Jump to content



Περί διαγωνισμών και sites κοινωνικής δικτύωσης


RootX

Recommended Posts

Ο λόγος που ανοίγω αυτό το θέμα είναι προκειμένου να συζητήσουμε/κατανοήσουμε το γιατί ορισμένα μέλη έχουν ενδοιασμούς σχετικά με διαγωνισμούς που οργανώνονται μέσω websites κοινωνικής δικτύωσης, όπως facebook και twitter.

Περιμένουμε απαντήσεις κυρίως από μέλη που δηλώνουν δυσαρέσκεια. Πριν απαντήσετε όμως θα ήθελα να λάβετε υπόψιν σας τα παρακάτω δεδομένα:

α) Υπάρχουν 2 ειδών διαγωνισμοί: οι διαγωνισμοί που διοργανώνονται εξ ολοκλήρου από το thelab.gr(πχ χριστουγεννιάτικος) όπου οι όροι και η θεματολογία του διαγωνισμού τίθενται από την Δ.Ο. του thelab.gr, καθώς και διαγωνισμοί που διοργανώνονται από εταιρίες οι οποίες έρχονται σε επαφή με το thelab.gr.

Στην πρώτη περίπτωση καταφεύγουμε στις εταιρίες που συνεργαζόμαστε προκειμένου να χορηγήσουν τα δώρα του διαγωνισμού χωρίς όμως να έχουν λόγο στους όρους διεξαγωγής του.

Στην 2η περίπτωση, η εκάστοτε εταιρία έχει αποφασίσει τι θέλει να προωθήσει(προϊόν, υπηρεσία, το ίδιο το brand της) και ζητάει να συνεργαστεί με το thelab.gr με αντάλλαγμα τα όποια δώρα έχει να προσφέρει. Στην περίπτωση αυτή η Δ.Ο. του thelab μπορεί να δεχτεί ή να απορρίψει την πρόταση (με ότι και αν σημαίνει αυτό για το μέλλον της συνεργασίας με την συγκεκριμένη εταιρία), αυτό όμως που δεν μπορεί να κάνει η Δ.Ο. του site είναι να αλλάξει την διαφημιστική στρατηγική της εκάστοτε εταιρίας.

Με λίγα λόγια ή δεχόμαστε και το κάνουμε ή η εταιρία ψάχνει να βρει άλλο site να το κάνει.

β)Σε κάθε περίπτωση, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δημιουργήσει λογαριασμό στα sites κοινωνικής δικτύωσης δίνοντας πραγματικά στοιχεία - με λίγα λόγια δεν υπάρχει κίνδυνος για τα προσωπικά μας δεδομένα μιας και δεν είναι προϋπόθεση να δηλώσουμε πραγματικά στοιχεία.

Παρακαλώ όπως χρησιμοποιήσετε επιχειρήματα στις καταχωρήσεις σας λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Και πριν και πάλι παράπονα για την εξτρά προϋπόθεση συμμετοχής σε διαγωνισμό. Αγαπητοί admins και mods να δέχεστε τέτοια παράπονα. Δεν είναι άδικο που μέλη του TheLab δυσανασχετούν και αυτό γιατί για να λάβουν μέρος σε έναν διαγωνισμό πρέπει να κάνουν εγγραφές και σε άλλα φόρουμ (βλέπε την μία tweeter την άλλη Facebook) Μήπως να το λάβετε και λίγο υπ'όψιν;

Πάντως συγχαρητήρια για την σημαντική συνεργασία με την MSI.

Link to comment
Share on other sites

Στην 2η περίπτωση, η εκάστοτε εταιρία έχει αποφασίσει τι θέλει να προωθήσει(προϊόν, υπηρεσία, το ίδιο το brand της) και ζητάει να συνεργαστεί με το thelab.gr με αντάλλαγμα τα όποια δώρα έχει να προσφέρει. Στην περίπτωση αυτή η Δ.Ο. του thelab μπορεί να δεχτεί ή να απορρίψει την πρόταση (με ότι και αν σημαίνει αυτό για το μέλλον της συνεργασίας με την συγκεκριμένη εταιρία), αυτό όμως που δεν μπορεί να κάνει η Δ.Ο. του site είναι να αλλάξει την διαφημιστική στρατηγική της εκάστοτε εταιρίας.

