Jump to content



Νέοι κανόνες αγγελιών


DJD

Recommended Posts

Χαλαρωσε,δεν εισαι σε χουντα.

Κουβεντα γινεται και ο καθενας λεει τις αποψεις του.

Εσυ ανεφερες ενα παραδειγμα,εγω σου ανεφερα αλλα 2.Και ανεφερα απλως τι γινεται σε αλλα site του εξωτερικου.

Αυτο που για μενα εχει σημασια,ειναι οτι και παλι,η τιμη σε μια πωληση μπορει να ανεβει(και εξηγησα πως),οτι και παλι,ενω εχεις κανονισει να δωσεις/παρεις κατι , και εχεις ηδη ανταλλαξεις στοιχεια , αυτο να δωθει αλλου..και οτι και παλι , ο πωλητης δεν μπορει να ελεγχτει αρα ουτε κανεις να του πει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Μπάζει, κλείστε το παράθυρο. Επιστροφή στο παρελθόν για μια Ελλάδα νέα...συγνώμη, για αγγελίες ξάστερες εννοούσα. Από την στιγμή που δεν μπορεί να "καλουπωθεί" ο κανόνας #2 που αφορά τις αγοραπωλησίες, δεν έχει και νόημα η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμήσω στους παλαιότερους τι σκοτωμός είχε πέσει με μια αγγελία του φράγμα για μια κάρτα γραφικών αν δεν με απατά η μνήμη μου. Την έβαλε για πώληση και τελευταία στιγμή την ακύρωσε. Δε θέλω να κρίνω το γεγονός, μιας και είναι πολλά χρόνια πριν, το εξαγόμενο από αυτή τη περίπτωση είναι ότι χωρις κανόνες το ξεκατίνιασμα είναι σίγουρο.

Είπα και πριν και θα ξαναεπαναλάβω. Οι κανόνες χωρίς να τηρούνται από τα μέλη, είναι αποτυχημένοι κανόνες. Αν ήταν στο χέρι μας, ο μόνος κανόνας που θα είχαμε στο Λάμπη θα ήταν το "Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δε θες να κάνουν σε εσένα".

Προσπαθήστε να ακολουθήσετε αυτό το κανόνα και αφήστε τα υπόλοιπα στην κρίση μας να τα χειριστούμε όπως ξέρουμε:)

Link to comment
Share on other sites

γενικως συμφωνω με τους νεους κανονες. ισως να μη μου πολυαρεσει που πρεπει να ξερουμε ποιος πηρε τί και απο ποιον, αυτο το "φακελωμα".

οσον αφορα αυτο με τις τιμες, εγω πραγματικα οσα χρονια παρακολουθω τις αγγελιες δεν εχω δει ποτε τιμες να ανεβαινουν απο καποιον πωλητη! Οποτε, τί κοπτονται μερικοι?

Επισης εννοειται οτι δεν τιθεται θεμα προτεραιοτητας, υπαρχουν δε μαλιστα πολλοι που θα γουσταραν να ειναι ολη μερα στο φορουμ και να "καβατζωνουν" ολες τις αγγελιες και να δημιουργουν προβλημα μετα. Το εχω δει απο αλλα φορουμ..

Προσωπικα, αν καποιος μου ζητησει κατι μεσω πμ τοτε του ζηταω να κανει και ενα ποστ στο θρεντ μου, να ειμαστε νομοταγεις..

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τα ποστς των παιδιών νομίζω ότι δεν θα πρέπει ο αγοραστής ξαφνικά να έχει περισσότερα δικαιώματα πάνω σε ένα αντικείμενο από τον ιδιοκτήτη του αντικειμένου. Νομίζω εκεί έκανα και εγώ λάθος με το προηγούμενο ποστ μου. Το να δεσμεύει κάποιος ένα αντικείμενο μόνο και μόνο με εκδήλωση ενδιαφέροντος, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα προχωρήσει και σε αγορά, δεν θα ήταν λογικό. Εξάλλου κάτι τέτοιο θα μπορούσε να οδηγήσει σε σαμποτάζ "ανταγωνιστικών" αγγελιών. Απλά ζητάς από κάποιον γνωστό σου να εκφράσει ενδιαφέρον για κάτι που δεν θέλει στην πραγματικότητα αλλά είναι παρόμοιο με αυτό που πουλάς εσύ. Ακόμα χειρότερα θα μπορούσε να οδηγήσει σε φασαρίες κατά τις συναλλαγές " Ή μου το δίνεις φτηνότερα ή μπαίνω και ποστάρω ότι το πούλησες αλλού και σε μπανάρουν από τις αγγελίες ".

