Jump to content



Plaisio και (απαράδεκτη) συμπεριφορά προς πελάτες


crmaris

Recommended Posts

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S1366-X58-Ddr3-LP-DK-X58-T3EH6.htm

παίδες πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα Λάρισας για την παραπάνω μητρική

μου λενε υπάρχει κανονικά αλλα χωρίς τα παρελκόμενα και οτι είναι πλήρως λειτουργική...

ειπα να την κρατήσουν αλλα τι λέτε αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply
http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S1366-X58-Ddr3-LP-DK-X58-T3EH6.htm

παίδες πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα Λάρισας για την παραπάνω μητρική

μου λενε υπάρχει κανονικά αλλα χωρίς τα παρελκόμενα και οτι είναι πλήρως λειτουργική...

ειπα να την κρατήσουν αλλα τι λέτε αξίζει?

αν οντως υπαρχει και σου την κρατησουν παρτην!:happy2:

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S1366-X58-Ddr3-LP-DK-X58-T3EH6.htm

παίδες πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα Λάρισας για την παραπάνω μητρική

μου λενε υπάρχει κανονικά αλλα χωρίς τα παρελκόμενα και οτι είναι πλήρως λειτουργική...

ειπα να την κρατήσουν αλλα τι λέτε αξίζει?

Το χωρίς τα παρελκόμενα είναι ύποπτο, να το κοιτάξεις.

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S1366-X58-Ddr3-LP-DK-X58-T3EH6.htm

παίδες πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα Λάρισας για την παραπάνω μητρική

μου λενε υπάρχει κανονικά αλλα χωρίς τα παρελκόμενα και οτι είναι πλήρως λειτουργική...

ειπα να την κρατήσουν αλλα τι λέτε αξίζει?

Χωρίς παρελκόμενα; Ύποπτο... Παίζει να είναι επιστροφή πελάτη που ποιος ξέρει τι της είχε κάνει....

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει 2 χρόνια εγγύηση μην το σκέφτεσαι. Τι αξία έχουν τα καλώδια και το κουτί που δεν θα πάρεις;

Μάλλον ακούν τελικά, γιατί...

επιτέλους έβαλαν κουμπί διαθεσιμότητας για τα καταστήματα... αλληλούια...

Αν και καθυστέρησε αρκετά χρόνια, κάλιο αργά, παρά ποτέ...

Βασικά το κουμπί ζητήθηκε για τα διαθέσιμα προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει 2 χρόνια εγγύηση μην το σκέφτεσαι. Τι αξία έχουν τα καλώδια και το κουτί που δεν θα πάρεις;

Βασικά το κουμπί ζητήθηκε για τα διαθέσιμα προϊόντα.

Καθίστε ρε παιδιά, για 9 σελίδες συζητάμε για τα στραβά και τα κουτσά των προσφορών, και επειδή ΜΙΑ προσφορά βρέθηκε ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αυτομάτως όλα είναι κομπλέ;

Το θέμα για μένα δεν είναι εαν η προσφορά είναι καλή και πόσο κοστίζει, αλλά εάν είναι σωστή προσφορά.

Γιατί αν είναι μεταχειρισμένη η μητρική και αυτό δεν αναγράφεται πουθενά, τότε δεν το λες και προσφορά...

Link to comment
Share on other sites

α και επισης τι καταρα που χει φαει αυτος που ανανεωνει το site του πλαισιου......καμια ανανεωση στις ''προσφορες''.αφου τελειωνει το προιον ανανεωστε το οτι δεν ειναι διαθεσιμο! ξυπνα πλαισιο χανεις πελατες.ΧΑΝΕΙΣ ΠΕΛΑΤΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

Καθίστε ρε παιδιά, για 9 σελίδες συζητάμε για τα στραβά και τα κουτσά των προσφορών, και επειδή ΜΙΑ προσφορά βρέθηκε ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αυτομάτως όλα είναι κομπλέ;

Το θέμα για μένα δεν είναι εαν η προσφορά είναι καλή και πόσο κοστίζει, αλλά εάν είναι σωστή προσφορά.

