Jump to content



Τελωνείο


Recommended Posts

αν το στειλω πισω σημαινει > 50ε (πηγαινε) + restock (χρεωση της αποθηκης τους..?) + 40$(ξανα-ελα)

μια σκεψη να την παρατησω εκει - σε κανα δυο μηνες θα ζητανε 120000 ευρω (αποθηκευτικα !! ααχχαχχαχαχ!) και να τους στειλω δωρο ενα βαζακι βαζελινη.........

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εφόσον δε μπορείς να πας Αθήνα (Ναύπλιο βλέπω) να το εκτελωνίσεις μόνος σου με κάνα 50ευρω στείλτο πίσω και να στο ξαναστείλουν με απόδειξη 60usd και ως refurbished.

τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά

επειδή το πέρασα στο λέω

εμένα στην προσφορά μου ζήταγαν 95€ αμοιβή εκτελωνιστή.

έκανα την διαδικασία μόνος μου

πλήρωσα κάτι για τα χαρτιά που ετοίμασε η FEDEX 25€ πλήρωσα 25€ για την swiss board αποθήκευτρα(στην προσφορά δεν υπήρχαν) ένα χαρτόσημο κερατιλίκι 25-30€

και την αμοιβή του τελωνιακού~80€(πόσό fix άσχετο με την αξία του προιόντος,εδώ κολλάει το 3χμικρό δέμα>>1χμεγάλο δέμα)

μου βγήκε η όλη διαδικασία όσα ακριβώς έλεγε η προσφορά χωρίς απλά να τα πάρουν τα ίδια χέρια.

Link to comment
Share on other sites

μια τα ιδια κι απο μενα...

τηλεφωνακι σημερα το πρωι

129€ ζητανε απο Fedex

ΠΟΣΟ

ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑΚΑ 0.00

ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 30.00

Δ.Ε.Τ.Ε. 2.00

Δ.Ε.Χ.Ε. 0.00

Ε.Ε.Π.Α. 0.00

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0.00

ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15.00

ΑΜΟΙΒΗ 82.41

ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0.00

ΣΥΝΟΛΟ 129.41

Λευτερη πιστευεις οτι δεν αξιζει το τραβηγμα κι οτι ειναι καλυτερα να δεχτω τη χρεωση?

Το οτι το προιον ειναι πραγματικα δωρο (CM Contest)

δεν παιζει σαν χαρτι διαπραγματευσης?

Link to comment
Share on other sites

με το αποδεικτικό του διακανονισμού

γλυτώνεις τους δασμούς/φόρους

στην περίπτωση σου 30

εμένα Τζωρτζ μου βγήκε μια η άλλη τα παραβολάκια τριβολάκια

με την αμοιβή του εκτελωνιστή τους.

και πέρασα και 2 ώρες να ευχαριστώ τον κάθε μαλακοκαϋλη που ξυνότανε

για να τελειώσω στα μπαμ.

για το 30 πάλαιψε το

τα λοιπά δεν αξίζουν

ψάχνω διάολε τα χαρτιά μου από τότε

και δεν τα βρίσκω

δεν θυμάμαι αν τις αποδείξεις κλπ τις κράτησε ο τελευταίος για να αποδεσμεύσει το προιον

αλλα κάπου πρέπει να έχω την σούμα..

μπορείς να το δοκιμάσεις

νομίζω τα 82€ αμοιβής θα τα πλησιάσεις στα γύρω γύρω

τώρα αν το δώρο είναι κάτι που αφαιρεί ΟΛΑ τα παραπάνω έξοδα

δεν το ξέρω

αν δλδ δεν έπρεπε καν να σταματήσει στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

οντως εαν μιλαμε για 30€ δεν αξιζει 2ωρες και βενζινες/πηγαινελα ΕλΒεζ...

το νταβατζιλικι μου μεσα...

θα παρω αυριο τηλ (γιατι μεχρι τις 14.00 εξυπηρετουν)

να δω τι παιζει

thanx

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Ρε παιδιά βλέπω ότι για να εκτελωνίσουν τα προιοντα σας, σας ζητάνε αποδείξεις αγοράς.

