Jump to content



RADEON X800


astrolabos

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Εγω ξερω παντως οτι μας δουλευουν κανονικα.Dx9 καρτες κυκλοφορουν εδω και 2 χρονια σχεδον,και εχουμε δει μολις 2-3 τετοια παιχνιδια.Οι 9700/9800/5800/5900 επαιζαν καλυτερα απο τις προηγουμενες σειρες οχι τοσο λογω dx9 αλλα raw power.Ηδη οι 9800/5900 παιζουν καλα τα παιχνιδια,και μας βγαζουν και αλλες καρτες που θα τις χρυσοπληρωσουμε για να εχουμε τεχνικα χαρακτηριστικα που θα τα δουμε στην οθονη σε 2 χρονια... Downer...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι πρωτοαγόρασα την 9700 προ μολις είχε βγει γιατι και καλα τότε θα έβγαινε το doom3 σύντομα. Συνέχισα σε 9800 προ και ακόμα doom3 και half life 2 δεν είδαμε.

Σε 9800ΧΤ δεν πήγα και ούτε πρόκειται... Ισως να πάω σε Χ800ΧΤ... Είδωμεν. Παντως δε το μετάνοιωσα που πήγα σε ΑΤΙ. Πολύ μεγάλη διαφορά σε ποιότητα απο τις nvidia κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Παλεύει με τα νούμερα, αν εννοείς αυτό, :p

Ακριβως. Πολυ πορωμενος ειναι ο Φιλανδος.......

In today's investor conference call NVIDIA announced that their first quarter revenue of fiscal 2005 rose to $471.9 million compared to $405.0 million in the same period last year.

During the question and answer session, Jen-Hsun stated that the NV4x product line will have better margins than the NV3x. He added that although the NV40 has 40% more transistors than ATI's R420, the NV40 dye size is only 9% larger. He estimates that the NV40's cost per wafer is 10-15% lower than the R420, which is manufactured using the more expensive low-k dialectric process.

Πολυ χρημα παντως βγαζουν τα ατομα.....

Link to comment
Share on other sites

In our interview with Dave he details that Marlbough are indeed currently tied up with the XBox project, however makes note that the R500 class products are being produced in the Valley, or from the same team that produced R300 (and R420). This being the case it would mark another shift in the roadmap as it would seem that R500 is not the product destined for the XBox design; indeed this being the case it may be logical to assume that the first high end product based on R500 technology from the Valley would be R520. Dave also states that they didnt feel Shader Model 3.0 was right for R420 due to the die size that it would require and 90nm processes arent really available until '05. Considering 90nm will be the next high performance process from TSMC, for a high end product to achieve both performance at not too large a die size, an obvious concern for ATI, then you can draw that R500 may be targeted for 90nm and would also feature Shader Model 3.0. TSMC presented at ATIs recent Technology Seminar and we quizzed when they expected to see shipping 90nm products produced at TSMC and their reply was In the first half of 2005!!!!!!!!

περιμενουμε και R500 τωρα.

http://www.beyond3d.com/#news12006

Link to comment
Share on other sites

Όσο σε ικανοποιεί η κάρτα σου δε χρειάζεσαι αναβάθμιση πάντως αν επιμένεις μη πέσεις χαμηλότερα από 9600ΧΤ αλλιώς δε θα δεις διάφορες... στα παιχνίδια στα benchmarks θα δεις μόνο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Liquido Leeds

Εγω εχω μια GeForce 4 Ti 4200 και μου παιζει με Ultra High τα γραφικα στο Far Cry. Να παω για ATi??

Εξαρταται την αναλυση. Δεν αντιλεγω οτι τα τρεχεις ολα στο φουλ, αλλα εξαρταται πως εννοει κανεις το "τρεχει". Παντως σε εμενα στα 1280χ1024 με ολα στο φουλ εχει μερικα κοψιματα. Αναγκαστηκα να κατεβω στα 1024χ768.

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά κατέβασες στα 1024χ768??? Μήπως είσαι λίγο απαιτητικός?

Αν έχεις 17αρα οθόνη δεν νομίζω ότι είναι και τόσο χρήσιμα τα 1280χ1024 στα παιχνίδια αν έχεις καμία 19αρα οκ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Αν έχεις 17αρα οθόνη δεν νομίζω ότι είναι και τόσο χρήσιμα τα 1280χ1024 στα παιχνίδια αν έχεις καμία 19αρα οκ

17αρα TFT με προτεινομενη αναλυση την 1280χ1024. Τωρα το οτι ψιλοεκοβε οταν εμφανιζονταν πολλα textures στην οθονη δεν ειναι και οτι καλυτερο για μια Radeon 9800Pro 256. Δεν υποννοω τιποτα για την Radeon, ή οτι μια NVidia 5950U θα επαιζε καλυτερα απλα αναρωτιεμαι. Αν μια καρτα με 400 τελικη περιπου δεν μπορει να παιξει ενα σημερινο παιχνιδι σε μια κλασικη για 19αρα CRT οθονη και 17αρα TFT, αναλυση τοτε τι κανουμε? Μηπως το 1GB RAM δεν φτανει ή τα 4GHz του επεξεργαστη? Τι σκατα μας πουλανε στην τελικη? Παλι παμε για αναβαθμιση ή απλα κοβουμε τα παιχνιδια?

Οταν αγορασα τον συγκεκριμενο υπολογιστη πιστευα οτι τα λεφτα που εδωσα(3000) ειναι ΑΡΚΕΤΑ για να παιζουν αξιοπρεπεστατα τα παιχνιδια που κυκλοφορουν και με μεγαλη μου λυπη διαπιστωνω το αντιθετο, εστω και απο ενα καινουριο game. Δηλαδη το πισι μου παλιωσε κιολας????? και θελω αναβαθμιση???? ή αποδεικνυεται για μια ακομη φορα το τρυπακι που μας βαζουν οι εταιριες παιχνιδιων και καρτων γραφικων. Και ολα αυτα τα bench τελικα εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα? Το οτι δηλαδη σε ενα bench του UT2004 ή του Far Cry μια καρτα βγαζει μεσω ορο καρε 70 ή 80 εχει κανεναν αντικτυπο με την πραγματικοτητα? ή απλα θα αρχισουμε να κοιταμε τα μινιμουμ frames σε καθε bench για να ειμαστε σιγουροι οτι θα παιζει αξιοπρεπως?

Μηπως στην τελικη το Far Cry ναι μεν ειναι τοσο καλο σε γραφικα και σε μηχανη που ειναι πολυ μπροστα απο την εποχη του και οι σημερινες καρτες τα βρισκουν σκουρα?

(Σορρυ για τα εκτενεστατα ποστ αλλα δεν μπορω να μπω MSN)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.