη, επειδή δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν, τότε κάνουν αυτά τα τερτίπια...

Κανονικά, θα έπρεπε ότι ισχύει κατά την συμφωνία, να μην μπορεί ν' αλλάξει, αλλά σίγουρα θα υπάρχει κάποια παράμετρος στο συμβόλαιο που θα λέει, ότι τελικά μπορεί ν' αλλάξει...

Το σχόλιο αφορούσε στο ότι, όταν ξεσκιζόμαστε να κατεβάζουμε ότι να' ναι, χωρίς να είναι πραγματικά χρήσιμο και χωρίς σκέψη, τελικά φτάνουμε στα όρια τις πλασματικές τους δυνατότητες και αυτοί το αντιμετωπίζουν με περικοπές...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια νομίζω πως είναι απλό το θέμα. Τελικα συμφέρει καλύτερα (τουλάχιστο για τους downloaders).

Μέχρι τέλος Ιουνίου αυτό που ίσχυε ήταν ότι κάθε μέρα μπορούσες να κατεβαζεις απο ο μέχρι 25 gb αλλά συσωρευτικά. Δηλαδή για να έχεις στο max την συνδρομή σου θά πρέπει να κατεβαζεις μέχρι 5 gb την ημέρα με max τα 25. Αν κάποια ημέρα κατεβάσεις 7 την επόμενη θα έχεις -2 στα 25gb δηλαδή 23 max να κατεβάσεις. Άρα μιλάμε μέχρι 5 για να είσε πάντα μέσα.

Με το καινούριο σύστημα, αν δείς ότι πας να κατεβάσεις λιγότερο απο 5 η περισσότερο απο 5 ανάλογα το ρυθμίζεις. Αυτό σημένει ότι με σώστή οργάνωση σίγουρα μπορούμε με τα λεφτά που δίνει κάποιος να μεγαλώσει τις ημέρες που εχει διαθέσιμο το rapidshare.

Σκεφτείτε μόνο, ότι τις ημέρες που θα πάει κάποιος διακοπές (2 εβδομάδες μέσο όρο) θα τις έχανε απο τον συνολικο χρόνο που είχε αγοράσει. Τώρα απλά την προηγούμενη που είναι να φύγει απλά γυρίζει το προγραμμα του σε 1 gb την ημέρα σώζοντας κατα 5 φορές παραπάνω το προγραμμα του.

Αρα για αυτές τις μέρες κερδίζει με λιγα μαθηματικά >>>> 14-(14 (ημέρες διακοπών) * 1/5 )=11,2

Δηλαδή η καθε μέρα που δεν χρησιμοποιεί το rapidshare μετρά 5 φορές λιγότερο και κερδίζει 11,2 ημέρες

Για δέιτε το και έτσι:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες Jaco έχει λογική εάν η κουβέντα ήταν γενικά για παράνομο downloading, ISPs και internet κλπ αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση που ως πελάτης έχω την δυνατότητα(το σύστημα μου την δίνει δλδ) να πληρώσω έξτρα, πέρα από τα χρήματα της συνδρομής, ώστε να αγοράσω παραπάνω σύμφωνα με τις ανάγκες μου δεν θεωρώ πως παραβαίνω τυπικές ή άτυπες αρχές ή κάνω abuse το rapidshare. Προκειμένου να κατεβάζω 30Gb πχ την ημέρα (και να τα πληρώσω !!! δεν μου τα έκανε δώρο), έπρεπε να ξεπεράσω τα x που αγόρασα. Αυτό το μοντέλο υπηρεσιών με ικανοποιούσε και έκανα login στο site τους μία στο τόσο, όταν χρειαζόταν να αγοράσω extra.

Το "συμβόλαιο" με το rapid λοιπόν, ξεκαθάριζε τους όρους χρήσης: x Gb την ημέρα και εάν θες παραπάνω πλήρωσε... εάν δεν θες, περίμενε να κάνει reset την επομένη. Αυτό "αγόρασα", x Gb για y δραχμές με την επιλογή να πληρώνω παραπάνω εάν το x δεν μου φτάνει.

Δεν είναι isp να παραπονούμαστε γιατί δεν κατεβάζουμε όλη τη μέρα με το max.

Ως καταναλωτής λοιπόν θα εκτιμούσα εάν στο τέλος της συνδρομής και πριν την ανανέωση τα x Gb που πλήρωνα 5 δραχμές να πρέπει τώρα να τα πληρώσω 7 - θα μπορούσα να συγκρίνω και το τι προσφέρει ο ανταγωνισμός και να αποφασίσω με βάση τις ανάγκες μου και την τιμή.

Το να μου ζητάει(έμμεσα) να κάνω καθημερινά login στο site τους και να είμαι με το κομπιουτεράκι στο χέρι είναι no go (για εμένα).