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ τι γίνεται στην περίπτωση που δεν υπάρχει απόδειξη? Ο ξάδερφος απο αμέρικα θέλει να μου στείλει τον φορητό του (used) και απο ότι μου είπε δεν έχει (δεν βρίσκει) την απόδειξη. Υπάρχει περίπτωση να μην μου το εκτελωνίσουν? BTW λέμε να μου το στείλει με USPS, δηλωμένο γύρω στα 500$ για την ασφάλεια, και δηλωμένο ως gift (που άλλωστε κάπως έτσι είναι).

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ βοήθεια/γνώμη/πρόταση ευπρόδεκτες, καθώς με τόσα περίεργα που βλέπω ότι συμβαίνουν στο τελωνείο πραγματικά έχω φοβηθεί!

Link to comment
Share on other sites

τιμολογείσαι όσο το έχεις ασφαλίσει by default

διαφορετικά(gift ισχυρίστηκα εγώ για την D700)

επικοινώνησε ο κυριούλης της FEDEX με HKBNS και όταν παρέλαβα τα έγγραφα(μια μέρα μετά την άρνηση μου για τιμολόγιο) βρήκα συνειμένο τιμολόγιο σφραγισμένο κιόλας απο HKBNS

σε μένα βέβαια αποστολέας ήταν μαγαζί και μπορούσε να το κάνει αυτό.

Νομίζω πως το Gift από τη στιγμή που σταμάτησε το δέμα στο τελωνείο

πρέπει να το αποδείξεις,δεν πάει το μυαλό μου πως, ή να το αφαιρέσεις από το λεξιλογιο σου.

Link to comment
Share on other sites

τιμολογείσαι όσο το έχεις ασφαλίσει by default

διαφορετικά(gift ισχυρίστηκα εγώ για την D700)

επικοινώνησε ο κυριούλης της FEDEX με HKBNS και όταν παρέλαβα τα έγγραφα(μια μέρα μετά την άρνηση μου για τιμολόγιο) βρήκα συνειμένο τιμολόγιο σφραγισμένο κιόλας απο HKBNS

σε μένα βέβαια αποστολέας ήταν μαγαζί και μπορούσε να το κάνει αυτό.

Νομίζω πως το Gift από τη στιγμή που σταμάτησε το δέμα στο τελωνείο

πρέπει να το αποδείξεις,δεν πάει το μυαλό μου πως, ή να το αφαιρέσεις από το λεξιλογιο σου.

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ? Κάλα είναι τόσο μπροστά οι τύποι? ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

Το θέμα για εμένα είναι πως θα αποδείξω ότι πρόκειται για ΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ. Έστω ότι δεν γράψω gift. Πως θα φαίνεται ότι αυτό είναι ένα προιον που μου το στέλνει συγγενής μου και απλά ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ απο τον αποστολέα?

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά εχω την εντύπωση πως το gift έχει την έννοια της "μη εμπορικής συναλλαγής". Αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι άλλο, ας μας το πει μήπως τελικώς βγάλουμε μια άκρη!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια αν δεν το αγοραζεις, δηλαδη αν προκειται για μή εμπορικη συναλλαγη (κατι που ετσι κι αλλιως ειναι αδυνατο να αποδειχτει). Αν δηλωθει (ή αν ασφαλιστει) το δεμα για μεγαλη αξια, το πιθανοτερο ειναι να σταματησει στο τελωνειο.

Αν θες να αποφυγεις τους δασμους, το δηλωνεις (και ασφαλιζεις) για ελαχιστη αξια, gift, και περιγραφη κατι σαν "used electronic". Και βεβαια μόνο με USPS. Οι ιδιωτικες εταιρειες κουριερ ειναι πολυ πιο 'ευαισθητες' (αλλωστε βγαζουν $$$ απ'αυτο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια αν δεν το αγοραζεις, δηλαδη αν προκειται για μή εμπορικη συναλλαγη (κατι που ετσι κι αλλιως ειναι αδυνατο να αποδειχτει). Αν δηλωθει (ή αν ασφαλιστει) το δεμα για μεγαλη αξια, το πιθανοτερο ειναι να σταματησει στο τελωνειο.

