Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Παρόλο που στα είπε ο δάσκαλος να σου πω κάτι και εγώ.

Η διαφορά της κουκουνάρας από το ποτηροτρύπανο είναι ότι απο πίσω θα σου αφήσει μέταλλο που θα προεξέχει. Καλό είναι να εφοδιαστείς με λίμες για να βγάλεις τα γρεζοπερισσεύματα ή να βάλεις ένα κομμάτι ξύλο απο κάτω ή λαμαρίνα για να τα περιορίσεις(αν είναι δυνατόν αυτό). Λαδάκι ή πάστα είναι απαραίτητο στην κουκουνάρα.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά της κουκουνάρας από το ποτηροτρύπανο είναι ότι απο πίσω θα σου αφήσει μέταλλο που θα προεξέχει. Καλό είναι να εφοδιαστείς με λίμες για να βγάλεις τα γρεζοπερισσεύματα ή να βάλεις ένα κομμάτι ξύλο απο κάτω ή λαμαρίνα για να τα περιορίσεις(αν είναι δυνατόν αυτό). Λαδάκι ή πάστα είναι απαραίτητο στην κουκουνάρα.

Αν βγει θα βγει λιγο.Οπωτε γυρνωντας τη λαμαρινα και το κανοντας αναποδα φευγει το γρεζι ;)

Kαλυτερο ειναι ενα τροχακι απλα θελει προσεχτικες κινησεις για να μην βγαλει τελειως το υποτυπωδες υποστρωμα

που εχει.

Για λαμαρινα κουτιων δεν χρειαζεται λαδι.Εδω προχθες ανοιγα τρυπες σε λαμαρινα αυτοκινητου και ουτε καν

ειχε ζεσταθει ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλει αν δεν βάλει κάτι απο πίσω και το κάνει στον αέρα. Γι' αυτό και του το ανέφερα για να ξέρει τι να περιμένει. Για τέτοια δουλειά το καλύτερο είναι ένα μικρό ποτηροτρύπανο και οι ενώσεις ανάμεσα στους δύο κύκλους να γίνουν με τροχό όπως λες. Το κόψιμο καμπύλης με τροχό απαιτεί δεξιοτεχνία στον μικρό τροχό :) (Να κρατάει τον τροχό υπο γωνία και να το πηγαίνει λάου λάου και ανάλογα πόσο καλό χέρι έχει και πόσο καλό σημάδεμα έκανε θα βγάλει δύο ίδια ημικύκλια)

Τώρα για το λαδάκι ή την πάστα εγώ αγαπάω πέρα -απο τα κουτιά- και τις κουκουνάρες μου. Οπότε και στη χαρτοπετσέτα λαδάκι :p καλό κάνει κακό όχι

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3128]2cpu[/MENTION]Q:

"Αν βγει θα βγει λιγο.Οπωτε γυρνωντας τη λαμαρινα και το κανοντας αναποδα φευγει το γρεζι"

Γίνεται και έτσι αλλά θέλει πολύ προσοχή:

1. Να βάλει το τρυπάνι τελείως κάθετα στην επιφάνεια, διαφορετικά θα καθαρίσει στραβά και μονόπαντα.

2. Να προσέξει πολύ πόσο βαθειά θα το κάνει , γιατί διαφορετικά μπορεί να πάρει όλο το πάχος της λαμαρίνας, και η τρύπα να έχει σόκορο σαν μαχαίρι!

Πολύ καλύτερα με ένα ξύλο κόντρα.

Και γενικά , τα καθαρίσματα, φρεζαρίσματα των οπών που κάνουμε, πρέπει να γίνονται με το ειδικό εργαλείο , το φρεζαδόρο.

Μ ε αυτό δεν υπάρχει φόβος να πάρει βαθύτερα από ότι θέλεις και είναι πανέυκολο στη χρήση, αν δε πάρεις ένα μεγατσούτσικο νούμερο, είσαι καλυμένος για πολλές διαστάσεις (εκτός των πολύ μικρών).

Link to comment
Share on other sites

Με νευριάζει που δεν μπορείς να κρύψεις τα καλώδια εύκολα και χρειάζεται μοντες έχει και μικρό συντονισμούς και το μη αποδοτικό airflow αλλά σαν ποιότητα υλικών είναι φοβερό . :)

Και γω το ιδιο προβλημα ειχα μεχρι που ανοιξα 3-4 τρυπουλες και τα μαζεψα σχεδον ολα. Μονο τα sata φαινονται που τα εχω sleeve-αρει. Εχω ανεβασει κ δω φωτογραφιες.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και γω το ιδιο προβλημα ειχα μεχρι που ανοιξα 3-4 τρυπουλες και τα μαζεψα σχεδον ολα. Μονο τα sata φαινονται που τα εχω sleeve-αρει. Εχω ανεβασει κ δω φωτογραφιες.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Δεν θα μπω σε αυτήν την διαδικασία θα το δώσω. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπω σε αυτήν την διαδικασία θα το δώσω. :)

Παντως δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να το φτιαξεις και δεν ειναι αναγκη να κανεις σουπερ ουαου πραγματα...

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/symvoules-gia-case-modding-me-skopo-to-100709-2.html#post1063113920

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/deikste-to-kouti-sas-2737-396.html#post1063130310

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24575]Rusty_Tool[/MENTION].

Φίλε μου πολύ όμορφο το κουτάκι σου. Ένα πράγμα μόνο θα διόρθωνα. Βρες και βάλε ένα backplate στην κάρτα γραφικών γιατί είναι σαν τη μύγα μες το γάλα αυτό το μπλε PCB.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.