Jump to content



RADEON X800


astrolabos

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από jax7480

(Σορρυ για τα εκτενεστατα ποστ αλλα δεν μπορω να μπω MSN)

Υπάρχει κάποιος κανόνας που λέει «γράφετε λακωνικά?» Αν είναι έτσι θα έπρεπε να με είχατε βρίσει εδώ και πολύ καιρό

Η αλήθεια είναι ότι θυμάμαι από παλιά κάποια παιχνίδια που ήταν υπεραπαιτητικά για την εποχή τους, χωρίς ιδιαίτερο λόγο πχ θυμάμαι κάτι παρόμοιο με το CMR2 ..αν ενεργοποιούσες ένα ειδικό εφ φωτίσου.. (έδινε ένα αποτέλεσμα σαν τους vertex shades) το παιχνίδι είχε εμφανή κολλήματα και σε μια ti 4200! ’σχετα αν αυτό είχε κυκλοφορήσει 2 χρόνια πριν την εμφάνιση της κατά τα άλλα το παιχνίδι έτρεχε νερό με μια gf2.. με to φίλτρο απενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Δε ξέρω στο far cry δεν είναι έτσι ακριβώς δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι από το ultra high στο High εγώ το τερμάτισα με όλα στα low 1024x768 οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη επί του θέματος

Link to comment
Share on other sites

Γενικα το Far Cry ειναι πολυ απετιτηκο παιχνιδι, και οτι, μα οτι και καρτα να εχεις ποτε δε προκειτε να πειασει "καλα" καρε , ακομα και σε μια εξοφρενικη καλη καρτα γραφικων με ενεργοποιημενα τα παντα στο full ενωειτε....Βεβαια το "καλα" καρε πεζει απο ανθρωπο σε ανθρωπο, εμενα προσοπικα μου φτανει το να μη σπαει ενωχλειτικα σε σημεια δυσκολα, αν και πεζω σε μια GeForce Ti 4200 με τα γραφικα στο Medioum...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χε χε Kaynd αυτό που λές για το CMR2 είναι η ανάκλαση στις επιφάνειες του αυτοκινήτου. Μετξί της επιλογής Standard και Cubic η 2η έπνιγε τα PC τις εποχής του. Μετά απο 5 χρόνια, τώρα οι υπολογιστές μπορούν να το παίξουν με όλα στο full (draw dist. 10:devil: ). Και τι GeF4200 μου λές που όταν το πρωτοέπαιξα είχα p3-500 με μια Savage4-16MB:'( . Οι κατασκευαστές αν θέλουν μπορούν άνετα να γωνατίσουν ένα μηχάνημα, αλλά αυτό κάνει λιγότερο εμπορικό το παιχνίδι. Και κάτι τελευταίο....σαν πολύ δεν το έχουν ρίξει στα γραφικά-εφφέ? Και ο παράγοντας gameplay? Ακόμα δεν έχω πορωθεί με κανένα παιχνίδι όπως με το UFO Enemy unknown στην Amiga.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Ε,φιλε

Ναι εσυ με το μπλε παιδακι απο το Τσερνομπιλ στο Avatar..........

Αυτος ο ψυχακιας δεν λεει να τα παρατησει....παλευει!!!!

http://service.futuremark.com/compare?2k3=2555855

Χεχεχε, και εμεις καθόμαστε σε απόσταση και τον χαζεύουμε, :)

Link to comment
Share on other sites

Eμένα γιατί μου φαίνεται ότι θα κάνω την ίδια μ@λ@κία και θα πάρω μια 6800 GT ????

Mήπως για τα PS3 και 32bit full proccecing στα DX9c - 10 ???

Δεν ξέρω γιατί αλλά πάλι σε Nvidia θα καταλήξω.... LoL

Link to comment
Share on other sites

Και εγω την ιδια ακριβως εντυπωση έχω Δημητρη.Δηλαδη και τι παει να πει αν ειναι λιγο ποιο γρηγορη με AF ενεργοποιημενο,λες και δε θα παιζει γρήγορα ετσι και αλλιιως τα παροντα παιχνιδια η NVIDIA?

