Jump to content



Νέοι κανόνες αγγελιών


DJD

Recommended Posts

Όπως θα είδατε στο αντίστοιχο θέμα στις πωλήσεις κάποιοι νέοι κανόνες τέθηκαν σε λειτουργία σχετικά με τις αγγελίες σήμερα. Πιο συγκεκριμένα:

1. Ανοίγουν οι αγγελίες για σχόλια και επικοινωνία μέσα σε αυτές.

2. Υποχρεωτική τιμή η οποία δεν θα μπορεί να ανέβει. Αν υπάρχει υποψία ότι ο πωλητής συμφώνησε με άλλον αγοραστή εκτός thread (με PM/email κλπ) σε ανώτερη τιμή, θα υπάρξουν κυρώσεις (προσωρινό ή μόνιμο ban από το TheLab και για τους δυο εμπλεκόμενους). Όλες οι συνεννοήσεις για την αγορά θα πρέπει να γίνονται στο θέμα ενώ σε ΠΜ μόνο η ανταλλαγή στοιχείων. Αν η τιμή πέσει, αυτομάτως γίνεται και η νέα τιμή για το προϊόν και δεν μπορεί να ανέβει.

3. Απαγορεύεται η επικαιροποίηση (bump) αγγελίας πάνω από μια φορά ανά 3 μέρες.

4. Όταν πουλάτε κάτι στο TheLab, η πώληση γίνεται στο TheLab, δηλαδή απαγορεύονται οι αγγελίες στις οποίες παραθέτετε τον σύνδεσμο από την δημοσίευσή σας στο Ebay ή κάποιον άλλον χώρο.

5. Απαγορεύεται το thread spoiling. Αν η τιμή είναι υπερβολική, ναι επιτρέπεται να γίνει δημόσια σύσταση, αλλά αν το προϊόν το βρίσκετε 1.5 ευρώ φτηνότερο σε Πορτογαλλικό online shop, δεν μας ενδιαφέρει.

6. Απαγορεύεται το παρεμπόριο/αισχροκέρδεια. Ναι, μπορείτε να πουλήσετε την κάρτα που κερδίσατε σε διαγωνισμό, αλλά όχι να υπερτιμήσετε το προϊόν που προλάβατε να πάρετε μισοτιμής από το στοκ κάποιου μαγαζιού. Υπάρχει περίπτωση να σας ζητηθούν αποδεικτικά στοιχεία από την Δ.Ο. του TheLab και στην περίπτωση που δεν είναι ικανοποιητική η απόδειξη της συναλλαγής, να κατεβεί η αγγελία.

7. Μη συμμόρφωση με τους παραπάνω κανόνες μπορεί να έχει ποινή μέχρι και 3 μήνες αποκλεισμό από τις αγγελίες.

Ανοίγω αυτό το θέμα για τυχόν απορίες ή ερωτήσεις που μπορεί να υπάρξουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Καλό κουράγιο στους mods που θα τρέχουν πίσω από κάθε αγγελία διότι οι παραπάνω κανόνες, καλοί ή κακοί, θα ζητήσουν αρκετές επιπλέον online ώρες από μέλη της ΔΟ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο στους mods που θα τρέχουν πίσω από κάθε αγγελία διότι οι παραπάνω κανόνες, καλοί ή κακοί, θα ζητήσουν αρκετές επιπλέον online ώρες από μέλη της ΔΟ.

Στην αρχή ναι θα χρειαστεί.. μετά ελπίζουμε να βγει σε self-modded area.. στην ουσία οι χρήστες κάνουν moderation στις αγγελίες αλλά και στους εαυτούς τους. Θα δούμε.

Παρεμπιπτόντως ψάχνουμε εθελοντές-mod να αναλάβουν αποκλειστικά και μόνο τον τομέα των αγγελιών, αν κάποιος ενδιαφέρεται ας μας στείλει ένα pm.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως ψάχνουμε εθελοντές-mod να αναλάβουν αποκλειστικά και μόνο τον τομέα των αγγελιών, αν κάποιος ενδιαφέρεται ας μας στείλει ένα pm.

Part time αφεντικό; Να ντιλώσω συμμετοχή για να βγάλω κάτι εξτρά μεροκάματο;

Αλήθεια μίζες θα επιτρέπονται στους mod των αγγελιών; :magic:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια μίζες θα επιτρέπονται στους mod των αγγελιών; :magic:

Πιστεύω πως αν κάποιος μπορεί κάποιος να εξασφαλίσει:

- αυτόματο bump της αγγελίας του (σαν τον γούγλη ένα πράμα),

- αυτόματο σβήσιμο «κακεντρεχών» σχολίων (ειδικά περί της τιμής πώλησης),

- αυτόματο κατέβασμα ανταγωνιστικών αγγελιών με παρόμοιο περιεχόμενο & μέχρι να κλείσει η αγγελία του,

- αποστολή μαζικών email στους υπόλοιπους χρήστες με τίτλο «τρομακτική, one life time ευκαιρία» και αντίστοιχο λίνκ

Τότε, ένα 10% επί της αρχικής (όχι της τελικής & μειωμένης) τιμής πώλησης κρίνεται ικανοποιητικό... :cool:

:to_pick_ones_nose::to_pick_ones_nose::to_pick_ones_nose:

Link to comment
Share on other sites

Δοθείσης της ευκαιρίας, δεν θα έπρεπε να παρθούν και κάποια μέτρα γι αυτούς που χρησιμοποιούν αποκλειστικά το site για πωλήσεις δίχως να κάνουν άλλα posts? Ξέρω πως υπάρχουν κανόνες για τα νέα μέλη, αλλά δεν μιλώ γι αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Δοθείσης της ευκαιρίας, δεν θα έπρεπε να παρθούν και κάποια μέτρα γι αυτούς που χρησιμοποιούν αποκλειστικά το site για πωλήσεις δίχως να κάνουν άλλα posts? Ξέρω πως υπάρχουν κανόνες για τα νέα μέλη, αλλά δεν μιλώ γι αυτούς.

