Jump to content



BioShock Infinite (III)


dunkel_Stern

Recommended Posts

Παρ' ότι είχα ακούσει αρκετά καλά λόγια για τα προηγούμενα Bioshock, δεν είχα ασχοληθεί. Μετά από το παρακάτω review πείστηκα πως πρέπει να παίξω όλη τη σειρά.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jchIi-vR_js]BioShock Infinite REVIEW! Adam Sessler Reviews - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω προλάβει να αγγίξω το 3 ακόμα, παίξε οποσδήποτε το πρώτο @sstav. Για να καταλάβεις πάνω κάτω τί παίζει, να εξοικειωθείς με το gameplay αλλά και γιατί ήταν έπος!

Και το δεύτερο ήταν πολύ καλό -ένα κλικ πιο κάτω μιας και έμοιαζε πολύ και βγήκε σε μικρό χρονικό διάστημα από το 1.

Αλλά συνεχίζει την ιστορία και έχεις το προνόμιο να χειρίζεσαι big daddy :flex:

Ξεμπερδεύω με το crysis3 και ξεκινάω και εγώ infinite. Μόνο καλά λόγια ακούγονται (πράγμα σπάνιο στις μέρες μας).

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως ΠΡΕΠΕΙ να παίξετε το πρώτο μέρος και κατά συνέπεια το 2ο.

Πάντως ΠΑΝΤΑ σε σύγκριση με το πρώτο μέρος το Infinite δεν έχει καμία μα καμία σχέση (ούτε ως story line, ούτε ως set up).

Που είναι τα mini puzzle games, η μοναδική Rapture και οι Big Daddies / Little Sisters?

Οι επιλογές προς το ending????

Ως Bioshock legacy 5/10 ως stand alone fps 8/10 , μιας και το Dishonored , με το οποίο μοιραία συγκρίνεται ,τα πάει αρκετά καλύτερα.

Fake open world και overrated.

Ακόμη μου λείπει η κλειστοφοβική, ψυχωτική ατμόσφαιρα της Rapture και η βλασφήμια του Adam.

Θα πέσετε να με φάτε ΟΛΟΙ αλλά δοκιμάστε το πρώτο μέρος και θα δείτε ότι ισχύουν τα άνωθεν:crazy_pilot:

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Μιας και βλεπω οτι εγινε πολυ ντορος για το εν λογο παιγνιων το ξεκινησα και γω.

Να προσθεσω εδω οτι δεν εχω παιξει κανενα bioshock στο παρελθον.

Τουλαχιστον για 2-3 ωρες που το επαιξα μεχρι στιγμης δεν ειδα και κατι το τοσο τρομερο που να με συναρπασει και να δικαιολογει τον μεγολο ντορο που γινεται!

Βεβαια ισως ειναι νωρις ακομη για να βγαλω συμπερασμα, μπορει παρακατω να γινετε καλυτερο και πιο ενδιαφερον, η μπορει απλα το παιχνιδι να μην ειναι του γουστου μου!

Ειδωμεν:)

Link to comment
Share on other sites

Που είναι τα mini puzzle games, η μοναδική Rapture και οι Big Daddies / Little Sisters?

Οι επιλογές προς το ending????

Ως Bioshock legacy 5/10 ως stand alone fps 8/10 , μιας και το Dishonored , με το οποίο μοιραία συγκρίνεται ,τα πάει αρκετά καλύτερα.

Fake open world και overrated.

Ακόμη μου λείπει η κλειστοφοβική, ψυχωτική ατμόσφαιρα της Rapture και η βλασφήμια του Adam.

Θα πέσετε να με φάτε ΟΛΟΙ αλλά δοκιμάστε το πρώτο μέρος και θα δείτε ότι ισχύουν τα άνωθεν:crazy_pilot:

Kράτα μια έννοια στο μυαλό όταν έρχεται η σύγκριση παλιού και καινούργιου :

πιο απλό, περισσότερη κινηματογραφική δράση.

1) Mini Quests έχει το καινούργιο, όχι βέβαια όπως τα παλιά puzzle.

2) Big daddy = τα τεράστια πιθήκια με μηχανική στολή (δεν θυμάμαι πως τους λένε)

little sister = 1 και μοναδική και σαφώς πιο χρήσιμη

Επιλογή προς το ending θα σήμαινε οτι έπρεπε να αφήσει περισσότερα περιθώρια

αλλαγής κατεύθυνσης όπου και θα κούραζε και ήδη ένα μεγάλο παιχνίδι θα γινόταν

ακόμα μεγαλύτερο και ίσως χωρίς απαραίτητα την τελική ιδέα σωστά διατυπωμένη.

3) Περι fake open world μάλλον καταλαβαίνω οτι ήθελες κλεισούρα πάλι αλλά δεν γίνεται να γίνεται

συνέχεια κάτω απο το νερό η όλη φάση.

Το πολύ το κύριε Ελέησον το βαριέται κι ο παπάς!