Γιατί αν είναι μεταχειρισμένη η μητρική και αυτό δεν αναγράφεται πουθενά, τότε δεν το λες και προσφορά...

Που είδες να λέμε ότι όλα είναι καλά; Το thread οφείλει να είναι και ολίγον αντικειμενικό αλλιώς ας βάλουμε τίτλο "Εδώ ΜΟΝΟ κράζουμε". Και πάλι όμως ρωτάω. Που γράφτηκε ότι όλα είναι καλά;

Τώρα η μητρική μπορεί να είναι καινούρια - κατευθείαν από RMA ή δεύτερο χέρι από αποσυναρμολόγηση ίσως μηχανήματος. Όταν όμως κοιτάω στο internet ότι η αξία της ήταν άνω των 200$, τα 40€ εμένα μου φαίνονται για εξαιρετική προσφορά ακόμα και σαν δεύτερο χέρι. Όταν μάλιστα έχεις την εγγύηση του Πλαισίου που σημαίνει ότι την επόμενη μέρα την γυρνάς και σου δίνουν έστω πιστωτικό απλά δεν χάνεις τέτοια ευκαιρία.

Μπορεί να φωνάξουμε για τα κόλπα του Πλαισίου, αλλά δεν θα κάτσουμε να πούμε και στο παιδί να χάσει μια συμφέρουσα προσφορά ώστε να πάω εγώ, εσύ ή κάποιος υπάλληλος να την βουτήξει. Εξάλλου και να βγει μία προσφορά αληθινή δεν αθωώνεται το τμήμα marketing του Πλαισίου.

Link to comment
Share on other sites

Που είδες να λέμε ότι όλα είναι καλά; Το thread οφείλει να είναι και ολίγον αντικειμενικό αλλιώς ας βάλουμε τίτλο "Εδώ ΜΟΝΟ κράζουμε". Και πάλι όμως ρωτάω. Που γράφτηκε ότι όλα είναι καλά;

Τώρα η μητρική μπορεί να είναι καινούρια - κατευθείαν από RMA ή δεύτερο χέρι από αποσυναρμολόγηση ίσως μηχανήματος. Όταν όμως κοιτάω στο internet ότι η αξία της ήταν άνω των 200$, τα 40 εμένα μου φαίνονται για εξαιρετική προσφορά ακόμα και σαν δεύτερο χέρι. Όταν μάλιστα έχεις την εγγύηση του Πλαισίου που σημαίνει ότι την επόμενη μέρα την γυρνάς και σου δίνουν έστω πιστωτικό απλά δεν χάνεις τέτοια ευκαιρία.

Μπορεί να φωνάξουμε για τα κόλπα του Πλαισίου, αλλά δεν θα κάτσουμε να πούμε και στο παιδί να χάσει μια συμφέρουσα προσφορά ώστε να πάω εγώ, εσύ ή κάποιος υπάλληλος να την βουτήξει. Εξάλλου και να βγει μία προσφορά αληθινή δεν αθωώνεται το τμήμα marketing του Πλαισίου.

Κανείς δεν είπε ότι όλα είναι καλά, ήταν σχήμα λόγου απ' την πλευρά μου, όπως επίσης κανείς δεν είπε ότι δεν είναι συμφέρουσα προσφορά. Το παιδί καλά έκανε και την έκλεισε, αυτό εννοείται, με παρελκόμενα ή χωρίς, μεταχειρισμένη ή μη. Εγώ ήθελα να ενημερώσω τον φίλο όμως, ότι υπάρχει η περίπτωση να είναι δεύτερο χέρι, εφόσον του είπαν χωρίς παρελκόμενα.

