Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Παιδιά μετά από αίτηση μου στο paypal πρόσθεσα την τράπεζα και πλέον κάνω το υπέροχο Top-up.. Προτείνεται :) 1 ευρώ μόνο χρέωση για την αποστολή εμβάσματος από τον λογαριασμό μας στην paypal. 

 

Η διαδικασία έγκρισης παίρνεις 3-5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι πήγα να συνδέσω το iban της εθνικής με το paypal και εφαγα μεγαλοπρεπές άκυρο... έχετε καμιά ιδέα;

 

Και σε εμένα το ίδιο γινόταν. Στείλε μήνυμα στο support θα σου ζητήσουν κάποιες αποδείξεις ότι είναι δικός σου ο λογαριασμός που θες να βάλεις και μετά από 3-5 μέρες θα σου βάλουν το iban στην paypal.

 

Αξίζει αν πρόκειται να κρατήσει αυτή η κατάσταση.. Πεταμένα λεφτά δίνουμε με το λεγόμενο request.

Εγώ το έκανα για να μην πάω στην εναλακτική της revolut.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι αποδεικτικά ζητάνε; φωτοτυπία βιβλιαρίου; screenshot από το ebanking ή καμιά βεβαίωση από την τράπεζα;

Φωτογραφία ταυτότητας (ή διαβατήριο) και φωτογραφία από ebanking που τα δείχνει το iban και ταυτόχρονα το όνομα σου.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Αποστολή ανεβάσματος κοστίζει 1€, θα πρέπει να επιλέξεις SHA, δηλαδή μοιραστείτε τα έξοδα, αλλιώς έχει γύρω στα 8€-15€ ανάλογα την τράπεζα. Πολλοί λόγοι υπάρχουν που μπορεί να μην γίνεται αποστολή εμβάσματος, πχ να πέρασε η τράπεζα το όριο. Τώρα για τη μεταφορά από balance σε balance περίεργο μου φαίνεται που δεν γίνεται. Δοκίμασε και με send money από το ένα λογαριασμό στον άλλο.

Μμμμ..ωστε μαλλον αποδεχομουν ολα τα εξοδα, γι αυτο μου χρεωνε τοσο πολλα σε fees. Τουλαχιστον εμαθα αυτο...

Βεβαια το προβλημα συνεχιζει. Πχ ακομα δεν μπορω να στειλω σε request money... Αν μαθετε οτι εγινε κανα μπαμ στα κεντρικα της πεηπαλ, να μου κανετε το αβαταρ αγαλμα...

τι αποδεικτικά ζητάνε; φωτοτυπία βιβλιαρίου; screenshot από το ebanking ή καμιά βεβαίωση από την τράπεζα;

Εγω τους πηρα τηλεφωνο, και ηταν ακομα πιο απλη η διαδικασια. Βεβαια δεν μου εξηγησαν τι "θεμα υπηρχε"... Αλλα το λυσανε, και συνδεθηκε το iban.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από αίτηση μου στο paypal πρόσθεσα την τράπεζα και πλέον κάνω το υπέροχο Top-up.. Προτείνεται :) 1 ευρώ μόνο χρέωση για την αποστολή εμβάσματος από τον λογαριασμό μας στην paypal. 

 

Η διαδικασία έγκρισης παίρνεις 3-5 μέρες.

