Jump to content



Περί διαγωνισμών και sites κοινωνικής δικτύωσης


RootX

Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα έχουν μερικοί και αδυνατούν να κατανοήσουν πως αν ΔΕΝ τους αρέσουν οι όροι ΔΕΝ λαμβάνουν μέρος.

Και ξαφνικά γίνεται και θέμα ισότητας των μελών.

Δεν στερήθηκε κάποιο μέλος κάποια από τις δυνατότητες του site, ούτε ξαφνικά απέκτησε παραπάνω προνόμια κάποιο μέλλος που έκανε αυτό το ρημάδι το like στο facebook.

Ότι κάνατε και μπορούσατε να κάνετε, θα συνεχίσετε να μπορείτε είτε λάβετε μέρος στον διαγωνισμό είτε όχι.

Αυτό είναι ένας μπαλαντέρ για εσάς και για το site επίσης.

Σκέψου τον RootX ντυμένο με ένα καυτό μίνι, ξανθιά περούκα και 2 βυζάρες ΝΑ, να σε σταματάει στον δρόμο και να σε ρωτάει αν θέλεις να απαντήσεις 2 ερωτήσεις, να δώσεις ένα όνομα ότι νάνε, και δυνητικά να κερδίσεις ΚΑΤΙ.

Αυτό το κάτι για εσένα ΔΕΝ στοιχίζει τίποτα παρά μόνο 2 λεπτά από τον χρόνο σου.

Αν κρίνεις πως το δυνητικό όφελος του «ξοδέματος» των 2 αυτών λεπτών υπερνικά την δυνητική χασούρα του να πεις πως σε λένε Σουλτάνα Ουσταμπασίδου, και μένεις στην Σπιναλόγκας 12, Άνω Κουκουβάουνες, τότε απλά χαμογελάς στο γκομενάκι και της λες «δεν έχω χρόνο».

Έτσι κάνετε και εδώ.

Δεν σε σταμάτησε ο RootX με 2 μπράβους να σε σπάσει στο ξύλο και να σου πάρει τα στοιχεία, υπάρχει η ΕΠΙΛΟΓΗ.

Η ροή αυτής της κουβέντας έχει φτάσει σε σημείο που αυτό που γίνεται εδώ είναι κρίση και σχολιασμός των μασόνων του facebook και τι σατανάδες «φακελωτές» είναι, και όχι ο διαγωνισμός αυτός καθαυτός.

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ όλος έτσι δουλεύει.

Είμαι σίγουρος πως ΟΛΟΙ εσείς που κατακρίνετε την δημιουργία ενός λογαριασμού στο facebook, δεν έχετε ΠΟΤΕ κάνει register σε ΚΑΝΕΝΑ site και δεν έχετε δώσει το mail σας, και συνεπώς λάβει «ενημερωτικά» emails ποτέ από κανένα άλλο σατανά του διαδικτύου έτσι?

Τα πράγματα είναι όσο απλά όσο πάει.

Στην ζωή τα ΠΑΝΤΑ είναι δούναι και λαβείν.

Η MSI κάνει διαφήμιση, το facebook προβάλετε και άλλο, το lab πετυχαίνει συνεργασία με μια τεράστια εταιρία και χτίζει βάσεις για το μέλλον και δημιουργεί μία σχέση που μπορεί ΜΟΝΟ οφέλη να δώσει στο site και συνεπώς στους χρήστες του, και εσείς μπορεί εκεί που κάθεστε και κρύβεστε από τους μασόνους στο υπόγειο σας να κερδίσετε μια μητρική, ένα ταξίδι στις Μπαχάμες, ή την κολόνια του Τσάκωνα.

Αν δεν θέλετε, απλά ΔΕΝ ασχολείστε.

Αλλά αν δεν ασχοληθείτε μην κάθεστε να παραπονιέστε και από πάνω γιατί ο κακός dellman που ασχολήθηκε μπορεί να κερδίσει κάτι ενώ εσείς όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Η ροή αυτής της κουβέντας έχει φτάσει σε σημείο που αυτό που γίνεται εδώ είναι κρίση και σχολιασμός των μασόνων του facebook και τι σατανάδες «φακελωτές» είναι, και όχι ο διαγωνισμός αυτός καθαυτός.

