Jump to content



Νέοι κανόνες αγγελιών


DJD

Recommended Posts

δε καταλαβες :p

λογικο ειναι αν καποιος θελει να πουλησει κατι , να μη το βαλει μονο στο δελαμπ αλλα και σε αλλα αντιστοιχα φορουμς

Θα ειναι λαθος να υπαρχει περιορισμος στο να μπαινει η αγγελια μονο στο δελαμπ.αυτο λεω

Πως το βλεπεις λαθος?Τοτε η σειρα προτεραιοτητας τι νοημα εχει?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Εγώ πάλι λέω αν κάποιος δέχεται προσφορά για κάποιο προϊόν που έχει βάλει και αλλού π.χ. σε κάποιο άλλο forum, απλά να υποχρεούται να ενημερώσει άμεσα και την αγγελία του εδώ. Εγώ π.χ. έχω βάλει την 9600GT και στο pctechnology. Αν μου την ζητήσουν εκεί να υποχρεούμαι να ενημερώσω και το εδώ thread "έχω δεχτεί προσφορά εκεί, μέχρι τότε θα ξέρω αν θα έχει ολοκληρωθεί η συναλλαγή".

Αν τώρα έχω δεχτεί και εδώ προσφορά πριν προλάβω να ενημερώσω για την προσφορά του pct, αλλά προτιμήσω να την δώσω τελικά στο pct για τον χ/ψ λόγο, που μπορεί να είναι σοβαρός λόγος, να υφίσταμαι κάποιες κυρώσεις π.χ. 3ήμερο ή εβδομαδιαίο αποκλεισμό από τις αγγελίες και άμεσο κλείσιμο της αγγελίας και όποιων άλλων μπορεί να έχω ανοιχτές εκείνη την ώρα.

Αυτό βέβαια δεν εξασφαλίζει σε αυτούς που κάνουν προσφορά ότι θα πάρουν αυτό για το οποίο έκαναν προσφορά. Στην τελική ακόμα και σε κατάστημα να ζητήσεις κάτι μπορεί να σου πουν ότι εξαντλήθηκε. Εξασφαλίζει όμως ότι οι "επαγγελματίες" πωλητές - που αυτούς ένας εβδομαδιαίος αποκλεισμός και κλείσιμο των αγγελιών τους θα τους κόστιζε - δεν θα το κάνουν συνήθεια να πουλάνε αλλού αυτά τα οποία βάζουν και εδώ, εξασφαλίζει ότι ένα μέλος που πουλάει 1-2 πράγματα το χρόνο δεν θα υποστεί δυσανάλογα μεγάλες κυρώσεις για ένα του ατόπημα και νομίζω αυτοματικοποιεί κάπως την δουλειά των mods.

Απλά μια βιαστική σκέψη....

Link to comment
Share on other sites

Πως το βλεπεις λαθος?Τοτε η σειρα προτεραιοτητας τι νοημα εχει?

σιγα μη κοβει ο ενδιαφερομενος και χαρτακι για τα πραγματα που πουλαω.Αν ειναι δυνατον!!

θα θελω να διωξω ενα πραγμα απο πανω μου γιατι δε το θελω και θα εχω σκωτουρες για το ποιος το ειδε πρωτος ποιο δευτερολεπτο εστειλες εσυ , η ποιος με κοιταξε πρωτος ????

Την σειρα προτεραιοτητας δεν την κερδισεις με τα logs (ωρα , ποστ κλπ) αλλα ειναι στον αλλον κατα ποσο αξιοπιστος και φερεγγυος ειναι..

Και αν ειναι δυνατον να θελω να πουλησω ενα εξαρτημα και να μη μπορω να βαλω σε αλλο φορουμ την αγγελια.Εφοσων θελω να το διωξω, θα το βαλω παντου η εκει που θελω για να φυγει οσο πιο γρηγορα μπορω η σε τι ατομα θελω.

απλο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη αλλα βαρέθηκα και ζαλίστηκα με την συζήτηση για τους νέους κανόνες. Εχω χρησιμοποιήσει και εγω τις αγγελίες παλιότερα και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχουν δημιουργηθεί προβλήματα αλλα όπως πάει το πράμα δεν νομίζω να ξαναχρησιμοποιήσω αγγελίες εδώ

Link to comment
Share on other sites

αυτο παντα γινεται.