top-up takes few days?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα ηθελα μια βοηθεια. Θελω να αγορασω κατι απο εξωτερικο και θελω να χρησιμοποιησω paypal. Εχω διαβασει το σχετικο κολπακι με το request money. Θελω να ρωτησω ομως αν μπορω να χρησιμοποιησω δυο λογαριασμους που ηδη υπαρχουν και ειναι συνδεδεμενοι και οι 2 με μια καρτα (ο ενας με μια prepaid που εχει χρονια να χρησιμοποιηθει και ο αλλος με μια πιστωτικη) Μπορω να κανω request απο τον εναν στο αλλον και να παρω χρηματα ως "balance" και να τα χρησιμοποιησω; Η μηπως θα φαω ακυρο επειδη θα ειναι συγχρονισμενος με την παλια prepaid? Πρεπει υποχρεωτικα να φτιαξω αλλο paypal ου δε θα ειναι συγχρονισμενο με καμια καρτα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα ηθελα μια βοηθεια. Θελω να αγορασω κατι απο εξωτερικο και θελω να χρησιμοποιησω paypal. Εχω διαβασει το σχετικο κολπακι με το request money. Θελω να ρωτησω ομως αν μπορω να χρησιμοποιησω δυο λογαριασμους που ηδη υπαρχουν και ειναι συνδεδεμενοι και οι 2 με μια καρτα (ο ενας με μια prepaid που εχει χρονια να χρησιμοποιηθει και ο αλλος με μια πιστωτικη) Μπορω να κανω request απο τον εναν στο αλλον και να παρω χρηματα ως "balance" και να τα χρησιμοποιησω; Η μηπως θα φαω ακυρο επειδη θα ειναι συγχρονισμενος με την παλια prepaid? Πρεπει υποχρεωτικα να φτιαξω αλλο paypal ου δε θα ειναι συγχρονισμενο με καμια καρτα;

 

 

Δε χρειάζεσαι αλλο paypal. Infact, καλυτερα το mail που θα χρσησιμοποιήσεις να μην έχει καν paypal.  Μπορεις να πληρώσεις με καρτα καταχωρημενη στον τρεχοντα λογαριασμό σου του Paypal,  χωρις να κανεις εγγραφή. Tα χρηματα απο το request καταχωρούνται ως balance.

Link to comment
Share on other sites

Λεω να το κανω ετσι μιας και ηδη υπαρχουν 2 paypal, ενα δικο μου και ενα της μητερας μου. Οποτε ζηταω απο το δικο μου (request money) απο το paypal της μητερας μου και μολις το εγκρινει καταχωρουνται στο δικο μου ως balance, σωστα; Και αυτο το balance το χρησιμοποιω χωρις φοβο λογω capital controls σε οποιο καταστημα θελω;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εφτιαξα ενα καινούριο mail γι αυτη τη δουλειά, στελνω σε αυτο το request και πληρωνω και δουλευει 100%.  Σε αλλο λογαριασμό paypal δε δοκίμασα.

Ναι το balance δεν υποκειται σε CC.

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα γινω κουραστικος αλλα θελω να ειμαι σιγουρος :p Επομενως το paypal που χρησιμοποιεις εσυ για αγορες υπαρχει απο παλια και προφανως ειχε συνδεδεμενη μια καρτα πανω του, σωστα; Απλα δεν χρησιμοποιεις αυτην την καρτα αλλα το balance..

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα γινω κουραστικος αλλα θελω να ειμαι σιγουρος :p Επομενως το paypal που χρησιμοποιεις εσυ για αγορες υπαρχει απο παλια και προφανως ειχε συνδεδεμενη μια καρτα πανω του, σωστα; Απλα δεν χρησιμοποιεις αυτην την καρτα αλλα το balance..

 

Υπαρχει απο παλια και εχει πανω απο μια καρτα συνδεδεμένη. Χρησιμοποιώ πλεον και την καρτα γιατι την δεχεται.(Δεν δεχεται ολες τις καρτες ολων, είναι random)

Οπου δεν την δεχεται:

Απο το paypal-->request σε email χωρις PayPal.-->ερχεται link σε αυτο το μεηλ και πληρωνω με την καρτα. Το οτι η καρτα ειναι συνδεδεμενη με το PAyPal στο οποίο πηγαινουν τα λεφτα δε παιζει ρολο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικα, τα λεφτα πηγαν στο balance και απο εκει στη Fanatec :)

8 ευρω παντως γιατι κρατησε? αμοιβη τραπεζας η paypal? ειναι το ιδιο ποσο παντα?

Πως θα ξερω ποσα να βαζω για να παιρνω το ποσο που θελω στο balance?

Edit: τελικα σου παιρνει το 3.4% +0,35 cents του ποσου ανα συναλλαγη μεχρι 2500 ευρω.

Δηλαδη πρεπει να βαλεις το ποσο που θες + 4% για να εισαι μεσα... Αλητες.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.