Jump to content


Περί διαγωνισμών και sites κοινωνικής δικτύωσης


RootX

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση πως δεν μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε τις καταχωρήσεις μου.

Εξήγησα ποιος είναι ο λόγος που η εταιρία κάνει τον διαγωνισμό: να τονώσει το ενδιαφέρον της ευρωπαϊκής της σελίδας στο FB, κάτι που νομίζω είναι κοινή λογική, δεν γίνεται χωρίς συμμετοχή στο FB.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να πούμε ΟΧΙ στον διαγωνισμό, αποκλείοντας έτσι όλα τα μέλη του thelab και να μην δώσουμε την ευκαιρία σε όσους επιθυμούν να συμμετέχουν και σε όσους δεν επιθυμούν, να μην συμμετέχουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Εγω παλι βλεπω πολυ ενταση και απο τους μεν και απο τους δε, και δεν μου αρεσει αυτο που βλεπω μην λεω και ψεματα...

οσο για τον ιδιο το διαγωνισμο ευχαριστω το thelab αλλα εφοσον θα επιλεγουν oi νικητες απο τους κριτες της msi(Δεν ειναι κληρωση δηλαδη) προσοπικα μου φενεται λιγο πως να το θεσω...μη ενδιαφερον!Καλη τυχη σε ολους τους διαγωνιζομενους :T:

Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι λίγο εσφαλμένη κατά την ταπεινή μου άποψη γιατί με λίγα λόγια θεωρεί πως δεν θα έπρεπε να γίνει ο διαγωνισμός προκειμένου όλα τα μέλη να απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα.

Στην πράξη, προκειμένου να απολαύσεις τα ίδια προνόμια με τα υπόλοιπα μέλη του forum το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι ότι έκαναν και τα υπόλοιπα μέλη του forum.

Θα καταλάβαινα την ένστασή σου στην περίπτωση που οι όροι του διαγωνισμού ήταν έτσι δομημένοι ώστε να απαιτούν να έχεις 6 μήνες παραμονής πχ ή συγκεκριμένο αριθμό καταχωρήσεων και πάνω προκειμένου να συμμετέχεις, μη αφήνοντάς κανένα περιθώριο συμμετοχής σε όσους δεν πληρούν τους όρους.

Μπορεί και να είναι εσφαλμένη. Πρόσεξε όμως το εξής: δεν λέω πως ο διαγωνισμός είναι λάθος, λέω ποιο είναι το πρόβλημα του διαγωνισμού ως προς το σύνολο. Αυτά είναι δύο διαφορετικές έννοιες και δεν θα ήθελα να μπερδευτούμε κάνοντας έναν ολοκληρωτικό συγκερασμό που δεν τον εννοώ. Από την στιγμή όμως που δεν διαφωνείς με το πρώτο σκέλος της απάντησής μου, μπορείς να δεις το δεύτερο ως μια φυσική του συνέχεια, ως δράση και αντίδραση, ως κορώνα και γράμματα.

Επειδή συμμετείχα στον προηγούμενο διαγωνισμό της MSi, σκέφτηκα κάποια στιγμή πως πραγματικά δεν με ενδιέφερε να γραφώ στο twitter (ή όπως αλλιώς το λένε) και κάνοντάς το μόνο και μόνο για ένα διαγωνισμό είναι σαν να υποτιμώ την νοημοσύνη μου αφού μετά το πέρας του διαγωνισμού δεν θα ασχολιόμουν ξανά. Προσωπικά αυτό το θεώρησα ως κάτι που δεν με εκφράζει. Και βέβαια θα ήθελα δωρεάν μητρική και ό,τι άλλο προσφέρεται αλλά από την στιγμή που δεν με ενδιαφέρει το facebook, δεν θα έχω τις ίδιες πιθανότητες με εσένα να την αποκτήσω.