Με λίγα λόγια ή δεχόμαστε και το κάνουμε ή η εταιρία ψάχνει να βρει άλλο site να το κάνει.

Νομίζω πως τα γραφόμενα του RootX είναι σαφέστατα.

Για να το κάνω ακόμα πιο λιανά, ή δεχόμαστε τους όρους αυτούς που μπορεί να θέσει, και σαν αντάλλαγμα ουσιαστικά ΧΑΡΙΖΟΥΜΕ δώρα στους χρήστες, (ΚΑΙ σήμερα και μελλοντικά γιατί έτσι χτίζονται οι συνεργασίες), ή απλά ρίχνουμε άκυρο και πάνε αλλού, και εσείς που δυσανασχετείτε απλά δεν διαβάζετε αυτή την «κακή» καταχώριση, αλλά κανείς άλλος που ΔΕΝ του φαίνεται τρελή απαίτηση δεν μπορεί να κερδίσει πράγματα.

Για μένα ΔΕΝ είναι δίλλημα.

Σου χαρίζουν γάιδαρο και τον κοιτάς στα δόντια δηλαδή,

Link to comment
Share on other sites

Δε πιστεύω να δυσανασχετεί κανείς με το thelab και τους mods/adms κτλ. Ίσα ίσα.

Τα "παράπονα" που κατατέθηκαν είναι καθαρά για τους όρους του διαγωνισμού. Προσωπικά μιλώντας, με ενόχλησε η έμεση προώθηση εκτός των 2 μελών-διοργανωτών του διαγωνισμού, ένα τρίτο μέλος (το facebook στην περίπτωση του τρέχοντος διαγωνισμού) που δεν έχει άμεση σχέση με κανέναν από τους διοργανωτές.

Καταλαβαίνω την απήχηση που έχουν τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης στο marketing. Όπως καταλαβαίνω όμως ότι το "X Y likes" μέρος του διαγωνισμού μπορεί να χρησιμοποιηθεί σα "διαφήμηση" - προώθηση της ταδε εταιρίας στο χώρο αυτό.

Πήρα μέρος στο διαγωνισμό, όχι για τα δώρα, αλλά γιατί μου άρεσε η ιδέα του να μπορούμε να προτείνουμε κάποιες ιδέες.

Όμως αναγκάστηκα να φτιάξω "ψεύτικο email", "ψεύτικο facebook account", να "like this" κάτι το οποίο δεν είχα ξανα επισκευτεί και ούτε πρόκειται και όλα αυτά γιατί απλά μου άρεσε το 2ρο σκέλος του διαγωνισμού.

Και πες ότι πραγματικά είχα κανονικό fb account, πάλι πιθανότατα να έκανα "like this", σε σελίδα που όπως στην προηγούμενη περίπτωση δε θα ξαναεπισκεπτόμουν. Απλά επιπλέον σε αυτή την περίπτωση θα έδινα έναν παραπάνω "κρίκο/μέσο" στο facebook να βγάλει χρήματα, αφού θα γνωστοποιούσα τα ενδιαφέροντα μου.

edit

Νομίζω πως τα γραφόμενα του RootX είναι σαφέστατα.

Για μένα ΔΕΝ είναι δίλλημα.

Σου χαρίζουν γάιδαρο και τον κοιτάς στα δόντια δηλαδή,

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Κανείς δε χαρίζει τίποτα. Παίρνεις μέρος σε ένα είδος διαφημιστικής καμπάνιας με όφελος τη δυνατότητα συμμετοχής στο διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Volrath, σε ευχαριστούμε για την απάντηση :)

Όσο αφορά τους όρους του διαγωνισμού καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλά η κατάσταση είναι λίγο άσπρο μαύρο σε αυτό.

