Jump to content



The iPad thread


Chosen

Recommended Posts

ερωτηξις..

Δημιουργει προβλημα με τo wifι??Συνδεεται και μενει μονιμα συνδεδεμενο??

(αυτο θελω βασικα..ή αποσυνδεεται κατα βουλησιν.)

Μόνιμα στο 99.99% των περιπτώσεων. Τα δίκτυα που εχει ξαναμπει τα βλέπει μόνο και συνδεεται χωρίς καμία κίνηση από πλευράς χρήστη. Αποσυνδεσεις δεν μου χει κάνει ποτέ.

Μια στις 1000 ενώ ειναι συνδεδεμενο στο wifi, δεν θα μπαίνει στο internet με timeouts, αλλα κλεινοντας και ανοίγωντας το wifi φτιάχνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει τρελό price drop το ipad ενόψει της κυκλοφορίας του ipad2, τόσο που να το ψήνω κι εγώ! Από 529 (επίσημη ελληνική τιμή) πωλείται έναντι 389 σε ορισμένα καταστήματα.

Απλά σε βάζουν στο τρυπάκι ότι το άλλο θά 'ναι 2-πυρηνο, καλύτερο gpu και 2 κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια περίπτωση να παραγείλω το 2 από USA, μέσω γνωστού. Πράγμα το οποίο φυσικά συμφέρει πάρα πολύ. Το 16GB 3G μαζί με "όλα" τα accesories κάνει όσο το 16GB WiFi στην Ελλάδα. :p

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη εγω το εστειλα γιατι μου εσπασε τα νευρα η ασυμβατοτητα με το Flash και αυτο το Frash που εχουν βγαλει ειναι για καβαλα στον γαϊδαρο.

Οταν καταλαβει η Apple οτι το συμφερον της ειναι το συμφερον του καταναλωτη και οχι η κοντρα με την καθε εταιρια λογισμικου πχ Adobe τοτε θα ξαναπαρω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι θα βγαλουν συντομα το iPad 3 γιατι το 2 ηταν απλα μια αναβαθμηση... και το 3 θα ειναι πολυ καλητερο... κατα ποσο μπορει να ισχυσει αυτο?

αυτό μάλλον δεν ισχύει αν λάβεις υπόψην ότι η Apple ανανεώνει τα "παιχνίδια" της κάθε ένα χρόνο.

Εκτός και αν με το "σύντομα" εννοούν σε 12 μήνες :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειπανε μεσα στην χρονια... :/ τωρα αν ισχυει 100% δεν ξερω...

Το νέο έχει διπύρηνο επεξεργαστή (λέει 2x, κόψε κάτι κι είσαι μέσα), καλύτερη gpu (λέει 9x, κόψε πάλι κάτι), την ίδια γαμάτη οθόνη (SIPS 10 ιντσών, που δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια στον ανταγωνισμό με τα tn), κάμερες για χαλαρές βιντεοκλήσεις + όλα τα άλλα πλεονεκτήματα του ipad1.

Τι περίμενες δηλαδή από το ipad2?

USB3.0, FireWire, MacOS και SD card reader?

Ε να μείνει και τίποτα για το 3 ;)

Πάντως με ψήνει ρε γαμώτο να πάρω το παλιό, εδώ 350 ζητάει η ZTE το V9 που είναι μια βλακεία σε σχέση με τα 389 του ipad!

Αν και το φτηνό μοντέλο (το απλό 16άρι) πιστεύω ακολουθεί καλή τιμολογιακή πολιτική η apple (αρκετά φτηνό για αυτά που προσφέρει). Τα ακριβότερα τα χρεώνει λίγο ακριβότερα, π.χ. 100 ευρώ για 3g module είναι κάπως πολλά.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα είχε και νόημα να βγάλει και άλλο μοντέλο μέσα στη χρονιά. για ποιό λόγο να το κάνει ; Το μόνο που θα κατάφερνε θα ήταν να θάψει τα δύο πρώτα κάνοντας παράλληλα ελάχιστες πωλήσεις το τρίτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το NOOK πάντως έχει IPS [7" βέβαια]

