Jump to content



Νέοι κανόνες αγγελιών


DJD

Recommended Posts

dunkel οι αγγελίες μου είναι παλιές (πριν τους νέους κανόνες) και προφανώς παρέλειψα να διορθώσω το κείμενο μέσα στη μουργέλα των διακοπών του Αυγούστου που μόλις γύρισα.

θα διορθώσω τους χαρακτηρισμούς εφόσον σε ενοχλούν. αλλά μην τρελαίνεσαι....αρχή είναι ακόμα και θα δεις πολύ χειρότερα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

δεν το είπα για αυτόν τον λόγο, αλλα για να δείξω πως δεν γίνετε να τρελαίνονται όλοι με το κάθε πράγμα που έχουν μια (((εφυία))) να αντιληφθούν, λες και θα πάρουν παράσημο, και ειδικά με το κράξιμο και την ειρωνεία.

και έπιασα τα δικά σου post μονο και μονο γιατί είσαι καιρό active μέλος.

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με την τιμη που ειναι πλεον υποχρεωτικη , αν γινοταν υποχρεωτικο το να γραφεις και απο πιο μερος εισαι ή το αν στελνεις δεμα σε αλλο μερος (γενικα τον τροπο αποστολης ή/και πληρωμης) δε θα εκανε τα παντα πιο απλα και ξεκαθαρα?

Προσωπικα το βρισκω πολυ εκνευριστικο το να βλεπω αγγελια χωρις να ξερω την τοποθεσια του πωλητη.

Και αντε καποιοι την εχουν και φαινεται κατω απ το avatar. (Και υποθετεις οτι την εχουν ενημερωμενη και δεν εχουν μετακομισει)

Οι υπολοιποι που δεν εχουν καν?

Πχ εγω ενδιαφερομαι για αυτη την αγγελια , αλλα ο Dellman δε ξερω απο που ειναι.

Κι αν ειναι απο μακρια δε ξερω αν μπορει και θελει να στειλει το προιον του σε μενα και με ποιο τροπο.

Θα αναγκαστω να κανω ποστ και να ρωτησω.

Θα κουραστω και εγω , και ο dellman και ο moderator που θα πρεπει να το ξανακοιταξει.

Πιο ευκολο για ολους να γραψει ο πωλητης μια γραμμη παραπανω εξ ' αρχης και να ειναι τα παντα πιο σαφη.

imho παντα.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που κάποιος βλέπει την ανακοίνωση δεν θα έπρεπε το σύστημα να σταματήσει να του την βγάζει στην κορυφή της λίστας των threads. Δεν ξέρω αν στον firefox είναι κάποιο πρόσθετο, αλλά ακόμα και στον ΙΕ8 συνεχίζει να μου την δείχνει παρόλο που ήδη την έχω δει καμιά δεκαριά φορές.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πόσο εφικτό είναι αλλά:

Πλέον που οι αγγελίες ανανεώνονται θα έπρεπε να μπαίνουν στα θέματα με νέες απαντήσεις του OP ωστέ να ενημερωνόμαστε εύκολα για το αν απάντησε κάποιος στο θέμα μας και να υπάρχει γρηγορότερη συνεννόηση.

Link to comment
Share on other sites

σε σχέση με τις προτάσεις που ακούγονται στο thread :)

Κάτσε ρε μεγάλε, το thread είναι για να ακούγονται γνώμες, δεν είναι το προσωπικό σου wish-list για να περιμένεις να το δεις στους κανόνες από χτες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πόσο εφικτό είναι αλλά:

Πλέον που οι αγγελίες ανανεώνονται θα έπρεπε να μπαίνουν στα θέματα με νέες απαντήσεις του OP ωστέ να ενημερωνόμαστε εύκολα για το αν απάντησε κάποιος στο θέμα μας και να υπάρχει γρηγορότερη συνεννόηση.

Υπάρχει και η παρακολούθηση θέματος με ειδοποίηση μέσω mail

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά τι λέει ο greekfragma (OP?), προσωπικά θα προτιμούσα να μην μπαίνουν οι νέες απαντήσεις των αγγελιών στα new posts. Το ρίσκο που είχε πάρει το lab αφήνοντας αυτά τα θέματα και γενικότερα τα άσχετα με τα PC εκτός της αναζήτησης για new posts/today posts κ.τ.λ. έχει κατά την γνώμη μου επιβεβαιωθεί ως απόλυτα σωστή κίνηση.

Άσε που θα πέσει το bump της αρκούδας.

Link to comment
Share on other sites

τι έλεγα για ότι νάνε χαρακτηρισμούς πωλήσεων?

1+2 αστεράτα laptops

Τον ξέρουμε τι απατεώνας είναι.

Τα laptop του είναι σάπια με dstn οθόνες (το αποκρύπτει) και πάει να μας τα πουλήσει για καινούρια (του κουτιού - δεν ήξερε ο ιδιοκτήτης - κλπ.). Δε ρώταγε αυτός ο ιδιοκτήτης να μάθει? 15 χρόνια τό 'χει το ρημάδι!

Γενικά πρόβλημα για μένα υπάρχει με τα προϊόντα που αλλάζουν διαρκώς.

Π.χ. με κάρτες γραφικών.

Βγαίνει νέο μοντέλο και το παλιό θέλουμε να το πουλήσουμε κοντά στην τιμή που το αγοράσαμε, επειδή έχει ξεχάσει η nvidia/ati/whatevah να ανανεώσει τον τιμοκατάλογο και στο skroutz βγαίνει πιο ακριβό από το αντίστοιχο νεότερο μοντέλο!