Γενικά όσο το ψάχνουμε τόσο ποιο πολύπλοκο το κάνουμε και άκρη δεν θα βγάλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως γιαυτο στην εκδηλωση ενδιαφεροντος πρεπει να υπαρχει ενα μαξιμουν πχ 12 η 24 ωρων.Σε 12 η 24 ωρες τι ζημια μπορει να παθει η δικια σου ανταγωνιστικη αγγελια?

Πως να το πει βρε συ αφου το χει ακομα? Δυσκολο ειναι να το δειξει σε ενα mod?Δεν υπαρχει αυτο που λες..

Οσο για το παραδειγμα με την discoball ,δεν μας λες αμα την ειχες στο ebay θα την πουλουσες απο δω και απο κει και θα επεζες και ποδοσφαιρο μαζι της?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τον φίλο jax7480.

Οταν πουλάμε κάτι, και ειδικά τέτοια αντικείμενα (cpu ram gpu), ξέρουμε καλά οτι μπορεί να δυσκολευτούμε λίγο να τα πουλήσουμε ειδικά όταν είναι σχετικά παλιά και λογικό είναι να απευθυνόμαστε σε διαφορετικές πηγές υποψήφιων αγοραστών όπως είναι τα διαφορα forums οι φίλοι και συγγενείς κτλ κτλ.

Το να βάλει κάποιος μια αγγελία στο thelab για την οποία θα ενδιαφερόμουν και να μου έλεγε το παιδί που την έβαλε οτι τελικά την πρόλαβε (την καρτα γραφικών ας πουμε) ενας φίλος του, εμενα προσωπικά δεν θα με πείραζε.Δεν νομίζω οτι είναι τραγικό

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη την αγγελια του performer για εναν φακο, στην οποια ο ενδιαφερομενος δεν μπορουσε να ποσταρει και ποσταρε o performer αντι για αυτον και παρολα αυτα δημιουργηθηκε θεμα, ειπα να πω 2 κουβεντουλες.

Δεν θα επρεπε να υπαρχει σχετικη ενοτητα στους κανονες πωλησεων για αυτη την περιπτωση? Δλδ, να γραφτει οτι οι νεοι χρηστες πχ δεν μπορουν να συμμετεχουν στις αγγελιες, ή να τους δωθει η δυνατοτητα να ποσταρουν κανονικα (αλλα να μην ανοιγουν thread για νεα αγγελια).

Επισης, εμενα προσωπικα τα ορια για νεες αγγελιες, μου φαινονται μικρα, οχι οσον αφορα τα ποστς που απαιτουνται, αλλα οτι τα ποστς αυτα πεφτουν αναλογα με τα χρονια που ειναι γραμμενος καποιος στο lab. Ειναι λαθος πιστευω να βλεπουμε ατομα με 0 ποστς να βαζουν αγγελιες.

Αυτα.

Ειπα να ποσταρω εδω για να μην καταστρεψω αλλο την αγγελια του performer

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή να πω ότι στα σχόλια σας δεν χρειάζονται ούτε ειρωνείες, ούτε εξυπνάδες, ούτε κακιούλες. Να κάνουμε τα πράγματα καλύτερα προσπαθούμε και πιο ασφαλή για όλους κι όπως θα έχετε μάθει τόσο καιρό, ανοιχτοί σε συζήτηση πάντα είμαστε. Μπορεί να υπάρχουν κενά στους κανόνες, αντί να κατακρίνετε που είναι η εύκολη λύση, βοηθείστε με προτάσεις να τα λύσουμε.

