Jump to content



Νέοι κανόνες αγγελιών


DJD

Recommended Posts

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply
Αγοραπωλησίες

Οι αγγελίες προσφέρονται αποκλειστικά και μόνο στα εγγεγραμένα μέλη του TheLab.gr τα οποία πληρούν τις παρακάτω προϋποθέσεις:

α) 6 μήνες παραμονής στο forum και 300 καταχωρήσεις

β) 12 μήνες παραμονής στο forum και 150 καταχωρήσεις

γ) 2 χρόνια παραμονής στο forum και τουλάχιστον 50 καταχωρήσεις

δ) 3+ χρόνια παραμονής

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα προσεξει αυτο!

Παντως οσο για το θεμα με την τιμη και την προσφορα που κανει καποιος καλο θα ηταν να ειναι με pm η προσφορα!

Παραδειγμα αν εγω βαλω αγγελια μια καρτα γραφικων πχ 300 ευρω και καποιος μου προσφερει 250 δινει την δυνατοτητα στον αλλον να μου δωσει 260 και να την δωσω στην καλυτερη τιμη γιατι ως φυσικο ο καθε ενας κοιταει να παρει οτι καλυτερο μπορει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα προσεξει αυτο!

Παντως οσο για το θεμα με την τιμη και την προσφορα που κανει καποιος καλο θα ηταν να ειναι με pm η προσφορα!

Παραδειγμα αν εγω βαλω αγγελια μια καρτα γραφικων πχ 300 ευρω και καποιος μου προσφερει 250 δινει την δυνατοτητα στον αλλον να μου δωσει 260 και να την δωσω στην καλυτερη τιμη γιατι ως φυσικο ο καθε ενας κοιταει να παρει οτι καλυτερο μπορει.

Για αυτό και όταν κάποιος ενδιαφέρεται για κάτι σε χαμηλότερη τιμή από αυτή που ορίζει ο αγοραστής θα πρέπει να γράφει ακριβώς το πόσα δίνει δημοσίως σε post. Διότι αν μπω σε αγγελία σου και δημοσίως γράψω ότι ενδιαφέρομαι και σε πμ σου πω ποιο συγκεκριμένα ότι σου δίνω 250 και όχι 300, αν δεν πας να ποστάρεις εσύ ο ίδιος στην αγγελία σου ότι ο Γιάννης μου δίνει 250 και όχι 300 πιθανόν να σου έχω κάνει χαλάστρα. Διότι κάποιος άλλος που ενδιαφέρεται αλλά βλέπει ότι έχω ήδη ποστάρει μπορεί να μην κάνει τελικά καν τον κόπο να δηλώσει ενδιαφέρον.

Επιπλέον δεν καθορίζει την τιμή πώλησης ο αγοραστής αλλά ο πωλητής. Με αυτό που προτείνεις εμμέσως ο αγοραστής αποκτάει δικαιώματα πάνω στην τιμή πώλησης ενός αντικειμένου που δεν είναι δικό του.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας διάφορα posts και επεξεργαζόμενος καλύτερα τα threads των αγγελιών, πιστεύω πως έχουμε επιδοθεί σε ένα ανελέητο "κυνήγι μαγισσών" μετά τις αλλαγές στους κανόνες. Και για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, μπήκα κι εγώ μερικές φορές στην διαδικασία να ψαχτώ παραπάνω για μερικές αγγελίες και όντως έφτασα στο συμπέρασμα (χωρίς να ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος) πως υπάρχουν άτομα που θα μπορούσαν να θεωρηθούν ένοχα. Δεν νομίζω πως εκεί ήθελε η Δ.Ο. να οδηγήσει το θέμα. Μάλλον εκεί καταλήξαμε από το Ελληνικό μας δαιμόνιο. Μου έχει τύχει προσωπικά να βλέπω μια αγγελία και να νιώθω σαν ένας νέος Θωμάς Τορκουεμάδα, έχοντας αποφασίσει για την ενοχή πριν καν γίνει η δίκη. Στην αρχή πίστεψα πως ήταν καλύτερα πριν, πως ήμουν ευτυχισμένος στην άγνοιά μου...αλλά μετά κατάλαβα πως αν η γνώση δημιουργεί προβλήματα, τότε η άγνοια σίγουρα δεν τα λύνει. Οπότε περιμένω να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο και μέχρι τότε προσωπικά θα απέχω από τον τομέα των αγοραπωλησιών.

Link to comment
Share on other sites

Καποια ατομα την εχουν δει στις αγγελιες οι "αστυνομοι" του λαμπη και συνεχεια βλεπω ποστ του τυπου "φιλε το δινεις πολυ ακριβα", "πως και το πουλας χωρις εγγυηση? OMG αυτο δεν γινεται" και αλλα τετοια smartass σχολιακα ... ας πει καποιος στους κυριους οτι εαν δεν ενδιαφερονται να μην ποσταρουν εξαρχης και οτι το thelab λειτουργει καλα και χωρις ολο αυτο το θεατρο και το νταντεμα ...

Εαν καποιος δεν ενδιαφερεται για μια αγγελια δεν θα ποσταρει οποτε ο πωλητης θα ριξει την τιμη με τον καιρο. Εαν δεν εχει καποιο προιον εγγυηση τοτε παιρνει ο αγοραστης το ρισκο ΕΑΝ θελει ... simple as that!