Μην βλέπεις το σκεπτικό μου σαν παραλογισμό. Είναι μια υποκειμενική άποψη την οποία χαίρομαι που μπορώ να εκφράσω δίχως να ζητώ να υιοθετηθεί παρά μόνο ν' ακουστεί. Το μεγάλο πλεονέκτημα που έχω εγώ έναντι σ' εσένα είναι πως μπορώ να μιλώ εκ' του ασφαλούς, σαν ένας απλός χρήστης που οι αποφάσεις του δεν έχουν αντίκτυπο στο σύνολο. Και ίσως τελικά αυτό να είναι άδικο για 'σένα και τελικά να φαίνομαι αχάριστος δίχως να το θέλω.

@Αστρολάβος: Είπα εξαρχάς πως δεν έχω ασχοληθεί με τα γραφόμενα. Είδα μόνο το πρώτο post του thread, τίποτε άλλο. Συλλογισμό κάνω δίχως να θέλω να προσβάλλω κάποιον. Και με αυτή την λογική δεν ανήκω στους υπόλοιπους αφού εκφράζω μόνο εμένα και αν κάπου έχω βγει εκτός θέματος τότε μπορείς να διακτινίσεις το post μου στο κατάλληλο μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Το να κάνεις συλλογισμούς χωρίς να λαμβάνεις υπόψη σου ολόκληρη τη ροή της συζήτησης, αναιρεί την ιδέα του διαλόγου και υποσκάπτει τα θεμέλια της διαλεκτικής ανάπτυξης του thelab.gr.

Απάντησε μου τώρα λοιπόν στην ερώτησή μου. Αν βάζαμε διαγωνισμό high score στο 3dmark, θα μεμφόσουν τον διαγωνισμό γιατί δεν μπορείς να συμμετέχεις λόγω ότι έχεις πχ. onboard κάρτα γραφικών;

Link to comment
Share on other sites

Το να κάνεις συλλογισμούς χωρίς να λαμβάνεις υπόψη σου ολόκληρη τη ροή της συζήτησης, αναιρεί την ιδέα του διαλόγου και υποσκάπτει τα θεμέλια της διαλεκτικής ανάπτυξης του thelab.gr.

Απάντησε μου τώρα λοιπόν στην ερώτησή μου. Αν βάζαμε διαγωνισμό high score στο 3dmark, θα μεμφόσουν τον διαγωνισμό γιατί δεν μπορείς να συμμετέχεις λόγω ότι έχεις πχ. onboard κάρτα γραφικών;

ΟΚ, δεν με καταλαβαίνεις. Αν θεωρείς πως η μόνη ουσιαστική διαλεκτική ανάπτυξη είναι να δίνουμε απαντήσεις για την καλύτερη ψύκτρα και την γρηγορότερη κάρτα γραφικών τότε θα σου απαντήσω στην ερώτηση που θέτεις: αν βάλεις ένα διαγωνισμό που για την συμμετοχή απαιτείται η αγορά ενός προγράμματος, τότε ναι θα τον αποδοκίμαζα. Αν το είχα το πρόγραμμα θα μπορούσα να συμμετάσχω αλλά όποιος δεν το είχε...

Μην βαπτίζεις κάποιον υπονομευτή αν δεν καταλαβαίνεις ή δεν δέχεσαι αυτά που λέει. Δεν νομίζω να σου έχω δώσει κάποιο τέτοιο δικαίωμα. Αν δεν θέλεις να ακούσεις την άποψή μου, τότε γιατί ανοίγετε ένα τέτοιο thread? Εγώ σεβάστηκα το thread του διαγωνισμού και ούτε που σχολίασα. Και πραγματικά, αν δεν άνοιγε αυτό εδώ το thread δεν θα είχα ασχοληθεί γιατί δεν με ενδιαφέρει ν' ανεβάσω το θερμόμετρο. Βρίσκομαι ξαφνικά σταυρωμένος επειδή εκφράζω προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα είναι δωρεάν. Απλά εσύ δε θα μπορούσες να συμμετέχεις γιατί η on board κάρτα γραφικών σου δε θα μπορέσει να ανταγωνιστεί τις άλλες.

