Jump to content



Noctua NH-D14 VS Prolimatech Megahalems


papajim

Recommended Posts

Αυτό το καιρό φτιάχνω καινούριο σύστημα με Sandy Bridge και P67 και είμαι προβλημάτισμένος σχετικά με ποιο heatsink να διαλέξω για το cpu. Εγώ είμαι ανάμεσα στην ΝΗ-D14 και τη megahalems και κλίνω περισσότερο προς τη Noctua. Τα review και οι απόψεις που έχω δει είναι ανάμεικτα και δεν έβγαλα καθαρά συμπεράσματα. Για μένα κύριο χαρακτηριστικό είναι η απόδοση (δε θέλω ακόμα υδρόψυξη) με σεβαστά επίπεδα θορύβου. Εσείς ποια απο τις δύο προτείνετε ??? Φυσικά κάθε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Το μπαούλο της Noctua είναι σίγουρα δύναμη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ο καθένας διατεθειμένος να το βιδώσει πάνω στη μητρική του. Πολύ γκάζι, μαζί με ανεκτό για πολλούς (αρκετό για μένα) θορυβάκο από τα δύο φουρφούρια. Η Megahalems πέφτει σχεδόν μισορηξιά μπροστά της, δεν έχω δει όμως πάνω από 45 κελσίου με τον 120άρη στις 750 σαλ (πρακτικά αθόρυβος). Λίγο πιο βολική από άποψη χωροταξίας, χάνει στα απόλυτα νούμερα επιδόσεων.

Αν ήταν να βάλω Noctua, 1000 φορές καλύτερα μια Η70.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως τα λέει ο Ερνέστος. Έχω την D14. Δεν είναι αθόρυβη αλλά δεν ενοχλεί κιόλας. Εγώ την έχω πάρω σε fan controller και όταν βλέπω ταινία ή σερφάρω κατεβάζω τις στροφές. Όταν παίζω παιχνίδια την βάζω στο full. Καθώς παίζω δεν την καταλαβαίνω. Προτείνω noctua αν έχεις τον χώρο να την τοποθετήσης γιατί ειναι πιο ολοκληρωμένο πακέτο. Τέλος αν οι ram σου έχουν ψηλές ψύκτρες πρόσεξε για προβλήματα ασυμβατότητας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου νομίζω πως δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης εδώ! Λες να 'ναι τυχαία η διαφορά στο μέγεθός τους? Ο Βασιλιάς είναι ένας και αδιαμφισβήτητος...Noctua NH-D14!

Την έχω ένα χρόνο τώρα και απλά δεν παίζεται τόσο από επιδόσεις όσο και από θόρυβο (προσωπικά αθόρυβη θα την χαρακτήριζα). Αρχικά σε αυτή την τιμή είναι χάρισμα (μόνο 75ευρώ) ενώ έξω χτυπάει 100άρες+. Όσο για την ποιότητα της Noctua είναι γνωστή.

Τα μόνα αρνητικά: -Σχετικά άσχημη (στους ανεμιστήρες αναφέρομαι)

-Είναι "τέρας" και πρέπει να σιγουρευτείς ότι χωράει στο κουτί σου

-Οι διαφορές στις stock συχνότητες είναι μικρές με την Megahalems και ίσως αυτό σε ξεγελάει αλλά στο extreme overclocking δείχνει τα δόντια της.

Με τέτοια τιμή απορώ γιατί δεν την έχεις ήδη παραγγείλει.

Για κάτι φθηνότερο πας στα 40ευρώ για Thermaltake Frio...αποφασίζεις μέχρι που σε παίρνει η τσέπη σου και μέχρι που σκοπεύει να κλοκάρεις και διαλέγεις!

Καλές αγορές!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, και οι 2 ψύκτρες είναι τοπ, τι να λέμε?

η Noctua έχει ένα bundle που δεν υπάρχει άνθρωπο που να μην κερδίσει. Μόνο της μειονέκτημα για μένα είναι το χρώμα των ανεμιστήρων και ότι είναι πιο τσιμπημένη από την Prolima.

μεχρι το Σ/Κ θα τσεκάρω και τι ψάρια πιάνουν σε 2600Κ αν μου έρθει σήμερα ή αύριο και θα ενημερώσω :)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο της μειονέκτημα για μένα είναι το χρώμα των ανεμιστήρων και ότι είναι πιο τσιμπημένη από την Prolima.

Μπα, @@ τσιμπημένη... Περιλαμβάνει και 2 τοπ ανεμιστήρες (όσο άσχημοι κι αν είναι :sick:) εν αντιθέσει με την prolimatech που θα πρέπει να αγοράσεις έξτρα

μεχρι το Σ/Κ θα τσεκάρω και τι ψάρια πιάνουν σε 2600Κ αν μου έρθει σήμερα ή αύριο και θα ενημερώσω :)

Do that, είμαι πολύ περίεργος να τις δω απέναντι στα 32nm

Link to comment
Share on other sites

μολις εμαθα οτι παραλαμβάνω μόνο μητρική και οχι cpu λογω διαθεσιμότητας :wall:

