Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Ειχα δωσει καμια 50€ συνολο στην paypal απο τις προμηθειες του request money..

Μεχρι που εβγαλα μια καρτα revolut και την συνδεσα με τον λογαριασμο μου στο paypal.

Πλεον το μονο που πληρωνω ειναι 1€ καθε φορα που βαζω χρηματα (εμβασμα) στην revolut.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα περάσανε!!

Επίσης έκανα μία παραγγελία από sportsdirect και είναι σε κατάσταση pending. Στο order history του sd δεν φαίνεται η παραγγελία. Τους έστειλα email δεν έχω πάρει απάντηση. Λέτε να την ξανακάνω τώρα που έχω το balance ή να περιμένω;

Κοιτάξτε

http://prntscr.com/9bf2ci

Και μένα το ίδιο με Sd, είχες κανένα νέο φίλε μου;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω κανει μονο το κολπο με το money req. υπαρχει και αλλος τροπος αν χρειαστει με λιγοτερη προμηθεια? Αν ναι δωστε κανενα λινκ...Thanx

Αν κοιτάξεις έστω και μια σελίδα πίσω θα δεις :p

 

Αν βαριεσαι να πας λέγεται TOP-UP πως το ενεργοποιείς τσεκαρε 1-2 σελίδες πριν ;)

(1 ευρώ χρέωση ανεξάρτητα του ποσού που βάζεις)

Link to comment
Share on other sites

Το send/request εμενα μου δουλευει παντα με eurobank χρεωστικη, ενω απευθεις αγορες paypal μεσω της ιδιας καρτας ποτε πετυχαινει ποτε οχι!

Δηλαδη, ετυχε να κανω μια αγορα απο ebay.de 520 ευρω απευθειας με paypal κομπλε και π.χ. χθες δεν περναγε αγορα game key των 30 ευρω!

Αντι να τα ανοιξουν τελειως, καθομαστε και πληρωνουμε fees στο paypal για το send/request..

Link to comment
Share on other sites

Το send/request εμενα μου δουλευει παντα με eurobank χρεωστικη, ενω απευθεις αγορες paypal μεσω της ιδιας καρτας ποτε πετυχαινει ποτε οχι!

Δηλαδη, ετυχε να κανω μια αγορα απο ebay.de 520 ευρω απευθειας με paypal κομπλε και π.χ. χθες δεν περναγε αγορα game key των 30 ευρω!

Αντι να τα ανοιξουν τελειως, καθομαστε και πληρωνουμε fees στο paypal για το send/request..

 

Γιατί παλεύεις ακόμα με το send / request και τα +3.5% fees ?

 

To "Top Up" δουλεύει μια χαρά για αποστολή χρημάτων μέχρι 500€ μηνιαίως ανά λογαριασμό / καταθέτη.

 

Τα έξοδα είναι ελάχιστα σε σχέση με τα fees και ανεξάρτητα του ποσού, (1€ για EuroBank / 1€ για Εθνική)

 

Αν κάνεις την εντολή μεταφοράς πριν τις 14:00 (για Eurobank), τα χρήματα έχουν "ανέβει" σε 24 ώρες.

 

Η τελευταία φορά που έκανα "Top Up" ήταν μόλις χθες μέσω Eurobank, με χρέωση μόλις 1€ και όλο το ποσό στο Paypal :D

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα τέταρτο προσπάθεια από Eurobank με Top Up αλλά έφαγα άκυρο, ξέρει κανένας κάτι παραπάνω απ' ότι έχει ειπωθεί μέχρι τώρα;

Παίζει ρόλο τι λογαριασμός είναι (τρεχούμενος/ταμιευτηρίου);

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα τέταρτο προσπάθεια από Eurobank με Top Up αλλά έφαγα άκυρο, ξέρει κανένας κάτι παραπάνω απ' ότι έχει ειπωθεί μέχρι τώρα;

Παίζει ρόλο τι λογαριασμός είναι (τρεχούμενος/ταμιευτηρίου);

 

Γίνε πιο συγκεκριμένος.