Τώρα τι σχέση έχει αυτό που λες με τα προηγούμενα, αδυνατώ να κατανοήσω. Θα κάνω όμως το εξής: θα πάω για ύπνο και όταν αύριο το απόγευμα γυρίσω από την δουλειά και ξεκουραστώ, θα ξανακοιτάξω το thread για να μπορέσω να το δω με καθαρό μυαλό. Θα πρότεινα να κάνεις κι εσύ το ίδιο, τουλάχιστον στα δικά μου μηνύματα. Πολλές φορές καταλαβαίνουμε τον συνομιλητή μας καλύτερα όταν ξαναδιαβάσουμε με καθαρό κεφάλι αυτά που λέει γιατί τα λεγόμενα παρεξηγούνται στην γρήγορη ανάγνωση. Μην ανησυχείς πάντως, ποτέ δεν αφήνω μια συζήτηση στην μέση οπότε θα απαντήσω αν μου ζητήσεις να σχολιάσω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μια απάντηση σου ζήτησα. Αν θα έκανες θέμα, αν ο διαγωνισμός είχε σαν σκοπό την κατάκτηση της πρώτης θέσης σε κάποιο μετροπρόγραμμα, στο οποίο εσύ δε θα είχες καμία ελπίδα λόγω του υλικού που κατέχεις. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακατω τα γράφω με αφορμή το διαγωνισμό msi που σε αναγκάζει να κάνεις facebook (αν δεν εχεις και αν θελεις να συμμετέχεις....)

1) Δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση να φτιάξω facebook για να συμμετέχω σε διαγωνισμό.

2) Δεν έχει κανείς το δικαίωμα να με προτρέπει να γίνω μέρος της μαζας που χρησιμοποιεί facebook. Γιατί? επειδή είναι μόδα?

3) Ακόμη και να είχα facebook δεν μπορεί κανείς να με αναγκάσει να πω "I like" γιατί στην ουσία δεν πατάω το κουμπί "I like" αλλα το κουμπί " I obey"...

4) Είναι ελλεινό να πουλάω την ελπίδα μου για μία μητρική στην εταιρεία msi η οποία αύριο μεθαύριο θα αρχίσει να καυχίεται πόσα ''I like'' εχει στο facebook. Προτιμώ την ελπίδα μου να την κρατήσω για τα αυριανά αποτελέσματα των πανελληνιων εξετάσεων...:tongue:

5) Δεν πουλάω τις καταναλωτικες μου προτιμήσεις στην Msi για μια μητρική (αααααααααααν κερδίσω)

6) Δε δέχομαι να υποστηρίζω το facebook επειδή η msi ή η οποιαδήποτε εταιρεία κάνει διαγωνισμούς. Θα εκανα facebook αν ήθελα... όχι για μία μητρικη.

7) Δεν θα φτιάξω facebook κουφάλα νεκροθάφτη:suicide:

Και μερικές απαντήσεις σε μερικά που διαβασα:

1) Δεν είναι επιχείρημα το "δώσε ψευτρικα στοιχεία" γιατι δεν αλλάζει κάτι επι της ουσίας. Πάλι το facebook κερδίζει το οποίο μισώ. Μισω να την πέφτει ο κάθε ανώμαλος 50αρης στην 11χρονη ξαδερφή μου, μισώ να βλέπω τα 13χρονα με τα ΨΕΥΤΙΚΑ στοιχεια να ποζάρουν στον καθρέφτη περιμένωντας να κάνουν friends κοιλιακούς απο καθρέφτη, μισώ να μην μπορώ να σβήσω τα πάντα απο το λογαριασμόυ μου αν θέλω ( αν είχα ), μισώ να με παρακολουθούν μέσω facebook, μισώ το γεγονός ότι κανονίζουν ακόμη και ξύλο μέσω facebook, μισώ να παλεύω να αλλάξω κάτι κάνοντας group και add και πάνω απ' όλα μισώ το ίδιο το facebook που όλα αυτά το προωθεί εμμεσως για το συμφέρον του.

2) Επίσης επιχείρημα δεν είναι το αμα δε σ'αρέσει μην λαμβάνεις μέρος αφού αυτοί είναι οι όροι.