οσο πιο απλοι ειναι οι κανονες , τοσο πιο λιγα παραθυρακια ανοιγουμε στις αγοραπωλησιες.

Οσο πιο πολυπλοκο ειναι , τοσο θα υπαρχουν διαφωνιες και αντιδρασεις

edit : peter_line : χωρις να εχω βαλει αγγελια με τους νεους κανονες , με αυτα που διαβαζω δε σου κρυβω οτι φοβηθηκα και θα με στησουν στη γωνια για λιθοβολισμο

Link to comment
Share on other sites

edit : peter_line : χωρις να εχω βαλει αγγελια με τους νεους κανονες , με αυτα που διαβαζω δε σου κρυβω οτι φοβηθηκα και θα με στησουν στη γωνια για λιθοβολισμο

χαχα ναι και εγώ φοβάμαι οτι κάτι θα πάει στραβά και θα ανοίξει τεράστια κουβέντα για την παρέκλιση απο τους νόμους.

Link to comment
Share on other sites

Οι κανόνες υπάρχουν για να υπάρχει να προστατεύονται οι χρήστες. Αν κάποιος δεν δημοσιεύει αγγελία με σκοπό να κοροϊδέψει, να κάνει παρεμπόριο, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Θα μας έχει στο μέρος του. Κοινώς, καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εξακολουθώ να βλέπω αγγελίες να κλείνουν με μυστικά pm, ίσως θα έπρεπε να σταλεί ένα mass pm (αν έχει την δυνατότητα το σύστημα) σε όλους τους χρήστες σχετικά με τους νέους κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

σιγα μη κοβει ο ενδιαφερομενος και χαρτακι για τα πραγματα που πουλαω.Αν ειναι δυνατον!!

θα θελω να διωξω ενα πραγμα απο πανω μου γιατι δε το θελω και θα εχω σκωτουρες για το ποιος το ειδε πρωτος ποιο δευτερολεπτο εστειλες εσυ , η ποιος με κοιταξε πρωτος ????

Την σειρα προτεραιοτητας δεν την κερδισεις με τα logs (ωρα , ποστ κλπ) αλλα ειναι στον αλλον κατα ποσο αξιοπιστος και φερεγγυος ειναι..

Και αν ειναι δυνατον να θελω να πουλησω ενα εξαρτημα και να μη μπορω να βαλω σε αλλο φορουμ την αγγελια.Εφοσων θελω να το διωξω, θα το βαλω παντου η εκει που θελω για να φυγει οσο πιο γρηγορα μπορω η σε τι ατομα θελω.

απλο

Ωραια τα λες,αλλα εγω πως θα ξερω οτι δεν το εδωσες σε καποιον αλλον που σου προσφερε παραπανω χρηματα μεσω πμ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας αυτα που λες ηδη δεν ισχυουν με τους υπαρχοντες κανονες.

Γιαυτο καλο ειναι να τους διαβασεις.

Στην ουσια ομως..Το ζητημα ειναι ηθικο..

Θα σου αρεσε εσενα να εχεις κλεισει να αγορασεις ενα προιον ,και ξαφνικα ο αλλος να μην σου απανταει η να σου απαντησει το εδωσε αλλου η και καλα χαλασε ενω εχετε ανταλλαξει στοιχεια τα παντα,η δεν ηρθε στο ραντεβου κλπ..Ενω απο μεσα σου ξερεις οτι

ενω ειχες τον λογο του σιγουρα βρεθηκε καποιος αλλος και του προσφερε περισσοτερα..

Αυτος ο χρηστης πρεπει να εχει κυρωσεις..

Ασε που θα μπορουσε ο καθενας να βαζει fake αγγελιες ,να γινοταν χαμος και μετα να ελεγε πουλησα αλλου..

Φυσικα για να μην γινονται ολα αυτα προυποθετουν φιλοτιμο απο τον εκαστοτε πωλητη..πραγμα δυσκολο στις μερες μας..

Επαναλαμβανω την αποψη μου,επειδη πολλοι εδω προτιμουν το section σαν τις αγγελιες εφημεριδας,η αφηστε τις οπως παλια(με οτι αυτο συνεπαγεται..),η ξεκαθαριστε τις περιπτωσεις..