Καταλαβαίνω γιατί δεν σου άρεσε τόσο το 3ο πάντως, κι εμένα μου έλειψαν κάποια πράγματα αλλά

και μόνο το concept κι ο καινούργιος κόσμος είναι πολύ ενδιαφέροντα.

Ειλικρινά απο τις καλύτερες παραγωγές gaming που έχω συναντήσει.

ΥΓ προβλήματα για μένα , το Infinite, έχει αλλού αλλά είπαμε, γούστα.

Link to comment
Share on other sites

Kράτα μια έννοια στο μυαλό όταν έρχεται η σύγκριση παλιού και καινούργιου :

πιο απλό, περισσότερη κινηματογραφική δράση.

1) Mini Quests έχει το καινούργιο, όχι βέβαια όπως τα παλιά puzzle.

2) Big daddy = τα τεράστια πιθήκια με μηχανική στολή (δεν θυμάμαι πως τους λένε)

little sister = 1 και μοναδική και σαφώς πιο χρήσιμη

Επιλογή προς το ending θα σήμαινε οτι έπρεπε να αφήσει περισσότερα περιθώρια

αλλαγής κατεύθυνσης όπου και θα κούραζε και ήδη ένα μεγάλο παιχνίδι θα γινόταν

ακόμα μεγαλύτερο και ίσως χωρίς απαραίτητα την τελική ιδέα σωστά διατυπωμένη.

3) Περι fake open world μάλλον καταλαβαίνω οτι ήθελες κλεισούρα πάλι αλλά δεν γίνεται να γίνεται

συνέχεια κάτω απο το νερό η όλη φάση.

Το πολύ το κύριε Ελέησον το βαριέται κι ο παπάς!

Καταλαβαίνω γιατί δεν σου άρεσε τόσο το 3ο πάντως, κι εμένα μου έλειψαν κάποια πράγματα αλλά

και μόνο το concept κι ο καινούργιος κόσμος είναι πολύ ενδιαφέροντα.

Ειλικρινά απο τις καλύτερες παραγωγές gaming που έχω συναντήσει.

ΥΓ προβλήματα για μένα , το Infinite, έχει αλλού αλλά είπαμε, γούστα.

Μάλλον είναι η νοσταλγία του παλιού:wall: αλλά όντως το παιχνίδι είναι ένα κόσμημα και μαζί με το Dishonored έβαλαν τα γυαλιά σε πολλά fps killer games εκεί έξω.

Αν και μου έλειψε η επιλογή good or bad, στο τέλος

Link to comment
Share on other sites

Αν και μου έλειψε η επιλογή good or bad, στο τέλος

Μολις το τελειωσα...

Απο τα καλυτερα endings παιχνιδιου που εχουμε δει....(υπαρχει και ενα βιντεο μετα τα credits, δειτε το και αυτο)

Και σιγουρα δεν ειναι τυχαιο που δεν υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης...

Σαν story, απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το τελειωσα...

Απο τα καλυτερα endings παιχνιδιου που εχουμε δει....(υπαρχει και ενα βιντεο μετα τα credits, δειτε το και αυτο)

Και σιγουρα δεν ειναι τυχαιο που δεν υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης...

Σαν story, απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει.

Nαι βρε, αλλά καμία σχέση με τα τέλη των προηγούμενων games. H αφαίρεση δυνατότητας ending σου αφαιρεί το feeling του Bioshock. Bioshock δεν είναι , αλλά ένα polished Dishonored.

Link to comment
Share on other sites

Nαι βρε, αλλά καμία σχέση με τα τέλη των προηγούμενων games. H αφαίρεση δυνατότητας ending σου αφαιρεί το feeling του Bioshock. Bioshock δεν είναι , αλλά ένα polished Dishonored.

Αφού το ending δεν το παίζεις, όπως το υπόλοιπο παιχνίδι. Πως κολλάς τόσο πολύ με 1-2 video και

δεν ειναι Bioshock πλέον?

Όλα τα υπόλοιπα στοιχεία του είναι που το φτιάχνουν Bioshock , αν πρέπει να βάλω tag δηλαδή.

- μοναδικό story

- κόσμος τελείως διαφορετικός απο τα συνήθη, συνήθως απόρροια κάποιου υπερφίαλου νου

- πολίτες διαφορετικοί

- αναβαθμίσεις + mental upgrades

- χαρακτήρες που βοηθούν ή αλληλεπιδρούν έντονα στην εξέλιξη και καθορίζουν εν τέλει πολλά

- φοβερό art work, καλό voice acting , εναλλακτικός τρόπος παρουσίασης της ιστορίας.

All in all, αυτά έχουν καθορίσει το gameplay του Bioshock :)

Άνετα θα μπορούσαν να φτιάξουν ένα Bioshock στο Μεσαίωνα με αλχημιστές, μυστικά τάγματα και μαγεία.

Link to comment
Share on other sites

Προς το τέλος, στη βάφτιση, ακούγεται ένα πολύ πολύ παλιό τραγουδάκι.

