Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

darien

Σκοπός του πανεπιστημίου δεν είναι μόνο η επιστημονική κατάρτιση ή εκπαίδευση. Υπάρχει και η παιδεία. Υπάρχει και η ελεύθερη έκφραση ιδεών. Υπάρχει και η πολιτικοποίηση. Για μένα, δεν νοείται πολιτισμός χωρίς όλα αυτά. Κάποιοι θέλουμε να υπάρχει ένα μέρος όπου υπάρχει απόλυτη ελευθερία, ακόμα κι αν κάποιοι το χρησιμοποιούν για προσωπικά ή κομματικά συμφέροντα. Φέρε στο μυαλό σου τα γεγονότα του '73. Και κείνοι οι φοιτητές δεν έκαναν κατάληψη για εκπαιδευτικά, αλλά κοινωνικά ζητήματα (και ήταν και πολιτικά υποκινούμενοι). Άρα με τη λογική σου ήταν λανθασμένη η πράξη;

Και την απειλει(την ελεύθερη έκφραση των ιδεών) ποιός η τί ώστε να χρειαζόμαστε το άσυλο

τι εννοείς να υπάρχει απόλυτη ελευθερία σε ένα μέρος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[...]Από τη στιγμή που ο σύλλογος φοιτητών έχει εκφράσει αλληλεγγύη στους μετανάστες, θεωρώ την παρουσία τους εκεί νόμιμη.[...]

Εγώ τυχαίνει να μην είμαι κομματόσκυλο, μπορείς να μου εξηγήσεις αν θες το "τι ελευθερία απολαμβάνει ένας φοιτητής" ; Είσαι φοιτητής;

Πολύ χαίρομαι που δεν είσαι. Παρόλο που τα γραφόμενά σου δεν το πολυδείχνουν... Φυσικά και είμαι φοιτητής. Αλλά από τη στιγμή που οι φασίστες κάνουν ντουμάνι την αίθουσα συνελεύσεως με τα τσιγάρα τους, (που είναι παράνομο βάση της νομοθεσίας) εγώ δεν μπορώ να συμμετάσχω στα τεκταινόμενα. Όπως καταλαβαίνεις, ο περίφημος "σύλλογος φοιτητών" που γράφεις με καμάρι κάθε τόσο... αποφασίζει και διατάσσει από την ώρα που τον εκλέγουμε.
[...]Σκοπός του πανεπιστημίου δεν είναι μόνο η επιστημονική κατάρτιση ή εκπαίδευση. Υπάρχει και η παιδεία. Υπάρχει και η ελεύθερη έκφραση ιδεών. Υπάρχει και η πολιτικοποίηση.[...]
Ναι. Φυσικά και υπάρχει ελευθερία στην έκφραση ιδεών. Ποιος εμποδίζει μία συνάθροιση εκτός πανεπιστημίου; Ποιος εμποδίζει τους συλλόγους που ασχολούνται με όλα αυτά τα κοινωνικά, πολιτικά κλπ ζητήματα που λες; Γιατί πρέπει αυτό να γίνει στο πανεπιστήμιο;

Γιατί πρέπει εγώ που θέλω να τελειώσω και να βρω μια δουλειά να χάνω τον καιρό μου με τις χουντικές αποφάσεις των κομμάτων στις σχολές;

Γιατί αυτοί οι δεξιοί και αριστεροί καπιτάλες να βρουν στρωμένη δουλειά μετά από τα 10++ χρόνια που αράζουν στις σχολές και δεν μας αφήνουν να κάνουμε αξιοπρεπώς τα μαθήματά μας;

Παιδια 10.000 μεταναστες να μπουνε ακομα αντιστοιχουν 5 ευρω στο γκαθενα για να ζησουν με 5000 ευρω το χρονο.
Εννοείς ότι 5.000€/10.000M=0,5€/Mετανάστη το χρόνο; Τι θα πει αυτό;

Εννοείς ότι ο καθένας από εμάς θα πρέπει εν πάσι περιπτώσει να δώσει 5€ για τους ΛΑΘΡΟμετανάστες; Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να το κάνουμε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Συνεισφέροντας στη συζήτηση:

1. Η Ελλάδα δεν ΕΙΝΑΙ άσυλο. Η Ελλάδα παρέχει άσυλο.

