Jump to content



Noctua NH-D14 VS Prolimatech Megahalems


papajim

Recommended Posts

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Σε idle εννοείς προφανώς αφού τον ζορίσεις λίγο όταν επανέρχεται και όχι όταν τον ανοίγεις. Σε full load ισχύει το ίδιο; Δώσε μου το vcore σου για να δω τι συμβαίνει στο δικό μου σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα με vcore στο 1.38 στα 4.1Ghz μετά από 30 λεπτά linx με όλη τη διαθέσιμη μνήμη δεν ξεπερνά τους 75 (αρχίζει από 68-70 και ανεβαίνει σταδιακά στους 73-74). Με ίδιες θερμοκρασίες δωματίου. Με μόνο τον μεσαίο τον 14άρη να δουλεύει maximum 76-77 C. Άρα κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

D14,εαν εχεις μνημες με ψυκτρες μαλλον θα εχεις προβλημα(λυνεται εαν βαλεις στο δευτετο ,τεταρτο dims ,βαλεις τον ανεμιστηρα πιο ψηλα ) κατα τα αλλα θοριβος ειναι χαμηλος ,ψυξη ειναι πολυ καλη

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως κάτι δεν πάει καλά. Υπάρχει και μια σημαντική διάφορα ανάμεσα στο σύστημα μου και το σύστημα σου όμως. Ο δικός σου i5 δεν έχει hyper threating όπως ο δικός μου πράγμα που παίζει τεράστιο ρολό στις θερμοκρασίες. Αν βάλω και εγώ τον i7μου να δουλεύει με μόνο 4 και όχι 8 threats σίγουρα θα είναι πιο κάτω οι θερμοκρασίες.

Το θέμα είναι πως το ίδιο σύστημα με τα ιδία settings δουλεύει με πιο χαμηλές θερμοκρασίες με την V6GT σε MAX LOAD όπως φαίνεται και στις Φώτο και με μεγαλύτερες με την Noctua.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και άφησα την Noctua στο κατάστημα που την αγόρασα να την δούναι. Τους εξήγησα τι συμβαίνει αλλά δεν νομίζω να μου την αλλάξουν η να κάνουν κάτι άλλο. Με βλέπω να τσακώνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως κάτι δεν πάει καλά. Υπάρχει και μια σημαντική διάφορα ανάμεσα στο σύστημα μου και το σύστημα σου όμως. Ο δικός σου i5 δεν έχει hyper threating όπως ο δικός μου πράγμα που παίζει τεράστιο ρολό στις θερμοκρασίες. Αν βάλω και εγώ τον i7μου να δουλεύει με μόνο 4 και όχι 8 threats σίγουρα θα είναι πιο κάτω οι θερμοκρασίες.

Το θέμα είναι πως το ίδιο σύστημα με τα ιδία settings δουλεύει με πιο χαμηλές θερμοκρασίες με την V6GT σε MAX LOAD όπως φαίνεται και στις Φώτο και με μεγαλύτερες με την Noctua.

Έχεις δίκιο μου διέφυγε. Για την ιστορία είμαι στον πρώτο πυρήνα 35-36c σε idle και 74-75 σε full load. Να σημειωθεί ότι και εμένα οι μνήμες είναι ψηλές και δεν εφαρμόζει ο 12άρης ανεμιστήρας σε όλη την επιφάνεια της ψύκτρας, αλλά προεξέχει.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω και γω τις εντυπωσεις μου απο την prolimatech megahalems με 2 12ριδες fan σε διαταξη push pull..

Την αγορασα για το νεο pc που εχω στα σκαρια (sandy) αλλα εν αναμονη των νεων <<βελτιωμενων>> μητρικων την ειχα αρκετο καιρο και καθοταν :tomato:

Αφου λοιπον βρηκα λιγο χρονο αυτη την εβδομαδα ειπα να τη δοκιμασα στο τωρινο που συστημα να παρω μια ιδεα για το τη ψαρια πιανει η συγκεκριμενη ψυκτρα και τα αποτελεσματα με εξεπληξαν ευχαριστα!