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι "βρώμικο" κόλπο... το θέμα είναι πως θα αντιδράσουμε... το ότι καταλαβαίνω τον λόγο που το κάνουν, δεν σημαίνει και ότι τον αποδέχομαι, γιατί όταν πλήρωσα τα 60 ευρώ δεν το ήξερα... αυτοί το άλλαξαν, τώρα εμείς τι κάνουμε...

Παρόλ' αυτά πιστεύω ότι πρέπει να ήμαστε και λίγο εγκρατείς στο τι κατεβάζουμε (αν κατεβάζουμε παράνομα, που δεν γίνεται αυτό απλά λέμε τώρα)...

Link to comment
Share on other sites

Jaco κανονικα και με το νομο δεν θα πρεπε καν να υπαρχουν αυτα τα site ή να ελεγχουν πιο αυστηρα τι ανεβαζει ο καθενας εκει.

Και τα 10gb δεν ειναι πλεονασμος,οταν ανοιγω να κατεβασω 5gb (ε τοσο ειναι αυτο που κατεβαζω...) και τα μισα parts κατεβαινουν αλλα ειναι "χαλασμενα" και μετα πρεπει να τα ξανακατεβασω μερικα και 2 και 3 φορες,ενω χανω συνεχως gb απο τον μετρητη.Ξεκιναω για 4.7gb και μου βγαινουν 8... :/

Η οταν θες να κατεβασεις 1080,τα 10 ειναι ο Μ.Ο.Μπορει να ειναι και 15 το αρχειο...

Τοσον καιρο αψογα δεν ηταν τα πραγματα,αλλα ηταν ΚΑΛΑ!

Τωρα θα πληρωνω και θα κατεβαζω 2gb τη μερα και θα εχω το ολο αρχειο την 2η μερα?Ελεος....ας ειμαι free user then...

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά έγιναν γιατί πέσαμε όλοι με τα μούτρα στο rapidshare λες κ δεν υπάρχουν άλλες λύσεις , όταν φτάσεις μια εταιρία σχεδόν σε μονοπωλιακό επίπεδο τότε να περιμένουμε μια κίνηση σαν κ αυτή.

Eυτυχώς όμως υπάρχουν κ αλλού πορτοκαλιές

Link to comment
Share on other sites

Eυτυχώς όμως υπάρχουν κ αλλού πορτοκαλιές

Εχουν πορτοκαλια ομως?Και κυριως ποικιλια απο πορτοκαλια???

Εμενα μου τελειωσε σημερα το δικο μου.Ετσι και αλλιως με τα καλοκαιρινα και τα 10ωρα που ριχνω,δεν προλαβαινω να ασχοληθω με υλικο,οποτε αχρηστο θα μου ειναι .Μετα το καλοκαιρι και ΑΝ...(αν γεμισουν πορτοκαλια οι αλλες πορτοκαλιες και αν εχω χρονο).Μεχρι τοτε με κανα free acc απο φιλους uploaders .Σιγα ....

Link to comment
Share on other sites

Εχουν πορτοκαλια ομως?Και κυριως ποικιλια απο πορτοκαλια???

Παλιά που είχα megaupload είχε το 90%+ σε σύγκριση με το rapidshare , τώρα ίσως να έχει κ περισσότερα με τους παραλόγους όρους ειδικά για τους uploaders του rapidshare

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ απο το παραπανω συστημα χανουν οι uploaders και οχι οι downloaders.

Παραδειγμα μπορω να δωσω μονο απο τον εαυτο μου.

Εχω ανεβασει στο rapid 12.8GB, που αυτοματα με βαζει στο 2ο "προγραμμα" κατεβασματος, δηλαδη 20 rapids την ημερα.

Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν μερες που δεν κατεβαζω απολυτως τιποτα. Και ειναι οι περισσοτερες.

Εχει μερες βεβαια που κατεβαζω πανω απο 5GB που ειναι το οριο μου.

Για εκεινη την ημερα θα με ανεβασει αυτοματα προγραμμα. Θα πρεπει να μπω να το ξανακατεβασω, αρα πρεπει να εχω το νου μου, αλλα παλι το μικροτερο προγραμμα ειναι το 2ο.

Σκεφτειτε τωρα τι γινεται με μεγαλους uploaders που δεν εχουν 1 account με 12GB, αλλα καμια 30αρια account με 20-30GB.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν χρησιμοποιώ κάποιο απ' αυτά τα sites, δεν μπορώ παρά να απορήσω διαβάζοντας πως υπάρχουν άτομα που κατεβάζουν συνεχώς 10 GB/ημέρα. Μα καλά, τόσα GB τα αποθηκεύετε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.