Jump to content



Plaisio και (απαράδεκτη) συμπεριφορά προς πελάτες


crmaris

Recommended Posts

ποια η διαφορά ρε σεις αυτή http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S1366-X58-Ddr3-UT-X58-T3EH8.htm απο αυτή : http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S1366-X58-Ddr3-LP-DK-X58-T3EH6.htm

υπάρχνουν και οι 2 σε διαφορετικά καταστήματα ομως αλλα με βολεύουν και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply
ποια η διαφορά ρε σεις αυτή http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S1366-X58-Ddr3-UT-X58-T3EH8.htm απο αυτή : http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S1366-X58-Ddr3-LP-DK-X58-T3EH6.htm

υπάρχνουν και οι 2 σε διαφορετικά καταστήματα ομως αλλα με βολεύουν και τα 2.

To μονο που μπορω να δω με βαση αυτα που λει το plaisio δεν υπαρχει καποια διαφορα το μονο διαφορετικο ειναι το συστημα ψυξης

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να μπούκαρα στο thread κατηγορώντας τους άλλους ότι αναιρούν 9 σελίδες posts. Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω. Δεν έχει νόημα.

Δεν μπούκαρα πουθενά, ανοιχτά βρήκα και μπήκα, και εφόσον μπήκα το πρώτο μου ποστ ήταν να ενημερώσω τον φίλο λαμπίτη ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι μετάχειρο το mobo, οπότε καλό θα ήταν να ρωτήσει τον πωλητή όταν πάει να την αγοράσει για να γνωρίζει τι αγοράζει, ασχέτως εάν τέτοιες προσφορές κάνει μία ο Θεός και μία το Πλαίσιο στα χίλια χρόνια.

Κι επειδή έκανα quote εσένα, δεν σημαίνει ότι αναφερόμουν αποκλειστικά σε εσένα ούτε σου έκανα κάποια επίθεση, ούτε και σε κατηγόρησα, μια μαμημένη συζήτηση κάνουμε, και ούτε σε ήξερα και απο χθες για να σε κατηγορήσω. Εσύ πιάστηκες σε μία λέξη που είπα ή που ξέχασα να πω και απ' το μεσημέρι καθόμαστε και τραβάμε τα βυζιά μας, χωρίς να θέλεις να εννοήσεις το γεγονός ότι αυτό που μου την έδωσε είναι ότι το προϊόν της προσφοράς πιθανότατα είναι μεταχειρισμένο.

Και για να μην παρεξηγηθώ γενικότερα, απ' το Πλαίσιο κάνω τις περισσότερες αγορές μου, χωρίς να σημαίνει κάτι συγκεκριμένο αυτό βέβαια, απλά εξηγούμαι για να μη παρεξηγούμαι.

Και για τo redemption, είπα το εξής:

Γιατί αν είναι μεταχειρισμένη η μητρική και αυτό δεν αναγράφεται πουθενά, τότε δεν το λες και προσφορά...

Όχι δε το λέω προσφορά, αν το mobo είναι μεταχειρισμένο και εγώ δε το ξέρω. Δε θα μου την κάνουν δώρο, και γι' αυτό δε γουστάρω να μου πουλάνε μετάχειρο αντί για καινούριο. Αν ήταν μεταχειρισμένο και ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΓΑΝΕ, ότι ξέρεις τι σου δίνω το DFI έχει μπει και σε άλλο μηχάνημα για λίγο, και στο δίνω 40. Ναι αυτό είναι προσφορά και κάτσε καλά μάλιστα.

Τέλοσπάντων, πολυ το κουράσαμε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορά ρε σεις αυτή http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S1366-X58-Ddr3-UT-X58-T3EH8.htm απο αυτή : http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S1366-X58-Ddr3-LP-DK-X58-T3EH6.htm

υπάρχνουν και οι 2 σε διαφορετικά καταστήματα ομως αλλα με βολεύουν και τα 2.

μονο στην ψυξη τους φιλε μου οπως βλεπω

Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορά ρε σεις αυτή http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S1366-X58-Ddr3-UT-X58-T3EH8.htm απο αυτή : http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S1366-X58-Ddr3-LP-DK-X58-T3EH6.htm

υπάρχνουν και οι 2 σε διαφορετικά καταστήματα ομως αλλα με βολεύουν και τα 2.

φιλε και οι 2 εχουν περασει απο τα χερια μου.ποτε δεν τις σταθεροποιησα ακομα και στα 3.5 no matter what+μεγαλα θεματα με συμβατοτητα μνημων=οι πιο πολλες που εβαζα δειχναν 4 gb αντι 6gb.καμοια σχεση με τις dfi 775

Link to comment
Share on other sites

φιλε και οι 2 εχουν περασει απο τα χερια μου.ποτε δεν τις σταθεροποιησα ακομα και στα 3.5 no matter what+μεγαλα θεματα με συμβατοτητα μνημων=οι πιο πολλες που εβαζα δειχναν 4 gb αντι 6gb.καμοια σχεση με τις dfi 775

ναι!!! και σε φορουμ που εψαξα στο google το ίδιο πρόβλημα... έλεγα να την πάρω μωρε και να την βάλω στο ράφι για αργότερα για i7.. αφου με το pc της υπογραφης είμαι καλυμμένος αλλα αναβάλεται προς το παρόν..

