Jump to content



Soundbar


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι παιδιά. Στο δωμάτιο μου επειδή λόγω χώρου (πολλά επιπλα) δεν υπάρχει χώρος για 5,1 σύστημα, το σκέφτομαι να πάω σε soundbar. Τι γνώμη έχετε για αυτά; Θα έχω 5,1 ήχο, η καλλίτερα να μείνω με 2,1; Τα θέλω για ταινίες κυρίως. Για μουσική έχω το PC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tα soundbar δεν ειναι και τοσο διαδεδομενα εδω μεσα.. θα σου προτεινα να δεις κανα review στο google..

αλλιως ρωτα σε κανα φορουμ με τηλεορασεις-hi end στερεοφωνικα...

εξαρταται βεβαια και ποσα χρηματα θες να διαθεσεις...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποιος να θέλει 5 διαφορετικά κανάλια από την ίδια κατεύθυνση??? στη θέση σου θα έμενα σε 2.1, άποψη κάποιου που δεν έχει ακούσει soundbar.

Edit από τη στιγμή που κάποιοι "κράζουν" τα έτοιμα 5.1 για την απόδοση τους, πόσο αυτό που είναι όλα στριμωγμένα σε τόσο λίγο χώρο.

λινκ

Q. Does it work?

A. Yes! Obviously it's never going to be as good as a proper 5.1 system, but as alternatives go, it's pretty top notch. Other major brands also produce sound projectors, such as Bose, B&O and Wharfedale, so this isn't some bodge-job one-off that doesn't work.

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Τα soundbars εχει αλλη φιλοσοφια λειτουργειας, δεν ειανι απλα 5 ηχεια στριμωγμενα. Βασιζεται σε ανακλασεις των κυματων ηχου στους πισω τοιχους του δωματιου σου (γι'αυτο και καθε σοβαρη υλοποιηση σου λεει οτι υπαρχουν καποιες απαιτησεις στον χωρο για να δουλεψει επαρκως) για να εξομοιωσει τα πισω ηχεια.

Οποτε δεν εχει καμια σχεση με τα ετοιμα σετακια που ολοι κραζουνε. Αυτα τα κραζουνε για την ποιοτητα του ηχου (στη μουσικη κυριως) και οχι για την κατευθυντικοτητα η οποια ειναι αριστη οπως και θα επρεπε δηλαδη, με σωστη τοποθετηση.

Τωρα, το αν δουλευει σωστα το soundbar και οντως εξομοιωνει σε επαρκη βαθμο τα πισω ηχεια? Επετρεψε μου να αμφιβαλω. Πιστευω οτι στην καλυτερη περιπτωση δινει ενα κλικ παραπανω surround αισθησης απο το 2.1 , και οσοι εντυπωσιαζονται και "νομιζουν" οτι ακουν απο την πισω κατευθυνση, περισσοτερο ειναι placebo effect και λιγοτερο η πραγματικοτητα (δηλαδη περιμενουν (και θελουν) να ακουσουν απο πισω, και οταν ερθει η στιγμη, καποιος ηχος που θα μπορουσε να ερχεται απο πισω το θεωρουν οτι ναι ηρθε απο πισω...).

Οποτε τα soundbars τα κραζουν για αλλο λογο, οτι απλα δεν πραγματοιποιουν αυτο που υποσχονται. (ιιισως σε τελειο χωρο με απολυτα τετραγωνο δωματιο και χωρις επιπλα....ισως, αλλα που εχεις τετοιο χωρο?).

Αποψη και εμενα, πηγαινε σε 2.1 καλυτερα, ή σκεψου κανενα σετακι με μικρα ηχεια που τα πισω ειναι σε τριποδα και μπορεις να τα βαζεις μονο οταν θες, και μετα τα αφηνεις διπλα στο PC παλι...

Link to comment
Share on other sites

Τα soundbars εχει αλλη φιλοσοφια λειτουργειας, δεν ειανι απλα 5 ηχεια στριμωγμενα. Βασιζεται σε ανακλασεις των κυματων ηχου στους πισω τοιχους του δωματιου σου (γι'αυτο και καθε σοβαρη υλοποιηση σου λεει οτι υπαρχουν καποιες απαιτησεις στον χωρο για να δουλεψει επαρκως) για να εξομοιωσει τα πισω ηχεια.

Οποτε δεν εχει καμια σχεση με τα ετοιμα σετακια που ολοι κραζουνε. Αυτα τα κραζουνε για την ποιοτητα του ηχου (στη μουσικη κυριως) και οχι για την κατευθυντικοτητα η οποια ειναι αριστη οπως και θα επρεπε δηλαδη, με σωστη τοποθετηση.