Είμαστε σε forum τεχνολογικό και πραγματικά θα γούσταρα πολύ περισσότερο να μην υπάρχει καλοκαιρινός διαγωνισμός παρά να μας προτρέπετε να κάνουμε facebook. Και μη μου πείτε δε σας προτρέπω γιατί ο διαγωνισμός για τη μητρική είναι αντάλλαγμα. Δε νομίζω χωρίς το αντάλλαγμα να ελεγε κανείς απο την καλή του την καρδια "I Like" msi....

3) Επίσης δε μπορώ (ή δε θέλω) να καταλάβω τη δουλειά έχει το thelab να βοηθήσει την MSI να τονώσει το ενδιαφέρον της ιστοσελίδας της.

4) Γιατί όλα τα κοστολογούμε με δώρα και διαγωνισμους? Γιατί να μην απαντάμε σε ένα ερωτηματολογιο για να βοηθήσουμε σε προβλήματα όπως τα ναρκωτικά, η φτώχεια κλπ.... γιατί να πρέπει να ξεπουλιόμαστε για να έχει περισσότερα κέρδη η msi και το facebook? για μία μητρική? που της κοστίζει 0.00000000001% απο αυτά που κερδίζει μέσω της διαφήμισης που το thelab και τα άλλα site της κάνουν?

ΥΓ1:Οχι δε θα πάρω μέρος στο διαγωνισμό γιατί δε συφμωνω με τους όρους

ΥΓ2:Οχι δε θα το προσπεράσω γιατί έχω το δικαίωμα της επικοδομητικής κριτικής

ΥΓ3:Οχι δε μου τα υπαγόρευσαν και δεν έβαλα την κασέτα αλλά ήταν οι πρώτες σκέψεις που μου ήρθαν όταν εμαθα για το διαγωνσιμό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι σαν στάση ζωής σου δίνω απόλυτο δίκιο.

Αλλά επίσης νομίζω οτι εδώ που φτάσαμε ως κοινωνία υπάρχουν 2 πλευρές.

Οι μεν μασόνοι του fb και λοιπών διαγαλαξιακών θεωριών συνομωσίας κάνουν το δικό τους φακέλωμα......Οι υπόλοιποι (εγώ εσύ και ο καθένας μας) δε, έχουμε την επιλογή της άναρχης εγγραφής ψευδών στοιχείων που το μόνο που προσφέρει είναι μερικά εσφαλμένα ΜΒ στις βάσεις δεδομένων τους. Αν θεωρείς οτι και τα 10λεπτά που θα αφιερώσεις για να παίξεις το παιχνίδι τους σε κάνουν συνένοχο πάω πάσο....

νομίζω όμως οτι υπερβάλλεις και οτι ο κόσμος δε σώζεται με το αν θα κάνεις αληθινό ή ψεύτικο λογαριασμό για να πάρεις μέρος στο διαγωνισμό.....

περισσότερη φαιά ουσία καταναλώνουμε για την κουβέντα παρά ωφελούμαστε ή ζημιονόμαστε από το ''κόλπο γκρόσο'' :cool:

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση να φτιάξω facebook για να συμμετέχω σε διαγωνισμό.

Δικαίωμά σου και καμάρι σου.

2) Δεν έχει κανείς το δικαίωμα να με προτρέπει να γίνω μέρος της μαζας που χρησιμοποιεί facebook. Γιατί? επειδή είναι μόδα?

Ξανά, δικαίωμά σου να επιλέξεις εάν θες να συμμετέχεις ή όχι. Οι προτροπές είναι αναπόσπαστο κομμάτι τις καθημερινότητάς μας, πόσο μάλλον όταν συμμετέχεις σε μία κοινότητα. Προτροπή είναι να βάλεις άλλα 2 dimms μνήμης, να αλλάξεις οδηγούς στην κάρτα γραφικών σου, αν θα ακολουθήσεις την διαδρομή που σου προτείνει ο ταρίφας. Το δικαίωμα στην κρίση και στην απόφαση δεν στο στέρησε κανένας.

3) Ακόμη και να είχα facebook δεν μπορεί κανείς να με αναγκάσει να πω "I like" γιατί στην ουσία δεν πατάω το κουμπί "I like" αλλα το κουμπί " I obey"...

