Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

11 ανεμιστήρια σε F.Controller!!! :clap:

Ποιον F.Controller έχεις;

Sunbeamtech Rheosmart 6 Fan Controller Products Model: PL-RS-6 [PL-RS-6] : Performance-PCs.com, ... sleeve it and they will come

εχουν αφαιρεθει τα καλυματα απο τα ποτενσιομετρα και ο controller εχει μπει 2mm πιο μεσα στο bay καθως δεν εκλεινε το πορτακι! δεν προτιμηθηκε screen controller μιας και δεν σηκωνουν πολλα watt ανα καναλι, αλλα και δεν σου δινουν την ιδια ακριβεια ρυθμισης της τασης οπως τα κλασικα ποτενσιομετρα!

http://img337.imageshack.us/img337/6536/img7458im.jpg

πχ αυτος ο controller ειναι απιστευτος! G-VANS Fan Controller FC9 Products Model: FC9-B [FC9-B] : Performance-PCs.com, ... sleeve it and they will come

ωραια δουλεια Χρήστε! :T:

Ανεστακο ευχαριστω! εχει δουλεια ακομη αλλα δεν υπαρχει πλεον χρονος...:wall:!

Link to comment
Share on other sites

Sunbeamtech Rheosmart 6 Fan Controller Products Model: PL-RS-6 [PL-RS-6] : Performance-PCs.com, ... sleeve it and they will come

εχουν αφαιρεθει τα καλυματα απο τα ποτενσιομετρα και ο controller εχει μπει 2mm πιο μεσα στο bay καθως δεν εκλεινε το πορτακι! δεν προτιμηθηκε screen controller μιας και δεν σηκωνουν πολλα watt ανα καναλι, αλλα και δεν σου δινουν την ιδια ακριβεια ρυθμισης της τασης οπως τα κλασικα ποτενσιομετρα!

http://img337.imageshack.us/img337/6536/img7458im.jpg

:T:

Θυμίζει μίκτη...:)

Link to comment
Share on other sites

καλο το monster αλλα σε συνδιασμο με διπλες αντλιες και το δαιδαλωδες koolance res σε κουραζει στο γεμισμα μιας και δεν γινεται ευκολα η εξαερωση!

:T:

sfixed!

Χρηστο για τον γνωστο αγνωστο ή σε αλλο ιδιοκτητη πλεον?

Link to comment
Share on other sites

sfixed!

Χρηστο για τον γνωστο αγνωστο ή σε αλλο ιδιοκτητη πλεον?

οχι οχι μας τελειωσε ο γνωστος αγνωστος! πλεον ειναι σε νεο ιδιοκτητη! νορμαλ ανθρωπος επιτελους!

[MENTION=8424]redbighunter[/MENTION]

Πολύ όμορφο κουτάκι! :T:

:)

Link to comment
Share on other sites

@redbighunter

Ωραία δουλειά και άνετο το κουτί , δύο απορίες μόνο - γιατί 2 αντλίες σε κύκλωμα με ένα ψυγείο ( εκτός και αν δεν είδα κάτι ) και γιατί όχι οι ανεμιστήρες πάνω στη μητρική για να τους ελέγχεις αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

@redbighunter

Ωραία δουλειά και άνετο το κουτί , δύο απορίες μόνο - γιατί 2 αντλίες σε κύκλωμα με ένα ψυγείο ( εκτός και αν δεν είδα κάτι ) και γιατί όχι οι ανεμιστήρες πάνω στη μητρική για να τους ελέγχεις αυτόματα;

το monsta δεν ειναι ενα απλο ψυγειο! ειναι ολιγον τι γουρουνι...:hang3:! αν προσθεσεις και τα μπλοκ (2 για vga, 1 για cpu, 1 για mobo) τα οποια ειναι αρκετα περιοριστικα σε πιεση (κυριως της cpu) καταλαβαινεις το λογο υπαρξης 2 αντλιων D5! διαφορες σε θερμοκρασιες υπηρχαν αξιοσημειωτες με 1 και με τις 2 αντλιες! θα ρωτησω τον φιλο μου να μου πει ακριβως ποσο και θα σου πω! οσο για το fan controller... ειναι ποιο ακριβες, ποιο αμεσο, ποιο ευκολο! δεν παιζεις με τις κλιμακωσεις του 10% της μητρικης! επισης τα φουρφουρια ειναι 11 οποτε ειναι καπως πολλα για τη mobo!

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8424]redbighunter[/MENTION] Εγω απορω πως την ''παλευεις'' με τοσα db διπλα σου;;;

Ναι μεν Fan Controller, αλλα 11 ανεμιστηρια !!!