Αν θες να αποφυγεις τους δασμους, το δηλωνεις (και ασφαλιζεις) για ελαχιστη αξια, gift, και περιγραφη κατι σαν "used electronic". Και βεβαια μόνο με USPS. Οι ιδιωτικες εταιρειες κουριερ ειναι πολυ πιο 'ευαισθητες' (αλλωστε βγαζουν $$$ απ'αυτο).

Qparadox σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πληρώσω τους δασμούς (που είναι περίπου 30% της δηλωμένης αξίας). Δεν θέλω να το ασφαλίσω με πολύ μικρή αξία.

Το πρόβλημα μου (και επομένως οι ερωτήσεις μου) αφορούν στις διαδικασίες που θα πρέπει να ακολουθήσω ώστε να αποφύγω τυχόν κόλλημα/μπλέξιμο στο τελωνείο όπως έπαθε ο συμφορουμίτης crmaris. Με λίγα λόγια τι μου προτείνεται να κάνω ώστε να μην κολλήσει. Σίγουρα θα έρθει με USPS και σίγουρα θα γράψω USED που είναι άλλωστε. GIFT να γράψω ή όχι? (κάπου διάβασα ότι τα gift τα θεωρούν ύποπτα και παίρνουν τρελό έλεγχο). Τέλος, το πιο βασικό, είναι το κατά πόσο πρόβλημα μπορεί να είναι το γεγονός ότι δεν υπάρχει απόδειξη (αν και μάλλον αμφιβάλω ότι θα ξέρει να μου απαντήσει σε αυτό κανείς).

Anyway, crmaris please ενημερωσέ μας τελικά τι έγινε και πως έβγαλες άκρη. Να μάθουμε και εμείς οι νέοι.. :p

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κατάλαβες... κόλλημα σημαίνει δασμούς+φύλακτρα+χαρτόσημα+κλπ...

αν δεν κολλήσει δεν θα πληρώσεις δασμούς... είτε τίποτα είτε 3 ευρώ τέλος παρουσίασης... αυτά που περνάνε τα παιδιά δεν είναι κόλλημα, είναι τα "νόμιμα" (τρομάρα τους)...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κατάλαβες... κόλλημα σημαίνει δασμούς+φύλακτρα+χαρτόσημα+κλπ...

αν δεν κολλήσει δεν θα πληρώσεις δασμούς... είτε τίποτα είτε 3 ευρώ τέλος παρουσίασης... αυτά που περνάνε τα παιδιά δεν είναι κόλλημα, είναι τα "νόμιμα" (τρομάρα τους)...

A OK... Τώρα κατάλαβα. :slap:

Εγώ πάντως αναφέρομαι σε περίπτωση που μου ζητήσουν απόδειξη και επειδή δεν έχω να τους δώσω τίποτα, πολύ απλά ΔΕΝ το εκτελωνίζουν. Υπάρχει περίπτωση τέτοιου είδους "κολλήματος" σε μη εμπορική συναλλαγή? Και αν ναι, πως το αποφεύγω? Γράφοντας gift?

Υ.Γ. Sorry που επαναλαμβάνομαι αλλά προσπαθώ να ξεκαθαρίσω την κατάσταση όσο καλύτερα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

μα σου απάντησαν, εφώσον θα έχεις δηλωμένη αξία, το gift δε θα βοηθήσει... αλλά γράφτε το έτσι κ αλλιώς... απλά να είσαι προετοιμασμένος για κανα 150ρι... να στο κρατήσουν εκεί κ να μη στο δίνουν δε το θεωρώ πιθανό...

Link to comment
Share on other sites

το gift δεν περνάει πια. Ίσα ίσα που όταν βλέπουν gift το ξεψαχνίζουν.

Πάντως ο γενικός κανόνας είναι ο εξής, τα μεγάλα πακέτα τα ελέγχουν σίγουρα, τα μικρότερα από την άλλη υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τη γλυτώσουν ακόμη και αν είναι δηλωμένα με αξία πάνω των 100$ (εμένα μου ήρθε με USPS ένα πολύμετρο από USA δηλωμένο 125$ και πέρασε χωρίς δασμούς κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες για να ξέρετε λοιπόν όλοι σχετικά με αγορές απο U.S.A.