 

Υποθέτω ότι το άκυρο ήταν από Eurobank ?

 

Τι ποσό πήγες να "ανεβάσεις" ? Μήπως ξεπέρασες το μηνιαίο σου όριο ? Ποιο ήταν το μήνυμα που πήρες ?

Link to comment
Share on other sites

Γίνε πιο συγκεκριμένος.

 

Υποθέτω ότι το άκυρο ήταν από Eurobank ?

 

Τι ποσό πήγες να "ανεβάσεις" ? Μήπως ξεπέρασες το μηνιαίο σου όριο ? Ποιο ήταν το μήνυμα που πήρες ?

Σωστά, ξέχασα να αναφέρω πως προσπάθησα να εισάγω τον λογαριασμό της τράπεζας αλλά με γείωσε το paypal. Περιμένω νέα από paypal.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ξέχασα να αναφέρω πως προσπάθησα να εισάγω τον λογαριασμό της τράπεζας αλλά με γείωσε το paypal. Περιμένω νέα από paypal.

Από το message center στείλε στο paypal μήνυμα ότι δεν μπορείς να κανείς link το λογαριασμό. Θα σου έρθει λογικά ένα αυτοματοποιημένο μήνυμα στο email που έχεις δηλώσει στο paypal. Εκεί να απαντήσεις ότι θες να κανείς link το λογαριασμό σου και γράψε το iban του λογαριασμού σου. Μετά από αυτό είτε θα σου στείλουν μήνυμα στο message center ότι στον συνέδεσαν αυτοί το λογαριασμό, οπότε είσαι οκ να κανεις top up, είτε θα σε πάρουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση, είτε θα σου στείλουν email να ανεβάσεις καποια δικαιολογητικά.

αν μου στείλει κάποιος στο paypal λεφτά, μπορώ κανονικά να τα περάσω μετά στην κάρτα;

(ως τώρα, ό,τι αγορά έχω κάνει, έχει τραβήξει κανονικά λεφτά)

Αν σου στείλουν χρήματα στο paypal θα μπουν στο balance, δεν μπορεις να τα περασεις στην καρτα. Οταν πας να αγοραζεις θα τραβήξει πρώτα τα χρήματα από το balance, εκτός και αν το νόμισμα που έχεις στο balance είναι διαφορετικό από το νόμισμα του προϊόντος που θες να αγοραζεις και έχεις ορίσει τη μετατροπή συναλλάγματος να την κάνει ηντραπεζα. Έγινε επεξεργασία από zananiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο το ξεκινημα των cc δε δοκιμασα καμμια αγορα. Εχω μια prepaid της Πειραιως συνδεδεμενη με PayPal (ετσι εκανα αγορες ως τωρα). Εαν φορτωσω οπως εκανα καποτε , θα φαω ακυρο απο αγορα μεσω PayPal , σωστα; Θα κανω κατι απο τα παραπανω σε αυτη την περιπτωση ή ειναι διαφορετικη η δικη μου;

Link to comment
Share on other sites

Που είναι αυτό το top up ρε παιδιά ,έχω γυρίσει 5 σελίδες πίσω,στο tapatalk, μπορεί να μου πει κάποιος αριθμό μηνύματός η link? Έχω φάει τα λυσξακα μου με μια συναλλαγή

Στο μενού του PayPal πάνω έχει επιλογή top up. Αν το επιλέξεις θα σου βγάλει επιλογή transfer money(takes a few days) και σου ζητάει το iban του λογαριασμού σου. Αν δεν έχεις ήδη συνδέσει λογαριασμό, λόγω cc θα φας άκυρο και θα πρέπει να συνδέσεις το λογαριασμό. Τα βήματα τα έχω γράψει εδώ και υπάρχουν και σε αλλά ποστ.

http://www.thelab.gr/index.php?/topic/92098-Αγορές-και-paypal#entry2474511

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΕΓω πάντως έχω αγανακτήσει . Αγορά 5 ευρω μεσω paypal δεν επιτρεπει και το popup ταν το πατάω με πετάει σε μια σελίδα που λέει :