Link to comment
Share on other sites

φιλε και οι 2 εχουν περασει απο τα χερια μου.ποτε δεν τις σταθεροποιησα ακομα και στα 3.5 no matter what+μεγαλα θεματα με συμβατοτητα μνημων=οι πιο πολλες που εβαζα δειχναν 4 gb αντι 6gb.καμοια σχεση με τις dfi 775

το Προβλημα με τις μνημες δεν ειναι μονο στις DFI πολλα 1366 συστηματα πολλες φορες βλεπουν 4 απο τα 6 στο δικο μου συστημα αν δοκιμασω να μικρινω τα timing (απο 7-7-7-20 εστω και 6-7-7-20 αν παω να τα βαλω στο επομενο boot βλεπει τα 4 απο τα 6 gb ) εμενα γενικα το κανει οταν τις ανεβασω πολυ η χαμηλωσω τα timming τους και σε φιλο με p6t deluxe v2 ακριβως το ιδιο ασυμβατοτητα με μνημη δεν βρηκα απο 2-3 ζευγαρια που δοκιμασα αλλα σε ολες το ιδιο προβλημα αν τις ανεβασω πανω απο 1600 οσο και να χαλαρωσω τα timing βλεπει μονο τα 4 gb η αν δοκιμασω σε χαμηλοτερη συχνοτητα απο τα 1600 να σφιξω timing τοτε παλι βλεπει 4

Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορά ρε σεις αυτή http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S1366-X58-Ddr3-UT-X58-T3EH8.htm απο αυτή : http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S1366-X58-Ddr3-LP-DK-X58-T3EH6.htm

υπάρχνουν και οι 2 σε διαφορετικά καταστήματα ομως αλλα με βολεύουν και τα 2.

ή 8 μου φαίνεται ότι έχει ψηφιακό pwm σε σχέση με την 6

Link to comment
Share on other sites

Ολο λεμε λεμε για το Πλαισιο οτι τις προσφορες τις καβατζωνουν οι υπαλληλοι του (που ισχυει σε ενα βαθμο) αλλα εγω το πρωι περασα απο 2 καταστηματα (Συνταγματος και Στουρναρη) μπας και βρω κανα ps3 game απο αυτα που ειχαν βαλει σε προσφορες και μου πε ο υπαλληλος στο καταστημα του Συνταγματος οτι ηρθε ενας πελατης χθες και του πε τα εξης

"Φιλαρακι πες μου ποια games εχεις για PS3 και Χbox των 5,10 και 15 ευρω και δωστα μου ολα!"

και το ατομα αγορασε 300 ευρω (κυριολεκτικα) games των 5-10-15 ευρω, πολλα μαλιστα διπλα και τριπλα! Προφανως για να μοσχοπουλησει μεσω forums

Στιγμες σαν και αυτες σκεφτομαι οτι εχουμε την κυβερνηση και την μεταχειριση που μας αξιζει γιατι και μεις σαν αλλοι πολιτικοι κοιταμε πως θα τα παρουμε απο τον διπλανο μας εστω και για 5, 10 ευρω ... ουδεμια σχεση εχουμε πλεον με " αθανατο αρχαιοελληνικο πνευμα" κυριοι ...

Link to comment
Share on other sites

το γεγονός ότι υπάρχουν πονηροί αυτό δεν αναιρεί τα εξής:

1) το site του πλαισίου προκαλεί τον καταναλωτή να ξεκινήσει κυνήγι θησαυρού σε όλη την επικράτεια, και φυσικά εκτός από τους "πονηρούς" τρέχει και ο φοιτητής, ο μαθητής και ο κακομοίρης που κοιτάει να κάνει το χόμπι του με λίγα χρήματα

2)Το κυνήγι του θησαυρού είναι χαμένο εξαρχής διοτι :

α) δεν μπαίνουν στον κόπο από τα κεντρικά να ελέγξουν με τα καταστήματα και τις αποθήκες αν τα αποθέματα είναι πραγματικά

β)οι υπαλληλοι κάνουν πλιάτσικο

γ)το σιτε δεν ενημερώνεται για τα αποθέματα, οπότε 1 κομμάτι μένει σα ζομπι στο σιτε για μέρες, ενώ έπρεπε να φεύγει άμεσα

3)Στις προσφορές, ειδικά τις online, έπρεπε να υπάρχει περιορισμός τεμαχίων ανά πελάτη όπως γινεται στο εξωτερικό,

4)Οι υπάλληλοι έπρεπε να αποκλείονται από τις προσφορές όπως γίνεται σε όλους τους διαγωνισμούς και τις σοβαρές εταιρείες του εξωτερικού

Το παραεμπόριο λειτουργεί γιατί το πλαίσιο δεν παίρνει μέτρα!