Για ban στην κατηγορία των πωλήσεων-αγορών ναι, οχι όμως και για ολο το forum ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν βάζετε για τις αγγελίες και πρόσθεση ψήφου ανά πωλητή/αγοραστή?

έτσι για να έχουμε μεγαλύτερή εμπιστοσύνη με τον καιρό

Ωραιο σαν ιδεα αλλα στο τελος θα γινει του e-bay εδω μεσα.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

1. Καλύτερα το δικαίωμα να γράφουν στις αγγελίες να το έχουν μόνο κάποιοι από την Δ.Ο π.χ oι mods . Να μπαίνει ο καθένας να γράφει το μακρύ του και το κοντό του στην αγγελία δεν είναι ότι καλύτερο . Αν πραγματικά ενδιαφέρεται να αγοράσει ας στείλει pm να ρωτήσει .

5. GBT 5870 στο techneasy.gr 376.06. H ίδια κάρτα στο πλαισιο 510. Αν δηλαδή την έχω αγοράσει από το πλιίσιο στα 510 και την πουλάω σφραγισμένη στο κουτί της, για τον οποιονδήποτε λόγο, στα 450 η τιμή θεωρείται υπερβολική ;

6. Υπάρχει τουλάχιστον ένα άτομο που το κάνει αυτό στο lab και σε άλλα ελληνικά forums. Έχω προσωπική εμπειρία, αλλά άντε να αποδείξεις μετά ότι δεν είσαι τρελός ...

Link to comment
Share on other sites

Δοθείσης της ευκαιρίας, δεν θα έπρεπε να παρθούν και κάποια μέτρα γι αυτούς που χρησιμοποιούν αποκλειστικά το site για πωλήσεις δίχως να κάνουν άλλα posts? Ξέρω πως υπάρχουν κανόνες για τα νέα μέλη, αλλά δεν μιλώ γι αυτούς.

Έρχεται κι αυτό ;)

με αυτόν τον προπό όμως δεν αναλαμβάνει οικειοθελώς το thelab κάποια ευθύνη σε σχέση με τις αγγελίες?

Τι εννοείς; Η μόνη ευθύνη που αναλαμβάνουμε με το άνοιγμα των αγγελιών, έχει να κάνει με την ανάγκη για περισσότερη και αυστηρότερη διαχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

6. Υπάρχει τουλάχιστον ένα άτομο που το κάνει αυτό στο lab και σε άλλα ελληνικά forums. Έχω προσωπική εμπειρία, αλλά άντε να αποδείξεις μετά ότι δεν είσαι τρελός ...

πεστο ρε παιδι μου κι εσυ στην ΔΟ να ξερει τι γινεται.9/10 φορες πουχει παραπονεθει χρηστης εληφθησαν μετρα αμεσα (βλ πωλησεις λαπτοπς απο το δεστην ψηφιακα).

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαίνω τι θα προσφέρει το άνοιγμα των αγγελιών για σχόλια και επικοινωνία μέσα από αυτές.

Αν κρίνει σκόπιμο κάποιος από τη Δ.Ο ας γράψει που στοχεύει η συγκεκριμμένη αλλαγή.

Διευκρινίζω ότι πρόκειται απλά για απορία, καθώς ο τελευταίος λόγος για τον οποίο παρακολουθώ το TheLab είναι οι αγγελίες. Όταν μου χρειάστηκε βέβαια πούλησα και αγόρασα κάποια πράγματα και εξυπηρετήθηκα κατα τον καλύτερο τρόπο:T:

Έτσι κι' αλλιώς ευχαριστημένος είμαι δηλαδή. Κουβέντα να γίνεται:)

Link to comment
Share on other sites

Δοθείσης της ευκαιρίας, δεν θα έπρεπε να παρθούν και κάποια μέτρα γι αυτούς που χρησιμοποιούν αποκλειστικά το site για πωλήσεις δίχως να κάνουν άλλα posts? Ξέρω πως υπάρχουν κανόνες για τα νέα μέλη, αλλά δεν μιλώ γι αυτούς.

btw για αυτό έχω λύση, εκτος από τους κανόνες που υπάρχουν τώρα, να μπει ένας κανόνας που να λέει πως πρέπει να έχεις έναν (x) αριθμό thanks

(δηλαδή πως δεν "σπαμαρεις" απλά για να μαζέψεις posts)

(τώρα αυτό είναι βασική ιδέα από εκεί και πέρα έχει την ανάπτυξη της)

Έρχεται κι αυτό ;)

Τι εννοείς; Η μόνη ευθύνη που αναλαμβάνουμε με το άνοιγμα των αγγελιών, έχει να κάνει με την ανάγκη για περισσότερη και αυστηρότερη διαχείρηση.

δεν ξέρω μου φάνηκε λίγο πως εκεί που οι αγγελίες ήταν "βγάλτε τα μόνοι" σας πως τώρα συμμετέχει και το thelab πιο εντατικά, και μου φάνηκε μήπως δεν είναι τόσο καλο (πιο risky) αυτό για το thelab. (καλά τώρα την ερώτηση την πόσταρα και τα μεσάνυχτα, κουτουλούσα στο πληκτρολόγιο και τα έβλεπα με άλλο μάτι.. μην παρεξηγείς)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.