Η προηγουμενη ψυκτρα που ειχα ηταν η thermaltake big typhoon 120 vx η οποια στην εποχη της ηταν αρκετα αξιολογη νομιζω, αλλα οπως φανηκε, πλεον ειναι αρκετα...ξεπερασμενη:p

Με την thermaltake ο q9650@4.0ghz χτυπουσε 80 βαθμους στο prime και για αυτο το λογο τον δουλευα στα 3,6ghz(ναι ειμαι ψειρας με τις θερμοκρασιες:p).

Mε την prolimatech megahalems ο q9650@4.0ghz πλεον πιανει σε 100% Load max 56-57 βαθμους ο θερμοτερος πυρηνας !!

Μιλαμε για πτωση περιπου 25 βαθμων πραγμα που νομιζω οτι ειναι εντυπωσιακο, και δειχνει οτι η συγκεκριμενη ψυκτρα εχει εξαιρετικη αποδοση!

Αναμενω να δω τωρα που θα συμπριφερθει πανω στον 2600Κ!

Υ.Γ Η παραπανω θερμοκρασιες που αναφερω ειναι με θερμοκρασια δωματιου 22 βαθμων.

Μιλαμε η ψυκτρουλα ειναι τουμπανο, τη συστεινω ανεπιφυλακτα!:T:

Παραθετω και μερικες ενδεικτικες φωτο, τοσο απο θερμοκρασιες σε 100%Load του cpu οσο και απο την ιδια την ψυκτρα!

post-11419-1416075024,7483_thumb.jpg

post-11419-1416075024,8302_thumb.jpg

post-11419-1416075024,8858_thumb.jpg

post-11419-1416075024,9671_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω και γω τις εντυπωσεις μου απο την prolimatech megahalems με 2 12ριδες fan σε διαταξη push pull..

Την αγορασα για το νεο pc που εχω στα σκαρια (sandy) αλλα εν αναμονη των νεων <<βελτιωμενων>> μητρικων την ειχα αρκετο καιρο και καθοταν :tomato:

Αφου λοιπον βρηκα λιγο χρονο αυτη την εβδομαδα ειπα να τη δοκιμασα στο τωρινο που συστημα να παρω μια ιδεα για το τη ψαρια πιανει η συγκεκριμενη ψυκτρα και τα αποτελεσματα με εξεπληξαν ευχαριστα!

Η προηγουμενη ψυκτρα που ειχα ηταν η thermaltake big typhoon 120 vx η οποια στην εποχη της ηταν αρκετα αξιολογη νομιζω, αλλα οπως φανηκε, πλεον ειναι αρκετα...ξεπερασμενη:p

Με την thermaltake ο q9650@4.0ghz χτυπουσε 80 βαθμους στο prime και για αυτο το λογο τον δουλευα στα 3,6ghz(ναι ειμαι ψειρας με τις θερμοκρασιες:p).

Mε την prolimatech megahalems ο q9650@4.0ghz πλεον πιανει σε 100% Load max 56-57 βαθμους ο θερμοτερος πυρηνας !!

Μιλαμε για πτωση περιπου 25 βαθμων πραγμα που νομιζω οτι ειναι εντυπωσιακο, και δειχνει οτι η συγκεκριμενη ψυκτρα εχει εξαιρετικη αποδοση!

Αναμενω να δω τωρα που θα συμπριφερθει πανω στον 2600Κ!

Υ.Γ Η παραπανω θερμοκρασιες που αναφερω ειναι με θερμοκρασια δωματιου 22 βαθμων.

Μιλαμε η ψυκτρουλα ειναι τουμπανο, τη συστεινω ανεπιφυλακτα!:T:

Παραθετω και μερικες ενδεικτικες φωτο, τοσο απο θερμοκρασιες σε 100%Load του cpu οσο και απο την ιδια την ψυκτρα!

Αν είχα δει τις Φώτο σου φίλε πριν πάρω την Noctua να είσαι σίγουρος πως θα έπαιρνα αυτήν, αν και δεν ξέρω αν θα είχε παρομια αποτελέσματα στον δικό μου i7 875k μετά από όσα πέρασα τώρα τελευταία. Πάντως είναι πολύ καλό να ανεβάζουμε Φώτο με τέτοια τεστ. Βοηθούν πολύ να βλέπεις την πραγματικότητα και να μην γίνεσαι θύμα (όπως έγινα εγώ).