Ναι, αλλά με μεταφορικά και τελωνείο η διαφορά με το ipad1 είναι στα 100-150 ευρώ, με το ipad να έχει όλα τα γνωστά πλεονεκτήματα. (support, άπειρες εφαρμογές κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

sotiris αν δεν σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια (γιατι λογικα το 2 καποια θα τα παιζει καλυτερα) μια χαρα θα σου κατσει και το 1

Αν σε ενδιαφερει το jb θα περιμενα λιγο τι γινεται με την 4.3.1 και παραλληλα θα κοιτουσα μτχ με 4.2.1

αν δεν εκανα jb θα κοιτουσα εκτος apple.

με jb ειναι αλλη ιστορια : p

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Το ipad ειναι τρελο εργαλειακι και gadget-αρα !

Το θεμα ειναι αυτο το flash! γιατι δεν ειναι ενα κινητο..που λες νταξ παει στο δι@ολο..! αλλα 9.7'' οθονη που σερφαρεις ανετοτατα οποτε το flash ειναι must!

Βεβαια εγω θα ηθελα ενα usb , ενα thunderbolt, ενα κατι ωστε να περναω απευθειας αρχεια εκει..!!Αλλα δεν... :weep:

Link to comment
Share on other sites

Το ipad ειναι τρελο εργαλειακι και gadget-αρα !

Το θεμα ειναι αυτο το flash! γιατι δεν ειναι ενα κινητο..που λες νταξ παει στο δι@ολο..! αλλα 9.7'' οθονη που σερφαρεις ανετοτατα οποτε το flash ειναι must!

Βεβαια εγω θα ηθελα ενα usb , ενα thunderbolt, ενα κατι ωστε να περναω απευθειας αρχεια εκει..!!Αλλα δεν... :weep:

wi fi winscp και usb Disk aid και i Funbox δεν κανουν δουλεια?

για πληρη ελεγχο της συσκευης με προσβαση σε ολους τους φακελους σε συνδιασμο με το ifile με εχουν βολεψει

προς το παρον.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτήξω κι εγώ κάτι:

1) μπορεί το ipad 1 να δεχθεί webcam?

Δηλαδή έχοντας το camera connection kit, βάζοντας στη usb μια usb webcam, έχοντας τη συσκευή jailbreak, έχει βγάλει κανείς drivers για κάποιο μοντέλο κάμερας?

2) από άποψη ram, πώς κινείται? Με κανονική χρήση, μένει τίποτα ελεύθερο ή πρέπει συνέχεια να κλείνεις εφαρμογές? (υποθέτω ότι με την 4 υποστηρίζει multitasking).

Με περιμένει ένα 16άρι στο Getitnow (@389€) και σκέφτομαι να πάω να το πάρω ή να μαζέψω άλλα 150 (μέχρι τα 529) να πάρω το καινούριο?????

Link to comment
Share on other sites

1) PhotoFast makes iPad work with a Microsoft webcam, cats and dogs live together -- Engadget

2) Μεγάλο παράπονο πολλών που είχαν το iPad ήταν ότι δεν έιχε αρκετή RAM. Για παράδειγμα επειδή δεν ήταν αρκετή όταν έχεις ανοιχτά πολλά tabs στον Safari, χρειάζεται πολλές φορές όταν μεταβαίνεις από το ένα στο άλλο να ξαναφορτώνουν. Πράγμα που δε συμβαίνει με το iPad 2. Υπάρχει και ένα video σύγκρισης μεταξύ των δύο. Κάτσε να το βρω και θα το ποστάρω σε λίγο.

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως το άρθρο είναι το μοναδικό που παίζει σε όλα τα sites και δεν νομίζω ότι είναι αληθές, αν δεις ημερομηνία δημοσίευσης είναι κάπου στο καλοκαίρι του 2010. Από τότε ακόμη το περιμένουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.