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ όλος έτσι δουλεύει.

Είμαι σίγουρος πως ΟΛΟΙ εσείς που κατακρίνετε την δημιουργία ενός λογαριασμού στο facebook, δεν έχετε ΠΟΤΕ κάνει register σε ΚΑΝΕΝΑ site και δεν έχετε δώσει το mail σας, και συνεπώς λάβει «ενημερωτικά» emails ποτέ από κανένα άλλο σατανά του διαδικτύου έτσι?

Τα πράγματα είναι όσο απλά όσο πάει.

Στην ζωή τα ΠΑΝΤΑ είναι δούναι και λαβείν.

Η MSI κάνει διαφήμιση, το facebook προβάλετε και άλλο, το lab πετυχαίνει συνεργασία με μια τεράστια εταιρία και χτίζει βάσεις για το μέλλον και δημιουργεί μία σχέση που μπορεί ΜΟΝΟ οφέλη να δώσει στο site και συνεπώς στους χρήστες του, και εσείς μπορεί εκεί που κάθεστε και κρύβεστε από τους μασόνους στο υπόγειο σας να κερδίσετε μια μητρική, ένα ταξίδι στις Μπαχάμες, ή την κολόνια του Τσάκωνα.

Σύμφωνοι.

Σαφώς και όλος ο πλανήτης λειτουργεί έτσι. Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι διακρίνω κάτι ενθαρρυντικό σε αυτή τη φράση. Ούτε αυτό το γεγονός αλλάζει την απόψεις κάποιου. Η λέξη που κρύβεται πίσω από όλα αυτά είναι μία. ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ. (Κάπου στο "αξιόλογα videos"υπάρχουν κάποια clips περι καταναλωτισμού.) Από κει και πέρα καθένας διαφημίζει το προιον του όπως επιθυμεί, και ο καθέ καταναλωτής αποφασίζει το αν "συμμετέχει" σε αυτήν την διαφήμιση, η αγοράσει το προιόν. :happy:

Βέβαια τους ποιους "σατανάδες" επιλέγει κάποιος να συναναστρέφεται στο διαδίκτυο είναι καθαρά προσωπική επιλογή και δεν αποτελεί δέσμευση του για επιλογή και των λοιπών "σατανάδων".

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια τους ποιους "σατανάδες" επιλέγει κάποιος να συναναστρέφεται στο διαδίκτυο είναι καθαρά προσωπική επιλογή και δεν αποτελεί δέσμευση του για επιλογή και των λοιπών "σατανάδων".

Ακριβώς έτσι είναι. Αν θέλεις ακολουθείς, αν ΔΕΝ θέλεις απέχεις.

Ο Σατανάς για να τον ακολουθήσεις πρέπει να σε δελέασει με κάτι (Faust) , αν θέλεις πουλάς την ψυχή σου για 1 μόμπο, αν όχι πάς απο τον "δύσκολο" δρόμο.

είναι τόσο απλό.

Link to comment
Share on other sites

Την ερώτησή μου, θα την απαντήσει κανείς;

Εϊναι πρω-απαντημένη στο πρώτο post από την "γκομενάρα με τις 2 βυζάρες ΝΑ"...:p

Ο διαγωνισμός που αναφέρεις ανήκει στην πρώτη περίπτωση όπου τους όρους τους θέτει καθαρά το site.

Πιστεύω ότι αν στους όρους της η MSI, έλεγε : Κατεβάστε τα trial windows 7, δεν θα συμμετείχαν πολλοί Linux-fans με αρνητικά σχόλια για το lab, για την MSI κτλ....

Ξανά...απλά προσωπικές επιλογές και τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Δηλαδή για να καταλάβω. Θέλετε να μην έχουμε καθόλου διαγωνισμούς από το να έχουμε κάποιους διαγωνισμούς που να αφορούν μια συγκεκριμένη ομάδα χρηστών;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Δηλαδή για να καταλάβω. Θέλετε να μην έχουμε καθόλου διαγωνισμούς από το να έχουμε κάποιους διαγωνισμούς που να αφορούν μια συγκεκριμένη ομάδα χρηστών;

Σαν να τα έχεις πάρει στο κρανίο μου φαίνεται. Ποιος είπε ότι δεν θέλει διαγωνισμούς; Τώρα αν κάποιος θέλει να συμμετέχει σε όλους τους διαγωνισμούς, "ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα".