Προφανώς και δεν μπορούμε να αλλάξουμε την πολιτική της εκάστοτε εταιρίας σε ότι αφορά τους τρόπους που επιλέγει να διαφημιστεί, στο μόνο που μπορούμε να επέμβουμε είναι ουσιαστικά στο να δεχτούμε ή όχι να συνεργαστούμε.

Θεωρούμε πως η συνεργασία μόνο θετικό αποτέλεσμα μπορεί να έχει, κάτι που επιβεβαιώνει και αν το θες και η συμμετοχή των μελών.

Αυτό που προσωπικά με στεναχωρεί είναι τα αρνητικά σχόλια στο θέμα του διαγωνισμού μιας και κέρδος για όλους μας είναι η συνεργασία με τις εταιρίες. Οι συνεργασίες αυτές σημαίνουν προϊόντα για reviews, τυχόν διαφημίσεις που θα συνεισφέρουν στο να καλύψουμε έξοδα του site και περισσότερους διαγωνισμούς με δώρα για τα μέλη.

Όπως είπε και η Dolly, win win είναι, εάν το αντάλλαγμα είναι η ταλαιπωρία της δημιουργίας λογαριασμού στο FB, ε, δεν είναι μικρό το τίμημα;

Link to comment
Share on other sites

Φάνη δεν είναι πάντα έτσι. Το κέρδος που έχει η εταιρεία δεχομένοι like στα fan pages της είναι πολλαπλάσιο από το κέρδος του εκάστοτε site.

Ναι δέχομαι ότι στα πλαίσια μιας καλής συνεργασίας πρέπει να γίνονται παραχωρήσεις αλλά όχι μονόπλευρα. Δηλαδή οκ η Msi έχει τη δυναμική της αλλά και το λαμπ δεν έιναι κάτι τυχαίο.

Ας μη ξεχνάμε ότι στη γωνία περιμένουν εταιρείες για πρόωθηση και διαφήμιση .

Δεν νομίζω ότι κανένας κείτεται αρνητικά απέναντι στη ΔΟ του λαμπ, αλλά κατά των πολιτικών διαφημίσεων των εταιρείων που είδαν ότι το κεχρί πλέον είναι στα sites κοινωνικής δικτύωσης και στο ίντερνετ και προσπαθούν με κάθε τρόπο να βγάλουν Mailing lists και friends

Link to comment
Share on other sites

Μα πάντα έτσι είναι ωρέ όσο αφορά την διαφήμιση, ξέρεις πολλές διαφημιστικές που να κάνουν τον τζίρο των εταιριών που διαφημίζουν πχ;

Οι παραχωρήσεις δεν γίνονται μονόπλευρα αλλά όταν στην συγκεκριμένη περίπτωση η εταιρία αποφασίζει να προωθήσει την σελίδα της στο FB, ε, τι μπορείς να πεις, οκ, είμαστε μέσα για τον διαγωνισμό αλλά μην μου ζητάς να κάνουμε εγγραφή στο FB; :p

Link to comment
Share on other sites

ρε μαστόρια αφού το φόρουμ έχει κουμπάκι "Like" έπρεπε να τους κανετε ενα account εδώ, να ανοιχτεί και ενα θέμα του τύπου "We love MSI thread" και να μπει ολος ο κόσμος να πατήσει like εκει μεσα. Και μετά ούτε lolcat ούτε ζημιά :p

Πέρα από την πλάκα ούτε και εγω συμφωνώ εξ'ολοκλήρου με την πολιτική αυτή. Γιατί την μια φορά ήταν το tweeter, τώρα είναι το facebook, την επόμενη θα ειναι το hi5 και μετα δεν ξερω κι εγώ τι άλλο. Θέλω να πω ότι αυτό που βλέπω εγώ είναι μια προσπάθεια για μεγάλου εύρους διαφημιστική καμπάνια από την πλευρά της MSI (γιατί μην μου πείτε πως όλα τα emails που έκαναν like στο facebook δεν θα μπουν σε newsletter list :p) με μηδαμινό σχεδόν κόστος.