Όμως όταν και αν είναι δεύτερο χέρι, θέλω να αναγράφεται. Να ξέρω τι αγοράζω. Το θέμα δεν είναι αν είσαι ή είμαι ευχαριστημένος με την προσφορά "ακόμη κι αν είναι από δεύτερο χέρι", αλλά το ότι δεν αναγράφεται πουθενά αν όντως είναι δεύτερο χέρι ή όχι. Συμφωνώ μαζί σου, το Πλαίσιο θα του κόψει πιστωτικό. Εγώ θέλω να ξέρω τι αγοράζω όμως, και θέλω να ξέρω αν η μητρική έχει μπει και σε άλλο μηχάνημα πριν, γιατί δεν θα μας κάνουν χάρη, λεφτά θα πάμε να δώσουμε είτε είναι 10 είτε 40 είτε 200 ευρώ.

Επίσης, αν έχεις την εντύπωση ότι προσπάθησα να αποτρέψω τον φίλο να την αγοράσει, για να πάω να την πάρω εγώ, δεν θα μπω καν στον κόπο να απαντήσω, αν και δεν πιστεύω ότι εννοούσες κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δέν νομίζω να υπάρχει σκοπιμότητα.

Μάλλον θα προέκυψε κάποια βλάβη στη βάση ... και ανέβασαν το back-up της προηγούμενης εβδομάδας.

Ναι... Έτσι θα είναι... Δεν μπορεί... Ναι ναι, αυτό είναι...

:)

Εγώ πάντως ρίχνω μαύρο για δεύτερη φορά στο Πλαίσιο και ειλικρινά ελπίζω να το κρατήσω παραπάνω από χρόνο. Κρίμα γιατί καμιά φορά με βόλευε να πεταχτώ στο υποκατάστημα και να ικανοποιήσω τις καταναλωτικές ορμές μου. Τώρα, άντε γεια. Και κακώς που ασχολήθηκα - βλέπετε η κρίση, οι καθστερήσεις στις πληρωμές, είχα μείνει και ολίγον ρέστος. Κι αν το βιάζομαι και δεν το βρίσκω από τα τοπικά μαγαζάκια θα το παραγγείλω από eshop κι ας έχει και 50ευρώ πάνω το προϊόν (που δεν έχει) κι ας λένε οι άλλοι για το after sales support και τα RMA του Πλαισίου (που ούτε εκεί είδα κάτι που δεν το έχω δει αλλού).

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε ότι όλα είναι καλά, ήταν σχήμα λόγου απ' την πλευρά μου, όπως επίσης κανείς δεν είπε ότι δεν είναι συμφέρουσα προσφορά. Το παιδί καλά έκανε και την έκλεισε, αυτό εννοείται, με παρελκόμενα ή χωρίς, μεταχειρισμένη ή μη. Εγώ ήθελα να ενημερώσω τον φίλο όμως, ότι υπάρχει η περίπτωση να είναι δεύτερο χέρι, εφόσον του είπαν χωρίς παρελκόμενα.

Όμως όταν και αν είναι δεύτερο χέρι, θέλω να αναγράφεται. Να ξέρω τι αγοράζω. Το θέμα δεν είναι αν είσαι ή είμαι ευχαριστημένος με την προσφορά "ακόμη κι αν είναι από δεύτερο χέρι", αλλά το ότι δεν αναγράφεται πουθενά αν όντως είναι δεύτερο χέρι ή όχι. Συμφωνώ μαζί σου, το Πλαίσιο θα του κόψει πιστωτικό. Εγώ θέλω να ξέρω τι αγοράζω όμως, και θέλω να ξέρω αν η μητρική έχει μπει και σε άλλο μηχάνημα πριν, γιατί δεν θα μας κάνουν χάρη, λεφτά θα πάμε να δώσουμε είτε είναι 10 είτε 40 είτε 200 ευρώ.

Επίσης, αν έχεις την εντύπωση ότι προσπάθησα να αποτρέψω τον φίλο να την αγοράσει, για να πάω να την πάρω εγώ, δεν θα μπω καν στον κόπο να απαντήσω, αν και δεν πιστεύω ότι εννοούσες κάτι τέτοιο.

