Jump to content



pci-e x16 σε rαmpage 3 extreme μου τρεχει x8


jamalikos

Recommended Posts

Καλησπέρα εχω αυτο το προβλημα σε gtx 480 τρεχει σε pci-e χ8 στιν asus rampage 3 extreme μιπως εχει ν κανει και αυτο με τουσ controllers;; marvel sata 3 nec usb 3;;; μιλαμε παντα οτι εχς μια καρτα γραφικων ευχαριστω:tomato:

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβα απο το gpuz τα διακοπτακια ειναι στο on τα bios τα εχω κανει αναβαθμιση αλλα και στο bios 2 που τα βαζω το ιδιο μου κανει που ειναι και τα εργοστασιακα εν τελει εχει μεγαλη διαφορα τωρα που τρεχει χ 8 και οχι χ16 το call of duty to black ops παιζει φουλ αναλυση 1920 χ1080 σε 40αρα σονυ και δεν κολαει καθολου ολα τις ρυθμισεις τα εχω στο υψηλο τα spec tou pc moy ειναι

cpu-intel i7 980x

mobo-rex3

vga- asus gtx 480

ssd- intel x25m

psu-coolermaster 850w silent pro

ram kingston hyper x t1 6g 2000mhz

και to haf x

λετε ομως αυτο να μου το κανει επειδει εχω το sata 3 kai usb 3 σε λειτουργεια οπως:rubik: ειναι και στιν gigabyte τα mobos??

Link to comment
Share on other sites

λετε ομως αυτο να μου το κανει επειδει εχω το sata 3 kai usb 3 σε λειτουργεια οπως:rubik: ειναι και στιν gigabyte τα mobos??

ριχνει την ταχυτητα απο 16χ σε 8χ οταν εχεις ενεργοποιημενο sata3/usb3 μονο σε κατασταση sli/cf!

Link to comment
Share on other sites

στο control panel στα power settings

Δεν είμαι σπίτι και δεν μπορώ να σου πω ακριβώς (είμαι σε win xp τώρα)

Μόλις πάω, και αν δεν σου έχει πει κάποιος άλλος μέχρι τότε, θα σου πω

EDIT

Έλα.. control panel > power options > change plan settings > και θα σου βγάλει αυτό..

windows7powersettingsad.jpg

Δες τι σου γράφει στο pci-express...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε να τρέχει κάποιο 3D πρόγραμμα ( π.χ. Furmark, DX9RHDRIBL ) σε παράθυρο ( Window Mode ) και δες αν αλλάζει σε 16x το GPU-z ( ελπίζω να μην χρησιμοποιείς καμμιά παμπάλαια έκδοση ).

Αν πάλι κάνει τα ίδια, το πιο πιθανό είναι να θέλει νεότερο BIOS στην VGA ( το είχανε αυτό το θεματάκι κάμποσα BIOS ).

Εν τέλει, δεν χάνεις και τίποτα με το να τρέχει σε 8x, δεν χρειάζεται να καείς μέχρι να βρείς αν παίζει σε 16x ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

εμενα η DFI μια παιζει χ8 μια χ16

τελικα μετα απο πολυυυυυυυυ ψαξιμο και απειρες δοκιμες με ρευματακια που αλλαζε δε λεω στα χ16 , τελικα καταλαβα οτι δημιουργει ασυμβατοτητα με την GTX280

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.