Όχι ότι είναι απαραίτητα κακό αυτό αλλά όταν επαναλαμβάνεται ίσως στα μάτια ορισμένων να φαίνεται κουραστικό.

Σε κάθε περίπτωση φυσικά από την στιγμή που κανένας δεν υποχρεώνεται να συμμετάσχει νομίζω πως δεν υφίσταται κάποιο σοβαρό θέμα.

PS: Συγχαρητήρια όπως και να έχει για την όλη προσπάθεια :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, το κόστος κλπ ας το αφήσουμε από έξω, δεν έχει σχέση με το αντικείμενο της κουβέντας και το μόνο που θα καταφέρει είναι να μας μπλέξει σε μία συζήτηση που δεν θα βγάλει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν κάνουμε έναν διαγωνισμό για το ποιος πιάσει μεγαλύτερο σκορ στο 3D Mark 08, θα βγείτε πάλι να φωνάξουμε ότι σας αναγκάζουμε να αγοράσετε καλή κάρτα γραφικών ή ότι "αποκλείουμε" όσους δεν έχουν δυνατή κάρτα γραφικών;

Link to comment
Share on other sites

εμένα να σου πω την αλήθεια δεν μου αρέσει να κάνω like

και να μοιράζω έτσι απλόχερα συνδιασμούς email με forum accounts και Pesonal info

αλλά δεν με ενόχλησε και ο διαγωνισμός, απλά δεν συμμετέχω

είναι η πρώτη φορά που σκέφτηκα να μην κλαψουρίσω :)

και το κανες θέμα ρε Φαν... έλεος...

αυτά τα Like στο FB είναι όπως τα appz?

δλδ δηλώνεις οτι δίνεις πρόσβαση σε info/photo και σε φίλους σου?

εμένα αυτό με ενοχλεί στο FB σύστημα

με ξεπουλάνε όλοι οι άλλοι δε λέω,απλά εγώ αντιστέκομαι....

"αυτά τα μάτια ανάβουν και ένα ένα?

λειτουργούν και σαν πορτατιφ τη νύχτα?"Asterix

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνεις πρόσβαση πουθενά, υπάρχει κόσμος που έχει κάνει like την σελίδα του thelab, δεν τους έχω σε friendlist και μπορώ να δω μόνο ότι πληροφορία έχουν επιτρέψει, ούτε το email τους (όπως συμβαίνει με όλους τους χρήστες δλδ).

Link to comment
Share on other sites

Το "φουσκώσαμε" το θέμα. Η μεροληψία μας (μου) απέναντι στις διάφορες πλατφόρμες έχουν σαν αποτέλεσμα να χαλάσει ολίγον το πνεύμα του διαγωνισμού.

Όροι -> διαγωνισμός. Θέλεις να τηρήσεις τους όρους; Μπαίνεις στο διαγωνισμό. That simple.

Μετανόησα και αναιρώ τα "παράπονα".

Ά, και άμα δείτε motherboard που να είναι βαμένη πιστα pacman να ξέρετε ποιον να ευχαριστήσετε.

<===========

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να υπάρχουν παράπονα και λογικά το περιμένατε. Αλλα υπάρχει εδω ένα θέμα, βάζετε επι της ουσίας σαν όρο να γραφτεί κάποιος στο facebook για να μπορει να συμετέχει στον διαγωνισμό σας (ο οποίος μάλιστα ειναι προς τιμή σας που μπορέσατε και συνεργαστήκατε με την MSI) και με αυτον τον τρόπο βγάζετε απ' έξω πολούς που θέλουν να συμετέχουν οπώς και εγώ, γιατι αρνούμαι να κάνω λογαριασμό σε μιά σελίδα η οποία προβάλει τα προσωπικά δεδομένα των ανθρώπων και ίσως με πολύ ύπουλο τρόπο. Ασχολήθηκα μόνο και μόνο γιατι εδω μέσα είναι μια κοινότητα στην οποία μου αρέσει να συμετέχω και έχω βρεί χρήσιμες πληροφορίες οπότε θεωρώ χρεός μου να πώ την αποψή μου και να δηλώσω την δυσαρέσκεια μου για τον όρο που έχετε θέσει. Καλη επιτυχία σε όσους συμετέχουν και ελπιζω στον επόμενο διαγωνισμο να μην έχετε πάλι τον όρο για εγγραφή στο facebook.

