Jump to content



Αγορά TV Tuner


koulis13

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω μια απο τις WinFast TV2000XP Expert και WinFast DV2000.

Φαινομενικά η διαφορά μεταξύ των δύο είναι οτι η δεύτερη έχει extra firewires. Αυτή είναι η μόνη τους διαφορά και σε όλα τα υπόλοιπα είναι ακριβώς ίδιες ή έχουν επιπλέον διαφορές τις οποίες δέν κατάλαβα;

Επίσης θέλω να ξέρω στην περίπτωση που η κάρτες είναι ίδιες, και ίδιες να είναι θέλω να το μάθω αυτό, άν τα firewire θα επιβαρύνουν την DV2000 αφού συνδέονται πάνω της.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται για τι χρηση την θες.το firewire βολευει αν θες να βαλεις καμια καμερα επανω κλπ κλπ.σε αντιθετη περιπτωση θα σου προτεινα το πιο απλο μοντελο.παντως θεωρουνται απο τις καλες καρτες αν και εγω θα προτιμουσα μια απο την Hayppage.να προσθεσω οτι τα firewire δεν θα επιβαρυνουν την καρτα εαν δεν τα συνδεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι θα πάρεις απάντηση από τον yanni.

Έχουν τα ίδια specs οι δύο κάρτες; Η Expert έχει το Bt881, το ίδιο και η DV2000;

Πάντως η WinFast έχει βγάλει ασπροπρώσοπους πολλούς και μένα μαζί. Βέβαια έχω ένα πιο παλιό μοντέλο, αλλά έχει αποδειχθεί πάρα πολύ καλή. Το σημαντικότερο είναι ότι έχει πάρα πολύ καλό software.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη από όλες είναι η WinTV 2000 Deluxe.

Η WinFast DV2000 έχει και κάποια εξτρά chips για το capture από FireWire , και ( για αυτό δεν είμαι σίγουρος 100% ) κάποιο τσιπάκι για κωδικοποίηση MPEG 2

Link to comment
Share on other sites

Της DV2000 την έχει καλύτερη απο την Expert μου φαίνεται. Μάλλον αυτή θα την κάνω παραγγελία. Να την κάνω την κίνηση ή να περιμένω κι άλλες απόψεις;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η απάντηση του billpeppas με καλύπτει.

Πάντως η Hauppauge Theater είναι πολύ παλιά κάρτα όπως ουσιαστικά είναι και η Deluxe της Leadtek. Λίγα έχουν αλλάξει. Δεν ξέρω μόνο τι software δίνει η Hauppauge. Γενικά σε μια αγορά κάρτας TV το παν είναι το software και οι drivers.

2 λεπτομέριες. Η Deluxe τελικά δεν είναι stereo αλλά mono. Μόνο με NTSC σήμα είναι stereo νομίζω. Τα προιόντα της Leadtek που είναι stereo όπως η DV έχουν αυτό το σηματάκι πάνω τους. stereo.gif

Με την expert ή την DV ξεχνάς Filmnet ( αν και αυτό μάλλον είναι κάτι το υπερβολικά υπερτιμημένο )

Για τα λεφτά της πάντως η DV είναι πολύ καλή επιλογή. Την expert δεν ξέρω αν την φέρνουν. Όταν είχα ψάξει δεν την είχα βρει....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτή την εντύπωση είχα για την Deluxe αλλά διάβασα κάποια πράγματα τα οποία με πείσανε για το αντίθετο. Τώρα link στο άλλο forum δεν δίνω για να μην αρχίσουν τα όργανα οπότε...

έχουμε και λέμε.

1) Το κουτί της Deluxe δεν έχει, ή δεν το είδα, το σηματάκι για stereo. Αντίθετα της DV το είχε.

2) Στο άλλο forum έχας χρήστης με το nick vagalati το έψαξε λίγο και είδε ότι μόνο οι ntsc εκδόσεις έχουν πράγματι stereo ηχο στην TV ( στο radio όλες stereo είναι ). Συγκεκριμμένα οι ntsc έχουν ένα μικρό module της sony δίπλα στο tuner όπως φαίνεται και στην φώτο που παραθέτω:

maincard.jpg

Αντίθετα η δικιά μου έκδοση δεν το έχει

viewthread.php?action=attachment&tid=18921&pid=202073

Αλλά η δικιά μου είναι παμπάλαια

viewthread.php?action=attachment&tid=18921&pid=202104

οπότε τι ακριβώς παίζεται με τις νέες PAL δεν ξέρω. Απλά λίγο προσοχή στην αγορά σας.