Αν ειναι να βγουν τώρα τα direct 9.0c πιστευω οτι θα την ,μαζεψει η nvidia τουλαχιστον στα εφφε λογω optimizations Σκεφτειτε δε τι εχει να γινει με την κυκλοφορια νεων games που θα υποστηριζουν τις νεες λειτουργιες της nvidia.Kαι οι κλασικοι που λενε δεν γινεται αυτο στο αμεσο μελλον να σας υπενθιμισω ποσο καλα πήγαινε το quake3 με το που βγηκε στην εποχη του σε μια geforce 256 σε σχεση με τις αλλες καρτες που πολλοι την αποκαλουσαν αχρηστη ως αναβαθμιση τοτε

Εκτος αυτου μην ειμαστε τυφλοι(και το λεω εγω που ειμαι και κατοχος Ati) εφοσων η Ati ειναι στην κορυφη καθαρα οπως ισχυριζεται γιατι σπευδει να κυκλοφορησει το R500 οσο ποιο γρηγορα γινεται.Μηπως γιατι το R420 ειναι ουσιαστικα ενα r300-r350 με περισοτερα pipelines -bandwith,βγηκε για να κεριδισει χρονο στα παροντα παιχνιδια με τις απαιτησεις τους και οχι η νεα τεχνολογια που διατυμπάνιζε τοοοοσο καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Δε το σκεφτομουν απλως, ψήνομαι τρελα για την 6800GT !!! :devil:

Ιδια πραγματα(pipelines,mem bus) με ultra και καπου ακουσα εχει 1 molex,οχι πως εχω αναγκη 2χ350 Watt .:)

Kατσε να μας την κανουν καμια <<400 ευρω τελικη και το βλεπω πριν το τελος του 6 μηνα για 2πλη παραγγελεια απο overclockers,αφου προς το παρον ειναι pre-order και δε λεει μετα το ιστορικο σου με τον A64 κιολας ;)

Link to comment
Share on other sites

GeForce 6800 Ultra Extreme -> 450/1100 МHz, 16 pipelines, GDDR-3;

GeForce 6800 Ultra -> 400/1100 МHz, 16 pipelines, GDDR-3;

GeForce 6800 GT -> 350/1000 МHz, 16 pipelines, GDDR-3;

GeForce 6800 -> 325/700 ΜΗz, 12 pipelines, DDR-I.

Και θελει ενα molex η GT

http://www.vr-zone.com/?i=837&s=1

Το πρωτο X800pro volt mod:

http://www.vr-zone.com/?i=817&s=1

Παντως εχει αρκετη διαφορα η X800pro με την XT!!!!!

.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx [Σήμερα, στις 11:08]

εγω βλεπο μια nvidia πολυ δυνατη πολυ και μου αρεσει αυτο.

Και μενα μου αρεσει πολυ αυτο. Η ελλειψη ανταγωνισμου στην αγορα των VGA, που κρατησε σχεδον εναμιση χρονο, μας εκανε αρκετα μεγαλη ζημια (ακομα 400 εχουν οι τοπ καρτες...)

Βεβαια, αυτο που με ευχαριστει ειναι οτι δεν καθοντουσαν με σταυρωμενα χερια: και το nForce για την εποχη του (PCI lock απο τα γεννοφασκια του) και σαν πρωτη αποπειρα της εταιρειας στα chipsets ηταν πολυ καλη λυση, αλλα και οι συνεχειες του (nForce2=μονοπωλιο εδω και πολυ καιρο) ειναι δυνατες υλοποιησεις που δειχνουν αφοσιωση.

Αν και με ειχε ξενισει η πολιτικη της nVidia με της καρτες γραφικων και μαλιστα και μεχρι προσφατα με τους "tweakαρισμενους" οδηγους, πρεπει να παραδεχτω οτι η πολιτικη "ακουω τι ζητας και στο δινω" που ακολουθησε στα chipsets καθως και το "ξυπνημα" της με τις τελευταιες υλοποιησεις στις καρτες γραφικων, μου ξαναφερνουν την χαμενη συμπαθεια.

Besides, οσο βαζουμε το χερι στο πορτοφολι, δεν "μας παιρνει" να ειμαστε φανατικοι καποιας εταιρειας, ετσι; :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 11:33]

..........Besides, οσο βαζουμε το χερι στο πορτοφολι, δεν "μας παιρνει" να ειμαστε φανατικοι καποιας εταιρειας, ετσι; :)

Και συμπληρωνω ..........στο πορτοφολι μας ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά

νεώτερα από το μέτωπο των Χ800 . Η ποιότητα του σήματος και η σταθερότητά του είναι κατά τι ΚΑΤΩΤΕΡΑ απόι την σειρά 9500-9700-9800. Με άλλα λόγια η καινούργια σειρά ΔΕΝ θα έχει την ποιότητα εικόνας που μας έχει συνηθήσει η ΑΤΙ μέχρι τώρα. Αυτά σε όσους δίνουν σημασία και στην έξοδο του εικονοσήματος , πέρα από τις επιδόσεις .

Συμπέρασμα: μη βιαστείται να τα σκάσετε , η σειρά από 9700 και πάνω καλά κρατεί ακόμα .

Α, και κάτι τελευταίο , τα παιχνίδια που απαιτούν Dx 9.0 και πάνω μετριούνται στα δάκτυλα των χεριών μας (λίγο -πολύ το ξέρουν αυτό όλοι).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.