Jump to content



The iPad thread


Chosen

Recommended Posts

Thanks παίδες.

Victor, μέσα έπεσες :)

3g πέραν του ότι ξέφευγε αρκετά μετά (ήδη τα 500 με το ζόρι τα έδωσα, πόσο μάλλον τα 600+!) δεν το χρειάζομαι κι όλας.

για τι χρήση το ήθελες; Ποιο πήρες (ipad1/ipad2, έκδοση);

'Ηθελα μια συσκευή πασπαρτού (web/e-book/pdf reader, μεγάλη αυτονομία, όσο πιο μικρό και φορητό κλπ.). Πιστεύω τα συνδυάζει όλα πολύ καλά.

Ναι καινούριο το πήρα, το είχα προπαραγγείλει στο public από όταν μου είχε στείλει το promo-mail, αλλά ήρθε τη δευτέρα (μετά από κάνα μήνα+ δηλαδή).

Το μόνο που δεν έχει είναι jailbreak . . . :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ακομα μεχρι στιγμης δεν μπορω να καταλαβω την χρησιμοτητα ενος ταμπλετ,και συγκεκριμενα του αιπαντ,εχω αιφον4 και 13αρι λαπτοπακι,στο δωματιο ντεσκτοπ αραχτο.

οσο ειμαι σπιτι καθομαι στο γραφειο με ντεσκτοπ η λαπτοπ.

δλδ στην μονη φαση που νομιζω οτι θα μου ηταν χρησιμο ειναι μονο οταν εισαι ξαπλα σε κανα καναπε η κρεβατι.

ειλικρινα την λατρευω σαν συσκευη,και πολλες φορες εχω ερθει στο αμην να την αγορασω,αλλα τραβιεμαι πισω με τον φοβο μην παει στραφι..

Link to comment
Share on other sites

Και γω είχα λαπτοπάκι (netbook Asus με 3 ώρες αυτονομία) αλλά δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή που το έστειλα. Αν και είχε έναν X25-V μέσα, η σαπίλα του Atom δεν κρύβεται.

Κατ'αρχάς η μπαταρία: ξεχνάς να το φορτίσεις. Το έχω μόνιμα στο σαλόνι και μια φορά την εβδομάδα το κατεβάζω στο γραφείο για φόρτιση, εκτός κι αν ενδιάμεσα παίξω κανα Infinity Blade, οπότε θέλει φόρτιση λίγο νωρίτερα.

Δεύτερον: αμεσότητα. Η ετοιμότητά του είναι μνημειώδης, σπάμε το κεφάλι μας να θυμηθούμε το όνομα της ηθοποιού, το τσιμπάω από το τραπέζι, ταπ-ταπ σε 5-10 δευτερόλεπτα τέλος. Το netbook δεν θα είχε καν μπουτάρει σε 5-10 δευτερόλεπτα ή για να είμαι ειλικρινής, όσο είχα το netbook απλά δεν έμπαινα στον κόπο να τσεκάρω τέτοια μικροπράγματα.

Τρίτον: ευκολία χρήσης. Το netbook ήθελε επιφάνεια να το ακουμπήσω για να το χρησιμοποιήσω. Το iPad είναι σα να κρατάω ένα περιοδικό. Είναι πανάλαφρο σε σχέση με έναν φορητό (netbook ή όχι). Ούτε αντάπτορες "τούβλα", ούτε καλώδια ρεύματος, ποντίκια και ιστορίες. Το εύχρηστο form factor του + το internet καθεαυτό = το τετραδιάκι που έχει τις απαντήσεις για όλα, σε 1 δευτερόλεπτο. Βάζω τον σπόρο για ύπνο και είμαι δίπλα του και βλέπω ταινιούλα - ούτε ανεμιστήρια να πάρουν μπρος, ούτε να πάρουν φωτιά οι μηροί μου, ούτε να ακούγεται το κλάκα-κλάκα του πληκτρολογίου.

Δεν είναι κανά θεόσταλτο δώρο, ούτε η θεραπεία για τον καρκίνο. Αν η ερώτησή σου είναι "αν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό", θα σου έλεγα "σαφώς". Ή για να είμαι και πιο ακριβής και πριν πάρω το netbook που είχα είμουν μια χαρά, ενώ και χωρίς καθόλου pc δε νομίζω να με έπιαναν τίποτα σπασμοί. Αλλά από την στιγμή που σε βολεύει και σου χρησιμεύει το internet, το ιPad στο φέρνει όσο πιο εύκολα και άμεσα είναι δυνατόν.

