Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από PGM

Ειναι ετοιμη αλλα λογω των πολλων υποχρεωσεων δεν εχει ανεβει ακομα ... :) Υπομονη guys και ολα θα γινουν

απο υπομονη αλλο τπτ!!!

ελπιζουμε στο ..... το καλο πραμα αργει να γινει!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες με την εισαγωγη μου στο W/C ειπα να φτιαξω και αναλογο κουτακι.

Το κουτι ειναι σε 2 μερη..

1) πανω μονο motherboard me 2 fans (intake for gfx ram and mobo kai exhaust )(24Hx35Dx53W)

2) Το κατω εχει ολα τα υπολοιπα (psu,HDDs,radiator (black-ice 2x120) ,pump (HydorL30) ,res, and dvdr) και διαστασης 17Ηx35Dx53W

Επισης εχει τα fans tou rad na εισαγουνε αερα και μαζι με τα fans του τροφο και ενα 120αρι να εξαγουνε εχω αριστο airflow gia HDDS,psu kai pump.

Η ολη κατασκευη ειναι απο MDF η οποια θα καλυφθει απο αλουμινιο (σαν αυτο που εχουν οι βαλιτσες-flight-case klp.)

Τωρα αυτο που κοιταξα ιδιαιτερα ειναι η πρακτικοτητα γι'αυτο ..

α) το πανω χωριζει απο το κατω με 2 μπουλονια

β)Το πανω καπακι ανοιγει ολο με μεντεσεδες.

γ) στο κατω κομματι η φατσα αφαιρειτε ευκολα με 2 μπουλονια και αυτο.

Το συστημα μου ειναι..

P4 478 3.0g @3.8 (preskott)

2x512 Adata 2.5,3,3,7

Abit IC7

Gigabyte 6800GT @ 415-1150

Audigy2 zs

2x smc gigabit lan

Levicom 500 black alien

Temps:c

CPU idle 37-38.5c (depending on room temp) and load 43-44.5c

GPU idle 36c load 42c

Chipset 29 idle 36 load

Τα μπλοκ ειναι ολα της asetek αφου πηρα για αρχη το κιτ τους (5115).

Δε βλεπω να αλλαζω τιποτα προς το παρον αφου ειναι πολυ ευχαριστιμενος ετσι και δεν ειμαι για extreme overclocking klp. ....απλουστατα ηθελα κατι σχετικα γρηγορο αλλα ειδικα αθορυβο και το πετυχα !!

Μιλαμε οτι το HTPC me to zulman cooler (7000) ακουγετε περισοτερο...

Να προσθεσω οτι ολα τα κομματια που κανουν θορυβο (δισκοι,τρομπα,τροφο κλπ) πατανε ειτε σε σφουγγαρι μονωτικο ειτε σε ροδελες καουτσουκ.

Ολο το κουτι εχει 4 ποδια απο κλιματιστικο (το εξω) που ειναι σαν αμορτισερ.. ¨

Και τελος ολες οι ορατες επιφανιες (πανω και φατσα) εχουν παραθυρο απο 5αρι πλεξι.

Τωρα μερικες φωτο αλλα λιγες μεχρι να κανω και τιν τελικη επενδυση με αλουμινιο.

post-168-1416071877,0287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και το δικό μου που βέβαια το έχω ξαναδειξει, απο τότε βέβαια έχω τακτοποιήσει λιγο περισσοτερο τα καλωδια, και ο φωτισμός είναι λιγο αλαγμένος, δεν μπορω όμωσ να ποστάρω τέτοια φωτο γιατι το pc βρισκεται αρκετα χιλιόμετρα απο Αθήνα....

Μένει ακόμα το sleeving!!!!

post-2868-1416071877,1255_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια απλη και απο μενα

το μαζεμα πως σας φαινεται?

το νερο ειναι παροπλισμενο θα μπει ξανα πανω οπου ναναι

το τροφοδοτικο μπηκε επιτηδες κατω για να ρουφα αερα κρυο απο το πατωμα

σε λιγο καιρο θα δειτε και αλλες 2 πατεντες που εξηγουν τη θεση τροφοδοτικου

pc απο τα χριστουγεννα και τωρα ανεβασσα φωτο , τρομερη ελειψη χρονου !!!

post-1246-1416071881,2099_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

σε λιγο καιρο θα δειτε και αλλες 2 πατεντες που εξηγουν τη θεση τροφοδοτικου

Να υποθεσουμε οτι πανω στη θεση του τροφοδοτικου θα μπει το ψυγειο?