Μερικές αλλαγές για αρχή:

  • Όλοι οι χρήστες πλέον μπορούν να κάνουν post στο forum Πωλήσεις και Ζήτηση.
  • Όσοι δεν πληρούν τις προϋποθέσεις για να βάλουν αγγελία, έχουν μόνο το δικαίωμα να απαντήσουν σε αγγελίες και όχι να δημιουργήσουν καινούρια.
  • Όλοι οι χρήστες πλέον μπορούν να στείλουν ΠΜ ανεξαρτήτως αριθμού ποστ.
  • Προτεραιότητα στην αγγελία για την αγορά έχεις ο πρώτος που θα κάνει post αποδεχόμενος την τιμή που δίνει ο πωλητής.

Παράδειγμα 1:

Πωλητής: Πωλείται VGA nVaTi 5800GTX 290ευρώ

Αγοραστής1: Προσφέρω 290ευρώ, στέλνω πμ να συνενοηθούμε

Happy days.. Εύκολη και γρήγορη πώληση.

Παράδειγμα 2:

Πωλητής: Πωλείται VGA nVaTi 5800GTX 290ευρώ

Αγοραστής1: Προσφέρω 250ευρώ.

Αγοραστής2: Προσφέρω 270ευρώ.

Ο πωλητής έχει την ευχέρεια να αποφασίσει σε ποιον θα το δώσει μιας και ναι μεν ο Αγοραστής1 εκδήλωσε ενδιαφέρον πρώτος, αλλά με χαμηλότερη προσφορά από τον δεύτερο.

Υπάρχουν πολλά πιθανά σενάρια, δε θα τα αναλύσω όλα, όπου υπάρχει πρόβλημα ή απορία πατήστε το κουμπί report και θα σας στείλουμε τον Τσάκωνα αυθημερόν.

Για να λύσω μια απορία που εκδηλώθηκε παραπάνω, ο κανόνας που λέει: "Όταν πουλάτε κάτι στο TheLab, η πώληση γίνεται στο TheLab, δηλαδή απαγορεύονται οι αγγελίες στις οποίες παραθέτετε τον σύνδεσμο από την δημοσίευσή σας στο Ebay ή κάποιον άλλον χώρο." δεν σας απαγορεύει να έχετε την αγγελία σε διαφορετικά site, σας απαγορεύει να δίνετε link σε δημοπρασίες ή αγγελίες τρίτων site.

Επίσης, ο πωλητής έχει δικαίωμα οποιαδήποτε στιγμή να ακυρώσει την αγγελία, είτε γιατί έφαγε το προϊόν είτε γιατί έτσι του κάπνισε εκτός κι αν ήδη έχει συμφωνηθεί η πώληση στο thread. Εκεί απλά εκθέτετε τον συμφορουμίτη σας.

Τέλος να υπενθυμίσω σε όλους, ότι δεν είμαστε ebay και δεν βγάζουμε ούτε μισό λεπτό από τις αγγελίες.

Ελπίζω αυτές οι γραμμές να έλυσαν κάποιες απορίες και να βελτίωσαν κάπως τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή να πω ότι στα σχόλια σας δεν χρειάζονται ούτε ειρωνείες, ούτε εξυπνάδες, ούτε κακιούλες. Να κάνουμε τα πράγματα καλύτερα προσπαθούμε και πιο ασφαλή για όλους κι όπως θα έχετε μάθει τόσο καιρό, ανοιχτοί σε συζήτηση πάντα είμαστε. Μπορεί να υπάρχουν κενά στους κανόνες, αντί να κατακρίνετε που είναι η εύκολη λύση, βοηθείστε με προτάσεις να τα λύσουμε.

Δεν ειχα καμια προθεση ουτε να ειρωνευτω, ουτε να κανω τον εξυπνο, ουτε να πεταξω κακιες. Ξαναδιαβασα το ποστ μου και δεν μπορω να καταλαβω πιο σημειο του μπορει να παρεξηθηκε. Ξερω πολυ καλα οτι η ΔΟ ειναι ανοιχτη σε προτασεις, και αυτο ακριβως εκανα, ειπα την γνωμη μου για να καλυφθουν καποια κενα.

Τι πηρες στραβα DJD, πραγματικα δεν καταλαβα, και αν θες πες μου, ειτε σε πμ ειτε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα καμια προθεση ουτε να ειρωνευτω, ουτε να κανω τον εξυπνο, ουτε να πεταξω κακιες. Ξαναδιαβασα το ποστ μου και δεν μπορω να καταλαβω πιο σημειο του μπορει να παρεξηθηκε. Ξερω πολυ καλα οτι η ΔΟ ειναι ανοιχτη σε προτασεις, και αυτο ακριβως εκανα, ειπα την γνωμη μου για να καλυφθουν καποια κενα.