Έγινε επεξεργασία από Chosen
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι αυτή που λέει ο Πέτρος: δεν το χρειάζεσαι. Είναι όμως ωραίο να το έχεις. Αν συμβιβαστείς οπτι θα πληρώσεις 5-10 εφαρμογές, έχεις μια συσκευή που μπορεί να κάνει πολλά (gaming, internet, ebooks, email, video player, mp3 player) πολύ αξιοπρεπώς (ταχύτατα δηλαδή) σε πολυ μικρό μέγεθος και με απιστευη αυτονομία. Όταν μετα από μισή ώρα σερφάρισμα η μπαταρία είναι όυτε λίγο όυτε πολύ στο 96%, εκεί καταλαβαίνεις την αξία του.

Στο iPhone, αν πας στο καπάκι μετά το ipad αναρρωτιέσαι γιατί είναι όλα τόσο μικρά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

για ελαφρύ office κάνει το ιΠάδιον; για φοιτητικές υποχρεώσεις (σημειώσεις π.χ.) έχει εφαρμογές; (πέρα απ'όλα τα άλλα που κάνει, αυτά τα δύο είναι σημαντικά για εμένα)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ. Έχει και Quickoffice και τις εφαρμογές της Apple. Για σημειώσεις μπορείς να πάρεις μια capacitive γραφίδα και να το χρησιμοποιείς σαν τετράδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για ελαφρύ office κάνει το ιΠάδιον; για φοιτητικές υποχρεώσεις (σημειώσεις π.χ.) έχει εφαρμογές; (πέρα απ'όλα τα άλλα που κάνει, αυτά τα δύο είναι σημαντικά για εμένα)

Προσωπικά αγόρασα το pages (7.99) και κάνει δουλίτσα.

Δηλαδή δουλίστα εννοώ ότι μπορείς να δεις ένα αρχείο word και κάνει ικανοποιητικό convert σε αρκετά περίπλοκο περιεχόμενο που έχω.

Να δουλέψεις βέβαια δεν είναι εύκολο. Δεν είναι για τέτοια δουλειά. Δηλαδή για να καταλάβεις, προσωπικά για να δουλέψω ένα κείμενο θέλω 1920x1200 24άρα, στο 15.4 1280x800 πάλι δεν μπορώ να δουλέψω. Οπότε με βάση αυτό, δεν δουλεύεις στο ipad με τίποτα.

Στο appstore παίζουν οι εφαρμογές της apple στα 7.99 each και παίζει και το quick office (ή κάπως έτσι) με 12 ευρώ τα πάντα όλα. Λίγο που τα έψαξα, μόνο το pages θέλω και ίσως πάρω και το αντίστοιχο του powerpoint αργότερα, excel χωρίς VBE δεν μου κάνει, και πιστεύω ότι δεν μπορείς να δουλέψεις excel στο ipad. Για χρήση γραφείου ιδιαίτερα βολικό θα πρέπει να είναι το dock να το έχεις όρθιο και να έχεις εξωτερικό keyboard (γιατί με το δικό του σου τρώει πρακτικά τη μισή οθόνη). Υπάρχει έτοιμο αξεσουάρ για το ipad1, αλλά νομίζω μπορείς να βάλεις και bluetooth εξωτερικό.

Σημειώσεις έχει και το notes που υπάρχει και στο iphone. Με το πληκτρολόγιο γράφω κανονικότατα, με μόνη εξαίρεση το ότι ο τόνος μπαίνει μετά το φωνήεν και όχι πριν όπως έχω συνηθίσει σε όλα τα πληκτρολόγια (πράγμα που είναι έξυπνο, αλλά τό 'χουμε συνηθίσει ανάποδα!).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για χρήση γραφείου ιδιαίτερα βολικό θα πρέπει να είναι το dock να το έχεις όρθιο και να έχεις εξωτερικό keyboard (γιατί με το δικό του σου τρώει πρακτικά τη μισή οθόνη).

Για κάποιον που θέλει να αντικαταστήσει το netbook εντελώς, το Zaggmate είναι μονόδρομος.