2. Η Ελλάδα (και κάθε χώρα) ΔΕΝ είναι υποχρεωμένη να δίνει σε όλους άσυλο. Οι λόγοι είναι προφανείς:

α) περιπτώσεις φυγόδικων, ή/και επικίνδυνων ατόμων

β) Η τήρηση κάποιας ''αναλογίας'' σε σχέση με τον πληθυσμό και τη δυνατότητα ομαλής ένταξης και αξιοπρεπούς διαβίωσης. Στη Σουηδία το λένε ''ποσόστωση'' και στο αμέρικα ''φράχτη''.

3. Απο τη στιγμή που για οποιονδήποτε απο τους παραπάνω λόγους η χώρα αρνηθεί την παραχώρηση ασύλου, αυτός ο οποίος παραμένει, τελεί εν ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με κρίση.....πόσο εκμεταλλεύονται την κρίση οι εργοδότες και κατά πόσο πετυχαίνουν όσα θέλουν οι εργαζόμενοι όταν συσπειρώνονται.

Intracom: Μείωση μισθών, ατομικές συμβάσεις, 100 απολύσεις - 48ωρη απεργία Τρίτη-Τετάρτη | ειδησεις , επιχειρησεις , ελληνικες επιχειρησεις , ιντρακομ α.ε. | v2.imerisia.gr

Link to comment
Share on other sites

στην ελλαδα καταφεραμε κατι τετοιο γυρω στο '60 με το απαγορευεται το πτυειν, τωρα θελουμε κανενα 20αρι χρονια για να καταλαβουν το απαγορευεται το καπνιζειν, και μετα κανενα 10αρι χρονια για να καταλαβουν απο που πρεπει να διασχισουν το δρομο.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με κρίση.....πόσο εκμεταλλεύονται την κρίση οι εργοδότες και κατά πόσο πετυχαίνουν όσα θέλουν οι εργαζόμενοι όταν συσπειρώνονται.

Intracom: Μείωση μισθών, ατομικές συμβάσεις, 100 απολύσεις - 48ωρη απεργία Τρίτη-Τετάρτη | ειδησεις , επιχειρησεις , ελληνικες επιχειρησεις , ιντρακομ α.ε. | v2.imerisia.gr

:hm::hmm:

Link to comment
Share on other sites

Ωρε παιδιά, τι σας πείραξε τόσο δηλαδή με τους μετανάστες στην σχολή; Δεν έγινε φέτος κάτι φανταζί σε κανένα τμήμα και είπαν οι άνθρωποι να πάρουν πρωτοβουλία βρε αδερφέ.....

Σοβαρά τώρα....οι καταλήψεις και τα επακόλουθα τους που κάνουν τα γνωστά "παιδιά" κάθε χρόνο εδώ και δεκαετίες δεν πείραξαν κανέναν; Τόσα χρόνια κάτω τα χέρια από αυτό το μην το χαρακτηρίσω φοιτητικό άσυλο, που δεν ξέρω τι καλό στην ελληνική κοινωνία παρείχε. Α! ναι...ξέχασα....πως το είπε κάποιος πιο πάνω;...."ελεύθερη" διακίνηση ιδεών....

@darien φίλε μου, εκφράσεις με την λέξη απόλυτος νομίζω χρησιμοποιούνται μόνο στις θετικές επιστήμες. Οπουδήποτε αλλού χρησιμοποιείται δεν είναι ούτε λογικό και είναι και επικίνδυνο μάλιστα... ;) Πόσο μάλλον όταν βάζεις και την λέξη ελευθερία δίπλα της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να αναβάλετε πιθανή αγορά μητρικής Sandy Bridge?

Intel Identifies Chipset Design Error, Implementing Solution - Yahoo! Finance

Intel Corporation has discovered a design issue in a recently released support chip, the Intel 6 Series, code-named Cougar Point, and has implemented a silicon fix. In some cases, the Serial-ATA (SATA) ports within the chipsets may degrade over time, potentially impacting the performance or functionality of SATA-linked devices such as hard disk drives and DVD-drives. The chipset is utilized in PCs with Intel’s latest Second Generation Intel Core processors, code-named Sandy Bridge.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

13 θανατοι καταγραφηκαν στην Β.Ελλαδα ,οπως μου λεει η θεια μου που δουλευει στο Κρατικο Νοσοκομειο απο ιο H1N1.

Τιποτα δεν εχει ανακοινωθει ακομα στα ΜΜΕ,εκτος και αν μου διαφευγει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.