( Και η Hauppauge Theater από τότε υπήρχε .... )

Αλλά 4 χρόνια μόνο μια φορά είχα πρόβλημα με την Leadtek το οποίο μου το έλυσε η ίδια η εταιρία όταν αποφάσισα να στείλω mail εντός μίας μέρας. Support όχι μαλ@κίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω win tv theather 80 χιλιάδες την είχα πάρει τώρα κάνει 150 . Θεωρώ ότι ήταν τα πιο πεταμένα λεφτά που έχω δώσει στον υπολογιστή αφού δεν πλησίασα ούτε στο μισό την ποιοτήτα της τηλεόρασης ! Ίσως δεν φταίει το tunner , πάντως εγώ δεν εμείνα ευχαριστημένος από ένα τόσο ακριβό tunner

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως πεταω με την deluxe... τωρα βλεπω μια βιντεοκασσετα (εχω ακομα τετοιες), πηρα εργολαβια το παλιο ps1 (συνδεμενο στο βιντεο), και κανω capture το αφιερωμα στο senna που γραψαμε την περασμενη βδομαδα... επισης αν παθω τυφο μπορω να δω και τηλεοραση, ακουω ραδιο γενικα ολα καλα.... και μαζι με μενα ευχαριστουν το γιαννη κι αλλοι δυο τρεις που ειδαν τη δικη μου και πηραν ιδια!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jpp

δεν πλησίασα ούτε στο μισό την ποιοτήτα της τηλεόρασης ! Ίσως δεν φταίει το tunner , πάντως εγώ δεν εμείνα ευχαριστημένος από ένα τόσο ακριβό tunner

Νομίζεις ότι στην τηλεόραση έχεις καλύτερη ποιότητα από αυτή που βλέπεις στο tuner σου.

Απλά η οθόνη της τηλεοράσεις έχεις πολύ χαμηλή ευκρίνεια θα μπορούσαμε να την παρομοιάσουμε με ανάλυση 640*480 με ένα φίλτρο smooth από πάνω

Γι αυτό δεν φαίνονται εκεί οι ατέλειες του σήματος που στέλνουν οι σταθμοί.

Όταν όμως βλέπεις TV στην υψηλής ευκρίνειας οθόνη σου... με ανάλυση τουλάχιστον 1024*768 τότε βλέπεις όλες τις ατέλειες

Θα σου πρωτινά να βρεις κάποιο άλλο πρόγραμμα παρακολούθησης TV που να εφαρμόζει φίλτρα στην εικόνα που λαμβάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [08-05-2004 12:11]

Νομίζεις ότι στην τηλεόραση έχεις καλύτερη ποιότητα από αυτή που βλέπεις στο tuner σου.

Απλά η οθόνη της τηλεοράσεις έχεις πολύ χαμηλή ευκρίνεια θα μπορούσαμε να την παρομοιάσουμε με ανάλυση 640*480 με ένα φίλτρο smooth από πάνω

Γι αυτό δεν φαίνονται εκεί οι ατέλειες του σήματος που στέλνουν οι σταθμοί.

Όταν όμως βλέπεις TV στην υψηλής ευκρίνειας οθόνη σου... με ανάλυση τουλάχιστον 1024*768 τότε βλέπεις όλες τις ατέλειες

Θα σου πρωτινά να βρεις κάποιο άλλο πρόγραμμα παρακολούθησης TV που να εφαρμόζει φίλτρα στην εικόνα που λαμβάνεις.

Σωστος, συμφωνω με μια επιφυλαξη, δυστυχως το συστημα PAL BG δεν υποστηριζεται απο ολα τα καλα προγραμματα και υπαρχουν προβληματα ληψης σε καποια καναλια, εγω χρησιμοποιω το winDVR Intervideo, καλο ειναι, τουλαζιστον καλυτερο απο το software το συνοδευτικο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.