Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Κοίτα αν κατά μέσον όρο πρέπει να πληρώνει ο καθένας άλλες 3 φορές την τιμή (πληρώνοντας έτσι το εμβόλιο για άλλα δυο άτομα, πχ 2 παιδιά μιας άπορης οικογένειας) - τότε ... προφανώς να πληρώσω 3πλά

Αν κάποιος ντόπιος δεν έχει να καταβάλει την 3πλη αυτή τιμή, τότε είναι μάλλον άπορος οπότε... μια χαρά θα λάβει το εμβόλιο (χωρίς να χρειαστεί να πληρώσει, αφού είναι άπορος :) )

ΠΩΣ είναι δυνατόν να ασθενήσει παιδί ντόποιου (λόγω έλλειψης εμβολιασμού) - πόσω δε μάλλον εις βάρος μετανάστη...

Πολλή οργή βλέπω απέναντι στους μετανάστες φίλε μου, και στην προκειμένη χωρίς καμία δικαιολογία...

Αντε να το κάνω ακόμα πιο λιανά μπας και σταματήσεις να βλέπεις ''οργή''.

Πληρώνουμε ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ στο ΙΚΑ ή στον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) ή σε όποιο άλλο οργανισμό ένα ποσό (σεβαστό) για υγειονομική περίθαλψη. Αυτή κάλυπτε πολλές ανάγκες και ΣΙΓΟΥΡΑ τον υποχρεωτικό εμβολιασμό των παιδιών για να μην ασθενήσουν απο αρρώστιες που βάσει Π.Ο.Υ. είχαν εξαλειφθεί αλλά -μάντεψε πώς- επανεμφανίστηκαν: Τύφος, Ευλογιά, Χολέρα.

Τώρα πια 2 πράγματα συμβαίνουν:

1. Αν έχεις δουλειά συνεχίζεις να πληρώνεις τα ίδια με πριν αλλά πλέον αυτά τα στοιχειώδη ΔΕΝ τα καλύπτουν, και σου ζητάνε να αγοράσεις έσυ τα υποχρεωτικά εμβόλια για να μη γίνει το παιδί σου φορέας των παραπάνω ασθενειών.

2. Αν έχασες τη δουλειά σου, σου λένε πως αφου δεν συμπληρώνεις τον απαραίτητο αριθμό ενσήμων, παύεις να δικαιούσαι και της υγειονομικής περίθαλψης. Είτε εσύ είτε τα προστατευμένα μέλη της οικογένειάς σου.

Την ίδια ώρα αν δηλώσεις ευάισθητη κοινωνική ομάδα (ρομά, μετανάστης)ως δια μαγείας όλα αυτά εξαλείφονται.

Μίσος λοιπόν ή αδικία ???

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Αντε να το κάνω ακόμα πιο λιανά μπας και σταματήσεις να βλέπεις ''οργή''.

1. Αν έχεις δουλειά συνεχίζεις να πληρώνεις τα ίδια με πριν αλλά πλέον αυτά τα στοιχειώδη ΔΕΝ τα καλύπτουν, και σου ζητάνε να αγοράσεις έσυ τα υποχρεωτικά εμβόλια για να μη γίνει το παιδί σου φορέας των παραπάνω ασθενειών.

2. Αν έχασες τη δουλειά σου, σου λένε πως αφου δεν συμπληρώνεις τον απαραίτητο αριθμό ενσήμων, παύεις να δικαιούσαι και της υγειονομικής περίθαλψης. Είτε εσύ είτε τα προστατευμένα μέλη της οικογένειάς σου.

Την ίδια ώρα αν δηλώσεις ευάισθητη κοινωνική ομάδα (ρομά, μετανάστης)ως δια μαγείας όλα αυτά εξαλείφονται.

Μίσος λοιπόν ή αδικία ???

Είναι τραγικό να βλέπουμε στην Ελλάδα τέτοια νοσήματα (πχ Τύφος). Όμως εφόσον κάποιοι δεν έχουν να πληρώσουν για αυτά τα εμβόλια προφανώς πρέπει να τα βγάλεις από την τσέπη σου εφόσον εργάζεσαι.