Μια εκδοχή του είναι η παρακάτω, αξίζει πάντως να διαβάσετε όλη την ιστορία του απο τον 19ο αιώνα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=iasbeJLOi5E]Devil's Waiting - Black Rebel Motorcycle Club - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Και έδω βλέπω 95°C. Να είναι καλά η εγγύηση της 570 γιατί πάνε και

βάζουνε 3 heatpipes των 6χιλ. =150watt σε 200watt GPU.

Anyway, το ποστ είναι για την ταινία: The Imaginarium of Doctor Parnassus[2009] :yes4:

ή οποία νομίζω έχει δώσει πολλά στοιχεία στο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το τελειωσα πριν λιγες μερες. Συνεχιζω την εξερευνηση των περιοχων για καποια side quests που αφησα.

----------------------------------------------

Εχοντας παιξει τα προηγουμενα κ ενδιαφερθει για το στορυ τους για λογους ιδεολογικους, ειχα την εντυπωση πως παρομοιο θα ειναι κ αυτο. Ή σχετικα κοντα.

Στην αρχη επιβεβαιωθηκα ως προς το κονσεπτ. Δλδ το ποιος περιπου εισαι (ενας περιπου τυχαιος) κ οτι τυχαινει να βρισκεσαι σε σημειο οπου τα βαζεις με εναν τρελο-φαντασιοπληκτο-απληστο γερο (o Ryan δεν ειναι, νταξει? εγω ειμαι μαζι του).

Το τεχνικο κομματι του, αν κ αψογο, δεν το σχολιαζω, τη στιγμη που καλλιτεχνικα ειναι κατι παραπανω απο παιχνιδι. Αν και αυτο που εχει μεγαλυτερη σημασια για μενα ειναι η συνδεση/σχεση του περιβαλλοντος με το σεναριο κ με αυτο που θελει να δειξει ο σκηνοθετης στον θεατη. Απλα απλησιαστο απο καθε αλλο.

Η συνεχεια αρχισε να με προβληματιζει, καθως ξεπερνουσε τα φανταστικα κ υπερφυσικα ορια που οριζαν τα πρωτα Bioshock.

Ειδικα στο σημειο που το παιχνιδι μετατραπηκε σε τελειως creepy.

λιγο πριν κ λιγο μετα απο το σημειο που πηγαινεις με την Ελιζ. να κοψεις το χερι της κυρα Κομστοκ για να ανοιξεις την πυλη

Οχι πως τα πρωτα 2 ηταν στην γηινη πραγματικοτητα αλλα με λιγη φαντασια θα μπορουσε να εχει λογικη υποσταση το κονσεπτ τους.

Το φιναλε με αφησε με ανοιχτο το στομα.

Μετα απο αρκετη ωρα αφου συνηλθα απο το ευχαριστο σοκ σκεφτηκα πως το τελος του Infinite δημιουργει ενα καλο κ ενα κακο στη σειρα ταυτοχρονα.

Το καλο ειναι οτι συνεδεσε κατ'ελαχιστο το universe των bioshock κ εξηγησε την υποσταση του κοσμου που ανηκουν.

Το κακο ειναι οτι κατεστρεψε την οποια ρεαλιστικη υποσταση ειχε το πρωτο bioshock.

Κ επιπροσθετα αφηνει το ενδεχομενο για τεταρτο κ πεμπτο κ εκτο κοκ Bioshock. Κατι που δε μου αρεσει ιδιαιτερα. Αν υπαρξει επομενο Bioshock δε νομιζω οτι θα με εκπληξει τοσο αναλογικα.

Οι developers ξεπερασαν τις προσδοκιες μου. Δε μπορουσα να σκεφτω ενα παιχνιδι που σεναριακα ισως να ξεπερναει το πρωτο της σειρας ή οτι θα ειναι τοσο συγκλονηστικο χωρις να κινδυνευει να χαρακτηριστει ενα ξαναζεσταμενο φαγητο τυπου Bioshock στα συννεφα.

Τελικως κατατάσσω το Infinite μεσα στα 3 καλυτερα παιχνιδια πρωτου προσωπου που εχω παιξει.

Μαζι με το Half-life 2 και το Bioshock.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το σενάριο του infinite ήταν ψαγμένο, αλλά υπερβολικά τρελό και με έναν υποβόσκων αντιχριστιανισμό(δείτε στοιχεία και για τον παραγωγό του, κλασσική περίπτωση). Τουτέστιν, μια συγκεκριμένη επιλογή δημιούργησε ένα σύμπαν(και βάλε) κακού. Πιστεύω να γίνομαι κατανοητός σε όσους το τερμάτισαν.

Σαν game έπασχε στην έλλειψη του survival στοιχείου που είχε το πρώτο. Χαζοχαρούμενο σούτερ με λίγες καλές στιγμές δράσεις και προς το τέλος.

Υ.Γ: Η παραγωγή εννοείται πως έσκιζε, αλλά τώρα πλέον έχει ανέβει ο πήχης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.