Προσωπική σου άποψη το παραπάνω, όχι κανόνας. Έχω κάνει like σε άπειρες σελίδες, μουσικού περιεχομένου κατά κύριο λόγο και κανένας δεν μου ζήτησε να τον υπακούσω σε τίποτε. Α, ξέχασα να αναφέρω ότι μπορείς να αφαιρέσεις το like σου όποια στιγμή επιθυμείς.

4) Είναι ελλεινό να πουλάω την ελπίδα μου για μία μητρική στην εταιρεία msi η οποία αύριο μεθαύριο θα αρχίσει να καυχίεται πόσα ''I like'' εχει στο facebook. Προτιμώ την ελπίδα μου να την κρατήσω για τα αυριανά αποτελέσματα των πανελληνιων εξετάσεων...:tongue:

Εδώ δεν ξέρω τι να απαντήσω... μία ελπίδα έχεις που πρέπει να αποδοθεί κάπου συγκεκριμένα; δεν ξέρω τι μέτρο έχεις σχετικά με την ελπίδα.

5) Δεν πουλάω τις καταναλωτικες μου προτιμήσεις στην Msi για μια μητρική (αααααααααααν κερδίσω)
Δλδ αν έδινε και ένα htpc θα τις πούλαγες; άρα δεν σε γεμίζει το αντίτιμο, δεν είναι θέμα αρχής.
6) Δε δέχομαι να υποστηρίζω το facebook επειδή η msi ή η οποιαδήποτε εταιρεία κάνει διαγωνισμούς. Θα εκανα facebook αν ήθελα... όχι για μία μητρικη.

7) Δεν θα φτιάξω facebook κουφάλα νεκροθάφτη:suicide:

Δες απάντηση 1 :)

Εάν κρίνω με βάση τις συμμετοχές, έχω την πεποίθηση ότι δεν κάνουμε κάτι λάθος.

Από την δική μου σκοπιά, εάν δεν γινόταν ο διαγωνισμός, ίδιες πιθανότητες θα είχατε να κερδίσετε όσοι διαφωνείτε με το ύφος του και επιλέγετε(δικαίωμά σας !) να μην συμμετέχετε, 0 δηλαδή.

Υπάρχει όμως και η πλειοψηφία των ενεργών μελών που συμμετέχει και πιστεύω ακράδαντα ότι δεν ξεπουλιέται κανένας για μία μητρική, το κάνουν για τον χαβαλέ τους και γιατί βλέπουν κάτι θετικό στην όλη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα και γκρίνια. Απλά δεν συμμετέχω. Να λύσω ένα γρίφο, ναι. Να γραφτώ σε φασομπούκ και τουίτι για να κερδίσω μια μητρική της συμφοράς, όχι. Καλή επιτυχία στους διαγωνιζόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Ρέσεις για αράξτε, για αράξτε....όλοι μας έχουμε fb και μέσω αυτού γίνονται και κάνουμε χίλιες δύο μακακίες, ένα like σε δύο σελίδες είναι η υπόθεση ??

Λυπάμαι αλλά το σωστό είναι "όλοι μας δεν έχουμε fb" και όχι μόνο δεν μπαίνουμε στον κόπο να δημιουργήσουμε "εικονικούς" λογαριασμούς (όπως δήλωσαν κάποιοι). Αλλά δεν μπαίνω (-ουμαι??) στον κόπο να δω πως είναι η κεντρική σελίδα του!:happy2:

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση.

Ο RootX έχει δίκιο στα λεγόμενά του. Καλοί είναι οι διαγωνισμοί και συγχαρητήρια σε όσους συμβάλουν στην διοργάνωσή τους. Οι όροι του διαγωνισμού δημιουργούν κάποιες υποχρεώσεις σε όσους συμμετέχουν (like this στο fb κτλ.). Αυτό συμβαίνει σε όλους τους διαγωνισμούς, έχει κάποιο "τίμημα" η συμμετοχή. Εφόσον υπάρχει τρόπος ακόμα και γι' αυτούς που δεν έχουν fb (εκονικοί λογαριασμοί) δεν αποκλείεται κανένα μέλος απ' το να συμμετέχει. Βέβαια κάποιοι για οποιονδήποτε λόγο δεν θέλουν να "πληρώσουν" το τίμημα για να συμμετέχουν. Σε αυτούς περιλαμβάνομαι κι εγώ. Δεν είναι άξιο να ασχοληθώ (έστω για λίγο) με fb για μια θέση τυχερού στους 2451.... συμμετέχοντες.