Για το τροφοδοτικο εξασφαλισες φιλτραρισμα του αερα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22 [Σήμερα, στις 18:21]

Να υποθεσουμε οτι πανω στη θεση του τροφοδοτικου θα μπει το ψυγειο?

Για το τροφοδοτικο εξασφαλισες φιλτραρισμα του αερα?

Αν δε με γελανε τα ματια μου ....νομιζω οτι υπαρχει microfilter στο δαπεδο του κουτιου..

Αλλα μαλλον δεν λαμβανετε υποψιν το γεγονος οτι το τροφο μπορει να παιρνει ψυχρο αερα ΔΕΝ παυει ομως να εκπεμπει ζεστη απο το κελυφος του προς τα πανω.....οπου τυχαινει να ειναι οι καρτες γραφικων...

Αλλα αυτο που με ανισυχει ειναι αν οντος παει το ψυγειο του εκει που ειπες....που κατα τι γνωμη μου ειναι κακη θεση.

Κακη θεση εννοω απο θεμα αερα προς το ψυγειο..

1) η θα εισαγει αερα προς τα κατω μεσο ψυγειου με συνεπεια να ριχνει ζεστο αερα προς τη μητρικη και μπερδευοντας το airflow.....δηλαδι σπρωχνοντας τον ζεστο αερα που ανεβενει παλι προς τη μητρικη μαζι με τη ζεστη του ψυγειου......ouch...

2) η θα περνα τον ζεστο αερα του κουτιου βοηθοντας λιγο το airflow αλλα με συνεπεια να ανεβαζει λιγο και τη θερμοκρασια του νερου του..

Γνωμη μου...

Καλυτερες συνθηκες για το watercooling μας ειναι να εχει ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ αερα το ψυγειο ...δηλαδι απο εξω και συνεχεια παλι προς τα εξω...

Στο προχειρο σχεδιο που μολις εκανα σου δειχνω πως γινεται κοβοντας εισαγωγη αερα στο πλαι του κουτιου και διοχετευοντας αερα απο εξω μεσα απο το ψυγειο και παλι προς τα εξω.

Το ξερω οτι θα παιρνει και τον αερα απο μεσα αλλα οχι με τοσο δισαρεστες συνεπειες..

post-168-1416071881,7691_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Spartiatis πολυ καλη δουλεια.....

εχεις μερακι και φαινεται φιλε μου...

μπραβο!

ειδικα η φωτο με το ασταρωμενο κουτι ειναι πολυ καλη...(το προτιμω ετσι να σου πω)

θα σου προτεινα να δοκιμασεις το χερι σου και με πιο κλασσικα υλικα κουτιων

(πλεξι, αλουμινιο) η τεχνικη πανω κατω ιδια ειναι

πιστευω οτι θα εχεις ακομα καλυτερο αποτελεσμα...

και παλι μπραβο...;)

Link to comment
Share on other sites

spartiatis ο υπολογιστης ειναι ανοιχτος σε burn in και σε χρηση επι 10 μερες τωρα

ουδεποτε το κουτι του psu ζεσταθηκε

θα ελεγα μαλιστα οτι εχει την κλασικη παγωμενη αισθηση του μεταλλου στην αφη

φιλτρο ναι θα μπει εξτρα απο το μαμισιο της coolermaster

οσο για το νερο μη σκατε , θα δειτε πως θα γινει

η ζεστη πισω απο το κουτι δεν ενοχλεί κανενα

να επιστερεψει πισω ή να αναρροφηθει απο κατι αποκλειεται γιατι απο πισω υπαρχει μονο εξοδος ζεστου αερα και οχι εισοδος .

απο μπροστα 2 12 αριδες εισαγουν κρυο αερα

το νερο οντως ελέγα να τοβαλω πανω αλλα ας μην ξεχναμε οτι σε ενδεχομενη διαρροη η θεση που επιτρεπει τις λιγοτερες ζημιες ειναι με το νερο κατω και οχι πανω

ετσι οπως το εχω η οποια διαρροη θα φερει το νερο πανω στα παντα και φυσικα στο psu

οταν λοιπον θα μπει το νερο τοτε ια εξεταστει το παραπανω θεμα και θα εξεταστει και η μετατροπη του στακερ σε BTX

παντα με τις καλιτερες προδιαγραφες θερμοαπαγωγης

ευχαριστω για τα σχολια παιδια

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.