αναβάλεται μέχρι νεοτέρας αλλά θα ποστάρω όταν εχω τον 2600Κ στα χέρια μου :triniti:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά με την Noctua (NH-D14) έχω το εξής θέμα. Έχω τη mobo P55 EXTREME και για κακή μου τύχη μετά την τοποθέτηση του θηρίου δε μπορεί να μπει η κάρτα γραφικών στο 1ο slot PCI-E 2.0 X16 (οι δεύτερη είναι Χ8). Δε χωράνε επίσης και οι corsair dominator gt, οι οποίες δεν τρακάρουν απλά στον ανεμηστήρα αλλά (η μία) στην ίδια την ψύκτρα με αποτέλεσμα να στριμώχνονται. Συμπέρασμα καλές οι επιδόσεις αλλά στην πράξη προκύπτουν θέματα. Θέλει ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την Noctua (NH-D14) έχω το εξής θέμα. Έχω τη mobo P55 EXTREME και για κακή μου τύχη μετά την τοποθέτηση του θηρίου δε μπορεί να μπει η κάρτα γραφικών στο 1ο slot PCI-E 2.0 X16 (οι δεύτερη είναι Χ8). Δε χωράνε επίσης και οι corsair dominator gt, οι οποίες δεν τρακάρουν απλά στον ανεμηστήρα αλλά (η μία) στην ίδια την ψύκτρα με αποτέλεσμα να στριμώχνονται. Συμπέρασμα καλές οι επιδόσεις αλλά στην πράξη προκύπτουν θέματα. Θέλει ψάξιμο.

Πριν την αγορασεις/δοκιμασεις δεν κοιταξες αν ταιριαζει με την μητρικη σου?. :)

H 2η pci-e για μονη καρτα εισαι σιγουρος οτι ειναι χ8??? 2 x PCI Express 2.0 x16 slots (Single στα x16 ή Dual στα x8/x8 mode)

Noctua.at - sound-optimised premium components "Designed in Austria"!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά την πήρα μεταχειρισμένη απλά για να τη δοκιμάσω. Το θέμα με τις μνήμες το έψαξα, αλλά για την 1η pci-e δεν το περίμενα. Ευτυχώς έχεις δίκιο και όντως αν τη βάλεις μόνη παίζει και στην 2η pci-e X16! Με μπέρδεψε το χρώμα. Πάντως σε σχέση με την Noctua NH-U12P SE είναι 4+ βαθμούς κάτω στο σύστημα της υπογραφής. Παραδόξως όμως όταν φτάνω το overclocking στα όριά του με linx ενώ με την παλιά ψύκτρα έκλεινε ο υπολογιστής (αυτοπροστασία) στους 81-83 βαθμούς στον πυρήνα αυτό συμβαίνει τώρα στους 78+. Ίσως θέλει στρώσιμο η πάστα. Να σημειώσω ότι με την coolermaster V10 η θερμοκρασία -με χαμηλότερο overclocking- έφτανε στον πυρήνα 87-88 βαθμούς και το linx συνέχιζε να τρέχει κανονικά. Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι νέος στο φόρουμ σας και ίσως το ποστ μου να το ανεβάζω λίγο καθυστερημένα αλλά πιστεύω να βοηθήσει.

Πρόσφατα θέλησα να αλλάξω την ψήκτρα μου Cool Master V6GT με την Noctua NH-D14 αφού ήθελα περιθώριο στις θερμοκρασίες μου για μεγαλύτερο overclocking. Ψάχνοντας στο Google σχεδόν όλες οι παρουσιάσεις έδειχναν την Noctua πολύ ανώτερη από την V6GT μέχρι και με 8-10c πιο κάτω. Το ίδιο μου έλεγαν και όσα φόρουμ ρώτησα <<NOCTUA Η ΚΟΡΙΦΑΙΑ ΨΥΚΤΡΑ>>. Πήγα λιπών και την πηρά 75 ευροπουλακια… Την έβαλα στο pc μου και εδώ η διαφορές. Την έβγαλα και την έβαλα 3 φορές ακριβός όπως έλεγε το μανιουαλ μήπως έκανα κάτι λάθος αλλά καμία αλλαγή. Τα τεστ είναι την ιδία μέρα με την ιδία παστά και με θερμοκρασία χώρου 19-20c βαθμούς. Έχω στείλει εμαιλ με Φώτο και τεχνικά χαρακτηριστικά στην noctua support μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα η αν όντος αυτή είναι η απόδοση της. Έλαβαν το μήνυμα μου και μου είπαν πως θα απαντήσουν το συντομότερο δυνατόν (3 μέρες και ακόμα τίποτα).

post-19570-1416075024,428_thumb.jpg

post-19570-1416075024,5039_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος στο φόρουμ σας και ίσως το ποστ μου να το ανεβάζω λίγο καθυστερημένα αλλά πιστεύω να βοηθήσει.

Πρόσφατα θέλησα να αλλάξω την ψήκτρα μου Cool Master V6GT με την Noctua NH-D14 αφού ήθελα περιθώριο στις θερμοκρασίες μου για μεγαλύτερο overclocking. Ψάχνοντας στο Google σχεδόν όλες οι παρουσιάσεις έδειχναν την Noctua πολύ ανώτερη από την V6GT μέχρι και με 8-10c πιο κάτω. Το ίδιο μου έλεγαν και όσα φόρουμ ρώτησα <<NOCTUA Η ΚΟΡΙΦΑΙΑ ΨΥΚΤΡΑ>>. Πήγα λιπών και την πηρά 75 ευροπουλακια… Την έβαλα στο pc μου και εδώ η διαφορές. Την έβγαλα και την έβαλα 3 φορές ακριβός όπως έλεγε το μανιουαλ μήπως έκανα κάτι λάθος αλλά καμία αλλαγή. Τα τεστ είναι την ιδία μέρα με την ιδία παστά και με θερμοκρασία χώρου 19-20c βαθμούς. Έχω στείλει εμαιλ με Φώτο και τεχνικά χαρακτηριστικά στην noctua support μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα η αν όντος αυτή είναι η απόδοση της. Έλαβαν το μήνυμα μου και μου είπαν πως θα απαντήσουν το συντομότερο δυνατόν (3 μέρες και ακόμα τίποτα).

Μήπως το κουτί σου είναι πολύ μικρό; Εγώ είδα τεράστια διαφορά από V10 (10+ βαθμούς κάτω).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.