Link to comment
Share on other sites

ακριβως, ερχεσαι στα λογια μου..

ειναι θεμα αξιοπιστιας και φερεγγυοτητας του πωλητη.

Δε πα να εχεις αποδειξεις απο το φορουμ οτι ησουν πρωτος στο ενδιαφερον; αν αυτος ειναι αναξιοπιστος παλι δε θα παρεις το προιον που θες.

Τωρα για το αν εχω διαβασει τους κανονες η οχι , δεν αφορα την συζητηση μας.Την αποψη μου λεω για τις αγγελιες

Link to comment
Share on other sites

Δε πα να εχεις αποδειξεις απο το φορουμ οτι ησουν πρωτος στο ενδιαφερον; αν αυτος ειναι αναξιοπιστος παλι δε θα παρεις το προιον που θες.

Διαφωνω εδω.

Δεν ειναι ετσι.Αν οι κανονες ειναι ρητοι και ξεκαθαροι οχι.Αν στους κανονες αναφερεται ρητα οτι αν παραβει καποιος τον κανονα,δεν θα ξαναπουλησει εδω,πιστεψε με θα το σκεφτει 2 φορες πριν το κανει.

Τα παραθυρακια ομως ετσι ανοιγουν.Με τις περιπτωσεις που λες.Αν εγω μπορω να προτιμησω τους φιλους μου,οποτε θελω,μου στελνει ΑΝΕΤΑ ενας πμ με μια τιμη καλυτερη(μα ποιος θα το ελεγξει) ,ταυτοχρονα ποσταρει κανονικα στο thread της αγγελιας ενδιαφερομενος στην ιδια τιμη,εγω αναφερω οτι ειναι φιλος μου και το δινω σε αυτον..

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο ξαναλεω ,2 κατευθυνσεις υπαρχουν>

Η το section προστατευει και δινει ισα δικαιωματα σε ολους τους σωστους χρηστες(μεχρι αποδειξεως του εναντιου :whistle2:),

η παραμενει section σαν αυτο στις εφημεριδες..

Μεση λυση για μενα δεν υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites

Όταν πουλάτε κάτι στο TheLab, η πώληση γίνεται στο TheLab, δηλαδή απαγορεύονται οι αγγελίες στις οποίες παραθέτετε τον σύνδεσμο από την δημοσίευσή σας στο Ebay ή κάποιον άλλον χώρο.

Σαφώς και μπορείτε, απλά καλό θα είναι να ενημερώνετε ότι η αγγελία έκλεισε αν βρεθεί ενδιαφερόμενος αλλού.

Τώρα αν θέλετε να σας συμπεριφέρονται όπως συμπεριφέρεστε, μην δέχεστε προσφορές μέσω πμ, ή από φίλους από τη στιγμή που κάποιος άλλος έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον. Κανόνες μπορεί να υπάρχουν, αλλά την απόδοσή τους την καθορίζετε εσείς.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω εδω.

Δεν ειναι ετσι.Αν οι κανονες ειναι ρητοι και ξεκαθαροι οχι.Αν στους κανονες αναφερεται ρητα οτι αν παραβει καποιος τον κανονα,δεν θα ξαναπουλησει εδω,πιστεψε με θα το σκεφτει 2 φορες πριν το κανει.

Τα παραθυρακια ομως ετσι ανοιγουν.Με τις περιπτωσεις που λες.Αν εγω μπορω να προτιμησω τους φιλους μου,οποτε θελω,μου στελνει ΑΝΕΤΑ ενας πμ με μια τιμη καλυτερη(μα ποιος θα το ελεγξει) ,ταυτοχρονα ποσταρει κανονικα στο thread της αγγελιας ενδιαφερομενος στην ιδια τιμη,εγω αναφερω οτι ειναι φιλος μου και το δινω σε αυτον..

Πολυ ζεστα εχεις παρει το θεμα με τις πωλησεις.Παθων εισαι η ζεις απο αυτο ;

Αυτοι που μπαιναν στο δελαμπ με σκοπο τις αγοραπωλησιες , ποτε δεν ειχαν υποστηριξη.