Για το 2. ... τώρα μιλάς :)

Συμφωνώ, είναι πολύ άσχημο κάποιον άνεργο (άλλο άνεργος άλλο άεργος btw) να τον "τιμωρείς" από πάνω... οπότε εδώ συμφωνούμε :) Αν είχες γράψει κάτι του στυλ "Μα γιατί οι άνεργοι να τυγχάνουν τέτοιας μεταχείρισης" θα σου έβαζα thumbs up :)

Tώρα "ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες" ... πραγματικά δεν έχω να "ζηλέψω τίποτα" ... οκ έχουν δωρεαν εμβόλια, όμως οι κακουχίες που τραβουν δεν συγκρίνονται με τις δικές μας. Tώρα μην αρχίσουμε να φέρνουμε ως παράδειγμα μεταναστών που ανήκουν στο 1% του πληθυσμού ή ενχώριων/ντόπιων που ... με πιθανότητα 5 σίγμα δεν υπάρχουν στον πληθυσμό (cern higgs boson haha)...

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό να βλέπουμε στην Ελλάδα τέτοια νοσήματα (πχ Τύφος). Όμως εφόσον κάποιοι δεν έχουν να πληρώσουν για αυτά τα εμβόλια προφανώς πρέπει να τα βγάλεις από την τσέπη σου εφόσον εργάζεσαι.

Δεν με καταλαβαίνεις. Κάθε μήνα πληρώνω για υγειονομική περίθαλψη. Σαν αντάλλαγμα μου είχαν δώσει ένα βιβλιάριο υγείας με το οποίο πηγαίνοντας στο γιατρό ή το φαρμακείο είχα μια περίθαλψη και κάποια φάρμακα. ΤΩΡΑ εξακολουθώ να πληρώνω και να έχω βιβλιάριο υγείας, αλλά όπου και να πάω το βιβλιάριο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ. και πληρώνω ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ τα όποια φάρμακα ή τον όποιο γιατρό. Αυτό δεν είναι αδικία έναντι άλλων που χωρίς να πληρώσουν απολαμβάνουν ??? Ποιος ο ρόλος της πληρωμής περί υγειονομικών όταν μου ξαναζητάνε χρήματα, ενώ τα πρώτα δεν έχουν ανταπόδοσης ???

Tώρα "ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες" ... πραγματικά δεν έχω να "ζηλέψω τίποτα" ... οκ έχουν δωρεαν εμβόλια, όμως οι κακουχίες που τραβουν δεν συγκρίνονται με τις δικές μας.

Ένα πράγμα που χωρίζει τους μεγάλους από τα πιτσιρίκια, είναι η δυνατότητα να επιλέγουν. Θέση μου είναι πως άπαξ και κάνεις μια επιλογή οφείλεις να δεχτείς 10000% τις συνέπειές της. Το θεωρώ πολύ ''μικρό'' όταν κάποιος μυξοκλαίγεται για κάτι που του προέκυψε ως αποτέλεσμα δικής του συνειδητής επιλογής. Κοντολογίς, και όσον αφορά τους ενήλικες, από τη στιγμή που επέλεξαν συνειδητά να έρθουν εδώ, θα πρέπει να δεχτούν και τις συνέπειες της επιλογής τους αυτής, και όχι να κλαίνε σαν κοριτσάκια για την ''άσπλαχνη την κενωνία''. Η κενωνία είναι άσπλαχνη για όλους συμπεριλαμβανομένου και του γράφοντα, που παλεύει όπως δισεκατομμύρια άλλοι για να ζήσει. Τώρα αν κάποιοι νομίζουν πως όλος ο πλανήτης τους χρωστάει, και ότι μπορούν να ξεφύγουν από το τίμημα των επιλογών τους, πλανώνται.

και μια και είμαστε στις ειδήσεις:

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=49296&Itemid=86

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Κοντολογίς, και όσον αφορά τους ενήλικες, από τη στιγμή που επέλεξαν συνειδητά να έρθουν εδώ, θα πρέπει να δεχτούν και τις συνέπειες της επιλογής τους αυτής, και όχι να κλαίνε σαν κοριτσάκια για την ''άσπλαχνη την κενωνία''. Η κενωνία είναι άσπλαχνη για όλους συμπεριλαμβανομένου και του γράφοντα, που παλεύει όπως δισεκατομμύρια άλλοι για να ζήσει. Τώρα αν κάποιοι νομίζουν πως όλος ο πλανήτης τους χρωστάει, και ότι μπορούν να ξεφύγουν από το τίμημα των επιλογών τους, πλανώνται.