Μπαμπα και μαμα απο ποτε χρειαζομαστε ολοι εμεις που μπαινουμε στον λαμπη?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οπως ειχα πει και πιο παλια , καποια πραγματακια που θα επρεπε να γραφοντε για την ευκολια ολων μας , αλλα οι χρηστες δεν τα γραφουν , μηπως θα μπορουσε να γινει μια φορμα αγγελιων , ωστε να αναγραφοντε αυτα που πρεπει?

Πχ.

Ονομα προιοντος

Ημερομηνια αγορας του

Καταστημα ή τροπος που αγοραστηκε - εχει/δεν εχει αποδειξη και τι ποσο αναγραφει

Υπολοιπο εγγυησης

Επιπλεον σχολια για το προιον - λειτουργικοτητα κ.α.

Προαιρετικα - φωτογραφια

Τοπος διαμονης του χρηστη που εχει το προιον

Τροπος πληρωμης και τιμη του προιοντος

Με αυτον τον τροπο πιστευω οτι θα βοηθηθουν και οι χρηστες που δεν θα χρειαζεται να ποσταρουν για να ρωτησουν οτιδηποτε απο τα παραπανω (που κατ εμε ειναι και αυτο που χρειαζετε να ξερεις σε ενα μτχ προιον)

και οι admins που θα βλεπουν και θα ελενχουν μικροτερο ογκο απο ποστς

Δε ξερω το κατα ποσο εφικτο ειναι κατι τετοιο , αλλα πιστευω πως ειναι μια απο τις καλυτερες λυσεις που θα μπορουσαν να δωθουν.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα ενα λαθος που συμβαινει οταν καποιος ποσταρει ακτι στη ζητηση,πρεπει πρωτα να το ελεξει καποιος moderator που συνηθως αργει πολυ να γινει αυτο,και ακομα και σε θεμα που εχω ανοιξει ο ιδιος,δε γινετε να διορθωθει το συγκεκριμενο προβλημα?

Τωρα για φορμες κτλ δε νομιζω οτι εξυπηρετουν κανεναν και οπως ειπωθηκε μια απλη πωληση ή ζητηση κανει το καθε μελος του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα φιλτατε.

για παραδειγμα γιατι να πρεπει να κανω ποστ και να ρωτησω αυτονοητα πραγματα?

Και τσουπ με το που μαθαινεις το μοντελο , βλεπεις οτι σχεδον τοσο εχουν και καινουρια (που αυτο προσωπικα δε με ενδιεφερε) αλλα το παλικαρι εμενε αθηνα και δεν εστελνε με αντικαταβολη (που αν το κανε εμενα θα μου βγαινε πιο πολυ απ οσο ενα καινουριο).

παραδειγμα 2 γιατι να μην ξερω αν στελνει σε επαρχια?

γιατι να μην ξερω ποτε αγοραστηκε?

γιατι να μην ξερω το υπολοιπο εγγυησης?

παραδειγμα 3 γιατι να μην ξερω αν στελνει σε επαρχια?

παραδειγμα 4 το αφηνω ασχολιαστο

Χωρις παρεξηγηση πηρα απλα 4 αγγελιες απ την πρωτη σημερινη σελιδα των αγγελιων

Δεν εχει νοημα να βαλω κι αλλες.

ΤΟ θεμα μου ειναι

Γιατι να πρεπει να κανω ποστ για να μαθω πραγματα που ΕΠΡΕΠΕ να εχουν ποσταριστει εξ αρχης.

Free bump δλδ?

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά συμφωνώ μαζί σου αλλά οκ, δεν ειναι και τόσος κόπος να κάνεις ένα ποστ με ερωτήσεις ούτε κοστίζει τίποτα.

Εκτός αυτού εσύ έχεις διαβάσει και αυτό το νήμα με τους ενημερωμένους κανόνες πράγμα που πολύ αμφιβάλλω ότι έχει κάνει η συντριπτική πλειοψηφεία των μελών που ανεβάζουν αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αμφιβάλλω πάνω από το 1% να έχει διαβάσει και τους όρους χρήσης του forum καθώς και τις ιστορίες του Γιαννάκη και γι' αυτό όταν παραβαίνουν κάτι, αναλαμβάνουν τον εκπαιδευτικό ρόλο οι κάρτες. Με μία - δύο κάρτες έχουν πάρει πτυχίο σωστής χρήσης forum.

Ανάλογα μπορεί να γίνει (και γίνεται) με "το παζάρι".

Link to comment
Share on other sites

Απλά από την στιγμή που καλώς (κατ' εμέ) είπαν να τις κάνουν πιο οργανωμένες, δίνουμε τις δικές μας ιδέες.

Για να είναι η διευκόλυνση του site και διευκόλυνση δικιά μας :)

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό παρατηρήθηκε ένα φαινόμενο (κι ευχαριστούμε τους χρήστες που μας το υπέδειξαν) όπου χρήστες δημοσίευαν αγγελίες ενώ δεν κάλυπταν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις. Αυτό ήταν λάθος του συστήματος και ουδέποτε έγινε καμία διάκριση ή άνιση μεταχείριση των μελών.

Το πρόβλημα διορθώθηκε και μόνο όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις σύμφωνα με τους όρους χρήσης μπορούν να αναρτήσουν αγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.