 

"On January 1st, 2016, PayPal Instant Top Up service in Greece will no longer be provided by TrustPay (not on December 18th, 2015, as earlier communicated). Should you decide you do not wish to use PayPal anymore you can close your account immediately without incurring any additional charges by following these steps:

  1. Log into your PayPal account at www.paypal.com
  2. Click Profile near the top of the page
  3. Select My Settings
  4. In the “Account Type” section, click “Close account” and follow the instructions"

 

  Ποτε θα τελειώσει αυτο το πανυγήρι ηθελα να ήξερα . ΣΙγουρα δεν υπάρχει άλλος τρρόπος μέσω κάποιας απο τις τράπεζες που εδρευουν στην Ελλάδα. Π.χ κάποια προπληρωμένη πιστωτική που να την δέχεται το Paypal κανονικά.

  Χθες αγόρασε η γυνάικα μου μια Paysafe για να αγοράσει κάτι που ήθελε σε site εξωτερικού αλλα δεν έγινε δεκτή .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει ήδη αναφερθεί πολλές φορές......απλά επικοινωνήστε με το help center του paypal, ζητήστε να σας προσθεσουν τον τραπεζικό λογαριασμό και αυτό ήταν..κάνετε μεταφορά χρημάτων(στο λογαριασμό σας) με πολύ λίγότερα fees απλά με μια μικρή καθυστέρηση(1-2 ημέρες)

Link to comment
Share on other sites

ΕΓω πάντως έχω αγανακτήσει . Αγορά 5 ευρω μεσω paypal δεν επιτρεπει και το popup ταν το πατάω με πετάει σε μια σελίδα που λέει :

 

"On January 1st, 2016, PayPal Instant Top Up service in Greece will no longer be provided by TrustPay (not on December 18th, 2015, as earlier communicated). Should you decide you do not wish to use PayPal anymore you can close your account immediately without incurring any additional charges by following these steps:

  1. Log into your PayPal account at www.paypal.com
  2. Click Profile near the top of the page
  3. Select My Settings
  4. In the “Account Type” section, click “Close account” and follow the instructions"

 

  Ποτε θα τελειώσει αυτο το πανυγήρι ηθελα να ήξερα . ΣΙγουρα δεν υπάρχει άλλος τρρόπος μέσω κάποιας απο τις τράπεζες που εδρευουν στην Ελλάδα. Π.χ κάποια προπληρωμένη πιστωτική που να την δέχεται το Paypal κανονικά.

  Χθες αγόρασε η γυνάικα μου μια Paysafe για να αγοράσει κάτι που ήθελε σε site εξωτερικού αλλα δεν έγινε δεκτή .

 

1. PAYPAL

 

Στο μενού "TOP UP" υπάρχουν δύο (2) επιλογές. Διάλεξε την δεύτερη (takes a few days). Πήγαινε στην τράπεζά σου (e-banking) και κάνε μεταφορά χρημάτων με τα στοιχεία που σου δίνει. Πολύ σημαντκό το όνομα στο λογαριασμό του Paypal και στην Τράπεζα.

 

Δες λίγο παραπάνω:

 

http://www.thelab.gr/index.php?app=forums&module=forums&section=findpost&pid=2472665

 

2. Προπληρωμένη κάρτα

 

Διάβασε τα προηγούμενα posts και δοκίμασε την REVOLUT

 

https://revolut.com/

 

2. PAYSAFE

 

Διάβασε που περνάει:

 

https://www.paysafecard.com/el-gr/lp-products/important-information/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δε δέχονται μνμτα προσωρινά λόγω φόρτου λέει.

Τα παραταω γιατί είμαι στα ορια να κοπανησω κάποιον

 

 

λενε ότι έχουν φόρτο εργασίας και θα καθυστερήσουν στην διεκπεραίωση του αιτήματος....γνώμη μου, δοκιμάσε δεν χάνεις κάτι....απλά περίμενε απάντηση σε 3-5 μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.