Αν είναι δυνατόν... βρε συ colt, για όνομα δηλαδή τι πράγματα είναι αυτά που λες!

Είμαι πτώμα τώρα, θα σου απαντήσω "αύριο" να σου εξηγήσω γιατί διαφωνώ κάθετα.

Link to comment
Share on other sites

Έκαψαν το καλύτερο ZUBR μέσα στο ναύσταθμο Αμφιάλης! - Αμέλεια ή σαμποτάζ;

"Η υπόθεση των ZUBR από την αρχή της απόκτησής τους αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα "πολιτικής φύσεως" ανάλογα με αυτά που αντιμετωπίζει το πυραυλικο σύστημα S-300PMU1 που 13 χρόνια μετά την παραλαβή του δεν έχει ενταχθεί κανονικά σε υπηρεσία. "

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν... βρε συ colt, για όνομα δηλαδή τι πράγματα είναι αυτά που λες!

Είμαι πτώμα τώρα, θα σου απαντήσω "αύριο" να σου εξηγήσω γιατί διαφωνώ κάθετα.

Θα απαντήσω κι εγώ απλά και Ελληνικά.

Ναι, οι συμπολίτες μας που ανήκουν στο 24% + ποσοστό ανεργίας, το επέλεξαν.

Ότι κάτσει όμως λένε μερικοί , κουκουρούκου και όνειρα "ενηλίκων" με κριτική σκέψη νηπίου εμπλουτισμένοι με αρκετές δόσεις μωρού ελιτισμού.

Μας χαλάει που οι Πακιστανοί κατέβασαν την Σημαία Μας αλλά κάνουμε και κοινωνικό ρατσισμό για τους υπόλοιπους Έλληνες.

Αδημονώ για το "άνοιγμα" του Καιάδα, έτσι ώστε μερικοί να πάνε να πηδήξουν μόνοι τους μέσα.

Καλή προσγείωση

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=154646&catid=3

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Κοντολογίς, και όσον αφορά τους ενήλικες, από τη στιγμή που επέλεξαν συνειδητά να έρθουν εδώ, θα πρέπει να δεχτούν και τις συνέπειες της επιλογής τους αυτής, και όχι να κλαίνε σαν κοριτσάκια για την ''άσπλαχνη την κενωνία''. Η κενωνία είναι άσπλαχνη για όλους συμπεριλαμβανομένου και του γράφοντα, που παλεύει όπως δισεκατομμύρια άλλοι για να ζήσει. Τώρα αν κάποιοι νομίζουν πως όλος ο πλανήτης τους χρωστάει, και ότι μπορούν να ξεφύγουν από το τίμημα των επιλογών τους, πλανώνται.

1. Ναι ο καθένας πρεπει να ζει σύμφωνα με τις επιλογές που έκανε. Εδώ σύμφωνοι

2. Γιατί ΠΡΕΠΕΙ η κοινωνία μας να είναι "άσπλαχνη" ??? Δηλαδή, ΔΕΝ γίνεται να τους φερθούμε ανθρώπινα ??? Τώρα το πόσο μπορεί ο καθένας να στηρίξει τον άλλον αυτό είναι άλλο θέμα, ο καθένας να κάνει ό,τι μπορεί - από έναν εφοπλιστή που μοίρασε φέτος επιταγές στο χωριό απόπου κατάγεται να χουν οι συγχωριανοί του να φάνε από τον φούρναρη που έδινε τα χτεσινά (ή ότι περίσσευε στο τέλος της ημέρας) δωρεάν στους συνταξιούχους κ στα παιδιά...

3. Δεν παλεύεις για να ζήσεις, δεν σε ξέρω αλλά για να γράφεις εδώ στο lab δεν νομίζω να πεινάς... Άλλο τραβάμε μεγάλο ζόρι κι άλλο "παλεύουμε για να ζήσουμε" ... ο παππούς σου κι ο παππούς μου "παλεύανε για να ζήσουνε" ... ο παππούς μου έγραψε μια μέρα στο ημερολόγιό του "Επέστρεψα σήμερα" ... true story ;)

Με όλο το σεβασμό, αλλά το "παλεύουμε για να ζήσουμε" δεν μπορώ να το δεχτώ... μίλα με κανέναν γέροντα που έζησε την κατοχή κ διάβαστε στο internet ιστορίες ανθρώπων που επιβίωσαν από στρατόπεδο συγκέντρωσης... δεν συγκρίνονται οι εποχές αυτές...