@ Αστρολάβος Θα συμφωνούσα σε ένα τέτοιο διαγωνισμό αν είχε και τον παρακάτω όρο:

Συμμετοχές μόνο με onboard κάρτα γραφικών χωρίς να γίνονται δεκτές αλλαγές στο υπάρχον υλικό (hardware) των συμμετεχόντων.:D Θα ήταν ευκαιρία να (ξανα)βάλω μπρος την δική μου!:jester:

Link to comment
Share on other sites

Το Facebook είναι ένα καθιερωμένο μέσο επικοινωνίας καλώς ή κακώς. Η διαφήμιση πάει χέρι χέρι με την επικοινωνία από τα σπάργανα της.

Οι διαγωνισμοί παντού σήμερα, είναι μέσα διαφήμισης και προώθησης εταιριών, προϊόντων και υπηρεσιών. Παντού.

Ο καταναλωτής με κριτική σκέψη ξέρει να ξεχωρίζει τι του σερβίρουν και έτσι είναι μόνο κερδισμένος και θωρακισμένος από τυχόν χειραγώγηση μέσω της διαφήμισης. Η κριτική σκέψη σαφώς απαιτεί κάποια μόρφωση και λογική, την οποία νομίζω κατέχουμε οι περισσότεροι, αν όχι όλοι εδώ μέσα.

Ο στόχος ο δικός μας είναι όπως έχει ειπωθεί να κάνουμε ένα δώρο στα μέλη μας, που αλλιώς θα είχε πάει στα μέλη κάποιας άλλης κοινότητας, πιθανώς εκτός Ελλάδας. Ο στόχος της MSI είναι να αυξήσει το brand awareness. Τα δυο συμβάντα είναι ευτυχώς εξαρτημένα και τέμνονται με τους διαγωνισμούς. Εν τέλει όλοι βγαίνουν κερδισμένοι.

Το αν θα συμμετέχετε είναι στο χέρι σας. Κανείς δεν σας πιέζει ούτε σας αφαίρεσε το δικαίωμα. Πολύ σωστά λέει ο Φάνης ότι αν το δώρο ήτανε ένα HTPC ή μια Κρουαζίερα ούτε καν θα μιλούσαμε τώρα.

Αυτός είναι ο τρόπος που δουλεύουν τα πράγματα και δουλεύουν εδώ και χρόνια με τους διαγωνισμούς. Κανείς δεν χαρίζει τίποτα σήμερα. Άσχετα αν το αντάλλαγμα δεν είναι χρηματικό ή δεν σε επηρεάζει άμεσα.

Και ακόμα το Facebook δεν είναι ένα ανερχόμενο site. Είναι αναγνωρισμένο παγκοσμίως και εγχώρια. Δεν θα "ανέβει" αν 300 χρήστες του TheLab.gr κάνουνε νέο λογαριασμό εκεί.

Η χρήση του στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι προς αντικατάσταση της παλαιολιθικής πλατφόρμας NewsLetter.

Πλέον το facebook προσφέρει αυτήν την ίδια υπηρεσία με μηδενικό κόστος και πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες δικτύωσης και ενημέρωσης/διαφήμισης. Και δεν είναι μόνο η MSI. Παρόμοιες δράσεις γίνονται και στο XS και στο guru3D και παντού από την ASUS, την AMD ακόμα και την Coca Cola και πολλούς άλλους.

Και πάντα υπάρχει υπάρχει η επιλογή και το δικαίωμα για χρήση πλαστών στοιχείων, "unsubscribe" και "σβήσιμο του facebook account" την οποία κανείς δεν μπορεί να στερήσει.

Αυτά τα ολίγα.

Link to comment
Share on other sites

Το να κάνεις συλλογισμούς χωρίς να λαμβάνεις υπόψη σου ολόκληρη τη ροή της συζήτησης, αναιρεί την ιδέα του διαλόγου και υποσκάπτει τα θεμέλια της διαλεκτικής ανάπτυξης του thelab.gr.