ηθελες με τόση επιμονή να σου απαντήσουμε σε ένα ερώτημα και τελικά μας κατηγορείς και από πάνω που απαντήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σας κατηγόρησε για κάτι;

Οκ δεν κατηγόρησες. Σε αυτή την περίπτωση άσε τις πλάγιες απειλές στην άκρη με τα "καθόλου διαγωνισμούς". Α! ούτε απείλησες. ΟΚ. Σε αυτή την περίπτωση απλά ηρέμησε και μην μας κάνεις να μετανιώνουμε που συμμετέχουμε στην συζήτηση. :computer:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω άλλος πρέπει να ηρεμίσει:hehe:

Η συλλογιστική μου ήταν η εξής: "Αντιδράτε στον διαγωνισμό επειδή εμπλέκει το facebook. Δηλαδή αντιδράτε επειδή δεν θέλετε να μπλέξετε με το facebook άρα αυτόματα δε μπορείτε να λάβετε μέρος. Δηλαδή αν είχαμε άλλο διαγωνισμό, του οποίου η φύση ήταν τέτοια ωστε να αποκλειόσασταν για κάποιο λόγο (πχ διαγωνισμός καρτών γραφικών και εσείς να έχετε on board κάρτα), θα αντιδρούσατε όπως τώρα; Δηλαδή το πρόβλημα είναι το facebook ή οι διαγωνισμοί που αφορούν ορισμένες ομάδες χρηστών;"

Για πες μου, που σε αυτή τη συλλογιστική που προσπαθώ να αναπτύξω σας κατηγόρησα ή σας απείλησα;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω άλλος πρέπει να ηρεμίσει:hehe:

Η συλλογιστική μου ήταν η εξής: "Αντιδράτε στον διαγωνισμό επειδή εμπλέκει το facebook. Δηλαδή αντιδράτε επειδή δεν θέλετε να μπλέξετε με το facebook άρα αυτόματα δε μπορείτε να λάβετε μέρος. Δηλαδή αν είχαμε άλλο διαγωνισμό, του οποίου η φύση ήταν τέτοια ωστε να αποκλειόσασταν για κάποιο λόγο (πχ διαγωνισμός καρτών γραφικών και εσείς να έχετε on board κάρτα), θα αντιδρούσατε όπως τώρα; Δηλαδή το πρόβλημα είναι το facebook ή οι διαγωνισμοί που αφορούν ορισμένες ομάδες χρηστών;"

Ρε τελικά μήπως είσαι admin γιαλαντσί; :dance3:

Διαβάζεις τι γράφουν οι FOUNDERS ή όχι;;;

:tw::hang3::tw::hang3::tw:

Kαι αυτό απαντήθηκε από την γνωστή πια γκόμενα...

συζητήσουμε/κατανοήσουμε το γιατί ορισμένα μέλη έχουν ενδοιασμούς σχετικά με διαγωνισμούς που οργανώνονται μέσω websites κοινωνικής δικτύωσης, όπως facebook και twitter.

Σαφώς και δεν θα υπήρχε η αντίδραση που υπάρχει τώρα....Αλλά ούτε αντίδραση είναι να σου πω την αλήθεια. Ευκαιρία ψάχναμε να τα βάλουμε με το FB, Twitter κτλ, ε μας βοήθησε και η γκόμενα! ανοίγοντας το θέμα...

Το ζουμί της γκόμενας (στο τέλος θα το πιστεψω τελικά...) είναι το εξής...

Δεν νομίζω να θέλει κανένας να μην γίνονται διαγωνισμοί...

Άιντε να πηγαίνουμε παρακάτω....

