Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Διαφορές δεν είδα όταν είχα αλλάξει το Chieftec μου (εποχή Pentium 4 3.0C),

όμως με το air-tunnel που είχε και 2 12άρηδες σε intake-exhaust έριχνε τη CPU 4 βαθμούς στο load.

Τώρα βέβαια με την Infinity δεν χωράει το air-tunnel.

Τα heatpipes της μητρικής δουλεύουν και inverted πάντως απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

κατι ψιλοασχετο

@expert

δεν εχω τπτ μαζι σου και το ξεκα8αριζω αυτο,αλλα γιατι κα8ε φορα που απαντας σε 2 διαφορετικα ποστ κανεις με την σειρα σου 2 ξεχωρηστες απαντησεις?υπαρχει και το κουμπι του edit ουτως ωστε να απαντας στο ιδιο πσοτ σε οσους 8ελεις.το λεω επειδη εχω παρατηρησει οτι το κανεις συνεχεια και δεν μου εχει "κατσει" καλα

επαναλαμβανω οτι δεν εχω τπτ μαζι σου οποτε παρτο σαν μια φιλικη συμβουλη :)

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο :p

Το κουμπάκι έντιτ το ξέρω..

Απλά άμα είναι σε κάποια συζήτηση που έχει γρήγορες απαντήσεις το κάνω για να μην γίνει καμια παρερμινία και έχει τύχει να απαντάω...και με το που απαντάω και κάνει refresh να μου δείχνει καινούρια απάντηση κτλ...

Θα το προσπαθήσω πάντως

thanks for the tip mate :T:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άκυρο...

Όσο για τις UV και την ακτινοβολία...

και γώ δεν το πίστευα...αλλά...

Όταν έχωσα 2 UV μαζί...και τις έστεινα όσο ήταν αναμένες...η μάπα μου είχε πάρει φωτιά...είχα και πιο παλιά αλλά μόνο 1...

Τώρα τι να πρωτο πιστέψουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μαζέψεις τις τροφοδοσίες των δίσκων από την πίσω μεριά του κουτιού.

Επίσης, και το SATA καλώδιο χωράει εκεί και δεν θα φαίνεται.

Το τροφοδοτικό σου απ' ότι βλέπω, δεν έχει ανεμιστήρα στο κάτω μέρος.

Δώσε λίγο περιθώριο στα καλώδια που είναι μαζεμένα εκεί μπροστά του,

και μάζεψέ τα πάνω από το drive.

Αν θέλεις, μπορείς να στρίψεις και τους ανεμιστήρες (cpu + exhaust) ώστε να έχουν τις τροφοδοσίες τους προς τη μητρική, έτσι ώστε να μαζέψεις τα καλώδιά τους κοντά στο τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλιτερα! τωρα, τη ταινια του dvd φτιαξε λιγο ακομα διπλονοντας την γιατι ετσι οπως ειναι τωρα κοβει το airflow του μπροστα ανεμιστηρα. τα σατα να τα ριξεις πισω απο τους σκληρους (δε χρειαζεται να τα κανεις σπιραλ) καθως και τα usb, firewire klp να τα βαλεις τερμα κατω για να μη κρεμονται και εισαι οκ!

προσπαθησε να δεις απο το δικο μου(ειναι απο κινητο τραβηγμενες το βραδυ οπου και εχει χαμηλο φωτισμα και της καμεας δε της αρεσει:dots: )

thb_20104.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86 [Σήμερα, στις 16:17]

πολυ καλιτερα! τωρα, τη ταινια του dvd φτιαξε λιγο ακομα διπλονοντας την γιατι ετσι οπως ειναι τωρα κοβει το airflow του μπροστα ανεμιστηρα. τα σατα να τα ριξεις πισω απο τους σκληρους (δε χρειαζεται να τα κανεις σπιραλ) καθως και τα usb, firewire klp να τα βαλεις τερμα κατω για να μη κρεμονται και εισαι οκ!

προσπαθησε να δεις απο το δικο μου(ειναι απο κινητο τραβηγμενες το βραδυ οπου και εχει χαμηλο φωτισμα και της καμεας δε της αρεσει:dots: )

thb_20104.jpeg

Εύστοχες οι επισημάνσεις σου.Ευχαριστώ(και όλους όσους βοήθησαν)

Link to comment
Share on other sites

και μια μικρουλα λεπτομερια ακομα, βγαλε τη καρτα γραφικων, βαλε το καλωδιο τροφοδοσιας του ανεμιστηρα του επεξεργαστη και βαλε παλι τη καρτα γραφικων ετσι δε θα φενεται και θα ειναι πιο ομορφο :T:

και εδω το κουτι ενος παιδιου εδω στο λαμπ για να δεις καλιτερα τι εννοω με το διπλωμα της ταινιας.

caseea5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ''tolis''.Θα ήθελα βέβαια να φαινόταν από το πλάι το εσωτερικό του κουτιού μου για να φαίνεται η δουλειά αλλά δεν πειράζει,τουλάχιστον βοήθησα στον καλύτερο αερισμό.Έτσι είναι το κουτί μου:

post-6011-1416073054,1334_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert [Χθες, στις 15:51]

damn man...μας τύφλωσες :p

Δεν έχεις κιαμιά ψυφιακή να τραβήξεις?...έτσι δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα

Κι εσύ μας τύφλωσες :p

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες και λίγα σχόλια για το νεοαποκτηθέν κουτί μου, Arctic Cooling Silentium T2 Pro:

Υλικά

silentium1mp1.th.jpg

Όλα αυτά περιέχονται στο κουτί. Το θερμοαγώγιμο φύλλο είναι ένα υλικό δροσερό στην αφή, στο πάχος χαρτονιού. Θυμίζει πλαστελίνη και είναι προστατευμένο με πλαστικές μεμβράνες (που πρέπει να αφαιρεθούνε όταν θα χρησιμοποιηθεί).