Απάντησε μου τώρα λοιπόν στην ερώτησή μου. Αν βάζαμε διαγωνισμό high score στο 3dmark, θα μεμφόσουν τον διαγωνισμό γιατί δεν μπορείς να συμμετέχεις λόγω ότι έχεις πχ. onboard κάρτα γραφικών;

να σου απαντησω εγω. δεν εχει καμμια σχεση το ενα με το αλλο. γιατι στον διαγωνισμο της MSI δεν εχετε ευθυνη εσεις για την διοργανωση και το πλαισιο του διαγωνισμου, ενω στο υποθετικο 3DMark θα ηταν καθαρα δικη σας ευθυνη η διοργανωση. σωστα? αρα δεν ειναι ιδια μετρα και σταθμα!

σε αυτον το διαγωνισμο, αποδεχεστε τους ορους διεξαγωγης που εχει θεσει η MSI. δεν βαζετε δικους σας!

τελος παντων, επειδη οσο και να συζητηθει αυτο το θεμα, δεν θα βγει ακρη. ειπαμε εξ'αρχης οτι καλα κανατε και δεχθηκατε το διαγωνισμο, και οποιος θελει συμμετασχει! δεν ειναι υποχρεωτικο για κανεναν!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διαβάσει τις παραπάνω απαντήσεις αλλά μόνο το αρχικό post, προσωπικά δεν παίρνω μέρος σε αυτούς τους διαγωνισμούς, αλλά και πάλι δίνω μπράβο στο lab που δεν αφήνει τέτοιες ευκαιρίες να ξεγλιστρήσουν. Διαγωνισμοί γίνονται εκατοντάδες καθημερινά σε sites, εφημερίδες, περιοδικά, ραδιοφωνικές ή τηλεοπτικές εκπομπές. Κανείς δεν μας υποχρεώνει να παίρνουμε μέρος σε όλους. Όσο ο Χριστουγεννιάτικος ή έστω ένας διαγωνισμός είναι "pure thelab" και όχι διαφημιστικού τύπου για την MSI ή την οποιαδήποτε άλλη εταιρία εγώ είμαι απολύτως ικανοποιημένος από το site.

Link to comment
Share on other sites

να σου απαντησω εγω. δεν εχει καμμια σχεση το ενα με το αλλο. γιατι στον διαγωνισμο της MSI δεν εχετε ευθυνη εσεις για την διοργανωση και το πλαισιο του διαγωνισμου, ενω στο υποθετικο 3DMark θα ηταν καθαρα δικη σας ευθυνη η διοργανωση. σωστα? αρα δεν ειναι ιδια μετρα και σταθμα!

σε αυτον το διαγωνισμο, αποδεχεστε τους ορους διεξαγωγης που εχει θεσει η MSI. δεν βαζετε δικους σας!

τελος παντων, επειδη οσο και να συζητηθει αυτο το θεμα, δεν θα βγει ακρη. ειπαμε εξ'αρχης οτι καλα κανατε και δεχθηκατε το διαγωνισμο, και οποιος θελει συμμετασχει! δεν ειναι υποχρεωτικο για κανεναν!

Μια απάντηση ζήτησα. Θα διαμαρτυρόσουν ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον Yanni. Καλά κάνει ένα ανεξάρτητο site και προχωρεί σε τέτοιους διαγωνισμούς. Καλά κάνουν όσοι λαμβάνουν μέρος. Αλλά καλά κάνουν και όσοι δεν νιώθουν εντάξει με τέτοιες μεθόδους. Απο πλευράς διαφημιζομένου εννοώ.

Προσωπικά ΔΕΝ συμμετέχω επειδή ΔΕΝ μου αρέσει η μόδα που λέγεται FB και ότι κρύβεται απο πίσω. Αν έλεγε ο διαγωνισμός..."Μπείτε στην σελίδα της MSI απο 100 φορές ο καθένας η στείλτε 50 spams για την εταιρία στους φίλους σας, θα το έκανα"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.