Αυτό για μένα είναι ηθικό δίκαιο, και απλά βλέπεις κάποιους, κρίνεις, και μετά ξέρεις ποιος πουλάει και τι.

Το άλλο που γίνεται είναι η αγορά από stock houses και η μεταπώληση με σκοπό το κέρδος.

Από τη στιγμή που για το κέρδος δεν αποδίδεται ΦΠΑ, πρόκειται για παράνομη αγοραπωλησία τύπου μαύρου που πουλάει CD-ιά στην ομόνοια, και πολύ σωστά προστέθηκε η πάταξη του συγκεκριμένου τρόπου φοροδιαφυγής από τη Δ.Ο.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πόσο εφικτό είναι αλλά:

Πλέον που οι αγγελίες ανανεώνονται θα έπρεπε να μπαίνουν στα θέματα με νέες απαντήσεις του OP ωστέ να ενημερωνόμαστε εύκολα για το αν απάντησε κάποιος στο θέμα μας και να υπάρχει γρηγορότερη συνεννόηση.

Nope. Σκοπός είναι να σφίξουμε τα πράγματα για την προστασία σας, όχι να τα χαλαρώσουμε :p

Αν θες να πουλήσεις κάτι, κάνε ένα κόπο και βάλε άμεση ειδοποίηση μέσω email ή τσέκαρε το μία στο τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που γίνεται είναι η αγορά από stock houses και η μεταπώληση με σκοπό το κέρδος.

Από τη στιγμή που για το κέρδος δεν αποδίδεται ΦΠΑ, πρόκειται για παράνομη αγοραπωλησία τύπου μαύρου που πουλάει CD-ιά στην ομόνοια, και πολύ σωστά προστέθηκε η πάταξη του συγκεκριμένου τρόπου φοροδιαφυγής από τη Δ.Ο.

Από τι στηγμή που έχει αγοραστεί από κάποιο κατάστημα (έστω και στόκ house) με νόμιμη απόδειξη τότε έχει ήδη αποδοθεί ο ΦΠΑ.

Έτσι όπως το θέτεις όμως, ΟΛΕΣ οι second hand αγοραπωλησίες είναι παράνομες, πράγμα που δεν ισχύει, ΦΠΑ αποδίδεται 1 φορά και όχι όποτε αλλάζει χέρια ένα αντικείμενο.

Ο νόμιμος ιδιοκτήτης τώρα κρίνει πόσο θα το δώσει, αν και πραγματικά, αυτού του είδους οι πράξεις εμπεριέχουν ένα ηθικό ζήτημα όσον αφορά την αρχική τιμή αγοράς και την τιμή μεταπώλησης.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμιμος ιδιοκτήτης τώρα κρίνει πόσο θα το δώσει, αν και πραγματικά, αυτού του είδους οι πράξεις εμπεριέχουν ένα ηθικό ζήτημα όσον αφορά την αρχική τιμή αγοράς και την τιμή μεταπώλησης.

Προσωπικά αυτό το ηθικό ζήτημα το βλέπω σαν το μισό... τέτοιο ποτήρι. Ο αγοραστής βλέπει την ηθική του πωλητή μισοάδεια, ενώ ο πωλητής την κρίνει ως μισογεμάτη.

Link to comment
Share on other sites

Από τι στηγμή που έχει αγοραστεί από κάποιο κατάστημα (έστω και στόκ house) με νόμιμη απόδειξη τότε έχει ήδη αποδοθεί ο ΦΠΑ.

Έτσι όπως το θέτεις όμως, ΟΛΕΣ οι second hand αγοραπωλησίες είναι παράνομες, πράγμα που δεν ισχύει, ΦΠΑ αποδίδεται 1 φορά και όχι όποτε αλλάζει χέρια ένα αντικείμενο.

Ο νόμιμος ιδιοκτήτης τώρα κρίνει πόσο θα το δώσει, αν και πραγματικά, αυτού του είδους οι πράξεις εμπεριέχουν ένα ηθικό ζήτημα όσον αφορά την αρχική τιμή αγοράς και την τιμή μεταπώλησης.

θα το σπασω σε ψιλα

αυτος που -συχνα -μεταπωλει κατι με κερδος (και οχι με ζημια οπως αυτος που πωλει μεταχειρισμενο) κανει "εμπορικη πραξη" κατα την εννοια του ισχυοντος εμπορικου νομου.

για τις εμπορικες πραξεις υπαρχει φορολογια (περαν του φπα) και υποχρεωτικη εκδοση αποδειξης -εκτος απο συγκεκριμενες εξαιρεσεις,πχ αυτος που πωλει κουλουρια στην ομονοια-

δεν ειναι απλως ηθικο θεμα,ειναι καταφωρη παρανομια,που καπου στην πορεια μας αδειαζει και τα στοκ χαουζες.

Και για να το πω λιγο χοντροτερα,αν ο νομιμος ιδιοκτητης μπορει να κρινει ποσο θα το δωσει,κι εγω μπορω να κρινω ποσο θα τον μπαναρω.

Και μην ακουσω σχολιο του στυλ "και που ξερεις οτι το κανει σε μονιμη βαση" δοξα τω θεω εχουμε εδω λειτουργια που δειχνει ολα τα ποστ ενος χρηστη και φαινονται τα κορακια.

Προσωπικα,κορακια εδω μεσα δεν θελω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.