Αν καποιο μελος γνωστο θελει να πουλησει (για να βοηθησει καποιον συμφορουμιτη), τοτε δεν εχει λογους να κοροιδεψει η να προτιμησει καποιον.Εκει ερχεται η αξιοπιστια που σου λεω.(και γιαυτο μεχρι προτινος απαιτουσαν απο τα μελη καποιο ενεργο χρονο στο φορουμ)Χωρις να ξερω αν ισχυει αυτο τωρα,γιατι δεν με απασχολησε ποτε.

Απο εκει και περα οσους κανονες και να βαλεις , αν ο αλλος θελει να στην κανει , θα στην κανει.Αυτο θελω να σου πω..Εσυ να προσεχεις απο που αγοραζεις για να εισαι καλα με τον εαυτο σου και σιγουρος και οχι για να του δωσεις ψηφο καλου πωλητη.Δε νομιζω κανεις να θελει να γινει ebay / insomnia εδω μεσα.

Α γεια σου ρε Αντωνη...:) Αυτο με την ενημερωση γινοταν και παλια.Ασχετα με τους κανονες

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η κατηγορια ανηκω.Πουλαω κατι μονο αν μου περισευει,και ναι υπηρξα παθων σε αυτο το site συχνα απο χρηστες με μεγαλο αριθμο post,που συνηθως τα κανονιζαν μεταξυ τους.

Παντως εχει σημασια καποιος να πιστευει στους κανονες και στην αποτελεσματικοτητα τους..

Αλλιως ποιο το νοημα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μπορω να χωνεψω εγω ειναι το θεμα με τις κυρωσεις. Οτι και καλα αν καποιος εκδηλωσει πρωτος ενδιαφερον πρεπει σωνει και καλα να παρει αυτος το προϊον επειδη εκδηλωσε πρωτος ενδιαφερον.

Σεναριο, επειδη μου εχει τυχει:

1) πουλαω μια ντισκομπαλα (το προϊον ειναι επιτηδες ασχετο)

Η αγγελια μπαινει στημερα στις 4 το απογευμα.

2) Στις 5, ο αστρολαβος μου στελνει μηνυμα και μου λεει οτι θελει την ντισκομπαλα

3) Πριν μπω στο φορουμ λοιπον στις 4.45 ο φιλος μου ο Λολιτος μου λεει οτι θελει αυτος την ντισκομπαλα, αφου πρωτα τον ειχα ενημερωσει και αυτον οτι την πουλαω (σημ. Δεν ειναι μελος του φορουμ. Μου εστειλε e-mail).

4) Στις 4.55 και καθως μιλαω με τον Ιγνατιο, συναδελφο στη δουλεια, μου λεει οτι θελει και αυτος τη ντισκομπαλα. Τον Ιγνατιο μπορω να τον ενημερωσω οτι εχει εκδηλωσει ενδιαφερον ο Λολιτος.

5) Μπαινω στο Λαμπ και ο αστρολαβος που εχει εκδηλωσει ενδιαφερον, εχει στειλει και πμ για τα διαδικαστικα της συναλλαγης.

Εγω λοιπον δεν βγαινω καρτα στον αστρολαβο λεγοντας του οτι η ντισκομπαλα πουληθηκε? Εχω παραβει τους κανονες μεν, αλλα ειμαι νομιμος.

Μπορω εγω να αποδειξω τιποτα απο τα παραπανω?

Ή μηπως να αρχισουμε να βαζουμε λογκς απο τις καθημερινες μας συνομιλιες αλλα και τις συνομιλιες των κινητων?

Υποτιθεται οι αγοραπωλησεις γινονται για διευκολυνση των μελων, οχι για να δημιουργησουν περισσοτερα προβληματα.

Ειδικα την προταση οπου ενα προϊον που μπαινει προς πωληση στο δελαμπ, να μην πωλειται αλλου, την διαβασα και νομιζα οτι το γυρισαμε στη χουντα παλι. Λες και το προϊον δεν ειναι δικο σου και το εχεις πληρωσει, θα πρεπει να δωσεις και εξηγησεις τι θα το κανεις....

Αν δηλαδη εμενα μου τη δωσει και αρχισω να πεταω ντισκομπαλες απο το παραθυρο, θα φαω καρτα ή θα μπαναριστω απο τις αγγελιες επειδη ειχα νευρα και δεν ολοκληρωσα την πωληση με τον πρωτο ενδιαφερομενο που εκανε ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.