Μπράβο..!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο μου διέφυγε. Για την ιστορία είμαι στον πρώτο πυρήνα 35-36c σε idle και 74-75 σε full load. Να σημειωθεί ότι και εμένα οι μνήμες είναι ψηλές και δεν εφαρμόζει ο 12άρης ανεμιστήρας σε όλη την επιφάνεια της ψύκτρας, αλλά προεξέχει.

Μην ανησυχείς. Δεν παίζει κανέναν ρολό. Εμένα είναι οι πιο ψηλές που υπάρχουν -- http://www.supertalent.com/datasheets/P55-Speed_2GB%20spec.pdf – και δοκίμασα να βγάλω την πρώτη μνήμη για να εφαρμόσει καλά ο ανεμιστήρας. Δεν είχε καμία απολύτως διαφορά στις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω και γω τις εντυπωσεις μου απο την prolimatech megahalems με 2 12ριδες fan σε διαταξη push pull..

Την αγορασα για το νεο pc που εχω στα σκαρια (sandy) αλλα εν αναμονη των νεων <<βελτιωμενων>> μητρικων την ειχα αρκετο καιρο και καθοταν :tomato:

Αφου λοιπον βρηκα λιγο χρονο αυτη την εβδομαδα ειπα να τη δοκιμασα στο τωρινο που συστημα να παρω μια ιδεα για το τη ψαρια πιανει η συγκεκριμενη ψυκτρα και τα αποτελεσματα με εξεπληξαν ευχαριστα!

Η προηγουμενη ψυκτρα που ειχα ηταν η thermaltake big typhoon 120 vx η οποια στην εποχη της ηταν αρκετα αξιολογη νομιζω, αλλα οπως φανηκε, πλεον ειναι αρκετα...ξεπερασμενη:p

Με την thermaltake ο q9650@4.0ghz χτυπουσε 80 βαθμους στο prime και για αυτο το λογο τον δουλευα στα 3,6ghz(ναι ειμαι ψειρας με τις θερμοκρασιες:p).

Mε την prolimatech megahalems ο q9650@4.0ghz πλεον πιανει σε 100% Load max 56-57 βαθμους ο θερμοτερος πυρηνας !!

Μιλαμε για πτωση περιπου 25 βαθμων πραγμα που νομιζω οτι ειναι εντυπωσιακο, και δειχνει οτι η συγκεκριμενη ψυκτρα εχει εξαιρετικη αποδοση!

Αναμενω να δω τωρα που θα συμπριφερθει πανω στον 2600Κ!

Υ.Γ Η παραπανω θερμοκρασιες που αναφερω ειναι με θερμοκρασια δωματιου 22 βαθμων.

Μιλαμε η ψυκτρουλα ειναι τουμπανο, τη συστεινω ανεπιφυλακτα!:T:

Παραθετω και μερικες ενδεικτικες φωτο, τοσο απο θερμοκρασιες σε 100%Load του cpu οσο και απο την ιδια την ψυκτρα!

Εγω έχω τη Megahalems με αυτό το ανεμηστιράκι

Scythe Slip Stream 120 PWM Adjustable (SY1225SL12HPVC)

και σκέφτομαι να προσθέσω άλλο ένα ίδιο σε διαταξη push pull. Απλά προβληματίζομαι για το αν αξίζει, αν θα δω αισθητή διαφορά στη θερμοκρασία σε σχέση με τον επιπλέον θόρυβο που θα προσθέσω στο σύστημα. Ούτως ή άλλος και τώρα τον έχω ρυθμισμένο στις ελάχιστες στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έστησα άλλη μία Prolimatech Megahalems σε ένα νέο pcάκι ενός φίλου με 2500k.Μέσα στις επόμενες μέρες θα γίνουν και τα κλόκια!

Venom7 μιας και εβαλες την εν λογο ψυκτρα σε 1155 socket, να σου κανω μια ερωτηση αν και ειναι ψιλο off topic!:)

Επειδη σε ολες τις p67 mobo που εχω δει σε φωτο, παρατηρω οτι ο χωρος μεταξυ του cpu και των slots των ram ειναι πολυ περιορισμενος και επειδη εχω ηδη παρει τις Corsair Vengeance 8GB οι οποιες εχουν αρκετα ψηλες ψυκτρες, μου εχουν μπει τα διολια οτι θα εχω θεμα σε p67 mobo και οτι ο πρωτος ανεμιστηρας της ψυκτρας θα βρισκει πανω στις ram!