Link to comment
Share on other sites

γιατι αρνούμαι να κάνω λογαριασμό σε μιά σελίδα η οποία προβάλει τα προσωπικά δεδομένα των ανθρώπων και ίσως με πολύ ύπουλο τρόπο.

β)Σε κάθε περίπτωση, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δημιουργήσει λογαριασμό στα sites κοινωνικής δικτύωσης δίνοντας πραγματικά στοιχεία - με λίγα λόγια δεν υπάρχει κίνδυνος για τα προσωπικά μας δεδομένα μιας και δεν είναι προϋπόθεση να δηλώσουμε πραγματικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω παρακολουθήσει ιδιαίτερα τα τεκταινόμενα, ας πω την γνώμη μου για τους διαγωνισμούς. Κατανοώ και αποδέχομαι πως τους όρους τους θέτει ο δωροπάροχος και όχι ο δωρολήπτης. Ο πρώτος αποφασίζει ποιο θα είναι το πλαίσιο που θα διαγωνιστούν οι εθελοντές. Και με αυτή την λογική, δεν μπορεί η Δ.Ο. του (κάθε) TheLab να ασκήσει βέτο στην διαδικασία από την στιγμή που την αποδέχεται και δεν την θεωρεί "άδικη-άνιση-υβριστική" για τα μέλη της. Δέχομαι επίσης πως η προβολή του TheLab και η αναγνώρισή του προσφέρει μέσα από την καταξίωση της Δ.Ο. του (γιατί, ας μην γελιόμαστε, οι ιππότες πέθαναν με τον Sir Lancelot) μια ευκαιρία και στους υπόλοιπους να διεκδικήσουν έπαθλα που διαφορετικά δεν θα μπορούσαν.

Αν και το παραπάνω είναι 100% αποδεκτό, έχει το εξής μειονέκτημα. Δεν παρέχει ίση μεταχείριση σε όλους τους χρήστες του TheLab. Όταν κάποιος κάνει εγγραφή στο site, θεωρείται ίσος με τα υπόλοιπα μέλη δίχως να χρειαστεί να κάνει εγγραφές σε άλλες ιστοσελίδες ώστε να έχει ίδια δικαιώματα στους διαγωνισμούς. Αν και δεν θυμάμαι καλά τους όρους εγγραφής του TheLab, δεν θα έπρεπε να δεχθώ να κάνω παράπλευρες εγγραφές στο κάθε facebook ώστε να μπορώ ν' απολαμβάνω τα ίδια προνόμια με τα υπόλοιπα μέλη του forum που ανήκω.

Το ποιο είναι περισσότερο σωστό ή λιγότερο λάθος δεν το γνωρίζω και περισσότερο θεωρώ την κουβέντα φιλολογική και ως μια ευκαιρία ανταλλαγής απόψεων.

Link to comment
Share on other sites

Ρέσεις για αράξτε, για αράξτε....όλοι μας έχουμε fb και μέσω αυτού γίνονται και κάνουμε χίλιες δύο μακακίες, ένα like σε δύο σελίδες είναι η υπόθεση ??