οπως ειπα και παραπανω το pc ειναι φιλου! απλα το στησαμε μαζι! αλλα και παλι... το fan controller ειναι τοσο καλο και ευκολο στην αυξο-μειωση της τασης που το "δεινοσαυρακι" γινεται ησυχο απολυτως! σε τετοιο σημειο που φτανεις να ακους το γουργουρισμα των αντλιων!

Link to comment
Share on other sites

Στο ρωτάω γιατί στο δικό μου κύκλωμα έχω τρία ψυγεία + τα μπλοκ και τα δούλευα κάνα μήνα με την P500 της Thermaltake - πρόσφατα έβαλα και μία d5 , όχι γιατί θεωρούσα ότι υπήρχε ανάγκη αλλά γιατί την βρήκα φτηνή και την πήρα . Βέβαια η διαφορά είναι μεγάλη στη ροη , αλλά στις θερμοκρασίες 2-5C πιο κάτω , ανάλογα με το επιλεγμένο setting.

Τώρα για τους ανεμιστήρες , είδα ότι ο controller που έχεις παίζει και με το PWM της μητρικής κατ' έπιλογή για auto λειτουργία , καλή μαγκιά .

Link to comment
Share on other sites

...και των 3ων σκληρών!!!:T:

1 ssd + 3 μηχανικους! αλλα οι μηχανικοι ειναι μονο για data και ετσι δουλευουν ελαχιστα!

Στο ρωτάω γιατί στο δικό μου κύκλωμα έχω τρία ψυγεία + τα μπλοκ και τα δούλευα κάνα μήνα με την P500 της Thermaltake - πρόσφατα έβαλα και μία d5 , όχι γιατί θεωρούσα ότι υπήρχε ανάγκη αλλά γιατί την βρήκα φτηνή και την πήρα . Βέβαια η διαφορά είναι μεγάλη στη ροη , αλλά στις θερμοκρασίες 2-5C πιο κάτω , ανάλογα με το επιλεγμένο setting.

Τώρα για τους ανεμιστήρες , είδα ότι ο controller που έχεις παίζει και με το PWM της μητρικής κατ' έπιλογή για auto λειτουργία , καλή μαγκιά .

ναι εχεις κι αυτη την επιλογη αλλα πηζεις στο καλωδιο ετσι...και επομενως...παραμεριστηκε! οσο για τα περι αντλιων με μια αντλια σε τετοια set up σε αναγκαζει να την δουλειεις στα φουλ ενω με τις 2 οχι! ετσι μπορεις να εχεις ησυχια και απο τις αντλιες! ( με το ζορι τις ακους βεβαια και ας δουλευουν στα φουλ)

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους απέκτησα το Cosmos II

Να είναι καλά ο petros@idk$ και ο junior-21- που βοήθησαν να το αποκτήσω και να στηθεί! :)

http://imageshack.us/photo/my-images/20/imag0036tq.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/838/imag0043fc.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/651/imag0044jh.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/404/imag0045my.jpg/

Έγινε επεξεργασία από Jerekt
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε να σου πω τη αλήθεια...:nothing:

Δεν κόπηκε σωστά,είναι λίγο στραβό το παράθυρο,το λάστιχο πάλι με χαλάει όπως και οι βίδες...

Κοίτα πως το έκανε ένας άλλος...Δεν είναι ποιο ωραίο..??

38759210150472337165817.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Όταν δεν έχεις τον απαραίτητο εξοπλισμό,μη προχωράς σε πράγματα τέτοια...:)

Στο εσωτερικό είναι ποιο ωραία τα πράγματα...:)

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το παραθυρο αλλα δεν ειχα λεφτα για dremel και χαρακα και δανειστικα απο τι κουζινα το ανοιχτηρι και και ενα κουταλι.:)

Το panel του cosmos δεν εχει τις ιδιες διαστασεις σε ολα τα σημεια του.Στο Χ υπαρχει μια διαφορα 1,5cm αλλα το Ψ (παραθυρο) ειναι ισο.Η αλλη επιλογη ηταν νακανω το Χ ισο και το ψ με +1,5cm.Προσωπικα εμενα μου αρεσε πιο πολυ ετσι.Οσο για το u-channel βιδες ή κολητο πλεξι απεξω ειναι καθαρα θεμα γουστου.Το παραδειγμα με το cosmos που εχεις λινκ ειναι το ιδιο απλα δεν φαινεται τοσο λογο γωνιας ληψης της φωτο.

71853154.jpg

38759210150472337165817.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.