Η εμμονή της Arctic Cooling στην ψύξη του σκληρού οφείλεται στο οτι στο εν λόγω κουτί ο σκληρός (η καλύτερα οι δύο σκληροί) βρίσκονται μέσα σε ένα σάντουιτς από πυκνό μαύρο αφρολέξ. Θα καταλάβετε παρακάτω.

Υπάρχουν αρκετές σφήνες για την στήριξη μονάδων μισού ύψους και 1/4 ύψους και πλαστικές θηλειές για το τακτοποίημα των καλωδίων μέσα στο κουτί.

Κύριο μέρος

silentium2eu1.th.jpg

Έχουμε και λέμε:

  1. Ένα τροφοδοτικό της Seasonic στα 500 watt με δείκτη απόδοσης 80% που βρίσκεται στο ΚΑΤΩ μέρος του κουτιού (καμμιά σχέση με το πρότυπο ATX) και ο ανεμιστήρας του στραμμένος προς τη μεριά του τροφοδοτικού. Εντελώς παράξενο ακούγεται, αλλά οι σχεδιαστές έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και συμφωνώ απόλυτα με την επίλογή τους. Γενικά, από όσες δοκιμές έχω κάνει έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι τα αποτελέσματα είναι πάντα καλύτερα όταν ο αέρας βγαίνει έξω (χαμηλότερη πίεση στο εσωτερικό) αντί να εισέρχεται μέσα. Το ξέρω οτι κάποιοι θα φρίξουνε αλλά εγώ συμφωνούσα απόλυτα με την λογική αυτή και γι'αυτό δεν δίστασα να αγοράσω το κουτί.
  2. Πάνω από το τροφοδοτικό, βρίσκεται το σάντουιτς των σκληρών (χωρίς την γέμιση). Προσέξτε το λουράκι τύπου χριτς-χρατς.
  3. Προσοχή στο καλώδιο τροφοδοσίας της μητρικής. Είναι τόσο μικρό που αν το βύσμα σας δεν βρίσκεται αρκετά κοντά στο δεξί άκρο της μητρικής, το καλώδιο δεν θα φτάνει! Τα υπόλοιπα καλώδια είναι στάνταρ.
  4. Στο πάνω μέρος βρίσκονται δυο ανεμιστήρες που λειτουργούν με λίγες στροφές και διώχνουν από πίσω τον ζεστό αέρα που μαζεύεται στο πάνω μέρος του κουτιού. Η λογική της Arctic Cooling είναι η δημιουργία ενός ρεύματος που έρχεται από το κάτω μέρος, ψύχει την κάρτα οθόνης και τον επεξεργαστή και φεύγει από μπροστά και από πάνω:
    [/list=1]
    silentium3dj7.th.jpg silentium4lx6.th.jpg
    Ηχομονωτικό σάντουιτς σκληρών
    Και στην προηγούμενη σειρά της, η Arctic Cooling είχε χρησιμοποιήσει μια πρωτότυπη θήκη για ένα σκληρό. Το πράγμα τώρα έγινε ακόμα πιο παράξενο και χρησιμοποιεί πυκνό αφρώδες υλικό (η μαύρη βάτα που βλέπετε στην φωτογραφία) για να καλύψει το σώμα 2 σκληρών. Το δε αφρολεξ σφίγγει με λουράκι αθλητικών παπουτσιών τύπου χριτς-χρατς.
    silentium5zp0.th.jpg silentium6ne7.th.jpg silentium7ep9.th.jpg
    Δεν μπορώ να σας ενημερώσω για το τελικό αποτέλεσμα γιατί δεν έχω συναρμολογήσει τα υλικά ακόμα (περιμένω τη Gigabyte GA-965P-S3/DS3 σε έκδοση 3.3). Οι σκληροί της φωτογραφίας είναι παμπάλαιοι IDE. Στην περίπτωση που κάποιος δεν θέλει να χρησιμοποιήσει δεύτερο σκληρό, υπάρχει το πλαίσιο του "ψευδοσκληρού" στην πρώτη φωτογραφία.
    Το σίγουρο πάντως είναι οτι το όλο σάντουιτς είναι πολύ σταθερό και αν δουλέψει όπως έχει σχεδιαστεί τότε είναι πολύ πολύ έξυπνη ιδέα.
    Πίσω πλευρά
    silentium8ao4.th.jpg
    Η πίσω πλευρά δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο. Να τονίσω εδώ οτι οι κάρτες επέκτασης εισάγονται χωρίς βίδες με σύστημα παρόμοιο με αυτά που έχουμε ήδη δει. Θα σας απασχολήσω σε άλλο θέμα σχετικά με το πίσω μέρος, μιας και σκοπεύω να συνδυάσω το κουτί με τον ψύκτη-πύργο για τον επεξεργαστή (Arctic Cooling Freezer 7 pro) και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για την καλύτερη κατεύθυνση του ανεμιστήρα.
    Τελικά δεν έστειλα μόνο φωτογραφίες αλλά έγραψα και πολλά πράγματα. Είναι πράγματι ένα κουτί με αρκετές διαφορές και η τιμή του (100 ευρώ) λαμβάνοντας υπόψιν οτι συμπεριλαμβάνει και ποιοτικό τροφοδοτικό είναι πάρα πολύ καλή.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.