Jump to content



Πληρωμένες επιδόσεις


Tiltevros

Recommended Posts

Γιατί κολλάτε; Αντί να κάνουνε $$ τα ματάκια σας, γκρινιάζετε κι από πάνω;

Η ΦΧΨ εταιρία πουλάει το προϊόν i8 990 το οποίο έχει χαρακτηριστικά: 19cm και 5 τούβλα.

Βγάζει λοιπόν και το προϊόν i8 991 το οποίο έχει την ίδια τιμή και τα ίδια χαρακτηριστικά, αλλά με άλλα $50 επιπλέον γίνεται 21cm και 6 τούβλα.

Που είναι το πρόβλημα; Ίσα ίσα που άμα κάτσει κανείς και γράψει 2 γραμμές κώδικα και ξεκληδώσει τα features χωρίς να πληρώσει τα $50, μαγκιά του. Δεν σας απαγόρεψε κανείς να dremelιάσετε το κουτί σας ή να voltmodιάσετε την κάρτα σας, γιατί να σας απαγορέψει να τρέξετε ό,τι πρόγραμμα γουστάρετε στον επεξεργαστή σας;

Η διάδωση τέτοιων προγραμμάτων βεβαίως θα είναι παράνομη, όπως και το κατέβασμα ταινιών και μουσικής που κανείς μας δεν κάνει, οπότε save the drama for your momma :hehe:

αν ήσουν στην κατηγορία που είχε αγοράσει το ακριβό μοντέλο θα έβλεπες $$???

Θα το εκτιμούσα αν η αναβάθμιση αυτή ήταν να σου δίνει τα νέα σετ εντολών και όχι κάτι το οποίο ήδη έχεις αγοράσει.

όσο αφορά το παράδειγμά σου θα ήταν πιο σωστό να έλεγες το προϊόν ι990 έχει χαρακτηριστικά 19cm και 5 τούβλα και βγάζει μετά ένα μοντέλο ι8 970 που με 50 $ γίνεται 990

αυτός που αγόρασε το ι8 990 θα έχει άδικο να νομίζει ότι είναι αδικημένος η ακόμα χειρότερα να αισθάνεται ότι τον κοροϊδέψανε?

Link to comment
Share on other sites

ήδη έχεις αγοράσει.

Δεν το έχεις αγοράσει. Το έχεις αγοράσει ΜΟΝΟΝ αν είναι στα τεχνικά χαρακτηριστικά του προϊόντος. Προφανώς και δεν είναι στα τεχνικά χαρακτηριστικά π.χ. το HT. Μετά την αγορά της άδειας τα τεχνικά χαρακτηριστικά του προϊόντος που έχεις αγοράσει ΑΛΛΑΖΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

γιατί μου φαίνονται όλα τόοοοοσο μακρινά.....

από τον 8600 downgrade στον 3300

και την κουτσοπαλεύω....

οι enthousiasts

δεν θα ενδιαφερθούν(να το πληρώσουν)

οι λοιποί δεν θα το πληρώουν ούτως η αλλέως

μαρκετίστικα τώρα που μπορεί να στοχεύει???

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να στοχεύει στην AMD. Εκεί που έλεγες "Δεν αξίζει ο 6950 πάρε έναν Χ3" θα λες "Πάρε τον 6951 και ξεκλείδωσέ τον". Μπορεί η Intel πάλι να θέλει να συνεχίσει τα μονοπωλιακά της κόλπα. Δεν μπορεί να δώσει π.χ. δώρο επεξεργαστές στην Dell για να μην χρησιμοποιεί AMD, αλλά μπορεί κάποιος να ελέγξει πόσοι 6951 σε Dell μηχανάκια αναβαθμίστηκαν χωρίς η Dell Να πληρώσει στην Intel το σωστό αντίτιμο για τις άδειες αναβάθμισης;

όσον αφορά πάντως τον τελικό καταναλωτή δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. κολλάμε στις λέξεις

"Κλείδωμα" > κακό.

"Προσφορά" > καλό.

Πόσες φορές όμως μας έχει τύχει οι λέξεις να μην σημαίνουν αυτό που νομίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

αν ήσουν στην κατηγορία που είχε αγοράσει το ακριβό μοντέλο θα έβλεπες $$???

Θα το εκτιμούσα αν η αναβάθμιση αυτή ήταν να σου δίνει τα νέα σετ εντολών και όχι κάτι το οποίο ήδη έχεις αγοράσει.

όσο αφορά το παράδειγμά σου θα ήταν πιο σωστό να έλεγες το προϊόν ι990 έχει χαρακτηριστικά 19cm και 5 τούβλα και βγάζει μετά ένα μοντέλο ι8 970 που με 50 $ γίνεται 990

αυτός που αγόρασε το ι8 990 θα έχει άδικο να νομίζει ότι είναι αδικημένος η ακόμα χειρότερα να αισθάνεται ότι τον κοροϊδέψανε?

Ώπα, σα να έχασες την μπάλα. Αν φοβάσαι ότι η Intel θα κόψει features όπως το ΗΤ και την μπόλικη cache και θα πουλάει τους επεξεργαστές πιο φτηνά αλλά με επί πληρωμή upgrades, μην φοβάσαι γιατί αυτό το κάνει ήδη:

Σήμερα (πριν μπει σε εφαρμογή το καθεστώς της είδησης) μπορείς να δώσεις $200 και να πάρεις τον i5 660 που τρέχει στα 3.33Ghz που με το turbo γίνεται 3.6GHz και έχει 4Mb cache & 4 threads (HT).

Την ίδια στιγμή στα $140 έχει τον i3 560 ο οποίος τρέχει επίσης στα 3.33GHz, έχει επίσης 4Mb cache και 4 threads (ΗΤ) όπως και ο i5 660. Το μόνο που δεν έχει είναι το turbo, άρα για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει, γιατί να δώσει $60 παραπάνω για τον i5 660;

Από την άλλη, αυτό που θα κάνει τώρα είναι να σου δώσει την ευκαιρία αν αλλάξεις γνώμη, να προσθέσεις αυτά τα features που αρχικά δεν ήθελες, πληρώνοντας $50.

Που είναι το κακό; Ή φοβάσαι ότι ο i3 560 με $50 θα γίνεται i7 990; :hehe:

Εγώ έχω έναν επεξεργαστή που τον χρησιμοποιώ για να παίζω παιχνίδια, να βλέπω ταινίες κλπ. Το ότι αυτός ο επεξεργαστής μου έχει VT/virtualization ή Hyper-Threading, δε με απασχολεί και δεν τα χρησιμοποιώ. Αν μου έλεγες όταν τον πήρα, ότι θα μπορούσα να είχα δώσει τα μισά λεφτά και να τον έπαιρνα χωρίς τα features που δε μου κάνουν, μια χαρά θα μου καθόταν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.