Μου τα γυρνάς τούμπα τώρα. Πες απλά ότι βιάστηκες να βγάλεις συμπεράσματα διότι και μας έβαλες τις φωνές, σχήμα λόγου αν θέλεις, ότι τα βλέπουμε όλα κομπλέ ξαφνικά και άφησες ξεκάθαρα να εννοηθεί ότι στα 40€ η εν λόγω μητρική "δεν το λες και προσφορά" αν δεν είναι απολύτως καινούρια και αχρησιμοποίητη. Εγώ δεν ασχολούμαι με Intel, αλλά είμαι σίγουρος ότι, αν μια μητρική για 1366 socket που την βλέπω στο internet να κυκλοφορεί στα 200$ και 300$ βγει ακόμα και 8ο χέρι στις αγγελίες του lab, χωρίς παρελκόμενα με 2 χρόνια εγγύηση Πλαίσιο, θα φύγει σε 5'. Max.

Τώρα τέτοιες ευκαιρίες αν κάτσεις και τις φιλοσοφήσεις τις έχασες. Το παιδί θα πάει στο κατάστημα να την πάρει οπότε μπορεί να της κάνει οπτικό έλεγχο και αν δει πάνω στην μητρική πράγματα και θαύματα πολύ απλά να την αφήσει και να φύγει. Μπορεί επίσης να ρωτήσει αν η μητρική έχει βγει από κάποιο μηχάνημα πελάτη ή του καταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Μου τα γυρνάς τούμπα τώρα. Πες απλά ότι βιάστηκες να βγάλεις συμπεράσματα διότι και μας έβαλες τις φωνές, σχήμα λόγου αν θέλεις, ότι τα βλέπουμε όλα κομπλέ ξαφνικά και άφησες ξεκάθαρα να εννοηθεί ότι στα 40 η εν λόγω μητρική "δεν το λες και προσφορά" αν δεν είναι απολύτως καινούρια και αχρησιμοποίητη. Εγώ δεν ασχολούμαι με Intel, αλλά είμαι σίγουρος ότι, αν μια μητρική για 1366 socket που την βλέπω στο internet να κυκλοφορεί στα 200$ και 300$ βγει ακόμα και 8ο χέρι στις αγγελίες του lab, χωρίς παρελκόμενα με 2 χρόνια εγγύηση Πλαίσιο, θα φύγει σε 5'. Max.

Τώρα τέτοιες ευκαιρίες αν κάτσεις και τις φιλοσοφήσεις τις έχασες. Το παιδί θα πάει στο κατάστημα να την πάρει οπότε μπορεί να της κάνει οπτικό έλεγχο και αν δει πάνω στην μητρική πράγματα και θαύματα πολύ απλά να την αφήσει και να φύγει. Μπορεί επίσης να ρωτήσει αν η μητρική έχει βγει από κάποιο μηχάνημα πελάτη ή του καταστήματος.

Δεν σου γυρνάω τίποτα τούμπα. Και όχι δε βιάστηκα να βγάλω συμπεράσματα. Το παλικάρι είπε ότι την έκλεισε ήδη τη μητρική και ρώτησε αν αξίζει και είπε ότι δεν έχει παρελκόμενα. Δηλαδή δεν ήθελες να του πω ότι παίζει το ενδεχόμενο να είναι δεύτερο χέρι η μητρική...;

Μη μου λες για προσφορές και πόσο γρήγορα θα φύγουν απ' το ράφι και απ' τον Λάμπη και αν χρειάζεται να τις φιλοσοφήσω κτλ, γιατί δεν χρειάζομαι βοήθεια για να γνωρίζω αυτά τα πράγματα. Η προσφορά είναι συμφέρουσα και δεν είπα το αντίθετο και αν προσέξεις αυτά που γράφω, δεν γυρνάω τιποτα τούμπα, γιατί αυτό που είπα είναι ότι η προσφορά δεν είναι σωστή, εάν πουλάνε το καινούριο για μεταχειρισμένο.

Εκεί επικεντρώθηκα από την αρχή. Στο ότι δε γουστάρω να μου βγάζουν για προσφορά κάτι μεταχειρισμένο και να μου το πουλάνε για καινούριο.

