Jump to content



Νέοι κανόνες αγγελιών


DJD

Recommended Posts

Κοιτα για το πρωτο παρτ , μπορεις να τα βαλεις ολα σε μια αγγελια με το ονομα pc parts.

Για το δευτερο παρτ , εγω θα προτιμησω να κανω μια συναλλαγη με ενα ατομο που εχει κανει και καμια 50ρια ποστ , γιατι αν τα καταφερε χωρις να φαει μπαν , σημαινει κατι.

Εσυ προσωπικα ποιον θα εχεις σαν πιο αξιοπιστο.

Εναν που γραφτηκε σημερα με 0 ποστ ή καποιον με καμποσα ποστακια ή/και καμποσα χρονακια?

Τουλαχιστον στη δευτερη περιπτωση ξερεις οτι ο αλλος ασχολειτε με pc , και οχι με οτιδηποτε αλλο.

edit μεχρι να το γραψω ειχε απαντηθει (fail :p)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Τι σε πειράζει πόσα ποστς έχει ο άλλος όταν εσύ είσαι ο πωλητής; Μπορείς να ζητήσεις να σου βάλει τα χρήματα και μετά να το στείλεις ή μπορείς να το κάνεις με αντικαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

ετσι εγινε κ με μενα...

εβαλα μια αγγελια..γραφτηκε ενας , μου ειπε τα θελει.μιλησαμε μεσω πμ , ηρθε απο τα μερη μου τον συναντησα , του εδωσα τα σταφ , μου δωσε και παραπανω λεφτα να πω την αληθεια , καθισαμε και μιλαγαμε πολυ ωρα περι Η/Υ κλπ και εφυγε.Τελεια συναλαγη

δε νομιζω να κρυβει κατι οταν ο αλλος θελει να σε πληρωσει

Α, εννοεις στην ζητηση και οχι στις πωλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο οταν ζηταω :(

Δε γίνεται αυτό. Τα μέλη που δεν πληρούν τις απαιτήσεις για να βάλεις αγγελία πώλησης μπορούν να δημιουργήσουν θέματα και απαντήσουν μόνο στα δικά τους στην ζήτηση, όχι σε άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτοματικοποιημένο moderation, πάντα θα χρειάζεται κάποιος να κοιτάει.

Εδώ άλλος έφτιαξε αγγελία για μέλος που δεν ικανοποιούσε τις minimum προϋποθέσεις για να δημιουργήσει ο ίδιος αγγελία και μετά του την παρέδωσε κατά κάποιον τρόπο (click).

Εντάξει, δεν λέω, μια φιλική εξυπηρέτηση έκανε αυτός που δημιούργησε την αγγελία στον άλλον που δεν μπορούσε να την κάνει ο ίδιος, αλλά δεν παύει όμως αυτό να είναι ουσιαστικά παράκαμψη των κανονισμών.

Τώρα το είδα αυτό το μήνυμα. Την αγγελία μέσω φίλου την έχουμε αφήσει ως νόμιμη από παλιά και έχουμε πει ότι την ευθύνη την παίρνει αυτός που βάζει την αγγελία. Αν τον εμπιστεύεσαι και θα αγόραζες κάτι από αυτόν, προχωράς. Αν παιχτεί "λαδιά", τις ποινές και τις κυρώσεις θα τις δώσουμε και στους δυο.

Ειδάλλως δεν έχει νόημα να το αφήνουμε έτσι, να μου έρθει δηλαδή ο άσχετος και να μου πει "βάλε μια αγγελία για μένα".

Link to comment
Share on other sites

Στην προσπάθεια μας να μειώσουμε όσο μπορούμε το παρεμπόριο ενεργοποιείται άμεσα ένας νέος κανόνας που επιτρέπει μόνο δύο (2) καταχωρήσεις στο forum των πωλήσεων και της ζήτησης σε διάστημα 30 ημερών. Αν προσπαθήσετε να δημιουργήσετε τρίτο θέμα σε διάστημα μικρότερο από μήνα θα συναντήσετε ένα αντίστοιχο μήνυμα.

Δεν πιστεύουμε ότι κάποιος χρήστης που απλά θέλει να πουλήσει το παλιό του hardware χρειάζεται περισσότερες από δύο αγγελίες το μήνα.