Link to comment
Share on other sites

Αν και το παραπάνω είναι 100% αποδεκτό, έχει το εξής μειονέκτημα. Δεν παρέχει ίση μεταχείριση σε όλους τους χρήστες του TheLab. Όταν κάποιος κάνει εγγραφή στο site, θεωρείται ίσος με τα υπόλοιπα μέλη δίχως να χρειαστεί να κάνει εγγραφές σε άλλες ιστοσελίδες ώστε να έχει ίδια δικαιώματα στους διαγωνισμούς. Αν και δεν θυμάμαι καλά τους όρους εγγραφής του TheLab, δεν θα έπρεπε να δεχθώ να κάνω παράπλευρες εγγραφές στο κάθε facebook ώστε να μπορώ ν' απολαμβάνω τα ίδια προνόμια με τα υπόλοιπα μέλη του forum που ανήκω.

Η λογική είναι λίγο εσφαλμένη κατά την ταπεινή μου άποψη γιατί με λίγα λόγια θεωρεί πως δεν θα έπρεπε να γίνει ο διαγωνισμός προκειμένου όλα τα μέλη να απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα.

Στην πράξη, προκειμένου να απολαύσεις τα ίδια προνόμια με τα υπόλοιπα μέλη του forum το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι ότι έκαναν και τα υπόλοιπα μέλη του forum.

Θα καταλάβαινα την ένστασή σου στην περίπτωση που οι όροι του διαγωνισμού ήταν έτσι δομημένοι ώστε να απαιτούν να έχεις 6 μήνες παραμονής πχ ή συγκεκριμένο αριθμό καταχωρήσεων και πάνω προκειμένου να συμμετέχεις, μη αφήνοντάς κανένα περιθώριο συμμετοχής σε όσους δεν πληρούν τους όρους.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω παρακολουθήσει ιδιαίτερα τα τεκταινόμενα, ας πω την γνώμη μου για τους διαγωνισμούς. Κατανοώ και αποδέχομαι πως τους όρους τους θέτει ο δωροπάροχος και όχι ο δωρολήπτης. Ο πρώτος αποφασίζει ποιο θα είναι το πλαίσιο που θα διαγωνιστούν οι εθελοντές. Και με αυτή την λογική, δεν μπορεί η Δ.Ο. του (κάθε) TheLab να ασκήσει βέτο στην διαδικασία από την στιγμή που την αποδέχεται και δεν την θεωρεί "άδικη-άνιση-υβριστική" για τα μέλη της. Δέχομαι επίσης πως η προβολή του TheLab και η αναγνώρισή του προσφέρει μέσα από την καταξίωση της Δ.Ο. του (γιατί, ας μην γελιόμαστε, οι ιππότες πέθαναν με τον Sir Lancelot) μια ευκαιρία και στους υπόλοιπους να διεκδικήσουν έπαθλα που διαφορετικά δεν θα μπορούσαν.

Αν και το παραπάνω είναι 100% αποδεκτό, έχει το εξής μειονέκτημα. Δεν παρέχει ίση μεταχείριση σε όλους τους χρήστες του TheLab. Όταν κάποιος κάνει εγγραφή στο site, θεωρείται ίσος με τα υπόλοιπα μέλη δίχως να χρειαστεί να κάνει εγγραφές σε άλλες ιστοσελίδες ώστε να έχει ίδια δικαιώματα στους διαγωνισμούς. Αν και δεν θυμάμαι καλά τους όρους εγγραφής του TheLab, δεν θα έπρεπε να δεχθώ να κάνω παράπλευρες εγγραφές στο κάθε facebook ώστε να μπορώ ν' απολαμβάνω τα ίδια προνόμια με τα υπόλοιπα μέλη του forum που ανήκω.

συμφωνω με τα λεγομενα του tamtakou.

και θα προσθεσω μονο μια κουβεντα που ειχε πει ο μεγαλος συνθετης Μαριος Τοκας, οτι οι μεγαλες καριερες στηνονται πανω στα "ΟΧΙ"........!!!

σαφως, και δεν υποχρεωνεται κανεις να λαβει μερος σε κατι που δεν του αρεσει. αλλα οσοι θελουν, γιατι σωνει και καλα πρεπει εμμεσα, εστω και με ψευτικα στοιχεια, να υποστηριξουν κατι τριτο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.