Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

AN7 πως ζορίζεις τον πίσω ανεμιστήρα παραπάνω? Και οι 2 σε fixed voltage δουλεύουν...:hmm:

Δεν λέω για οταν δουλεύουν και οι 2 με την ίδια τάση,αλλά για όταν ο pull "τρέχει" πιο γρήγορα ζορίζεται περισσότερο ώστε να τραβήξει αέρα που δεν παίρνει απ τον πίσω(αφού τον κοντράρει) και τον αναγκάζει να τρέξει γρηγορότερα(τον push).

Σε αντίθεση με το αν βάλεις σκέτο εναν ανεμιστήρα pull όπου δεν έχει κάτι να τον κοντράρει

Έγινε επεξεργασία από AN7 OverClocker
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα, ως εξής. Έριξα τον push στις 600 rpm με τον pull στις 800, και μετά αποσύνδεσα τον pull.

Πράγματι, υπήρχε μια διαφορά σε speedfan και everest, της τάξης των 20rpm. Νομίζω πως είναι κοντά στο στατιστικό λάθος, και πως δεν ζορίζεται ιδιαίτερα ο ανεμιστήρας...πάντως έχει λογική αυτό που λες...:toomuchne

Ίσως είναι αρκετά χαμηλές οι ταχύτητες των ανεμιστήρων που δουλεύω, για να δω μεγαλύτερη διαφορά σε rpm...θα ξαναδοκιμάσω με 12v-10v στους p12 (1300rpm pull, 1100rpm push) και θα σου αναφέρω τι γίνεται..(βγήκαμε οfftopic πάντως)...:flower:

Link to comment
Share on other sites

το ταπινο μου pcακι με αρκετη μοντα στο κουτι, το κουτι ειναι ανετα 5+ χρονων αλλα ετσι οπως το εχω κανει δεν μπορω να το αποχωρηστω. φαινονται ομως λιγο τα μπαλοματα, ισως στο μελλον τα φτιαξω.

τα σχεδια κοπηκαν ευκολα αφου ειναι απο πλαστικο.

window1resizewo7.th.jpg

window2resizepw4.th.jpg

case1resizekv9.th.jpg

casefront1resizeyv6.th.jpg

casefront2resizeka8.th.jpg

φιλτρο για ενυδρεια, κανει πολυ δουλεια κατα της σκονης

casefront3resizevg8.th.jpg

οι δισκοι σε μοντα για να τους χωρεσει στο κουτι

hdd1resizefg7.th.jpg

hdd2resizema9.th.jpg

η μοντα των δισκων παταει πανω σε αφρολεξ για να μην μεταφερονται οι δονησεις στο κουτι

fanless o quad (stock clocks)

inside1resizeex0.th.jpg

inside2resizelr6.th.jpg

i love it :)

mypcresizehr8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα, ωραιο το κουτι σου.

Ερωτηση τωρα : Το πανω μερος του πλαισιου, που κραταει το DVD γερνει η ετσι ειναι παντα? Προτελευταια φωτο.Το Φιλτρο που εβαλες απο ενυδρειο η οτιδηποτε αλλο, οκ, μπορει να μαζευει την σκονη οπως το λες, σου το προτεινε καποιος η ετσι απλα το καρφωσες επανω, γιατι κατα την ταπεινη μου γνωμη νομιζω πως οι ανεμιστηρες ΔΕΝ τραβανε τον απαιτουμενο αερα.

Επισης θες αρκετα καλο μαζεμα στα καλωδια σου θα ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

δεν γερνει καθολου το πλαισιο εκει που ειναι το dvd, δεν μπορει αλλωστε αφου ειναι ενα σωμα με το υπολιπο κουτι. επειδη η photo τραβηχτηκε στραβα ισως γιαυτο φαινεται ετσι. επισης ειναι κ η λαμπα uv που προεξεχει στα δεξια που ειναι ορθια.

δεν χρειαζετε να μου προτεινεις καποιος για να κανω κατι φιλε μου, απλως το εβαλα και τεσταρα, εβαλα το χερι μου εκει που ειναι η ninja και εκει που ειναι η καρτα γραφικων για να δω εαν 'φυσαει', και ναι φυσαει αρκετα, οχι ομως δυνατα οσο χωρις το φιλτρο, χανει ενα 30% αερα με το φιλτρο (ετσι οπως φανηκε στο χερι μου δλδ οταν πιραματιζομουν), αλλα ο χωρος εχει πολυ σκονη κ καθε 1-2 μηνες το αλλαζω γιατι 'μπουκονι'. (μιλαμε για πολυ σκονη) οποτε αντι να καθομαι και να καθαριζω καθε εξαρτημα απο μεσα το προτιμο ετσι :). αλλωστε απο θερμακρασιες σε idle με 27-28c στο δωματιο:

tempsun7.th.jpg

για τα καλωδια προσπαθησα ξαναπροσπαθησα αλλα δεν γινετε τιποτα! καθολου χωρος! χεχε

Link to comment
Share on other sites

συμαζεμα δεν θα πει κρυψημο.

ομαδοποιησε τα καντα 2,3 αρμαθιες. υπαρχει χωρος. θεληση μαλλον δεν εχεις. :whistling

μπορεις να αντικαταστεισεις το φιλτρο με καλσον που ειναι πιο λεπτο και θα χανεις λιγοτερη ροη αερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναμε και γω με τους καινούργιους ανεμιστήρες να κάνω και μια ερώτηση που μάλλον την ρώτησα πάλι αλλά ξέχασα λοιπόν …

Οι μπροστά βάζουν τον αέρα ο πίσω βγάζει και του επεξεργαστή φύσει προς τα πάνω όχι προς αυτόν

Πείτε ότι είναι έτσι αλλιώς την έκατσα ιδικά για τους μπροστά

Όσο για την μάρκα είναι αυτό που ήθελα πολύ χαμηλός ο θόρυβος

img1546fs5.jpg

w800.png

img1539ov9.jpg

%7Boption%7D

Link to comment
Share on other sites

@athandria

οι ανεμιστήρες σωστά βγάζουν βάζουν αέρα άπλα γύρισε από την άλλη τον ανεμιστήρα της cpu εκτός αν έχεις καλύτερες θερμοκρασίες έτσι. το σωστό είναι να φυσάει προς την μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.