Ταυτόχρονα περιορίζεται η διόρθωση (edit) του αρχικού μηνύματος στις τρεις ημέρες ώστε να μην έχουμε πλάγιους τρόπους για ανανέωση του υλικού. Υπενθυμίζω ότι bump στις αγγελίες επιτρέπεται μία φορά κάθε τρεις ημέρες και ότι απαγορεύεται το bump με προσθήκη νέων προϊόντων προς πώληση πέραν του αρχικού μηνύματος. Αν χρειάζεστε να πουλήσετε περισσότερα πράγματα, δημιουργήστε νέα αγγελία.

Όπως πάντα, είμαστε ανοιχτοί στο feedback. Επίσης ενδέχεται να εμφανιστούν bugs στο σύστημα, αν υπάρχει απορία εδώ είμαστε.

αφεντικο ...εντοπισα bug.

δεν μπορω να κανω ζητηση.Μου βγαινει μυνημα με τον κανονα οτι πρεπει να βαζω 2 αγγελιες το μηνα.:weep:

(παιζει να γινεται και στις αγγελιες μιας και το ιδιο λινκ βλεπω)

Δεν βιαζομαι...:triniti:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα αυτό το μήνυμα. Την αγγελία μέσω φίλου την έχουμε αφήσει ως νόμιμη από παλιά και έχουμε πει ότι την ευθύνη την παίρνει αυτός που βάζει την αγγελία. Αν τον εμπιστεύεσαι και θα αγόραζες κάτι από αυτόν, προχωράς. Αν παιχτεί "λαδιά", τις ποινές και τις κυρώσεις θα τις δώσουμε και στους δυο.

Ειδάλλως δεν έχει νόημα να το αφήνουμε έτσι, να μου έρθει δηλαδή ο άσχετος και να μου πει "βάλε μια αγγελία για μένα".

Βασικά το να βάλω μια αγγελία για λογαριασμό του chosen και να την διαχειριστώ μέχρι αυτή να κλείσει το κατανοώ. Αν όμως απλά φτιάξω μια αγγελία και από το δεύτερο post αρχίσει να ποστάρει μόνο ο chosen και εγώ την κάνω για άλλες threadοπαραλίες τότε αυτό δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πράγμα. Επιπλέον κάτι που δεν είχα προσέξει και εγώ στην παραπάνω περίπτωση και μου το υπέδειξαν είναι ότι αυτός που έφτιαξε την αγγελία δεν θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να φτιάξει αγγελία -αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το να βάλω μια αγγελία για λογαριασμό του chosen και να την διαχειριστώ μέχρι αυτή να κλείσει το κατανοώ. Αν όμως απλά φτιάξω μια αγγελία και από το δεύτερο post αρχίσει να ποστάρει μόνο ο chosen και εγώ την κάνω για άλλες threadοπαραλίες τότε αυτό δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πράγμα. Επιπλέον κάτι που δεν είχα προσέξει και εγώ στην παραπάνω περίπτωση και μου το υπέδειξαν είναι ότι αυτός που έφτιαξε την αγγελία δεν θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να φτιάξει αγγελία -αν δεν κάνω λάθος.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Το τελευταίο που λες έχει να κάνει με το bug που επετράπει σε χρήστες που δεν πληρούσαν τις προδιαγραφές να ποστάρουν στις αγγελίες.

Όσο για το ποιος χειρίζεται την αγγελία, σου εξήγησα: αυτός που κάνει την χάρη διατηρεί την ευθύνη για ο,τιδήποτε πάει στραβά. Σαν εγγυητής σε δάνειο, ένα πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση... Με τον νεο κανονα, οτι απαγορευονται πανω απο 2 αγγελιες τον μηνα, εννοουμε 2 νεα θεματα τον μηνα ε? Επισης, αν κανεις bump παλιας αγγελιας, μετραει σαν εξτρα αγγελια?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αυστηρός δεν είναι αυτός ο κανόνας ;

Μπορούμε να πουλάμε διαφορετικά πράγματα ( μητρική, κάρτα γραφικών και μια τηλεόραση και ένα ηχοσύστημα ) σε μια μόνο αγγελία ;

Αυτό δεν θα πιάνεται για 4 αγγελίες :p

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αυστηρός δεν είναι αυτός ο κανόνας ;

Μπορούμε να πουλάμε διαφορετικά πράγματα ( μητρική, κάρτα γραφικών και μια τηλεόραση και ένα ηχοσύστημα ) σε μια μόνο αγγελία ;

Αυτό δεν θα πιάνεται για 4 αγγελίες :p

Μπορείτε ναι. Δε μπορούμε να το ορίσουμε ακριβώς σε κανόνα αυτό, αλλά αν δούμε αγγελίες με 172 cpus και 37vgas ε προφανώς θα φύγει μαζί με τον ιδιοκτήτη της.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.