Jump to content




Κωστάκης

Recommended Posts

Βιάστηκα να χαρώ μάλλον, δεν έχει επιλογή mobile networks στο Wifi settings...

Να παίζει ρόλο η version του android (την original έχω)? Πώς μπορώ να δώ ποιά version έχω btw, 2.1 ή 2.2?

Η αλήθεια είναι ότι το android με δυσκολεύει σαν 1η μέρα επαφής αλλά είμαι μαζοχιστής και μ'αρέσει :whip:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply

Στις Ρυθμισεις Wi-Fi έχει Ενεργοποίηση WiFi, Ειδοποίηση δικτύου, και Προσθήκη δικτύου WiFi...

Μήπως είναι στο Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας->Σύνδεση δεδομένων (να επιτρέπονται συνδέσεις δεδομένων) ?

Βρήκα και την έκδοση, είναι 2.1-update1

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο (ελπίζω να τα βλέπουν αυτά κι άλλοι άσχετοι σαν εμένα για να μην είναι άχρηστες οι ερωτήσεις μου)

Στο Τοποθεσία και ασφάλεια-> τικάρω το Χρήση δορυφόρων GPS, ξετικάρω το Χρήση Υποβοηθούμενου GPS ε?

Το Χρήση ασύρματων δικτύων για προβολή στους χάρτες το θέλω τικαρισμένο? Αναφέρεται σε wifi δίκτυα ή

πάλι στα 3g,gprs κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι...αφού λέει για gps, εννοεί μόνο για τον εντοπισμό της θέσης.

Για να φανούν οι χάρτες πρέπει όμως να έχεις νετ, είχε wifi είτε 3g για να κατευάσει τον χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι λέω να κατεβάσω στην κάρτα μνήμης τους google maps για να μην χρειάζεται σύνδεση στο net,

αυτό με τις ρυθμίσεις που ρώτησα το λέω για να αποφύγω τυχόν χρεώσεις για χρήση του δικτύου της wind

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο και το go launcher, μου κολάει και δεν ακούει στο touch (ή έστω, αργεί πολύ).

Όχι πάντα, αλλά αρκετά συχνά.

Το δοκίμασα και σε άλλο blade (ένα που το πείραξα χθες) και είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά (με rls9), και μάλιστα αυτό ήταν φρεσκοπερασμένη, οπότε απορώ πώς λέτε ότι παίζει. Μήπως έχει κάνει κάποιο update και κολάει η νέα έκδοση?

Έχω βάλει το ADW launcher τώρα και θα δούμε.

Σωτήρη παίζοντας με τις default ρυθμίσεις του go launcher ex,ώστε να το κάνω πιό smooth.

Έχω τις παρακάτω ρυθμίσεις(Menu\\Preferences\\Display Settings) για το Home screen transition.

Transition effect : Default

Fling Speed: 35

Elasticity: 0.

Επίσης αν θές να βελτιώσεις του drawer το speed,κατηγοριοποιήσε τις εφαρμογές σε φακέλους της αρεσκείας σου,για να μην δημιουργηθούν υπερβολικά πολλά "συρτάρια".

Link to comment
Share on other sites

Ναι λέω να κατεβάσω στην κάρτα μνήμης τους google maps για να μην χρειάζεται σύνδεση στο net,

αυτό με τις ρυθμίσεις που ρώτησα το λέω για να αποφύγω τυχόν χρεώσεις για χρήση του δικτύου της wind

πως γίνετε αυτό? άμα βρεις άκρη πες και σε μας ρε φίλος

Link to comment
Share on other sites

Ένα rewrite του launcherpro είχε το παρακάτω αποτέλεσμα:

LP Sense UI 1.1

Ο πιό γρήγορος και smooth launcher.:T:

Edited:Να ενημερώσω ότι ο δημιουργός της custom rom rls9,έβγαλε μία νέα custom rom(2.2) που βασίζεται σε μία σουηδική rom ποιό πρόσφατο build απο τις άλλες custom που είναι χτισμένες πάνω σε μία κινέζικη παλαιότερου build.Ακόμα και ο δημιουργός των flb σταματάει τις αλλαγές στις rom του και προτείνει την παρακάτω ως καλύτερη και μεταγενέστερη,μέχρι να τροποποιήσει την δική του στις ανάγκες του νεότερου build.

Για να την κατεβάσετε: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/334849/rom-froyo-swedish-spring-rls3-2011-03-27-oled-tft-gen1-gen2/

Δεν την έχω δοκιμάσει,αν βρώ χρόνο θα πώ εντυπώσεις,όποιος με προλάβει ας μας πεί συγκριτικά με άλλες τι διαφορές είδε.

