Jump to content



Νεο μοντ!!!!!!


jax7480

Recommended Posts

Κοιτα για μετατροπη turbo μαλλον δεν παιζει. Αν μπει, θα μπει το γνωστο μοτερ 1.8Τ του group. Μονο ετσι θα γινει αλλαγη. Για τα 18αρια απ'οτι μου ειπε ο λαστιχας δεν προκειται να χασει καθολου γιατι η γεωμετρια του ελαστικου θα μεινει ακριβως ιδια.

Για τα φιμε, μου ειπαν στην Llummar που πηγα και ρωτησα οτι θα κανουν 6-7 μερες να στεγνωσουν λογω καιρου. Οποτε κι εγω το αφηνω για τα τελη της ανοιξης(Μαιος) για να εχει και ζεστη ετσι ωστε να στεγνωσουν γρηγορα. Οσο για την σκουροτητα θα μπει το πιο ανοιχτο(68%).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 03:32]

Κοιτα για μετατροπη turbo μαλλον δεν παιζει. Αν μπει, θα μπει το γνωστο μοτερ 1.8Τ του group. Μονο ετσι θα γινει αλλαγη. Για τα 18αρια απ'οτι μου ειπε ο λαστιχας δεν προκειται να χασει καθολου γιατι η γεωμετρια του ελαστικου θα μεινει ακριβως ιδια.

Φιλε Ζαχαρια πολυ ομορφο το leonακι.....

διακριτικο και αγριο!!

εαν γινει κι η προσθηκη του 1.8Τ (best choice) αντε γεια.....

εχω μονο μια ενσταση:

εαν βαλεις τα 18αρια και για να διατηρηθει η συνολικη διαμετρος τροχου στις ιδιες διαστασεις πρεπει να βαλεις λαστιχο με προφιλ 40!! εαν δεν κανω λαθος (αν και παλι μου φαινεται οτι μεγαλωνεις αρκετα παραπανω...)

σαυτην την περιπτωση σου αρκουν και 75hp του 1000αρη μιας και δεν θα μπορεις να το πας παραπανω απο 50kmh χωρις να αλλαζεις ζαντολαστιχα καθε εβδομαδα >>>>(εκτος κιαν εισαι μονιμος κατοικος Nirbugring!!)

οι "μαστορες" πολλες φορες λενε οτι τους συμφερει..... αλλα καλο ειναι να πιασεις ενα παλικαρι που φοραει 40αρια λαστιχα και 18αρες ζαντες και να τον ρωτησεις εαν θα το ξανακανε εαν ειχε την ευκαιρια να διαλεξει......

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω με 50αρι λαστιχο που εχω τοσο στο φιεστακι οσο και στο αστρα κουπε του πατερα μου και τρεμει η ψυχη μου! Ηδη εχω κανει διωρθωση στη μια δικια μου ζαντα απο λακουβα στην νεα σμυρνη! Απο οτι ξερω απο πολυ καλο μου φιλο λαστιχα το 40αρι ειναι πολυ ευαισθητο ακομα και αν εχεις γερη ζαντα και δεν την στραβωνει ευκολα θα γεμησει καρουμπαλα απο τις λακουβες..... Αλλα μην πτοησε! ΝΑ εισαι προσεκτικος και επιλεκτικος στον δρομο και θα εισαι οκ! Και μια συμβουλη: Ζεστα λαστιχα και καρφακια(αυτα που εχουν στο δρομο για να κοβεις ταχυτητα η στην διαχωριστικη) ειναι πολυ κακος συνδιασμος! Φιλος με 35αρι λαστιχο μετα απο τρελογκαζο ταξιδι εσκασε και τα δυο μπροστινα λαστιχα(με οτι αυτο συνεπαγεται) στα διοδια της ελευσινας........

Βεβαια υπαρχει και το ρητο:"Μπρος στα καλλη, τι ειναι ο πονος??":rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το αμαξακι σου φιλε!Καλοταξιδο και προσοχη στις χαραδρες των δρομων μας....