Τι πηρες στραβα DJD, πραγματικα δεν καταλαβα, και αν θες πες μου, ειτε σε πμ ειτε εδω.

Συγνώμη δεν αναφερομουν σε εσένα προσωπικά, απλά έτυχε κι ήσουν από πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλύτερα θα έλεγα τώρα :), με μια μικρή πρόταση, αν θυμάμαι καλά όλη η ιστορία με τους κανόνες των αγγελιών έχει ξεκινήσει με κάποια απάτη-πώληση πριν πολύ πολύ καιρό... οπότε ναι μεν καλό είναι που δίνονται δικαιώματα απάντησης MONO και δυνητικής αγοράς και από Day0 users στις πωλήσεις, αλλά στην ΖΗΤΗΣΗ πρέπει να γίνει το ανάποδο, να μπορούν μεν να κάνουν ΖΗΤΗΣΗ, (no harm done αν δε το πάρουν το όποιο προϊόν τελικά εκτός από λίγο σπάσιμο νεύρων) αλλά να ΜΗΝ μπορούν να κάνουν reply σε οποιοδήποτε thread ΔΕΝ έχουν ξεκινήσει οι ίδιοι, ούτως ώστε να μην μπορούν να βρεθούν σε θέση ΠΩΛΗΤΗ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα 2:

Πωλητής: Πωλείται VGA nVaTi 5800GTX 290ευρώ

Αγοραστής1: Προσφέρω 250ευρώ.

Αγοραστής2: Προσφέρω 270ευρώ.

Ο πωλητής έχει την ευχέρεια να αποφασίσει σε ποιον θα το δώσει μιας και ναι μεν ο Αγοραστής1 εκδήλωσε ενδιαφέρον πρώτος, αλλά με χαμηλότερη προσφορά από τον δεύτερο.

Για να υπαρχει συνεπεια (με τον κανονα οτι η τιμη πωλησης δεν μπορει να ανεβει), καλο θα ηταν να γραφει, οτι οι αγοραστες δεν μπορουν να προσφερουν παραπανω χρηματα απο την τιμη που αναγραφει ο πωλητης.

Link to comment
Share on other sites

Αν και καινουριος στο φορουμ ψαχνωντας ενα συγκεκριμενο προιον οδηγηθηκα σε αγγελια στο φορουμ αυτο που δε το ηξερα, θελω να πω οτι για να φτασω 300μυνηματα εγω πρεπει να ειμαι ποσο καιρο στο φορουμ μονο και μονο για να μπορω να βαλω αγγελια οταν καποιοι ειχαν την τυχη να γνωριζουν το φορουμ αυτο πριν χρονια και να εχουν 5 μονο μυνηματα και να βαζουν αγγελιες.

Δεν ξερω τι εχει συμβει στο παρελθον αλλα παρ' ολα αυτα οι νεοι κανονες (δεν ξερω τι ισχυε προηγουμενως) ειναι πολυ αυστηροι και ουσιαστικα απωθουνε ατομα απο το να αγορασουνε πραγματα. Οπως πολυ σωστα ειπωθηκε θα πρεπει να μπορει καποιο μελος να ζηταει αντικειμενα.

Επισης με αυτον τον νεο κανονα εγω μπορω να αγορασω κατι χωρις να ποσταρω οτι εδειξα ενδιαφερον μεσω πμ,οποτε καταλαβαινετε οτι υπαρχει προβλημα στους κανονες οπως ειναι. Απο εκει και μετα το πιος εδειξε πρωτος ενδιαφερον η οχι αν εδωσε καποιος παραπανω λεφτα δεν μπορει να γινει εφοσον οι διαχειριστες δεν ψαχνουν τα μυνηματα των χρηστων.

Για παραδειγμα

Αγοραστης 1 προσφερει τα λεφτα που θελω αλλα μενει στην αλλη ακρη της ελλαδας εκδηλωσε ενδιαφερον στις 1και30.

Αγοραστης 2 προσφερει τα λεφτα που θελω αλλα μενει 2 τετραγωνα πιο διπλα εκδηλωσε ενδιαφερον στις 3και30.