3 οι περιπτώσεις να συμβούν όταν αγοράζουμε από το Αμέρικα:

  1. Πολύ απλά να φέρει το πακέτο ο courrier σπίτι μας χωρίς καμία χρέωση:T:
  2. Να λάβουμε 1 ειδοποιητήριο από τα ΕΛ.ΤΑ όπου μας καλούν να παραλάβουμε 1 πακέτο από τα ΕΛ.ΤΑ του ταχ.κωδικά που έχουμε δώσει. Όταν πάμε να παραλάβουμε θα πρέπει να πληρώσουμε το 30% της αξίας του τιμολογίου + μεταφορικά (το οποίο είναι σε δολάρια) αλλά προσοχή.....σε ευρώ. Δηλαδή ας πουμε ότι το πακέτο μας κάνει 70 προιόν + 30 μεταφορικά= 100$, παραλαμβάνοντας το πακέτο θα πρέπει να πληρώσουμε 30€.
  3. Και πάμε στην περίπτωση που αντιμετωπίζει ο Άρης(Crmaris) και ο Γιώργος(Κοπρίτης). Ο λεχρίτης ο ελεγκτής ενώ στα τις προηγούμενες 2 περιπτώσεις είχε φάει, πηδήξει-κοιμηθεί καλά και βαριόταν να κρατήσει τα πακέτα τώρα έμαθε ότι είναι κερατούκλης:fist:και αποφάσισε να τιμωρήσει όλη την πλάση για το κακό που τον βρήκε και κρατάει προς εκτελωνισμό όλες τις αποστολές εκτός Ε.U. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά. Κατ' αρχήν πρέπει να πληρώσετε 25-30 στην εταιρεία courrier που έχει αναλάβει την υπόθεση για να πάρεις τις φορτωτικές χωρίς τις οποίες δεν κάνεις τίποτα. Μόλις τις πάρετε φορέστε το πιό λυπημένο σας ύφος και ετοιμαστείτε να αντιμετωπίσετε τους τελωνειακούς.....αφού παρακαλέσετε καμιά ώρα άλλος θα σας ζητήσει 300ε για να σας κάνει την δουλειά άλλος θα σας ζητήσει 250 τελικά λογικά κάποιος επειδή θα σας λυπηθεί ή έχει βαρεθεί να σας ακούει θα έρθει μαζί σας θα φτιάξει τα χαρτιά και θα σας στίλει σε άλλο κτήριο για να πληρώσετε πάλι το 30% της αξίας του τιμολογίου σε . Αφού πάρετε και αυτά τα χαρτιά και μετά από περίπου 2 ώρες μαύρης ταλαιπωρίας (ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ:triniti:) θα παραλάβετε το πολυπόθητο πακέτο πληρώνοντας το αρκετά πάνω από την Ελληνική τιμή.

Οι παραπάνω εμπειρίες δεν είναι με προιόντα πληροφορικής αλλά με προιόντα από το Eastbay(αθλητικά παπούτσια & ρούχα) και χωρίς τα τιμολόγια να είναι ποτέ πάνω από 150$.

Βεβαίως πάνω κάτω η συμπεριφορά είναι η ίδια και δυστυχώς καταλαβαίνετε πως έχουμε να κάνουμε με την καλή διάθεση του εκάστοτε τυχαίου ελεγκτή.

Τι μπορεί να σας τύχει ποσοστιαία από τις παραπάνω 3 περιπτώσεις:

  1. 15%
  2. 60%
  3. 25%

Ελπίζω να βοήθησα......

Έγινε επεξεργασία από PREDATOR 15
Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβα οτι μετα απο χημικους, δικηγορους, τραπεζικους, bots και trolls

μαλλον ηρθε η ωρα να βρουμε κι ενα τσακαλοεκτελωνιστη, να τον χρησουμε resident V.I.P. λαμπιτη

να του κοψουμε και μια μηνιαια ταριφα και να αναλαβει να βγαζει τα καστανα απο τη φωτια απο εδω και στο εξης

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.