και πάλι στριμωγμένa μου φαίνονται :p

Στην ποιότητα του ήχου αναφερόμουν, ότι αν τα 5.1 έχουν "κακή" ποιότητα πόσο μάλλον τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

rise_from_your_grave.jpg

Ξεθάβω το θέμα μιας και λόγω περιορισμένου χώρου ψάχνω για ένα οικονομικό soundbar. Για την ώρα βολεύομαι με τα ηχεία του monitor (τράτζικ) οπότε ψάχνω κάτι λίγο καλύτερο. Βρήκα αυτήν την Asus Multimedia - Cine5 - ASUS που βγαίνει και σε καλή τιμή. Καμία νέα γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δες ετουτην. Εχω αλλα προιοντα Sonos, και αξιζουν ολα τα χρηματα !

SONOS PLAYBAR Wireless HiFi Soundbar

EDIT: Εκρυψα με το δαχτυλο μου την λεξη "οικονομικό" απο το Post σου...:p

Link to comment
Share on other sites

Με 700ευρω χτίζω άλλο δωμάτιο για να έχω τα ηχεία :p

Αν το ξανασκεφτείς πάντως... :hehe: δεν θα ξεχάσω τότε που μπήκα στην έκθεση High End και έψαχνα να βρω τα ηχεία...

[ame]http://www.amazon.com/Meridian-F80-Black/dp/B002H9XOSC[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει σε προσφορά την YAS101 της Yamaha αλλα στα περισσότερα ριβιου είναι συνδεδεμένη με τηλεόραση. Αναρωτιέμαι αν την συνδέσεις με optical στη κάρτα ήχου πως θα σεταρεις τα ηχεία στα windows; 2; 2.1; 5.1; 7.1;

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο σαλόνι την Sony HT-CT260, συνδεδεμένη στο htpc με την optical,στα windows το σετάρεις κανονικά σαν 2.1 (αν έχεις 5.1 bar σαν 5.1 κλπ) .

Λόγω παντόφλας, δεν έπαιζε το combo avr+speakers, οπότε η soundbar είναι καλή επιλογή για όσους θέλουν και "καλό" ήχο και μαζεμένα πράγματα.

Πλέον υπάρχει και η CT260H που προσθέτει hdmi in/out και λίγο παραπάνω σε χρήματα η CT660 με περισσότερα features.

Βέβαια δεν είναι pc soundbars, οπότε το μήκος τους ίσως να είναι πρόβλημα. Μια λύση είναι να την έχεις πάνω από την οθόνη καρφωμένη στον τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή των soundbars στηρίζεται ή είναι διαφορετικό;

Μάλλον όχι, έχει πολύ βαριά και μελετημένα DSP, αλλά από την άλλη... αν παίζει μουσική, ποιος νοιάζεται;

Πλέον έχει αντικατασταθεί από το AD88 γιατί τα σπάσανε με την Ferrari, πωλείται και Ελλάδα αλλά στην "κανονική" του τιμή ξυρίζει Meridian

Link to comment
Share on other sites

Αν η προτεραιότητα ειναι η θέαση ταινιών, θεωρώ οτι το soundbar ειναι πολυ "λίγο" και δεν θα καταφέρει να γεμίσει το χώρο. Παρά τα όσα διαφημίζονται τα soundbars στην καλυτερη περίπτωση θα σου αναβαθμίσουν κάπως τον ήχο της τηλεόρασης και τιποτα περισσότερο.

Ανάλογα και με το budget (το οποίο δεν είδα να έχει αναφερθεί) θα πρότεινα την λύση 2.1 με 2 ενεργά monitors ή ακόμα καλύτερα κάποιο απο τα πακετατακια της Bose που πραγματικά χάνονται στο χώρο εξαιτείας του πολυ μικρού μεγέθους χωρίς ωστόσο να υστερούν στον ήχο και στην γενικότερη εικόνα που προσφέρουν. Ενδεικτικές τιμές παίζουν απο 250-500 ευρώ σε μεταχειρισμένα (ebay κλπ). Ειναι πολυ αξιοπιστη λύση και μπορούν κάλλιστα να μετακομίσουν σε ένα υπνοδωμάτιο ή γραφείο στην περίπτωση αναβάθμισης του κύριου συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά για το pc, λίγο gaming και κυρίως μουσική. Στο δωμάτιο δεν υπάρχει χώρος για ηχεία, ούτε και θέλω τίποτα δυνατό, στην tv παίζει κανονικό 5.1.

Παράγγειλα το Asus Cine5 τελικά κυρίως λόγω μεγέθους, οι κανονικές soundbars παίζουν μεταξύ 80-90cm που πάλι ήταν πολύ μεγάλες για εκεί που την ήθελα. Δε περιμένω θαύματα, αλλά όπως και να χει καλύτερα από τα ηχεία του monitor θα παίζει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.