Αποψη μου ειναι να ΜΗΝ πας σε 18" αλλα σε 17" γιατι και το μοτερ θα κρεμασεις και τις αναρτησεις θα γ@μας και θα θες και μια περιουσια για να αλλαξεις λαστιχα....

Αααα και Turbo is all the money !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ ολους για το ενδιαφερον.....αλλα ειναι γνωστο οτι ειμαι "αγυριστο κεφαλι"......

Και οπως ειπε και ο Daidalos .." Μπρος τα καλλη τι ειν'ο πονος......"

Ειδου λοιπον....

post-51-1416070782,528_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αεροτομη θα μπει, απλα δεν ηθελα να την βαλω μαζι με το υπολοιπο body kit για να την "ψαξω" και λιγο παραπανω.

Οσο για το χαμηλωμα.......αν γινει.....ο Βαγκουριδης θα πηγαινει με λεωφορειο μετα.......

λοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ

Τελικα οπως καταλαβατε εβαλα τις 18αρες. Μαρκα Kosei και φυσικα μαγνησιου και οχι αλουμινιου. Αυτο εχει ενα καλο κι ενα κακο. Η ζαντα δεν στραβωνει....αλλα αν πεσεις με πολλα χιλιμετρα σε λακουδα ή χτυπησεις καπου ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ :'(

οποτε τι κανουμε?

Ολοι μαζι παιδακια, σταυρωστε τα χερακια και καντε μια προσευχουλα.....χεχεχε

Παντως εγω ειμαι οσο πιο προσεκτικος γινεται......

Αλλα οταν οι λακουδες φυτρωνουν 50 το δευτερολεπτο σε καθε δρομο........τοτε τα πραγματα γινονται ζορικα.

Οσο για την γεωμετρια του αυτοκινητου παρεμεινε σχεδον ιδια. Και λεω σχεδον γιατι εχει αλλαξει κατα 0.6% σε διαμετρο το ελαστικο. Δηλαδη απειροελαχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Η αεροτομη θα μπει, απλα δεν ηθελα να την βαλω μαζι με το υπολοιπο body kit για να την "ψαξω" και λιγο παραπανω.

Οσο για το χαμηλωμα.......αν γινει.....ο Βαγκουριδης θα πηγαινει με λεωφορειο μετα.......

λοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ

Ετσι ε οκ , γιατι εσυ μετα απο αυτην την θανασιμη προσβολη με τι νομιζεις θα πηγαινεις?Αναπηρικο καροτσακι.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 18:09]

Ετσι ε οκ , γιατι εσυ μετα απο αυτην την θανασιμη προσβολη με τι νομιζεις θα πηγαινεις?Αναπηρικο καροτσακι.....

Αν εχει εργοστασιακο Turbo δεν με χαλαει.....

Link to comment
Share on other sites

αγορι μου μαμησες!!! :woot:

μουναρος το σεατακι ... :inlove:

.....και οπως ειπαν κι οι αλλοι

ελατηριακια, αεροτομουλα (προσοχη- διακριτικα πραγματα)

και ισως ενα μπεζ δερματινο Sparco σαλονακι κιαπο μοστρα εισαι κομπλε!!!

Καλου-κακου κανε και μια επαναχαρτογραφηση της περιοχης για χαραδρες και ρηγματα που δεν ηξερες οτι υπηρχαν για να μην γινει δικυκλο η κουκλιτσα.... !!!!!

τωρα το προσεξα οτι παιζουν και πισω δισκοι οποτε και ενα κοκκινακι διπλης στις δαγκανες ισως να μην ηταν ασχημο....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν ξερω γιατι αλλα ο Κοπριτης ειναι μεσα στο μυαλο μου. Το κιτακι για να βαφτουν κοκκινες οι δαγκανες το βρηκα ηδη σε φιλαρακι που εχει την αντιπροσωπια της Σεατ. Μαλλον απο εβδομαδα που θα παω για το καθιερωμενο service θα τις ριξουμε κι ενα βαφιματακι.χεχεχεχε

Βαλαντη αγορι μου, οπως ειπες ελα να το δεις απο κοντα....και να δοκιμασεις πως στριβει με τα 18αρια.......

χεχεχεχεχεχεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.