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τις βυζάρες μπορεί να σας κάνω την χάρη αλλά θα με ποστάρω στο FB για σπάσιμο :hehe:

παιδιά γκρινιάξτε λίγο ακόμα και σας υπόσχομαι να μεταφέρω τη φωτό από το FB με screenshot στο Paint και να την ανεβάσω εδώ προς τέρψιν των απανταχού εσπισάκιδων :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω άλλος πρέπει να ηρεμίσει:hehe:

Η συλλογιστική μου ήταν η εξής: "Αντιδράτε στον διαγωνισμό επειδή εμπλέκει το facebook. Δηλαδή αντιδράτε επειδή δεν θέλετε να μπλέξετε με το facebook άρα αυτόματα δε μπορείτε να λάβετε μέρος. Δηλαδή αν είχαμε άλλο διαγωνισμό, του οποίου η φύση ήταν τέτοια ωστε να αποκλειόσασταν για κάποιο λόγο (πχ διαγωνισμός καρτών γραφικών και εσείς να έχετε on board κάρτα), θα αντιδρούσατε όπως τώρα; Δηλαδή το πρόβλημα είναι το facebook ή οι διαγωνισμοί που αφορούν ορισμένες ομάδες χρηστών;"

Για πες μου, που σε αυτή τη συλλογιστική που προσπαθώ να αναπτύξω σας κατηγόρησα ή σας απείλησα;

Κοίτα. Το έχεις γυρίσει το σύστημα σε 0-0-10. Full επίθεση. Δεν ξέρω σε πόσα posts ζητάς επίμονα απάντηση στο ερώτημά σου. Την προσωπική μου γνώμη για έναν διαγωνισμό τύπου 3DMark στην είπα. Σχεδόν φωτογραφικός διότι το ποιοι θα κερδίσουν είναι πάνω κάτω προβλέψιμο. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα αντιδρούσα σε έναν τέτοιο διαγωνισμό. Απλά δεν θα έπαιρνα μέρος διότι ξέρω εκ των προτέρων ότι δεν έχω πιθανότητες μπροστά σε άλλους που έχουν σπαταλήσει χιλιάδες ώρες και χιλιάδες € για να γίνουν αυτοί που έχουν γίνει στον τομέα του overclocking.

Μετά μιλάς για "καθόλου διαγωνισμούς". Δηλαδή ποια είναι η θέση του admin Αστρολάβος? Αν δεν δέχεστε διαγωνισμούς που έχουν ως επιπλέον όρο το registration στην σελίδα του Μπάρμπα Στάθη π.χ. θα σας κόψουμε και τον Χριστουγεννιάτικο έτσι για να μάθετε; Υποθέτω πως όχι αλλά αυτό αφήνεις να φανεί.

Έχω εκφράσει την άποψή μου, άλλοι έχουν εκφράσει την δική τους. Στο τέλος δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνήσουμε όλοι σε μια άποψη, όπως δεν είναι υποχρεωτικό να συμμετέχουμε σε όλους τους διαγωνισμούς. Για αυτό σου λέω ηρέμησε. Ζήταγες τόση ώρα επίμονα να απαντήσουμε στο ερώτημά σου ώστε να γράψεις το "καθόλου διαγωνισμοί"; Sorry απλά δεν το θεωρώ σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά βλέπεις πράγματα που δεν υπάρχουν.

Που είδες να παίρνω θέση για την κατάργηση του χριστουγεννιάτικου διαγωνισμού;

Επίσης να σε ενημερώσω ότι η ερώτηση δεν ήταν κατευθυνόμενη για να σας πω "κομμένοι οι διαγωνισμοί".

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω πως σου έδωσα τέτοια εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά βλέπεις πράγματα που δεν υπάρχουν.

Που είδες να παίρνω θέση για την κατάργηση του χριστουγεννιάτικου διαγωνισμού;

Επίσης να σε ενημερώσω ότι η ερώτηση δεν ήταν κατευθυνόμενη για να σας πω "κομμένοι οι διαγωνισμοί".

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω πως σου έδωσα τέτοια εντύπωση.

Θέλετε να μην έχουμε καθόλου διαγωνισμούς από το να έχουμε κάποιους διαγωνισμούς που να αφορούν μια συγκεκριμένη ομάδα χρηστών;

Βλέπω πράγματα που δεν υπάρχουν ή δεν βλέπεις τι γράφεις; Sorry κιόλας.

