Jump to content



Μετατροπή αρχείων από DVB εγγραφές...


Recommended Posts

Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα από το Praktiker έναν DVB αποκωδικοποιητή, ο οποίος είχε υποστήριξη και για εξωτερικό USB σκληρό δίσκο, στον οποίο μπορεί να γράψει και να κάνει αναπαραγωγή... Τέλος πάντων, το είχα στο μυαλό μου όλες αυτές τις μέρες, αλλά δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω, οπότε χθες το βράδυ βάζω τον έναν usb 500GB δίσκο που έχω και το δοκιμάζω... εν τω μεταξύ δεν ήξερα καν αν υποστηρίζει ntfs και ρίσκαρα στο γεγονός, ότι μπορεί να χάσω όλα μου τα δεδομένα, αλλά ήταν αργά και λέω δεν βαριέσαι... Τελικά υποστηρίζει ntfs και όντως έφτιαξε έναν φάκελο που λέγεται "ALIDVR" και έκανε τις εγγραφές εκεί...

Όλα καλά μέχρι εδώ...

Βγάζω λοιπόν τον δίσκο και πάω να τρέξω τα αρχεία στο laptop σε κάποιον media player... αμ, δε... που τέτοια τύχη, δεν τα αναγνωρίζει και δεν μπορεί να τα παίξει... οπότε αρχίζει το ψάξιμο στο google... Τελικά καταλήγει ότι οι εταιρίες αυτές για να μην πληρώνουν δικαιώματα για τον αλγόριθμο MPEG-TS, κάνουν με κάποιο τρόπο corrupt τα αρχεία, ώστε να μην τα παίζουν οι media players... Εκεί τα παίρνω κρανίο...

Έψαξα να βρω κάποιο convertion tool που να κάνει την δουλειά, αλλά με λίγο ψάξιμο δεν κατάφερα κάτι...

Τελικά κατέβασα το πρωτόκολλο ISO-3818-1, που περιγράφει το streaming protocol του MPEG-TS, ανάλυσα τα αρχεία του αποκωδικοποιητή μου και έβγαλα άκρη, φτιάχνοντας ένα πρόγραμμα που "Φτιάχνει" τα corrupted αρχεία του αποκωδικοποιητή...

Δεν ξέρω αν θα παίξει και με άλλους αποκωδικοποιητές... ο δικός μου είναι ένας Hyundai που πήρα από το Praktiker (αλλά απ' ότι είδα στο skroutz με πιάσανε κορόιδο, γιατί τον πουλάνε σχεδόν παντού με λιγότερα :p)...

Απλά κατεβάζετε το συνημμένο αρχείο και κάνετε drag-n-drop το αρχείο που βγάζει ο αποκωδικοποιητής (στην περίπτωσή μου έχει κατάληξη .dvr, αλλά θα το καταλάβετε γιατί είναι κάμποσα MB) πάνω στο dvbfix.exe που βρίσκετε μέσα στο zip αρχείο και το πρόγραμμα θα δημιουργήσει έναν νέο αρχείο με κατάληξη .avi (δεν είναι πραγματικό avi αλλά mpeg-ts, όμως το έκανα αυτό για να αναγνωρίζουν την κατάληξη τα windows)...

Όσοι έχετε το ίδιο πρόβλημα, δοκιμάστε το και μπορεί να παίξει και με τους δικούς σας αποκωδικοποιητές...

Και ένα ss...:

http://img145.imageshack.us/img145/8060/85971872.jpg

dvbfix.zip

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.