Engadget

ipad-zaggmate-keyboard.jpg

Έγινε επεξεργασία από Chosen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά αγορασα το 2 με τα 32g και 3g,

Δυο μέρες δεν έχω αγγίξει pc. :hehe:

Bάσικα έχω πάθει πλάκα με τα περιοδικά και με κάποια αππ με τον τροπο παρουσιασης και τα διάφορα animation που έχουν ενσωματωσει.

Ετρεξα το REal Racing gt HD2 και είναι οντως τρομερό το πως αυτή η συσκευή αποδιδει τόσο καλά,διχως να ανεβάζει θερμοκρασιες.

Έχω την εντύπωση πάντως ότι σε iPad χρειάζεσαι το λιγότερο 32αρι καθώς τα data είναι αρκετά πιο πολλά από αυτά που χρησιμοποιείς σε ένα iPhone , πάλι καλά τελευταία στιγμή πήγα σε 32 από 16αρι που σκεφτόμουν.

Θενξ Πέτρο!

Έγινε επεξεργασία από gbak
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγορασα το 2 με τα 32g και 3g,

Έχω την εντύπωση πάντως ότι σε iPad χρειάζεσαι το λιγότερο 32αρι καθώς τα data είναι αρκετά πιο πολλά από αυτά που χρησιμοποιείς σε ένα iPhone , πάλι καλά τελευταία στιγμή πήγα σε 32 από 16αρι που σκεφτόμουν.

Θενξ Πέτρο!

Μεγειές μεγειές! Καλοδούλευτο!

Διαφωνώ για τον χώρο. 16 είναι υπεραρκετά. Καταρχήν δεν το φορτώνεις μουσική όπως το iPhone. Δεν είναι δα και άξιος αντικαταστάτης mp3 player, λόγω μεγέθους.

Από την άλλη όλες οι ταινίες μπορείς να τις παίξεις με streaming από τον home server σου. Αν θέλεις να τις έχει μαζί σε ένα ταξίδι, στο 16αρι χωράς πάλι πάνω από 10 ( ε και στην Ιαπωνία να πας, πάλι καλυμμένος θα σαι :p).

Και οι εφαρμογες από πλευράς μεγέθους είναι σπανίως πάνω από 50mb έκαστη, με εξαιρεσεις παιχνίδια 3D που παίζουν από 100-200mb μέχρι και 500. Για μένα το 16αρι είναι η καλύτερη επιλογή... Δεν το έχω γεμίσει ποτέ προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Θενξ Άλεξ!

Βασικά κατεβασα αρκετά περιοδικά EVO :D και παρατήρησα κάτι 400αρια σε mb, γι αυτό τρόμαξα με τα gb.

Με την μουσική συμφωνώ,απλά εγώ ότι έχω στο τιουνς το συνχρονισα κατευθείαν με το παντ.

Επίσης έχω αρκετά PDF στο good reader.

Αυτό που με εκνευρισε λίγο είναι εφαρμογές που είχα πληρώσει στο iPhone τις πληρώνεις και πάλι στο pad,θα πρεπε έκαναν discount κατε εμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα το φάει το jailbreak,οπως και να χει και λόγω flash player.γιατί απο ότι βλέπω μόνο μέσα απο το Cydia κανεις δουλειά.

Δεν θα σου χρειαστεί σχεδόν ποτέ. Μόνο μπαταρία θα κάψεις...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με εκνευρισε λίγο είναι εφαρμογές που είχα πληρώσει στο iPhone τις πληρώνεις και πάλι στο pad,θα πρεπε έκαναν discount κατε εμε.

Το χειρότερο είναι ότι έχει ΠΙΟ ακριβές εφαρμογές (λόγω . . . οθόνης??? :p)

Μεγειές!

Link to comment
Share on other sites

Θενξ Σotiris,αρκετά ακριβες,και καλά HD .

Ρε σεις, πεστε μου κάτι,είχα δει στο πλαίσιο α.Παρασκευής,μια εφαρμογή σε ένα παντ2,δεν θυμάμαι όνομα του αππ,καθώς έτρεχε η εφαρμογή,και απλά επελεγες ποια πόλη θες,και σε πήγαινε εκεί με 36Ο° views και αλλά ινφος για την πόλη.

Έχω φάει το αππ στορ και δεν έχω βρει κάτι ακόμα.

Εντωμεταξυ το free issue του WIRED απλά τα σπάει!

Νομίζω το πάντ είναι ένας λόγος να ξαναρχισω να διαβάζω περιοδικά συστηματικά.

Έγινε επεξεργασία από gbak
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.