Εσυ που την τοποθετησεις πως το ειδες υπαρχει χωρος η υπαρχει θεμα? Ποια mobo εχετε?

Αν καποιος εχει τοποθετησει την εν λογω ψυκτρα πανω σε p67 mobo και μπορει να βαλει φωτο για να δω πως <<καθεται>> θα το εκτιμουσα!

Link to comment
Share on other sites

Venom7 μιας και εβαλες την εν λογο ψυκτρα σε 1155 socket, να σου κανω μια ερωτηση αν και ειναι ψιλο off topic!:)

Επειδη σε ολες τις p67 mobo που εχω δει σε φωτο, παρατηρω οτι ο χωρος μεταξυ του cpu και των slots των ram ειναι πολυ περιορισμενος και επειδη εχω ηδη παρει τις Corsair Vengeance 8GB οι οποιες εχουν αρκετα ψηλες ψυκτρες, μου εχουν μπει τα διολια οτι θα εχω θεμα σε p67 mobo και οτι ο πρωτος ανεμιστηρας της ψυκτρας θα βρισκει πανω στις ram!

Εσυ που την τοποθετησεις πως το ειδες υπαρχει χωρος η υπαρχει θεμα? Ποια mobo εχετε?

Αν καποιος εχει τοποθετησει την εν λογω ψυκτρα πανω σε p67 mobo και μπορει να βαλει φωτο για να δω πως <<καθεται>> θα το εκτιμουσα!

Και εγώ τις ίδιες μνήμες έβαλα στην asus p8p67.Όντως το πρώτο slot από τις μνήμες δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από αυτές τις μνήμες στην περίπτωση που μπει ανεμιστήρας από αυτή την πλευρά!Αλλά και τι να λέει!!!Αφού ούτως η άλλως εδ θα χρησιμοποιούσα αυτήν την θύρα!Ούτε παραπάνω γίγα πρόκειται να μπουν αλλά και το dual channel από τις άλλες θύρες είναι που δεν υπάρχει πρόβλημα!Οπότε!!!???

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τις ίδιες μνήμες έβαλα στην asus p8p67.Όντως το πρώτο slot από τις μνήμες δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από αυτές τις μνήμες στην περίπτωση που μπει ανεμιστήρας από αυτή την πλευρά!Αλλά και τι να λέει!!!Αφού ούτως η άλλως εδ θα χρησιμοποιούσα αυτήν την θύρα!Ούτε παραπάνω γίγα πρόκειται να μπουν αλλά και το dual channel από τις άλλες θύρες είναι που δεν υπάρχει πρόβλημα!Οπότε!!!???

OK man σε ευχαριστω!!:T:

Ημουν σιγουρος οτι το πρωτο σλοτ δεν θα γινοταν να χρησιμοποιηθει με την συγκεκριμενη ψυκτρα, αλλα φοβομουν μηπως υπαρχει θεμα και στο δευτερο σλοτ και θα ειχα προβλημα να δουλεψω τις μνημες σε dual channel !!!

Oποτε βαζουμε τις μνημες στα slots 2-4 και no problem!!:)

Y.Γ Mα και αυτοι πως τα εβγαλαν τοσο στριμωγμενα στο p67:fist:

Σε 775 socket που την εχω τωρα την ψυκτρα, ειμαι χαλαρα ανετος να τοποθετησω μνημη στο πρωτο σλοτ!

Η μητρικη που την τοποθετησες ειναι αυτη ε? Απο φοβο τις πηρα να ειμαι σιγουρος σε ποιες μοβο δεν θα εχω προβλημα στην τοποθετηση της ψυκτρας!:p

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις την ψύχτρα κα με μνήμη στο πρώτο slot αρκεί είτε η μνήμη να είναι χαμηλή είτε να μην έχεις ανεμιατήρα από αυτήν την πλευρά!

Με χαμηλες μνημες το ξερω οτι δεν θα υπηρχε θεμα!

Αλλα αφου μπορω να τις βαλω στα σλοτσ 2-4 και να δουλευει το dual channel no problem! Ετσι και αλλιως δεν σκοπευω να προσθεσω και αλλη ραμ να γεμισω ολα τα σλοτσ οποτε το πρωτο ετσι και αλλιως δεν με ενοχλει!

Η μητρικη που την τοποθετησες ειναι αυτη ε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.