Το "καθόλου διαγωνισμοί" δεν αφήνει τον Χριστουγεννιάτικο εκτός; Ο Χριστουγεννιάτικος δεν είναι διαγωνισμός;

Το post από την άλλη είναι ξεκάθαρο. Σου δίνει δύο επιλογές. Ή όλους τους διαγωνισμούς ή κανέναν. Δεν τα λέω εγώ. Εσύ τα γράφεις. Όσο για την ερώτηση μπορεί να μην ήταν κατευθυνόμενη ήταν όμως επίμονη και το ποστ που θα ακολουθούσε μάλλον ήδη έτοιμο προς δημοσίευση.

(φιλικά πάντα έτσι μην διανοηθείς ότι έχω πρόβλημα με σένα ασχέτως αν τώρα σε κράζω...ολίγον :p)

Link to comment
Share on other sites

χαλαρωστε παιδια!!! ειπαμε ειναι ενας διαγωνισμος σε συνεργασια με μια μεγαλη εταιρια, με συγκεκριμενους ορους και προυποθεσεις. οποιος συμφωνει με τους ορους συμμετεχει. οποιος διαφωνει, δεν συμμετεχει! ειναι απλα τα πραγματα. δεν χρειαζεται να επιβαλουμε αποψεις! εμενα, προσωπικα, δεν μου αρεσαν οι οροι και δεν συμμετειχα. δεν σημαινει οτι θα πρεπει να εμποδισω τους υπολοιπους που θελουν! ουτε θα κατσω να κραζω τον διαγωνισμο! δεν εχει νοημα! απο τη στιγμη που εχει τεθει το πλαισιο των κανονων, τελος!

αστρολαβε, η γνωμη μου για το θεμα αυτο -φιλικα παντα-, ειναι οτι δεν εχει νοημα υπαρξης! δεν καταληγει πουθενα! οπως και με τις συζητησεις ΑΤΙ-NVIDIA , AMD- INTEL, ασπρο- μαυρο.....κλπ!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αφού δεν έχω fb δεν είναι διαγωνισμός του thelab και msi, αλλά όσων έχουν fb στο thelab

και της msi προς προώθηση και διαφήμιση.

Δεν έχω καμία αντίρρηση στον διαγωνισμό αλλά από ένα τεχνολογικό φόρουμ με τέτοιους κανόνες όπου μόνο αυτό με κράτησε και δεν είμαι σε άλλο θα ήμουν πιο ευχαριστημένος και

θα ένιωθα πιό 'λαμπίτης' αν μάθαινα ότι " H ομάδα του thelab απορρίπτει την πρόταση της msi καθώς δεν θα παρέχει ίσες ευκαιρίες σε όλα τα μέλη."

Μπορεί να ακούω τον εαυτό μου λίγο υπερβολικό αλλά δεν μου αρέσει αυτό το στυλάκι της μόδας : κοίτα τον εαυτό σου, δε βαριέσαι, φτιάξε λογαριασμό με ψευδή στοιχεία, ζήσε για την πάρτι σου τι σε νοιάζει αν ψοφάει ο άλλος ή αν ο τάδε ξεπλένει χρήμα στο μαγαζί του.

Σε όλες τις περιπτώσεις θα κοιτάω την πάρτι μου αλλά δεν πρόκεται εκεί που μπορώ να κάνω κάτι ώστε αυτό να μην προωθηθεί να μην το κάνω. Εδώ είναι απλά ένα ποστ, πιο δίπλα είναι το ότι δε γράφομαι στο fb ,παραπέρα δε παίρνω κάθε μέρα κόκα κόλα, πιό πέρα δε πάω σε μπ%*ρδ$λο-μάγαζα κτλπ ώστε να νιώθω και μόνο ότι δε βάζω ένα λιθαράκι στη βρωμιά.

Μπορεί ξαναλέω να ακούγομαι υπερβολικός και το γνωρίζω, αυτό που δεν μου αλλάζει άποψη όμως είναι μια: ότι όλοι μαζί έχοντας πιο σωστή και συνειδητή συμπεριφορά : 'ανεβάζουμε' και 'κατεβάζουμε' όποιον θέλουμε.

Ελπίζω να μην κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.