Ε φυσικα θα προτιμησω τον δευτερο δεν μπορει κανεις να με υποχρεωσει να πουλησω στον 1 που θα με βαλει σε περισσοτερο κοπο.Ουτως η αλλως προσωπικα ειναι τα αντικειμενα που πωλουνται και ο κατοχος αποφασιζει που και ε πιον θα τα δωσει.

Link to comment
Share on other sites

''Εκτός κι αν ήδη έχει συμφωνηθεί η πώληση στο thread.''

Αυτό το καταλαβες?

POST οχι πμ!

Προτεραιότητα στην αγγελία για την αγορά έχεις ο πρώτος που θα κάνει post αποδεχόμενος την τιμή που δίνει ο πωλητής.

Ουτε αυτο δεν καταλαβες μαλλον..?

Link to comment
Share on other sites

''Εκτός κι αν ήδη έχει συμφωνηθεί η πώληση στο thread.''

Αυτό το καταλαβες?

POST οχι πμ!

Προτεραιότητα στην αγγελία για την αγορά έχεις ο πρώτος που θα κάνει post αποδεχόμενος την τιμή που δίνει ο πωλητής.

Ουτε αυτο δεν καταλαβες μαλλον..?

τι δεν καταλαβες απο αυτο που εγραψα? σου ειπα εγω θα στειλω πμ αμα χρειαζομαι κατι, δεν με αφηνει να κανω post επομενως αμα πας εσυ και κανεις ποστ εφοσον εγω το εχω συμφωνησει θα το παρω αντικειμενο ασχετα που εσυ θα κανεις το πρωτο ποστ στο thread. Και οποιοσδηποτε μπορει να πει οτι εχω συμφωνησει πριν απο σενα που εκανες ποστ γιατι ισως να με βολευει καλυτερα να το δωσω σε καποιον αλλον που ειναι διπλα μου.

Link to comment
Share on other sites

τι δεν καταλαβες απο αυτο που εγραψα? σου ειπα εγω θα στειλω πμ αμα χρειαζομαι κατι, δεν με αφηνει να κανω post επομενως αμα πας εσυ και κανεις ποστ εφοσον εγω το εχω συμφωνησει θα το παρω αντικειμενο ασχετα που εσυ θα κανεις το πρωτο ποστ στο thread. Και οποιοσδηποτε μπορει να πει οτι εχω συμφωνησει πριν απο σενα που εκανες ποστ γιατι ισως να με βολευει καλυτερα να το δωσω σε καποιον αλλον που ειναι διπλα μου.

Μερικές αλλαγές για αρχή:

  • Όλοι οι χρήστες πλέον μπορούν να κάνουν post στο forum Πωλήσεις και Ζήτηση.
  • Όσοι δεν πληρούν τις προϋποθέσεις για να βάλουν αγγελία, έχουν μόνο το δικαίωμα να απαντήσουν σε αγγελίες και όχι να δημιουργήσουν καινούρια.
  • Όλοι οι χρήστες πλέον μπορούν να στείλουν ΠΜ ανεξαρτήτως αριθμού ποστ.
  • Προτεραιότητα στην αγγελία για την αγορά έχεις ο πρώτος που θα κάνει post αποδεχόμενος την τιμή που δίνει ο πωλητής.

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό που λες αναιρείται από την πρώτη αλλαγή στους κανόνες, που έγινε πριν λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εχει συμβει στο παρελθον αλλα παρ' ολα αυτα οι νεοι κανονες (δεν ξερω τι ισχυε προηγουμενως) ειναι πολυ αυστηροι και ουσιαστικα απωθουνε ατομα απο το να αγορασουνε πραγματα. Οπως πολυ σωστα ειπωθηκε θα πρεπει να μπορει καποιο μελος να ζηταει αντικειμενα.

καλο ειναι αυτο, δεν ειναι ebay εδω. τον εξοπλισμο μας μετακινουμε, οχι το εμπορευμα μας..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια... κατι δεν παει καλα με τις νεες αγγελιες. Τις τελευταιες μερες βλεπω νεους users με ελαχιστα posts να ανεβαζουν αγγελιες. Μονο να απαντησουν δεν θα επρεπε να μπορουν?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.