Οι άνθρωποι που πληρώνει για μάρκετινγκ και πωλήσεις είναι όχι μόνο ανίκανοι αλλά επικίνδυνοι για την ίδια την εταιρία δεν έχουν κάν τη συναίσθηση του χρόνου που χάνουν οι υπάλληλοι στα τηλέφωνα και στο face to face να δίνουν εξηγησεις για τις ανύπαρκτες προσφορές, ούτε τη δυσαρέσκεια του ταλαιπωρημένου, ούτε την κακή εικόνα στην αγορά ....

Link to comment
Share on other sites

παίδες εγω οτι έχω ρωτήσει μέχρι τώρα εκτός απο ένα επεξεργαστή τα έχουν.. αλλα για όλα κάτι έχουν να μου πούνε... πχ για το δεύτερο το pc μου δεν έχω καλό κουτί λείπουν τα πάντα απο πάνω και βρήκα το NZXT hush orange στα 20 ευρω.. Παίρνω καλαμαριά μου λενε υπάρχει μονο που.... είναι εκθεσιακό και εχει ενα σπάσιμο στην πρόσοψη και γρατζουνιές απο την μια μερια...

Ε ελεος.. αυτο μεσα στο σαιτ δεν μπορούν να το γράψουν τι με ξεσηκώνουν και παίρνω 100 τηλέφωνα την μέρα..

edit: Πάλι καλα που έχω forthnet και έιναι απεριόριστα..

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα και εγω τηλεφωνο στο καταστημα Θεσ/νικης να ρωτησω για κατι μνημες.

Τιποτα ιδιαιτερο μονο 6-7 κιτς DDR3...

Eιχα τους κωδικους των προίοντων και ο πωλητης μου λεει πειτε μου προίοντα καλυτερα

Τελος παντων το προσπερναω, υποθετω θα τα χουν ως προσφορες καπου σε κοινη θεα οπως συμβαινει πχ και στο καταστημα Λαρισας.

Ολως τυχεως δε υπηρχε τιποτα, αλλα το τραγελαφικο της υποθεσης ειναι σε καθε μια που ρωταγα, ρωτουσε ο πωλητης εναν αλλο να παρει επιβεβαιωση.

Φτανω στο προτελευταιο κιτ ηταν ενα 2χ2Gb Corsair.

Ακουω απο μεσα απο τον 2ο πωλητη

"...αυτες τις εχουμε¨"

Ωρεα του λεω.

Δε γινεται μου απανταει ο 1ος ειναι κρατημενες...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είναι οτι δεν υπήρχαν σαν φυσικά προϊόντα αλλά έφυγαν τόσο γρήγορα που τσάκωνας κόντεψε να βγάλει μαλλιά...

Κάνεις λάθος. Τα περισσότερα ΔΕΝ υπήρχαν. Το site δεν ανανεώνεται ΕΠΙΤΗΔΕΣ. Οι περισσότερες από τις "προσφορές" είναι ανοιγμένα/μεταχειρισμένα/από stockhouse προϊόντα πράγμα που δεν αναφέρεται. Επίσης η περιγραφή πολλών είναι ψευδής/παραπλανητική.

Link to comment
Share on other sites

εγώ βλέπω μόνο εικασίες........και γενικά ένα τεράστιο μπέρδεμα.....

αν υπάρχει τρόπος να τσιμπήσουμε μια προσφορά και να πάμε το αμέσως επόμενο λεπτό στο κατάστημα που την έχει διαθέσιμη πολύ θα ήθελα να το δω......αν θα υπάρχει ή αν θα αρνηθούν για τον Α.Β.Γ λόγο.

μέχρι να βρεθεί ένας τρόπος να ξεκαθαριστεί το πράγμα εγώ απλώς παρακολουθώ χωρίς να βγάζω συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Τα περισσότερα ΔΕΝ υπήρχαν. Το site δεν ανανεώνεται ΕΠΙΤΗΔΕΣ. Οι περισσότερες από τις "προσφορές" είναι ανοιγμένα/μεταχειρισμένα/από stockhouse προϊόντα πράγμα που δεν αναφέρεται. Επίσης η περιγραφή πολλών είναι ψευδής/παραπλανητική.

στο ότι δεν ανανεώνεται ποτέ θα συμφωνήσω γιατί και εγώ είχα παραγγειλει μια κάρτα γραφικών παίρνω να την ακυρώσω την επόμενη μέρα ο υπάλληλος (θρασυτατα) με ρωταει για πιο λόγο ήθελα να ακυρώσω την παραγγελία και πριν προλάβω να του πω μου λέει πως -αν και όπως βλέπω δεν υπάρχει σαν απόθεμα-τότε τι τον ένοιαζε αν την ακυρώσω η όχι....:mamba:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.