Κ να σου πω, ακόμα κ στα στρατόπεδα συγκέντρωσης, υπήρχαν αμέτρητα παραδείγματα ανθρώπων που έδειχναν κάθε μέρα ανθρωπιά :)

Google: concentration camp survivor story , αφιέρωσε 1 ώρα κ γράψε μου εδώ σε αυτό το θρεντ τη γνώμη σου σε παρακαλώ :)

Έγινε επεξεργασία από kreach
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

1. Ναι ο καθένας πρεπει να ζει σύμφωνα με τις επιλογές που έκανε. Εδώ σύμφωνοι

Η κουβέντα θα μπορούσε να λήξει εδώ. Θεωρώ ότι καταλαβαινόμαστε όμως οπότε θα εξηγηθώ και για τα παρακάτω.

2. Γιατί ΠΡΕΠΕΙ η κοινωνία μας να είναι "άσπλαχνη" ??? Δηλαδή, ΔΕΝ γίνεται να τους φερθούμε ανθρώπινα ??? Τώρα το πόσο μπορεί ο καθένας να στηρίξει τον άλλον αυτό είναι άλλο θέμα, ο καθένας να κάνει ό,τι μπορεί - από έναν εφοπλιστή που μοίρασε φέτος επιταγές στο χωριό απόπου κατάγεται να χουν οι συγχωριανοί του να φάνε από τον φούρναρη που έδινε τα χτεσινά (ή ότι περίσσευε στο τέλος της ημέρας) δωρεάν στους συνταξιούχους κ στα παιδιά...

Ίσως το άσπλαχνη να είναι αδόκιμος όρος. Αυτό το οποίο εννοώ είναι πως κατά κανόνα τίποτα δεν χαρίζεται, μήτε βρίσκεται στο δρόμο. Και αυτό δεν το αποφάσισα εγώ. Όποιος τα έχει (και δεκάρα δε δίνω που τα βρήκε) ας κάνει και την ''αγαθοεργία'' του, που θα του αποφέρει και μεγαλύτερη φοροαπαλλαγή σε αυτά που ήδη δεν πληρώνει. Πολύτιμους σύμμαχους θα βρει και καμπόσους άλλους ''ανθρωπιστές'' των βορείων προαστίων, που όντας με τον ποπό στο βούτυρο, πρέπει να βρουν και ένα νόημα στη ζωή τους (αρκεί βεβαίως βεβαίως να μην πάρει κανένας κακομοίρης τα μούτρα του και του κουβαληθεί στο σπίτι ή στη γειτονιά του προσβάλλοντας του την αισθητική), παραδίδοντας μαθήματα ''ανθρωπισμού'' ώστε εμείς οι λοιποί να νιώθουμε και ευγνώμονες που τουλάχιστον διαθέτουμε μια κακοπληρωμένη δουλειά, και βάζοντας αυτούς ως φόβητρο θα γίνει ακόμα πιο κακοπληρωμένη, (θα το διαβάσεις και ως ''ανταγωνιστικότητα'') αφού θα έχουμε εκείνους ως ανταγωνιστές, οι οποίοι δεν φαίνονται, δεν φορολογούνται, δεν συνεισφέρουν στα βάρη της κοινωνίας (υγεία - εκπαίδευση - σύνταξη), αλλά και υγεία έχουν και εκπαίδευση έχουν και σύνταξη όποτε τους καπνίσει έχουν. Μπράβο στους ''ανθρωπιστές''. Άξιος ο μισθός τους.

''δώσε σε κάποιον ένα ψάρι και θα τον απαλλάξεις από την πείνα για μια ημέρα. Μάθε τον να ψαρεύει και θα τον απαλλάξεις από την πείνα για πάντα''

Όσο το παραπάνω δεν εφαρμόζεται, πάντα όλοι αυτοί που καμώνονται για ανθρωπιστές, θα είναι υποκριτές και καιροσκόποι, και η κοινωνία που τους φιλοξενεί άδικη.