Γιατί στην τελική δε μου καίγεται καρφί αν είναι και 200 ευρώ κάτω η τιμή, αν εγώ πάω και την αγοράσω για καινούρια ενώ με έχουν δουλέψει και είναι μεταχειρισμένη και μετά από 6 μήνες αρχίσει τα κουλά το PC επειδή είναι DFI και επειδή "θα" είναι και μεταχειρισμένη, κανείς δε θα μου πληρώσει τον κόπο να φάω 3 ώρες να ξεστήνω τα πάντα για να την πάω πίσω για να πάρω ένα πιστωτικό με το οποίο θα πάρω καραμέλες, γιατί πολυ απλά δεν θα έχουν την ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου γυρνάω τίποτα τούμπα.

ΠΡΙΝ

Γιατί αν είναι μεταχειρισμένη η μητρική και αυτό δεν αναγράφεται πουθενά, τότε δεν το λες και προσφορά...
Καθίστε ρε παιδιά, για 9 σελίδες συζητάμε για τα στραβά και τα κουτσά των προσφορών, και επειδή ΜΙΑ προσφορά βρέθηκε ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αυτομάτως όλα είναι κομπλέ;

ΜΕΤΑ

Κανείς δεν είπε ότι όλα είναι καλά, ήταν σχήμα λόγου απ' την πλευρά μου, όπως επίσης κανείς δεν είπε ότι δεν είναι συμφέρουσα προσφορά.

Ας το σταματήσουμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το ζόρι σου εσένα τώρα για να καταλάβω είναι να αποδείξεις τα λεγόμενά μου λανθασμένα, ή να κάνουμε μια νορμαλ συζήτηση; Για να ξέρω δηλαδή να αρχίσω να ψάχνω κι εγώ τα ποστ σου, αν έβαλες ένα ή δύο σημεία στίξης.

Αυτό που εννοούσα (το νόημα κοινώς για όσους δεν καταλαβαίνουν) βρίσκεται στο παραπάνω μου ποστ, αν θέλεις το διαβάζεις αλλιώς μπορείς ανενόχλητος να συνεχίσεις το κηνύγι λέξεων.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σιγα τωρα ας μην κολλαμε σε κατι που δεν εχει σημασεια!:giveup:

:sorry: για το :OT: αλλά Ο Χριστός και Η μάνα Του...:giveup:

Γενικά ρε παίδες λίγο προσοχή με τα ορθογραφικά. Μου έχουν μείνει λίγα μαλλιά θα πέσουν και αυτά... Δεν είπα να κάνετε λάθος στο ναβουχοδονόσορας αλλά σε απλές λέξεις να γράφουμε σωστά. Μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε. Και αν δεν ξέρουμε cp στο google να δούμε τι βγάζει...

σημασία

**Εναλλακτικά υπάρχει και ο chrome...

Link to comment
Share on other sites

To καταστημα της Λαρισας εχει τις καλυτερες προσφορες...κ0λοφαρδοι οι λαρσεοι :p

Να αναφερω απλα οτι για οσα προϊοντα τηλεφωνησα για να ρωτησω για διαθεσιμοτητα δεν υπηρχαν ουτε για δειγμα...Το πλαισιο καθε τελος καλοκαιριου τις κανει αυτες τις προσφορες...Ο λογος που γινονται πιστευω ειναι για να ριξουν τις τιμες πιστωτικου σε περιπτωση rma.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το ζόρι σου εσένα τώρα για να καταλάβω είναι να αποδείξεις τα λεγόμενά μου λανθασμένα, ή να κάνουμε μια νορμαλ συζήτηση; Για να ξέρω δηλαδή να αρχίσω να ψάχνω κι εγώ τα ποστ σου, αν έβαλες ένα ή δύο σημεία στίξης.

Αυτό που εννοούσα (το νόημα κοινώς για όσους δεν καταλαβαίνουν) βρίσκεται στο παραπάνω μου ποστ, αν θέλεις το διαβάζεις αλλιώς μπορείς ανενόχλητος να συνεχίσεις το κηνύγι λέξεων.

Δεν θυμάμαι να μπούκαρα στο thread κατηγορώντας τους άλλους ότι αναιρούν 9 σελίδες posts. Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω. Δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.