Link to comment
Share on other sites

Για να την κατεβάσετε: [ROM] [froyo] Swedish Spring RLS3 [2011-03-27] [OLED+TFT] [Gen1][Gen2] - Android @ MoDaCo

Δεν την έχω δοκιμάσει,αν βρώ χρόνο θα πώ εντυπώσεις,όποιος με προλάβει ας μας πεί συγκριτικά με άλλες τι διαφορές είδε.

Έβαλα εχθές την Swedish Spring RLS3 αλλα δεν είδα και τίποτα τρομερές διαφορές από την Modaco R12 που είχα. Ειναι o/ced από default στα 650 (απο 600) επιτρέπει overclock και το ραδιόφωνο που έχει (adorko) υποστηρίζει RDS αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να ακούσω από το ηχείο. Προβλήματα δεν είδα. Κατα τα άλλα καλή είναι. Μου έκανε εντύπωση το GPS, στο 2ο boot και χωρίς wi-fi/3g μέσα σε 10 δευτερόλεπτα κλείδωσε δορυφόρους ! Σ'αυτή με βλέπω να μένω μέχρι να γίνει σταθερή η 2.3 Cyanogen.

Έχω πάθει την πλάκα μου πάντως με το Android και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δώσω στην γυναίκα (αλά jpavly) το ΖΤΕ και να πάρω το Optimus 2X (για το flash + whatever-game). Αν συνηθίσει κανείς την μικρή οθόνη που τα κάνει σχεδόν όλα τότε τα tablets/netbooks φαίνονται πολύ περιττά.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα εχθές την Swedish Spring RLS3 αλλα δεν είδα και τίποτα τρομερές διαφορές από την Modaco R12 που είχα. Ειναι o/ced από default στα 650 (απο 600) επιτρέπει overclock και το ραδιόφωνο που έχει (adorko) υποστηρίζει RDS αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να ακούσω από το ηχείο. Προβλήματα δεν είδα. Κατα τα άλλα καλή είναι. Μου έκανε εντύπωση το GPS, στο 2ο boot και χωρίς wi-fi/3g μέσα σε 10 δευτερόλεπτα κλείδωσε δορυφόρους ! Σ'αυτή με βλέπω να μένω μέχρι να γίνει σταθερή η 2.3 Cyanogen.

Θα την δοκιμάσω και εγώ μέσα στο σ/κ αν βρώ λίγο χρόνο.:T:

Έχω πάθει την πλάκα μου πάντως με το Android και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δώσω στην γυναίκα (αλά jpavly) το ΖΤΕ και να πάρω το Optimus 2X (για το flash + whatever-game). Αν συνηθίσει κανείς την μικρή οθόνη που τα κάνει σχεδόν όλα τότε τα tablets/netbooks φαίνονται πολύ περιττά.

Πέρα απο την οθόνη,πρέπει να είναι ελαφρύ και το κινητό,που όσο νάναι είναι ελαφρύτερο απο ένα tablet.Όχι βέβαια ότι ένα tablet ή κινητό με μεγαλύτερο οθόνη αν είναι σε φυσιολογικό βάρος δεν είναι καλύτερη λύση.

Eμένα με βολεύει πάντως όταν διαβάζω manga.

Link to comment
Share on other sites

Μου χάλασε η υποδοχή των ακουστικών και δεν κάνουν καλή επαφή τα ακουστικά... :wall::wall::wall: .Και αμα το πάω με την εγγύηση πίσω μέχρι να φέρουν άλλο ........ξενέρα

ΕDIT: ακυρο τελικά.τα ακουστικά χάλασαν.1 μηνός sennheiser που τα πρόσεχα σαν τα μάτια μου.έλεος

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5-6 μέρες χρήσης του Blade είμαι ενθουσιασμένος

αν λάβουμε υπόψιν τα χρήματα που απαιτήθηκαν για την αγορά του!

Το καλύτερο απ'όλα η οθόνη του, το χειρότερο στοιχείο του η κάμερα

αλλά δεν με νοιάζει καθόλου, όταν πάω ταξίδι έχω πάντα μαζί μου μια ξεχωριστή compact φωτογραφική μηχανή :T:

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε άτομα που έρχονται σε πρώτη και οικονομική επαφή με το android! :triniti:

Μιας και μέχρι τώρα το είχα με την in-box 2gb SD θα πάρω από Δευτερα μια 8gb.

Για να μην ξαναπερνάω ρυθμίσεις, επαφές και εφαρμογές (σε android 2.1) καλύτερη λύση είναι

το clockwork ή το titanium backup?

Και κάνω unmount την παλιά, mount την καινούρια...θα θελήσει μετά format ή κάτι άλλο? :innocent:

Link to comment
Share on other sites

από ότι έχω ακούσει από άλλους [ εγώ με στοκ κάρτα είμαι]

με ένα απλό copy paste ότι έχει η παλιά κάρτα στην καινούργια και θα είσαι οκ.

πριν αποφασίσεις για κάποια κάρτα μνήμης ρίξε μία ματιά στο πρώτο ποστ εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.