3. Δεν παλεύεις για να ζήσεις, δεν σε ξέρω αλλά για να γράφεις εδώ στο lab δεν νομίζω να πεινάς... Άλλο τραβάμε μεγάλο ζόρι κι άλλο "παλεύουμε για να ζήσουμε" ... ο παππούς σου κι ο παππούς μου "παλεύανε για να ζήσουνε" ... ο παππούς μου έγραψε μια μέρα στο ημερολόγιό του "Επέστρεψα σήμερα" ... true story ;)

Με όλο το σεβασμό, αλλά το "παλεύουμε για να ζήσουμε" δεν μπορώ να το δεχτώ... μίλα με κανέναν γέροντα που έζησε την κατοχή κ διάβαστε στο internet ιστορίες ανθρώπων που επιβίωσαν από στρατόπεδο συγκέντρωσης... δεν συγκρίνονται οι εποχές αυτές...

Κ να σου πω, ακόμα κ στα στρατόπεδα συγκέντρωσης, υπήρχαν αμέτρητα παραδείγματα ανθρώπων που έδειχναν κάθε μέρα ανθρωπιά :)

Google: concentration camp survivor story , αφιέρωσε 1 ώρα κ γράψε μου εδώ σε αυτό το θρεντ τη γνώμη σου σε παρακαλώ :)

Σύμφωνα με αυτόν Το πόσο πλούσιος είναι κάποιος ορίζεται από το πόσο διάστημα μπορεί χωρίς να ασκεί κανενός είδους επαγγελματική δραστηριότητα, να ζει διατηρώντας τον ίδιο τρόπο ζωής. Αν αυτό το φέρω στα μέτρα μου, είμαι πλούσιος για περίπου 15 μέρες. Αυτό σημαίνει πως την 16 μέρα της ανεργίας μου θα ξεκινήσω να στερούμαι (και μάλιστα με γεωμετρική πρόοδο) προκειμένου να ''κερδίσω'' άλλες 10 μέρες. Τα παραπάνω κάποιος μπορεί να τα δει ως ζόρι ή ως πάλη. Άμα είσαι μόνος σου και έχεις και κάποιες εναλλακτικές το βλέπεις πιο ''ψύχραιμα'', άμα έχεις οικογένεια και παιδιά, το βλέπεις ως πάλη γιατί ''αυτά που ζήσαν οι παππούδες μας'' είναι στη στροφή και έρχονται πάνω σου.

Όσον αφορά τα στρατόπεδα συγκέντρωσης τι θα ήθελες να σου πω ? Να αρνηθώ σαν κάτι -άντε να μη τους χαρακτηρίσω- πως υπήρξαν ?? Αυτό που εγώ βλέπω πέραν της κτηνωδίας, είναι πως τελικά ο άνθρωπος προσαρμόζεται. Αλλά η λέξη πάλη θεωρώ πως είναι σωστή. Απλά κατά καιρούς και κατά περίπτωση χρησιμοποιείται για να δείξει πως ο καθένας μας θα αγωνιστεί για να κρατήσει ή και να βελτιώσει το βιωτικό του επίπεδο. Πολύ περισσότερο όταν αυτό απειλείται άμεσα με ραγδαία επιδείνωση.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ colt, δεν είπα να λύσουμε τα προβλήματα όλα και όλων των μεταναστών, εδώ έχουμε τα δικά μας κ συμφωνούμε κι οι δυο εδώ...

ΟΜΩΣ αυτό δεν θα πει πως δεν κάνεις ό,τι περνάει από το χέρι σου...

Ασε αυτούς που "αγαθοεργούν" εκ του πονηρού... και κοίτα ΕΣΥ να κάνεις ένα δυο πράγματα, ΟΣΟ μπορείς :)

Γιατί? Γιατί είσαι άνθρωπος κ όχι κτήνος...

Τα στρατόπεδα συγκέντρωσης -σύμφωνοι- δείχουν πόσο εύκολα κάποιος μπορεί να ξεπέσει κ να γίνει κτήνος... ΌΜΩΣ ΔΕΝ πρεπει να εστιάζεις σε αυτό... αλλά στο γεγονός ότι...

Ακόμα κ σε αυτές τις ακραίες συνθήκες μπορείς να παραμείνεις άνθρωπος με αξίες :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.